Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Και πρεπει να χαιρομαστε για αυτο?

Ο φετινος χειμωνας ηταν ενα εκτρωμα

Και αν συνεχιστει αυτο το πραγμα μελλοντικα, θα κλαψουνε μανουλες

Να χαιρεί κάποιος για την Αττική εννοείς που βγήκε μόλις +1,7 ; Είπα εγω να χαρεί; Είπα ειρωνικά "καλα τα πήγαμε ".

Δεν το έγραψα για να χαρεί κάποιος, ας κάνει και χαρακίρι αλλα ας σκεφτεί οτι εδω που μένει, αυτό που έζησε ειναι φυσιολογικό για Φεβρουάριο.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Να χαιρεί κάποιος για την Αττική εννοείς που βγήκε μόλις +1,7 ; Είπα εγω να χαρεί; Είπα ειρωνικά "καλα τα πήγαμε ".

Δεν το έγραψα για να χαρεί κάποιος, ας κάνει και χαρακίρι αλλα ας σκεφτεί οτι εδω που μένει, αυτό που έζησε ειναι φυσιολογικό για Φεβρουάριο.  

Δυστυχως δεν ειναι ελλαδα  μονο η αθηνα

Και η νεα  πραγματικοτητα στην οποια ζουμε, δειχνει αλλα γυρω μας

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, oldboy332 said:

Να χαιρεί κάποιος για την Αττική εννοείς που βγήκε μόλις +1,7 ; Είπα εγω να χαρεί; Είπα ειρωνικά "καλα τα πήγαμε ".

Δεν το έγραψα για να χαρεί κάποιος, ας κάνει και χαρακίρι αλλα ας σκεφτεί οτι εδω που μένει, αυτό που έζησε ειναι φυσιολογικό για Φεβρουάριο.  

Βγήκε ο πιο ζεστός χειμώνας που έχει καταγραφεί ποτέ στην Ελλάδα. Τα τελευταία δέκα χρόνια είχαμε τους 6 θερμοτερους χειμωνες  όλων των εποχών.  Αντικειμενικά αυτο που ζήσαμε δεν ηταν φυσιολογικό. Φυσικά ο καθένας έχει το δικαίωμα να υπερασπίζεται την αποψή του και τα πιστεύω του ακόμα και εαν πρόκειται για τον πασταφαριανισμό και το ιπτάμενο μακαρονοτέρας.  🤣🤣  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 hour ago, OLYMPUS MONS said:

Χειμώνας κλόουν

https://meteo.gr/article_view.cfm?entryID=3145

Πάντως κ γω δεν καταλαβαίνω την εμμονή με τις μέσες μέγιστες Τ. Οι μέσες μηνιαίες Τ θα πρέπει να χρησιμοποιούνται. Που και πάλι οκ το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει αλλά για την ακρίβεια είναι καλύτερος δείκτης. Επίσης κάποιος να πει στο ΕΑΑ οτι και το Καστελόριζο είναι Ελλάδα. Μονίμως το έχουν αχρωμάτιστο στους χάρτες με τις κλιματικές αποκλίσεις. Πολύ σπαστικό...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Δυστυχως δεν ειναι ελλαδα  μονο η αθηνα

Και η νεα  πραγματικοτητα στην οποια ζουμε, δειχνει αλλα γυρω μας

Εγω είμαι πιο συγκρατημένα απαισιόδοξος για το μέλλον απο τους περισσότερους στο Forum  αλλά φυσικά δεκτή και η πιο απαισιόδοξη προσέγγιση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Kibo είπε:

Βγήκε ο πιο ζεστός χειμώνας που έχει καταγραφεί ποτέ στην Ελλάδα. Τα τελευταία δέκα χρόνια είχαμε τους 6 θερμοτερους χειμωνες  όλων των εποχών.  Αντικειμενικά αυτο που ζήσαμε δεν ηταν φυσιολογικό. Φυσικά ο καθένας έχει το δικαίωμα να υπερασπίζεται την αποψή του και τα πιστεύω του ακόμα και εαν πρόκειται για τον πασταφαριανισμό και το ιπτάμενο μακαρονοτέρας.  🤣🤣  

Τα επόμενα 10 χρονιά θα ζήσουμε πάλι κατι αντίστοιχο; Εγω λεω όχι,  κάποιος αλλος λέει θα ζησουμε τα ιδια και κάποιος άλλος χειρότερα. Δεκτά όλα. Δεν χρειάζεται να υπερασπιστεί κάποιος κατι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καληνυχτα

https://www.skai.gr/news/weather/copernicus-o-xeimonas-tou-2023-2024-itan-o-thermoteros-olon-ton-epoxon-stin-ellada

tmax_winter_1960_2024_gr.jpg?itok=cKBFc4

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, Kibo είπε:

Βγήκε ο πιο ζεστός χειμώνας που έχει καταγραφεί ποτέ στην Ελλάδα. Τα τελευταία δέκα χρόνια είχαμε τους 6 θερμοτερους χειμωνες  όλων των εποχών.  Αντικειμενικά αυτο που ζήσαμε δεν ηταν φυσιολογικό. Φυσικά ο καθένας έχει το δικαίωμα να υπερασπίζεται την αποψή του και τα πιστεύω του ακόμα και εαν πρόκειται για τον πασταφαριανισμό και το ιπτάμενο μακαρονοτέρας.  🤣🤣  

Όλο και λιγοστεύουν οι υπέρμαχοι της μη κλιματικής αλλαγής. Βλέπεις με το πέρασμα των χρόνων χάνονται σιγά σιγά όσα βέλη τους είχαν απομείνει στη φαρέτρα τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να επιβεβαιωθούν τα τελευταία στοιχεία του τζίφου για χαμηλές σχετικά θερμοκρασίες μέχρι το πρώτο εικοσαήμερο του Μάρτη. Δεν είμαστε ακόμα για υποτροπικούς και Αφρικανικές ζέστες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Ο θερμοτερος χειμωνας....μαλιστααα.....

Και εχουμε ανηφορα ακομα......

Τι να πεις.......ειναι και η χρονια της καμηλας φετος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερό πάντως για εδώ τώρα που το σκέφτομαι. Στους 5 χειμώνες που περάσαμε στην Λάρισα μόνο ο ένας είχε χιόνι.. μακάρι του χρόνου η νέα πενταετία να επαναφέρει την κανονικότητα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Δύο συνεχόμενοι χειμώνες με κυριαρχία υψηλών για την εποχή θερμοκρασιών και μάλιστα με μεγάλη διάρκεια στην Ελλάδα και στα 3/4 της Ευρώπης, οι οποίοι, παραδόξως, συμπίπτουν ακριβώς με την έναρξη της περιβόητης ενεργειακής κρίσης.

Μάλλον τυχαίο θα είναι.........

Επεξεργάστηκε από agnostos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάρτες μη κοιτάτε πάντως μετά τις 144 ώρες για δεν έχει νόημα. Και βάση πιθανοτήτων θα βγει πιο ψυχρός από τα κανονικά ο Μάρτης. Γνώμη μου βέβαια άσχετα τι δείχνουν τώρα τα μοντέλα πρόγνωσης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Δύο συνεχόμενοι χειμώνες με κυριαρχία υψηλών για την εποχή θερμοκρασιών και μάλιστα με μεγάλη διάρκεια στην Ελλάδα και στα 3/4 της Ευρώπης, οι οποίοι, παραδόξως, συμπίπτουν ακριβώς με την έναρξη της περιβόητης ενεργειακής κρίσης.

Μάλλον τυχαίο θα είναι.........

Θα ήθελα να ρωτήσω την Σκανδιναβία ας πούμε δεν την επηρεάζει η ενεργειακή κρίση; 

Νομίζω θα πρέπει να είμαστε πιο εγκρατεις στα συμπεράσματα μας όπως και στις θεωρίες συνομωσίας .

Σίγουρα έχουν αλλάξει τα καιρικά δρωμενα,ως προς τις θερμες περιόδους, αλλά μέχρι να μιλάμε για κλιματική αλλαγή πρέπει να περιμένουμε κάμποσα χρόνια ακομα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω την Σκανδιναβία ας πούμε δεν την επηρεάζει η ενεργειακή κρίση; 

Νομίζω θα πρέπει να είμαστε πιο εγκρατεις στα συμπεράσματα μας όπως και στις θεωρίες συνομωσίας .

Σίγουρα έχουν αλλάξει τα καιρικά δρωμενα,ως προς τις θερμες περιόδους, αλλά μέχρι να μιλάμε για κλιματική αλλαγή πρέπει να περιμένουμε κάμποσα χρόνια ακομα.

Βασικά, μόνο η Σκανδιναβία, η Βαλτική και η Ρωσία είχαν χειμώνα.

Ρίξε μια ματιά στην υπόλοιπη Ευρώπη. 

Φεβρουάριο μήνα Βελιγράδι, Βουδαπέστη, Βιέννη, Μόναχο πχ να έχουν θερμοκρασίες ίδιες σχεδόν με την Αθήνα και την Πάτρα.

Να ήταν μόνο εδώ στην Ελλάδα οι συνθήκες αυτές θα είχε λογική. Να βλέπεις όμως "πασχουγεννα" στο Λονδίνο μάλλον κάτι δεν πάει καλά....

Επεξεργάστηκε από agnostos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τρομερό πάντως για εδώ τώρα που το σκέφτομαι. Στους 5 χειμώνες που περάσαμε στην Λάρισα μόνο ο ένας είχε χιόνι.. μακάρι του χρόνου η νέα πενταετία να επαναφέρει την κανονικότητα ...

Του χρόνου παμεγερα Μιχαήλ για τον παλιακο. Φέτος αξιώθηκαμε χιονόνερο στη λαμπα για 5 λεπτά.! Θα επιστρέψουμε όμως 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Δύο συνεχόμενοι χειμώνες με κυριαρχία υψηλών για την εποχή θερμοκρασιών και μάλιστα με μεγάλη διάρκεια στην Ελλάδα και στα 3/4 της Ευρώπης, οι οποίοι, παραδόξως, συμπίπτουν ακριβώς με την έναρξη της περιβόητης ενεργειακής κρίσης.

Μάλλον τυχαίο θα είναι.........

Αυτό ειναι ενα ζήτημα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 6αρι του τζιφου βγήκε μεν μάπα αλλά είχε πολύ καλή λογική αλλά θέλει πολύ τύχη.Παντως με το 6αρι αν καθόταν σωστά αποφύγαμε Ισπανία κτλ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Βασικά, μόνο η Σκανδιναβία, η Βαλτική και η Ρωσία είχαν χειμώνα.

Ρίξε μια ματιά στην υπόλοιπη Ευρώπη. 

Φεβρουάριο μήνα Βελιγράδι, Βουδαπέστη, Βιέννη, Μόναχο πχ να έχουν θερμοκρασίες ίδιες σχεδόν με την Αθήνα και την Πάτρα.

Να ήταν μόνο εδώ στην Ελλάδα οι συνθήκες αυτές θα είχε λογική. Να βλέπεις όμως "πασχουγεννα" στο Λονδίνο μάλλον κάτι δεν πάει καλά....

Δεν θα διαφωνήσω ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα απλά λέω ότι θα πρέπει να περιμένουμε πολλά χρόνια για να διαπιστώσουμε αν όντως υφίσταται κλιματικά κρίση, είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος ότι όλο αυτό οφείλεται σε ανθρώπινες παρεμβάσεις,με τον μη σεβασμό προς την φύση λόγω της αναρχης δόμησης,της αστυφιλίας των ανεξελεγκτων ρυπων από βιομηχανίες κ.λ.π.

Θέλω να πιστευωότι βρισκόμαστε σε μια φυσιολογική καιρική ανωμαλια και όχι σε κλιματική αλλαγή. Επουδενί όμως δεν πιστεύω ότι είναι άνθρωπος μπορεί να παρέμβει με ηλεκτρονικά η αλλά μέσα για την αλλαγή αυτή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

 

Θέλω να πιστευωότι βρισκόμαστε σε μια φυσιολογική καιρική ανωμαλια και όχι σε κλιματική αλλαγή. Επουδενί όμως δεν πιστεύω ότι είναι άνθρωπος μπορεί να παρέμβει με ηλεκτρονικά η αλλά μέσα για την αλλαγή αυτή.

Και εγώ προς τα εκεί κλίνω. Πιθανόν βρισκόμαστε μπροστά σε κάποιο φαινόμενο το οποίο θα έχει αποκορύφωμα και μετά θα επιστρέψει στα φυσιολογικά.

Έχει ξαναγίνει και σε εποχές που δεν αναφέρονταν η κλιματική αλλαγή.

Όσον αφορά το <<συνομωσιολογικο>>, προσωπικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση η σύμπτωση. Το 21-22 χειμώνας βαρβατος και με το που ξεκινάει η ενεργειακή κρίση βλέπουμε κατακόρυφη αύξηση θερμοκρασίας στο 80% της Ευρώπης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Και εγώ προς τα εκεί κλίνω. Πιθανόν βρισκόμαστε μπροστά σε κάποιο φαινόμενο το οποίο θα έχει αποκορύφωμα και μετά θα επιστρέψει στα φυσιολογικά.

Έχει ξαναγίνει και σε εποχές που δεν αναφέρονταν η κλιματική αλλαγή.

Όσον αφορά το <<συνομωσιολογικο>>, προσωπικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση η σύμπτωση. Το 21-22 χειμώνας βαρβατος και με το που ξεκινάει η ενεργειακή κρίση βλέπουμε κατακόρυφη αύξηση θερμοκρασίας στο 80% της Ευρώπης.

Αυτό μπορεί άνετα να είναι θέμα περιοδικότητας. Μετά απο έναν δυνατό χειμώνα ακολουθούν δύο ήπιοι χειμώνες, μετά πάλι ένας δυνατός κ.ο.κ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...