Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράλληλο και τζίφος δε δίνουν τίποτα αλλά άλλοι μας δίνουν και η Αττική μερικές φορές είναι απρόβλεπτη! Είτε προς το καλό είτε προς το κακό... το σίγουρο είναι πως αύριο έχουμε κι εμείς πιθανότητες να δούμε κάτι... ευτυχώς που μένω και δυτικά δυτικά λεκανοπέδιο! Θα μπορούσα και καλύτερα βέβαια αν μένα βόρεια προάστια αλλά ντάξει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν ειναι να το παει ετσι ολο το σιχαμοκαιρι με 2ημερα ζεστουλας και μετα μπουριναρες καταιγιδαρες ψυχρα και ολα αυτα τα ομορφα τοτε χαλαλι αυτα τα 2ημερακια και 3ημερακια ζεστουλας.Στο πιο πανω μοτιβο δειχνει να τραβαει ο ιουνιος,ετσι οπως αρχισε δηλαδη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας το Βαγγέλη...δυστυχώς δεν είναι 2 μέρες μόνο οι ζέστες....4 μέρες είμαστε πάνω από 33 εδώ ..θα κάνει ένα διάλειμμα αύριο και μεθαύριο και από Πέμπτη μέχρι Κυριακή άλλες 4 μέρες τυλάχιστον με πάνω από 35...!!!! δεν ξεκινήσαμε καλά δυστυχώς....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Κώστας. είπε:

Λύσσα κακιά.  Δε ξέρω και να βγάζω δαιμόνια!

JΞέρω εγώ βλέπω θρίλερ χαχα. ΚΑΤΑΙΓΙΔΕς ΤΩΡΑ ΓΡΚΡΡ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

showforecast.cgi?lightningmap=yes&fcstfile=2019061206_201906102047_2_stormforecast.xml

 

The main threat in both Balkans and Turkey is large hail, as high CAPE is concentrated in the mid-levels with dry slots below 5 km AGL indicating also the potential of severe wind gusts at the surface. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μας τελείωσε για εδω το 00αρι την επόμενη εβδομάδα.. αι σιχτήρ δηλαδή μια φορά να κάνει επιτέλους κάτι καλό!! δεν μπορει. Και σαν να μην φτάνει αυτό εδώ έχουμε και θετικό Li πλέον xaxaxaxa. δεν θα καθίσω έτσι όμως θα πάω Γιάννενα που θα έχει τρομερούς δείκτες αστάθειας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/6/2019 at 7:38 ΜΜ, teo_73 είπε:

Αττικη αυριο...

GFS...Θα δυσκολευτει πολυ ακομα και να συννεφιασει ενω και οι υγρασιες θα ειναι φυσικα χαμηλες.

ΕCMWF...Βροχες και καταιγιδες.

ΙCON...Λιγα πραγματα απο βροχες.Κυριως τοπικες και μετα το απογευμα.

GEM...Βροχες μετα το μεσημερι.

UCMO...Βροχες απο τα ξημερωματα κυριως στα νοτια του νομου.Το μεσημερι βρεχει το μεγαλυτερο μερος του νομου.

WRF...Βροχες απο τις προμεσημβρινες ωρες και μετα.

Ποσειδωνας...Τιποτα

Σκυρωνας...Βροχες κυριως κεντρονοτια απο τις προμεσημβρινες ωρες.

Μετεο (δικο του ραν) Ηλιος με συννεφα και λιγες τοπικες βροχες το απογευμα.

 

.Πολυ καλο το ukmo,με επιτυχιες και οι υπολοιποι.GFS και Ποσειδωνας οι μεγαλοι χαμενοι.Βασικα δεν εβρεξε απο τα ξημερωματα αλλα επιασε οτι εκει θα αρχισουν οι βροχες εστω με 4-5ωρη καθυστερηση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλος ο τζίφος από σήμερα στα 12αρια!!

New GFS-FV3 since Avril 19th 12z run with bugfixes (official release planned on June 12nd 2019) 
 
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Τέλος ο τζίφος από σήμερα στα 12αρια!!

New GFS-FV3 since Avril 19th 12z run with bugfixes (official release planned on June 12nd 2019) 
 

Μιχάλη ξεκίνησε.... άντε να τον δούμε και το νέο τζίφο! Καλή του αρχή... στο wetterzentrale δε γράφει τις ημερομηνίες για κάποιο λόγο πάνω απ' τους χάρτες ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόνο στους χάρτες με τα 500 hPa, κατ' ήπειρο δεν τις δείχνει ακόμα αλλά λεπτομέρεια αυτό... και στους  χάρτες του υετού ένα θεματάκι ειδα αλλά εντάξει... είναι επειδή ξεκινάει! Για μένα ιδιαίτερο ραν αυτό το 12αρι! Κι επειδή είμαι και ψυχαναγκαστικός, μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι πιο όμορφος απ' τον πατέρα του γερότζιφο... τζίφος new generation 2019!

Κοίτα να είσαι καλύτερος απ' τον πατέρα σου, όχι μόνο στην ομορφιά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από αύριο η ζέστη ξαναγυρνάει με 36-37oC στην Θεσσαλία, τουλάχιστον από Κυριακή και μετά φαίνεται να ομαλοποιείται η όλη ζέστη ενώ οι αστάθειες θα μας συνοδεύουν δίνοντας φιλιά δροσιάς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα!! Σήμερα θα έχει CAPE να φάνε και οι κότες, αλλά θα υπάρχει αίτιο να το αξιοποιήσει; Τι λέτε οι γνώστες; γιατί εγώ μόνο το CAPE ξέρω, τα υπόλοιπα δεν.. 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Καλημέρα!! Σήμερα θα έχει CAPE να φάνε και οι κότες, αλλά θα υπάρχει αίτιο να το αξιοποιήσει; Τι λέτε οι γνώστες; γιατί εγώ μόνο το CAPE ξέρω, τα υπόλοιπα δεν.. 😛

Σήμερα είναι  μια μέρα που δεν περιμένα αυτό χεχε

showforecast.cgi?lightningmap=yes&fcstfile=2019061406_201906130004_2_stormforecast.xml

 

 

 

 

Για εμένα δύσκολα να σχηματιστούν καταιγίδες στην πεδιάδα. Θα είναι μόνο ορεινές πιστεύω

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως από τι βλεπω ένα θεματακι το έχει με τον υετό το κυρίως τρέξιμο του τζιφου τρέχει παντελώς μόνο του από αύριο και το 3ημερο δίνει αστάθειες ενώ κάνανε μα κανένα ανσαμπλ δεν το ακολουθεί ενώ και ο Ευρωπαίος δεν δίνει σχεδόν τίποτα 

Επεξεργάστηκε από Magesnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

πάντως στον υετό εχθές έπεσε μέσα ο τζίφος και όχι ο ευρωπαίος...

Εχθές δεν έτρεχε μόνο του το κυρίως υποστηριζοταν και από τα ανσαμπλ και από τον μέσο όρο εγώ μιλάω για τα αυριανά και του 3ημερο όπου το κυρίως τρέχει παντελώς μόνο του στον υετο

 

Screenshot_20190613_183408_com.android.chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από Magesnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλοκαιρι για ολα τα γουστα μας εχει φερει ο ιουνιος..οσο δεν υπαρχει μεγαλη δυσφορια και τα βραδια ειναι ανεκτα καλα παμε.φετος δεν θα γκρινιαζω και πολυ μετα απο τετοιο χειμωνα.Α Καλοριζικος και ο νεος τζιφος...ο τζιφος που αγαπαμε να βριζουμε 😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Magesnow είπε:

Εχθές δεν έτρεχε μόνο του το κυρίως υποστηριζοταν και από τα ανσαμπλ και από τον μέσο όρο εγώ μιλάω για τα αυριανά και του 3ημερο όπου το κυρίως τρέχει παντελώς μόνο του στον υετο

 

Screenshot_20190613_183408_com.android.chrome.jpg

Ειναι και αλλα μοντελα που δινουν υευο, ακομα και το αικον αυριο δινει πραμα γαλαζοπρασινο μεν,αλλα ξερουμε ποσι αυστγρο ειναι στον υετο το μοντελο. Μαλιστα δινει γενικα στην ηπειρωτικη χωρα αυριο περισσοτερα απο οτι εδινε εχθες που ειχαμε πολυ καλη ασταθεια. Φυσικα τωρα συγκεκριμενα θεσσαλονικη μπορει να υπαρουν διαφορες, αλλα γενικα και η διαταξη αυριο σε συνδυασμο μετο cape πιστευω θα δωσει αρκετες ασταθειες στα ηπειρωτικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...