Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

-5 με -6 αναλογως που βρισκεται καποιος στον νομο.Τα επιπεδα παγοποιησης ειναι στα 500-600μ στα βορεια και δυτικα,και 700 στον υπολοιπο νομο.Ο  λιγος υετος περιοριζεται στα ΒΑ.Το κυριο μερος του υετου ο παιος τον βγαζει απο το πρωι εως το απογευμα της Πεμπτης.

Εδω δυτικα θα χιονιζει θοδωρη. Δεν θα το στρωνει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει έρθει και το -11 στην Αθήνα και δεν έριξε ούτε μυγακι πριν μια πενταετία, φυσικα κ δε κάνει από μόνο του τπτ το Αιγαίο.Αλλα ας γίνει πρώτα το θαύμα να σκάσει ο αυλώνας στην Ελλάδα κ βλέπουμε μετά αν θα βγει κ το χαμηλό. Τώρα πως να δείξει χαμηλό όταν ο αυλώνας πάει αλλού γι αλλού 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, CATHA είπε:

 Μεγάλος ενθουσιασμός για ενα ραν σε μία εβδομάδα από τώρα αλλά κανείς δεν σχολιάζει οτι ο παιος τελειώνει τις όποιες ελπίδες στα πιό κοντινά της Τετάρτης - Πέμπτης...

 

Δεν ξέρω που το είδες αυτό.  Στις 96 ώρες ο παιος είναι αξιοπρεπέστατος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, snowzz said:

Δεν ξέρω που το είδες αυτό.  Στις 96 ώρες ο παιος είναι αξιοπρεπέστατος

Διάβασε τον  teo73 λίγο πιό πάνω ... μιά χαρά τα γράφει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε ας μπει το -14 στα 850 στο Αιγαίο και θα δούμε τι δυναμικό αίτιο θα βρεθεί....

Εγω με -4 , -5, -6 στα 850 και 15 δυναμικά αίτια να υπάρχουν δεν ασχολούμαι....χιόνια ψάχνουμε, όχι πάλι βροχές!

Ο Ευρωπαίος πρέπει να έχει πολύ καιρό να κατεβάσει τέτοιες Τ.... μακάρι να το κρατήσει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Ski snow είπε:

Εδω δυτικα θα χιονιζει θοδωρη. Δεν θα το στρωνει. 

Γιωργη εως το απογευματακι της Πεμπτης δε φτανουν αυτες οι θερμοκρασιες για να χιονιστουν τα πεδινα της δυτικης Αττικης βαση αυτου του ραν,Θερμοκρασιες χιονοπτωσης θα εχεις απο τα μεσανυχτα της Παρασκευης εως τις πρωτες πρωινες ωρες.Αλλα τοτε δε δειχνει υετο γενικα στον νομο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Στο 6ρι του τζιφου χιονιζοσουν ως το Σουνιο με 20-30mm μεσα στην Πεμπτη.

Στον παιο τρως βροχα την Πεμπτη και μετα πανηγυριζεις το -14 στο Αιγαιο , κοιτωντας με γυαλι ηλιου τον οριζοντα για κανα συννεφακι τυπου lake effect...

Κυκλογεννεση θελουμε σε συνδυασμο με κρυο. Ο αυλωνας αυτος κυκλογεννεση δεν δημιουργει με τον τροπο που μπαινει στο Αιγαιο. Τωρα αν το παμε σε hopecasting για lake effects που με τραφ θα ερθουν σε εμας, εγω παω πασο. Αλλα ας ξεκινησουμε με το αξιωμα οτι αυτος ο αυλωνας κυκλογεννεση ΔΕΝ δημιουργει, αρα ειναι θεοξερος, για να ξερουμε τι κυνηγαμε οσοι κυνηγαμε δυτικισμα του συγκεκριμενου αυλωνα, αντι Τ+υετο 6ριου τζιφου στην πρωτη φαση της κακοκαιριας.

για να δημιουργησει θελει αλλη κλιση τελειως και ειτε αποκοπη ειτε λεπτοτερη μυτη οντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, HuxFlux είπε:

Στο 6ρι του τζιφου χιονιζοσουν ως το Σουνιο με 20-30mm μεσα στην Πεμπτη. 

Στον παιο τρως βροχα την Πεμπτη και μετα πανηγυριζεις το -14 στο Αιγαιο , κοιτωντας με γυαλι ηλιου τον οριζοντα για κανα συννεφακι τυπου lake effect... 

Κυκλογεννεση θελουμε σε συνδυασμο με κρυο. Ο αυλωνας αυτος κυκλογεννεση δεν δημιουργει με τον τροπο που μπαινει στο Αιγαιο. Τωρα αν το παμε σε hopecasting για lake effects που με τραφ θα ερθουν σε εμας, εγω παω πασο. Αλλα ας ξεκινησουμε με το αξιωμα οτι αυτος ο αυλωνας κυκλογεννεση ΔΕΝ δημιουργει, αρα ειναι θεοξερος, για να ξερουμε τι κυνηγαμε οσοι κυνηγαμε δυτικισμα του συγκεκριμενου αυλωνα, αντι Τ+υετο 6ριου τζιφου στην πρωτη φαση της κακοκαιριας. 

Το έστρωνε στο 6αρι του τζίφου στο κέντρο Αθήνας? με τι θερμοκρασίες θα χιόνιζε?

Απλά είναι θέμα γούστου....είπα ότι προτιμώ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μια βαρβάτη κατεβασιά, σοβαρό ψύχος και από θέμα χιονοπτώσεων είδωμεν....κανείς δεν ξέρει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο κ. Αρνιακος μίλησε προ ολίγου στον αντ1'και είπε ότι μόνο πτώση περιμένουμε τίποτα παραπάνω και χιονοπτωσεις μόνο σε ορεινές περιοχές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, weatherforattica said:

Ο κ. Αρνιακος μίλησε προ ολίγου στον αντ1'και είπε ότι μόνο πτώση περιμένουμε τίποτα παραπάνω και χιονοπτωσεις μόνο σε ορεινές περιοχές

Ο,τι λέει και ο Παίος για Τετάρτη - Πέμπτη... κανείς σοβαρός μετεωρολόγος δεν θα κάνει πρόβλεψη για μία εβδομάδα μπροστά... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Ο κ. Αρνιακος μίλησε προ ολίγου στον αντ1'και είπε ότι μόνο πτώση περιμένουμε τίποτα παραπάνω και χιονοπτωσεις μόνο σε ορεινές περιοχές

α ωραια αφου το ειπε ο αριακος παμε για μπολικο χιονι και στα πεδινα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ μου αρέσει που βγαίνουν οι γνωστοί μετεωρολόγοι και δίνουν προγνώσεις για ξερό κρυο. Χαλαρώστε, και ξαναλέω, ο πρωτος Αυλώνας θα κινηθεί πιο νοτιοδυτικά και πιθανον να δουμε και υφεση στη βορειοδυτική πελοππονησο. Από εκεί και περα θα μιλάμε για άλλη εξέλιξη... Καλο βράδυ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, geod said:

Διαβάστε λίγο την ανάρτηση του Κ. Ζιακόπουλου.. Κ μη με ρωτήσετε τι λέει.. Ένα κλικ μακριά είναι

Δεν υπονοεί κάτι πάντως για την β' φαση. Τουλαχιστον δεν το αντιλαμβάνομαι εγω....

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες.. Τελείωσε το ματσάκι. Απαντώ. 

Ένα κλικ μακριά το λινκ του εννοούσα .. Το ποστ του. Όχι η 2η κατάβαση. 

Καλή συνέχεια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Ο,τι λέει και ο Παίος για Τετάρτη - Πέμπτη... κανείς σοβαρός μετεωρολόγος δεν θα κάνει πρόβλεψη για μία εβδομάδα μπροστά... 

Σίγουρα αυτό λέει ο Παίος? βροχές καθόλου? χιόνια μόνο στα ορεινά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες μου..Λιγο χαλαρα...Ο ευρωπαιος εκανε ενα πολυ θετικο βημα..Αλλα ειναι ενα run και μονο...Και μιλαμε για το αλλο σκ...Βημα βημα...Εχουμε σιγουρα να δουμε πολλα..Ακομα δεν εχουμε εμεις τον πρωτο λογο...Υπομονη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καθίστε να δούμε μέσο όρο ευρωπαικό. να δούμε ικον, 18αρι τζίφο αν δυτυκίσει και τα ανσάμπλς του.. όλα σιγά σιγά. τι είχαμε τι χάσαμε. το θέμα είναι να πάει καλά η α φάση. όσο πιο δυτικά τόσο πιο καλά για β φάση. να χιονιστούν και τα κεντροβόρεια μας να χαρούν τα παιδιά και βλέπουμε εμείς σε α ή β φάση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως δεν θυμάμαι να έχει μπει το -14 στο Αιγαίο κ να μην είχαμε φαινόμενα κ μάλιστα κ παράταση αυτών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...