Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ο αυλώνας δεν αρκει μόνο να ερθει πιο δυτικά αλλά και να αλλάξει η κλίση του προκειμένου να έχουμε ένα κανονικό χιονιά. Αυτό εξαρτάται από την θεση και το σχήμα του αντικυκλώνα, δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο. Εμεις εδω στα παραθαλάσσια εχουμε παντα θεμα με τις θερμοκρασίες οπότε ας κλειδώσουμε τις θερμοκρασίες πρώτα και μετά τα ρέστα μας για την θέση και κλιση αυλώνα, έχουμε χρόνο ακόμη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Ski snow είπε:

Οι θερμοκρασια στα 850. Οκ τοτε ηταν -13 η -14. ΚΑΝΕΙΣΣΣΣΣ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΟ ΤΡΕΛΟΟΟΟΟ ΧΙΟΝΙ ΣΑΒΒΑΤΟΥ ΜΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ. 

Το χιονι της κυριακης το βραδυ προς δευτερα δεν περιμεναν...Ολοι ελεγαν για βελτιωση..Αλλα το χαμηλο εβαλε οπισθεν και μας εθαψε...Καμια σχεση ομως με lake effect...Τοτε ηταν καθαρα θεμα δυναμικου αιτιου...Και σε αυτον τον αυλωνα εαν δεν κατσει σωστα και -20 να ειχαμε στα 850 παλι χιονι σοβαρο δεν θα βλεπαμε...Το χιονι δεν ειναι βροχη..Θες πολλες παραμετρους ταυτοχρονα για να χιονιστεις αξιοπρεπως..Μια να στραβωσει και μπορει να χαθουν τα παντα..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν απο τα ανσαμπλ του παιου στο meteologix εχουμε για την περιοχή της Χαλκιδας το Σαββατο το μεσημερι θερμοκρασία στα 850 το κύριο στο -11,1 και ο μεσος όρος στο -8,1 με πιο κρυο σεναριο στο -14.

Υετικά, παντα για Σαββατο μεσημερι, το κύριο δίνει 23mm και ο μ.ο. περίπου 13mm. Δεν ξέρω πόσο αξιοπιστα είναι αυτά τα διαγραμματα του meteologix άλλα παντως δινει φαινομενα στην κεντρική ευβοια και ας μην ειναι ο αυλώνας εκει που πρεπει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Ο κ. Ζιακοπουλος τα εχει πει πιο απλα. Στην δευτερη φαση δεν θα υπαρξουν φαινομενα στα Βαλκανια, ουτε και τη χωρα μας.Φαινομενα (και χιονια) μπορει να δει η χωρα μας με αποκομενο Χ στην κεντρικη Μεσογειο συμφωνα με την αναρτηση του. Δηλαδη και αυτος θεωρει πως οτι ειναι να παρουμε, πρεπει να το παρουμε απο την Α φαση κυριως. 

Όχι βέβαια! δεν είπε αυτό! Είπε κατά λέξη ότι στη β φάση θα έχουν περιοριστεί σημαντικά οι πιθανότητες αξιόλογου υετού για τις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ περιοχές της χώρας!

Ξέρει καλά τι λέει! Προφανώς και η δεύτερη φάση θα αφορά αυστηρά τα προσήνεμα που είναι ένα μικρό μέρος της χώρας!

Και ερωτώ το εξής: πόσες φορές έχει δει η Αθήνα καλό χιόνι συγχρόνως με τα κεντροβόρεια? και πόσες φορές μόνη της ή συγχρόνως με την Τουρκία?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλη η προσοχή μας στα 18αρια του τζιφου που σε λίγο θα φανούν.... Αισιοδοξία και τύχη χρειάζεται και όλα καλά...

Προχωράμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το χιονι της κυριακης το βραδυ προς δευτερα δεν περιμεναν...Ολοι ελεγαν για βελτιωση..Αλλα το χαμηλο εβαλε οπισθεν και μας εθαψε...Καμια σχεση ομως lake effect...Τοτε ηταν καθαρα θεμα δυναμικου αιτιου...Και σε αυτον τον αυλωνα εαν δεν κατσει σωστα και -20 να ειχαμε στα 850 παλι χιονι σοβαρο δεν θα βλεπαμε...Το χιονι δεν ειναι βροχη..Θες πολλες παραμετρους ταυτοχρονα για να χιονιστεις αξιοπρεπως..Μια να στραβωσει και μπορει να χαθουν τα παντα..

φιλαρακι μου καθαρα lake effect ηταν υην Κυριακή το βραδυ προς Δευτερα, το χαμηλό ηταν Κυπρο εκεινες τις ώρες, δες εικονα παρακατω

gfs-2008021712-0-12.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Λοιπόν απο τα ανσαμπλ του παιου στο meteologix εχουμε για την περιοχή της Χαλκιδας το Σαββατο το μεσημερι θερμοκρασία στα 850 το κύριο στο -11,1 και ο μεσος όρος στο -8,1 με πιο κρυο σεναριο στο -14.

Υετικά, παντα για Σαββατο μεσημερι, το κύριο δίνει 23mm και ο μ.ο. περίπου 13mm. Δεν ξέρω πόσο αξιοπιστα είναι αυτά τα διαγραμματα του meteologix άλλα παντως δινει φαινομενα στην κεντρική ευβοια και ας μην ειναι ο αυλώνας εκει που πρεπει.

Πάντως για τα διαγραμματα υετου του meteologix είδα είναι τελείως λάθος, τα μεμονωμένα σεναρια δεν δινουν υετο και λογικό είναι... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

σενάρια ευρωπαίου.. θέλω ένα 18άρι τώρα με το τέλειο σενάριο. 

xx_model-en-308-0_modez_2020020212_186_5017_108_m50.png

xx_model-en-308-0_modez_2020020212_156_5017_108_m45.png

xx_model-en-308-0_modez_2020020212_150_5017_108_m5.png

Νικολα εαν είδες όλα τα σεναρια πες μου μονο αυτα που εβαλες εδω δινουν φαινομενα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

Νικολα εαν είδες όλα τα σεναρια πες μου μονο αυτα που εβαλες εδω δινουν φαινομενα?

σχεδόν τα περισσότερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

φιλαρακι μου καθαρα lake effect ηταν υην Κυριακή το βραδυ προς Δευτερα, το χαμηλό ηταν Κυπρο εκεινες τις ώρες, δες εικονα παρακατω

gfs-2008021712-0-12.png?12

Σε real time μητσακο μου το χαμηλο ηταν πιο κοντα...Το θυμαμαι πολυ καλα...Το απογευμα σε μας ειχε ξαστερωσει...Ειχα κολλησει βλεποντας δορυφορικη..Οταν πηρα πρεφα το μπαλατζαρισμα του χαμηλου αρχισα να ονειρευομαι υποτροπη..Και τελικα γυρω στις 20:00 εγινε εκεινη η επικη μπουκα που κρατησε μεχρι τα ξημερωματα της δευτερας..

Οπως και να χει το θεμα μας δεν ειναι αυτο...Ας κλειδωσουμε πρωτα την ελευση του αυλωνα δυτικοτερα...Ας παρει καλυτερη κλιση(κομματακι δυσκολο) και μετα συζηταμε για υετο...Απλα θελουμε απαραιτητως δυναμικο αιτιο..Το αιγαιο απο μονο του μπορει να κανει παιχνιδι αλλα ως εκει...Μην περιμενεις χιονοστρωσεις κτλ..Προφανως και τωρα μπορουμε να χιονιστουμε αλλα εαν ερθει σωστα ο αυλωνας και με πιο ορθολογικη κλιση φλερταρουμε με ιστορικα δρωμενα..Αλλα με τα αν φιλαρακι μου δεν γινεται δουλεια..

Εν τελει,πιστη και αισιοδοξια..Ανθρωποι ειμαστε,ξυπναμε και κοιμομαστε με την ελπιδα...🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Με ενα lake effect ειναι τελειως αδυνατο να επηρρεαστει η Θεσσαλονικη?

Ναι...εσυ θες χαμηλο ιονιο να φευγει βορειοανατολικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν είχα δει σχεδόν καθόλου μοντέλα σήμερα.Πιστευα όμως  ότι εάν η πίεση στην Αγγλία φτάσει τα 1040 θα τρίβουμε τα μάτια μας . Στα περισσότερα μοντέλα θέλει ένα κλικ να φτάσει το παραπάνω νούμερο αλλά τελικά δεν μπορεί να βγάλει χαμηλό με τίποτα.Φτώχεια καταραμένη.Θα περιμένω βεβαίως 24 ώρες για το θαυμα αλλά θα πρέπει να μιλήσουμε με τον θεό για να γίνει κάτι τόσο ευνοϊκό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Με ενα lake effect ειναι τελειως αδυνατο να επηρρεαστει η Θεσσαλονικη?

Καμία πιθανότητα φιλε λόγο γεωγραφικής θέσης ... έχει να κάνει με τη γεωγραφική θέση της περιοχής αυτό το φαινόμενο και αν βόρεια της η βορειοανατολικά της που θα περάσει ο παγωμένος Αέρας έχει θάλασσα ώστε να δημιουργήσει σύννεφα με την υγρασία της και να τα εναποθέσει στη περιοχή αυτή... η Θεσσαλονίκη δεν έχει θάλασσα βόρεια της και από τον νότο που έχει δεν μπορεί να έρθει παγωμένος νότιας  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ανσαμπλ παιου ειναι καταξερα για ολους...ακομα και αυτα που εχουν κρυο για το σαββατο οι προσηνεμες περιοχες στα 25 δεν εχουν υετο στα 20 εχουν 1 εως 3 εκατοστα και σε 5 εχουν πανω απο 3 ποντους εως 10  χιονι...

Για τη πρωτη φαση μονο φλωρινα ισως και πτολεμαιδα κοζανη πιο λιγα πραγματα και οσοι ειναι σε συνορα με βουλγαρια

Προσωπικα δεν εμπιστευομαι ανσαμπλ παιου σε υετο σαν ξεκαρφωτος ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Δεν είχα δει σχεδόν καθόλου μοντέλα σήμερα.Πιστευα όμως  ότι εάν η πίεση στην Αγγλία φτάσει τα 1040 θα τρίβουμε τα μάτια μας . Στα περισσότερα μοντέλα θέλει ένα κλικ να φτάσει το παραπάνω νούμερο αλλά τελικά δεν μπορεί να βγάλει χαμηλό με τίποτα.Φτώχεια καταραμένη.Θα περιμένω βεβαίως 24 ώρες για το θαυμα αλλά θα πρέπει να μιλήσουμε με τον θεό για να γίνει κάτι τόσο ευνοϊκό. 

Εδω ειμαι φιλε μου..Πες μου τι θες??😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Τα ανσαμπλ παιου ειναι καταξερα για ολους...ακομα και αυτα που εχουν κρυο για το σαββατο οι προσηνεμες περιοχες στα 25 δεν εχουν υετο στα 20 εχουν 1 εως 3 εκατοστα και σε 5 εχουν πανω απο 3 ποντους εως 10  χιονι...

Για τη πρωτη φαση μονο φλωρινα ισως και πτολεμαιδα κοζανη πιο λιγα πραγματα και οσοι ειναι σε συνορα με βουλγαρια

Προσωπικα δεν εμπιστευομαι ανσαμπλ παιου σε υετο σαν ξεκαρφωτος ειναι

έτσι όπως μας πάει ο Χειμώνας φέτος και με ένα στρωσίδι στη Γέφυρα του Ευρίπου θα μαι φουλ ικανοποιημενπς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Εδω ειμαι φιλε μου..Πες μου τι θες??😂

Εσένα και το χθεσινό -80 σκεφτόμουν 😄😄😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...