Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Γιωργο ετσι νομιζουν πολλοι αλλα δεν ειναι ετσι..αρκει να δεις το χαρτη της δυτικης μακεδονιας και θα καταλαβεις γιατι δε χιονιζει πολλες φορες στα γρεβενα και καστορια ενω στις αλλες πολεις χιονιζει οταν δεν υπαρχει χαμηλο οπως επισης γιατι στα γρεβενα και καστορια ριχνει οταν εχει χαμηλο πολυ χιονι ενω στις αλλες πολεις οχι τοσο πολυ...

Στο χαρτη λοιπον της δυτικης μακεδονιας υπαρχει μια κορυφογραμμη που χωριζει τα γρεβενα και τη καστορια με τις υπολοιπες πολεις... ο πολυς υετος και το κρυο σταματαει σ αυτη και δε φτανει στη πινδο οταν δεν υπαρχει χαμηλο να το ρουφηξει

Δε ξερω αν φαινεται καλα σ αυτο το χαρτη η κορυφογραμμη που χωριζει τη δυτικη μακεδονια στη μεση

 

images.jpeg

Πολυ ενδιαφερον Αντωνη.Αν καταλαβα καλα χωριζει οριζοντια τη Δ.Μακεδονια και κοβει τον υετο του οποιου ψυχρου μετωπου απο β-β.δ??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Γιωργο ετσι νομιζουν πολλοι αλλα δεν ειναι ετσι..αρκει να δεις το χαρτη της δυτικης μακεδονιας και θα καταλαβεις γιατι δε χιονιζει πολλες φορες στα γρεβενα και καστορια ενω στις αλλες πολεις χιονιζει οταν δεν υπαρχει χαμηλο οπως επισης γιατι στα γρεβενα και καστορια ριχνει οταν εχει χαμηλο πολυ χιονι ενω στις αλλες πολεις οχι τοσο πολυ...

Στο χαρτη λοιπον της δυτικης μακεδονιας υπαρχει μια κορυφογραμμη που χωριζει τα γρεβενα και τη καστορια με τις υπολοιπες πολεις... ο πολυς υετος και το κρυο σταματαει σ αυτη και δε φτανει στη πινδο οταν δεν υπαρχει χαμηλο να το ρουφηξει

Δε ξερω αν φαινεται καλα σ αυτο το χαρτη η κορυφογραμμη που χωριζει τη δυτικη μακεδονια στη μεση

 

images.jpeg

Δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα αυτό. Γρεβενά και καστοριά θέλουν νοτιά για πολύ υετό. Δε νομίζω ότι είναι θέμα χαμηλού δηλαδή. Το 12 είχε πολύ χιόνι σε όλες τις πόλεις με το χαμηλό κολλημένο δυτικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Μα δεν έγραψα κάτι για την τωρινή κακοκαιρία. Ούτε ευχήθηκα να μη χιονίσει δίπλα μου. Είπα απλά ότι είναι προτιμότερο να έχουμε χειμώνα σαν το φετινό που ο πλησιέστερος υετός είναι 300 χλμ από τη θεσσαλονίκη,παρά το το 2012 που ήταν στα 10 χλμ και κοιτούσαμε τα μοντέλα και δεν μπορούσαμε να βγάλουμε άκρη αν θα έχει βαρδάρη ή όχι και σε ποιες περιοχές της πόλης ώστε να έχουμε και υετό όπου τελικά επικρατούσε αυτός αντί του ΒΑ. Θα μπορούσα να αναφέρω και το 14-15 που πάλι είχε κρύο και είχε πολλές παραπάνω προσήνεμες εισβολές από ότι φέτος,έστω και ξηρές οι περισσότερες και με περισσότερο κρύο. Αλλά επειδή ήξερα ότι πολλοί θα θιχτούν ακόμα και με αυτό,έγραψα χειμώνα που όλη η βόρεια ελλάδα από τη σίνδο και πιο δυτικά είχε μισόμετρα

Ασε βρε😂😂 Τι γυριστη ειναι αυτη που εκανες; Εγω το εγραψα και προχθες οτι "πικαρεις" ασχημα και καποιοι τσιμπανε, αλλα οχι και να υποτιμας τη νοημοσυνη μας χαχα .Επαναλαμβανω οτι εγω γουσταρω την καζουρα και δεν θιγομαι απο κατι τετοια, αλλα ειναι γεγονος οτι "φυτιλιαζεις" γενικοτερα απο το παρελθον. Τεσπα, κι εσυ κι εμεις προς το παρον πηραμε τα φρυδια μας απο τον φετινο χειμωνα κι ετσι ας χαρουμε με οτι κι αν ερθει στο υπολοιπο του χειμωνα....ας ειναι και αερακια με συννεφιες....εστω.

Επεξεργάστηκε από EVIA 1987!!
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Kojak είπε:

Καλησπερα παιδια απο Βεροια.Πιστευο οτι τετοια ψυχρη μαζα θα δωσει εκπληξεις απο την στιγμη που μερος της σκαει αδριατικη κατι που νομιζω πως δεν το εκτιμουν σωστα ακομα τα μοντελα.Δυσκολη κακοκαιρια ελπιζουμε στο παρα 5!

Καλησπέρα φίλε επιτέλους κάποιος άλλος ημαθιωτης!!!!! ελπίζω να έχουμε εκπλήξεις οπως λες......φυσικά εσύ στην Βέροια έχεις ένα πλεονέκτημα από τι εγώ στον κάμπο γιατί είσαι ψηλότερα..........θα δείξει  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφηνω εδω το link για το διαγραμμα καιρου στην Θεσσαλονικη...Σε Ευοσμο εχει αποκλισεις μεχρι και +3 στις μεγιστες αυτες τις ημερες και -+2 στις ελαχιστες...Τις συννεφιασμενες μερες πεφτει μεσα με αποκλιση -+ 0.5...

https://www.wetterzentrale.de/en/show_diagrams.php?geoid=52806&model=gfs&var=93&run=6&lid=OP&bw=1

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

Καλησπέρα φίλε επιτέλους κάποιος άλλος ημαθιωτης!!!!! ελπίζω να έχουμε εκπλήξεις οπως λες......φυσικά εσύ στην Βέροια έχεις ένα πλεονέκτημα από τι εγώ στον κάμπο γιατί είσαι ψηλότερα..........θα δείξει  

Θαναση τι εννοεις???Και ο @sotos*snow ημαθιωτης ειναι και μαλιστα απο τα πιο αισιοδοξα παιδια εδω μεσα!!!😂😂😂🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Xαλλλλλαρά.

Πριν μερικά χρόνια νομιζα ότι χάναμε ευκαιρίες επειδή στις 7 με 10 μερες τρεχανε π.χ. απίστευτα χιονοσενάρια που δεν επαληθευόταν τελικά. Το χούι νομίζω ότι προήλθε από τα παλιά καλά χρόνια (κυρίως) του τζίφου, πριν τις αναβαθμίσεις,  τότε που μπορούσε να πιάσει μια εισβολή άνετα στις 250 ώρες και να την πάει χερι-χερι (με τον Καρατζαφερη) μέχρι τέλους.. Από τότε δεν ενθυμούμαι αν ο τζίφος υποβαθμίστηκε αναβαθμίστηκε 2 ή 3 φορές, αλλά κάθε αναβάθμιση νομίζω χειροτέρευε την ικανότητά του να βλέπει στα μακρινά πιο καθαρά και τον έκανε τελικά το ρεντικολο μοντέλό που όλοι "απολαμβάνουμε". 

Εδώ και  λιγα χρονια, αν δεν φτάσει η 72η ώρα πριν την κακοκαοιρία, δεν με πείθει τίποτα. Δεν λέω ότι δεν έχω προσμονή, αλλά δεν πιστευω τα πολυ ευνοϊκα σενάρια. Ναι, αν το δειξει στις 72 ωρες και το πάρει  άρδην πίσω είναι φάπα, αλλά όχι αν το δείξει στις 90, στις 100 και στις 150. Πολύ περισσότερο σε χρονιές σαν φέτος, που, κατά πως φαίνεται, πρέπει κανείς συστηματικά να προσθέτει 2 βαθμούς στα 850 για να ειναι μέσα σε σχέση με τα μοντέλα καθως η ευρώπη είναι άχιονη και θερμότερη οπότε μέχρι οι ψυχρές αέριες μάζες να φτάσουν εδώ μπαίνουν στον.... μικροκυμμάτων.(βλ. Ηφαιστίωνα κλπ).

Σήμερα Δευτέρα 3/2/2020 όσο και να  κοιτάξει κανεις τα μοντέλα δεν περιμένει καμία σοβαρή χιονοκαιρία πεδινών ούτε βορεια ούτε νότια ούτε κεντρικά, Με αυτή την μοντελική εικόνα ξέρουμε ότι δεν περιμένουμε κάτι σημαντικό. Ο,τι δώσει ο καιρός ειναι ευπρόσδεκτο, αλλά τίποτα τρομερό δεν μας τάζουν τα μοντέλα.

Είναι άραγε η αδυναμία των μοντέλων που έφερε όμως τα πράγματα εδώ ή η αδυναμία του ίδιου του καιρού; Eίναι ο τζίφος και ο παίος που κάνουν κωλοτούμπες, ή έγινε κωλοτούμπας το ίδιο το κλίμα; Άχιονη όλη η Ευρώπη, "έλα μωρέ, συμβαίνουν αυτά". Μήνες σερί ο ΜΟ θερμοκρασίας των 30 ετών να μοιάζει γατάκι, "έλα μωρέ, το χειμώνα θα είναι από κάτω".  Διπλάσιος και τριπλάσιος (βροχο)υετός σε ορισμένες περιοχές με καταιγίδες τρομερής ραγδαιότητας, "έλα μωρέ, μας λέγανε ότι θα γίνουμε Σαχάρα".  Φωτίες τύπου Αυστραλίας, "έλα μωρέ, και τι σχέση έχει αυτό με τον καιρό;". Δραστική μείωση ημερών ολικού παγετού στα κεντροβόρεια, "΄έλα μωρέ, στην Καλή Βρύση είχε κρύσταλλα". Μα δεν ριχνει χιόνι όπως παλιά, "έλα μωρέ τώρα,, η τάδε ορεινή περιοχή θαφτηκε". Έντομα μέχρι τον Δεκέμβριο, "έλα μωρέ, θα μπει ένα κρύο θα εξαφανιστούν".

Φοβάμαι, ότι κάτι πηγαίνει πολύ στραβά. Και ότι αυτό δεν είναι τα μοντέλα. Και το φοβάμαι ακόμα κι αν μέχρι τα τέλη του χειμώνα ο ιστορικός μας χτυπησει την πόρτα.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

έχει ένα ενδιαφέρον να βλέπεις τον ΑΟ να σπάει το ταβάνι του +6 σε πολλά σενάρια..

ao.sprd2.gif

 

βαρέθηκα.... Αλλά εδώ θα είμαστε για τα επόμενα. Να δούμε αν καταφέρει να πέσει το τιμημένο στα Γιάννενα μεθαύριο. που θα έχω όλη μέρα πανεπιστήμιο🤬

Ας ευχηθούμε να συνεχίσει έτσι και όλο το υπόλοιπο του Φλεβάρη στα πολύ θετικά και τον Μάρτη ...και του χρόνουν  να είναι από την  αντίθετη........μπας και δούμε χειμώνα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Θαναση τι εννοεις???Και ο @sotos*snow ημαθιωτης ειναι και μαλιστα απο τα πιο αισιοδοξα παιδια εδω μεσα!!!😂😂😂🤣🤣🤣

χαχαχαχαχα συγγνώμη τον ξέχασα ουπςς 🤣🤣🤣🤣 εννοείται και δεν τον ξεχνάμε 

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Θαναση τι εννοεις???Και ο @sotos*snow ημαθιωτης ειναι και μαλιστα απο τα πιο αισιοδοξα παιδια εδω μεσα!!!😂😂😂🤣🤣🤣

χαχαχαχα....ναι όντως είμαι από την  Ημαθία και πάρα πολύ αισιόδοξος.....αφού πιστεύω ότι μεθαύριο την ψιχάλα μας θα την δούμε......ε λίγο η σκόνη θα κάτσει δεν μπορει.....😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Ας ευχηθούμε να συνεχίσει έτσι και όλο το υπόλοιπο του Φλεβάρη στα πολύ θετικά και τον Μάρτη ...και του χρόνουν  να είναι από την  αντίθετη........μπας και δούμε χειμώνα....

μόνο αν τον δείχνει αρνητικό στις 72 ώρες και κάτω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

χαχαχαχαχα συγγνώμη τον ξέχασα ουπςς 🤣🤣🤣🤣 εννοείται και δεν τον ξεχνάμε 

Τελικα τον ξεχασες η δεν τον ξεχασες?😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

χαχαχαχαχα συγγνώμη τον ξέχασα ουπςς 🤣🤣🤣🤣 εννοείται και δεν τον ξεχνάμε 

Μπαν επειδή με ξέχασες.....και δεύτερον θα σε τιμωρήσω με αέρα κοπανιστό μεθαύριο ..που θες και χιόνια στον κάμπο....χαχαχαχα🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

μόνο αν τον δείχνει αρνητικό στις 72 ώρες και κάτω 

  • εσύ να τα βλέπεις αυτά που λες ότι οι χιονιάδες φαίνονται πάνω από τις 120 ώρες....χαχαχα ..είδαμε και αυτόν από τον τζίφο.....μάλιστα χτες τον έδειξε και ποιο κάτω.....🤣
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Καλησπέρα φίλε επιτέλους κάποιος άλλος ημαθιωτης!!!!! ελπίζω να έχουμε εκπλήξεις οπως λες......φυσικά εσύ στην Βέροια έχεις ένα πλεονέκτημα από τι εγώ στον κάμπο γιατί είσαι ψηλότερα..........θα δείξει  

Ναι εχουμε ενα πλεονεκτημα αλλα το θεμα ειναι πως τα συστηματα μας αποφευγουν σαν το διαολο με το λιβανι φετος κ γενικα εχουν χαθει η κακοκαιριες που χιονιζε 3-4   ημερες συνεχομενα κ εβαζε απο 30 εως 60 ποντους χαλαρα.Ελπιζω πως καπου θα πιασει καλα αυτη η κακοκαιρια.Το που με τετοιο αχταρμα κανεις δεν ξερει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 minutes ago, sakis13 said:

Στρουμφιτα....

Μη δινεις ιδέες ρε Σάκαρε. Πάμε να το φέρουμε λεμεεεεεεεεε. Να σπάσει η 12ετία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α ναι ξεχασα και το παιδι από το ξηρολιβαδο ...χαχαχαχαχαχαχα μάλλον ξεχνάω πολλούς τέλος πάντων........αναμονή για τα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΑ 12αρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Αφηνω εδω το link για το διαγραμμα καιρου στην Θεσσαλονικη...Σε Ευοσμο εχει αποκλισεις μεχρι και +3 στις μεγιστες αυτες τις ημερες και -+2 στις ελαχιστες...Τις συννεφιασμενες μερες πεφτει μεσα με αποκλιση -+ 0.5...

https://www.wetterzentrale.de/en/show_diagrams.php?geoid=52806&model=gfs&var=93&run=6&lid=OP&bw=1

Συμφωνα με το site που εδωσε ο χρηστος για αθηνα μας δινει 2 βαθμους το βραδυ της πεμπτης με υετο και 0.5 βαθμους το πρωι χωρις υετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν εχουμε ΒΔ ανεμο και υετο την τεταρτη πρωι ισως προλαβει να το γυρισει για λιγο σε χιονι στα Γιαννενα.Οριακα παντως φαινεται για Γιαννενα με τα υψομετρα χιονοπτωσης να φτανουν ως τα 600 μετρα η και λιγο χαμηλοτερα.

Αυριο θα ξεκαθαρισει περισσοτερο η εικονα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Steliosnow είπε:

Συμφωνα με το site που εδωσε ο χρηστος για αθηνα μας δινει 2 βαθμους το βραδυ της πεμπτης με υετο και 0.5 βαθμους το πρωι χωρις υετο

Ουσιαστικα ειναι το τρεξιμο του τζιφου αλλα δεν ξερουμε και που ειναι οι συντεταγμενες αυτης της προγνωσης...Αν θες μελετα λιγο τις αποκλισεις αυτης της προβλεψης και του τοπικου σταθμου σου για να σκεπτεσαι χονδρικα ποσο δινει σε εσενα βασει των αποκλισεων ( αν με καταλαβες)...Μπορει οι συντεταγμενες να ειναι μακρια απο εσενα οπως στα δυτικα προαστεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανησυχείτε για υετό την στιγμή που το κορυφαίο NAVGEM δίνει 1005 στην Ρόδο ; Navy Global Environmental Model  !!! Φήμες λένε ότι ο Ποπάυ έχει στην κατοχή του το 51%  του μοντέλου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Ski snow είπε:

Τρεχει καποιο μοντελο?

Σε μιση ωρα το icon...Εδω εχει κατι μοντελακια αν σε ενδιαφερει

https://www.meteo.gr/meteomaps/index.cfm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Ski snow είπε:

Τρεχει καποιο μοντελο?

εγώ τρέχω πέρα δώθε και από την στιγμή που είμαι το μοντέλο θεούλης Μισέλ, ναι τρέχει όντως ένα μοντέλο

 

πλάκα κάνω φίλε μου προφανώς🤣 σε 25 λεπτά ξεκινάει το αικον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...