Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Εδω βλεπουμε στο ναουκαστ να μετατοπιζονται αυλωνες 200χλμ δυτικα....και οχι μονο μια και δυο φορες να εχει συμβει κατι τετοιο!! Για φανταστειτε σε αυτο το τρεξιμο την αναλογη μετατοπιση κι ελατε πειτε μου μετα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι θα υπάρχουν αναπτύξεις, ότνα θα περνάει το πρώτο χαμηλό από τα βόρεια. Τώρα αν και μόνο αν το άλλο βγει σαν το τζεμ μπορεί να βγάλει πάλι χιονομπόρες. Θα δείξει.. πάντως στρώσιμο και τέτοια όχι και λογικά μέχρι να ξανάερθει κάτι θα καλωσορίζουμε το 2021...

 

τα λέμε στα 12αρια.

το πρώτο χαμηλό στις 6-7 του μηνός ????Μόνο η χιονομπορες μας σώζουν αν δώσουν καμία νιφαδα αλλιώς τελειώσαμε εδώ.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

Έχουμε δρόμο ακόμα αλλά τα περιθώρια στενεύουν

Ποσες πιθανοτητες δινεις για εστω λιγες ωρες χιονοπτωσης στο κεντρο ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Steliosnow said:

Ποσες πιθανοτητες δινεις για εστω λιγες ωρες χιονοπτωσης στο κεντρο ;

Λογικά την Δευτέρα θα ξέρουμε σε τι μπορούμε να ελπίζουμε....

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μην ξεχασετε να ριξετε παγους η παγακια αυτες τις μερες για γουρι και να ενισχυσει για να χιονισει ακομα περισσοτερο..

 

Τρόπος για να μην κολλάνε οι παγοθήκες ή οι σακούλες πάγου στην  κατάψυξη.jpg

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά εγώ νομίζω ότι μόνο καλό είναι το γεγονός ότι δεν έχουμε δει ακόμη το τέλειο σενάριο για λεκανοπέδιο. Αν το είχαμε δει από τώρα, τι θα λέγατε? Ότι μόνο χειρότερα μπορεί να βγει. Τουλάχιστον τώρα ελπίζουμε σε βελτιώσεις. Τώρα αν δεν μας κάτσει, ε, μαθημενοι είμαστε στην σφαλιάρα... Οψόμεθα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ημιορεινα;;; χαχαχαχαχα. Οχι μωρε Παρνηθα μονο αν χιονισει

χαλκίδα με τζίφο έχει βροχή με 4-5 βαθμούς το πρωί στις 6 του μήνα,αθήνα δεν έχει ούτε αυτό. αλλά κατά τα άλλα έχεις δίκιο,γιατί ξέχασα να βάλω τη θήβα που δεν είναι ημιορεινή και είναι η μόνη που έβλεπε χιόνι με το 6αρι. και με ευρωπαίο ακόμα λιγότερα γιατί δεν υπάρχει ούτε υετός.

κάποιοι μάλλον δεν έχουν πάρει τα μαθήματά τους από προηγούμενες κακοκαιρίες. κοιτάνε απλά θερμοκρασίες και περιμένουν υετό να εμφανιστεί από το πουθενά (θα μιλήσει το αιγαίο). άλλοι κοιτάνε υετό,βάζουν θερμοκρασίες,αλλά δεν κοιτάνε καν ανέμους,ούτε ξέρουν πως λειτουργούν οι άνεμοι. άλλοι κοιτάνε 2 χάρτες με υετό και θερμοκρασίες,αλλά δεν ξέρουν ότι ο χάρτης της θερμοκρασίας αναφέρεται σε χρονική στιγμή (δηλαδή αν δείχνει 2 βαθμούς δεν έχει όλο το 6ωρο 2 βαθμούς,παρά μόνο στο τέλος του 6ωρου),ενώ ο χάρτης υετού δείχνει συγκεντρωτικό υετό 6ωρου,ο οποίος σε πολλές περιπτώσεις (καλή ώρα στο 6αρι) πέφτει στο μεγαλύτερο μέρος του σε ώρες με μεγαλύτερες θερμοκρασίες από αυτή που εμφανίζει σε μια χρονική στιγμή ο άλλος χάρτης).

 

 

κατά τα άλλα καλές οι ειρωνίες κλπ,αλλά αν θέλετε μπορώ να αρχίσω κι εγώ τα γελάκια και τις ειρωνίες,αλλά αυτά που θέλετε να ακούσετε δεν θα τα ακούσετε. μείνετε λοιπόν ορισμένοι στα "προσήνεμα έπη" και άλλα τέτοια γιατί μπορώ να αρχίσω κι εγώ παρόμοια σχόλια και θα γίνει εδώ μέσα ροντέο. και είναι η τελευταία φορά που το γράφω. την άλλη φορά λοιπόν,τώρα το λέω προσωπικά σε σένα γιατί το έχεις κάνει πολλές φορές,να προσέχεις τους τρόπους σου κι αν δε διαφωνείς να γράψεις την άποψή σου,γιατί θα αρχίσω να βάζω και χάρτες και δεν θα τα γράφω απλά κι εκεί θα γελάνε όλοι οι υπόλοιποι μαζί σου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθε ραν του τζίφου χειρότερο από το προηγούμενο... πάντα για Αττική... με το 6αρι οριακά έγιναν και τα βπ ... το κύριο ακολουθεί πλέον τον μέσο όρο στο -6... δυστυχώς για εμάς η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε τα φώτα... 

salonikatasos κακώς ασχολείσαι... ο,τι και να γράψεις θα στην πέφτουν... 

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

χαλκίδα με τζίφο έχει βροχή με 4-5 βαθμούς το πρωί στις 6 του μήνα,αθήνα δεν έχει ούτε αυτό. αλλά κατά τα άλλα έχεις δίκιο,γιατί ξέχασα να βάλω τη θήβα που δεν είναι ημιορεινή και είναι η μόνη που έβλεπε χιόνι με το 6αρι. και με ευρωπαίο ακόμα λιγότερα γιατί δεν υπάρχει ούτε υετός.

κάποιοι μάλλον δεν έχουν πάρει τα μαθήματά τους από προηγούμενες κακοκαιρίες. κοιτάνε απλά θερμοκρασίες και περιμένουν υετό να εμφανιστεί από το πουθενά (θα μιλήσει το αιγαίο). άλλοι κοιτάνε υετό,βάζουν θερμοκρασίες,αλλά δεν κοιτάνε καν ανέμους,ούτε ξέρουν πως λειτουργούν οι άνεμοι. άλλοι κοιτάνε 2 χάρτες με υετό και θερμοκρασίες,αλλά δεν ξέρουν ότι ο χάρτης της θερμοκρασίας αναφέρεται σε χρονική στιγμή (δηλαδή αν δείχνει 2 βαθμούς δεν έχει όλο το 6ωρο 2 βαθμούς,παρά μόνο στο τέλος του 6ωρου),ενώ ο χάρτης υετού δείχνει συγκεντρωτικό υετό 6ωρου,ο οποίος σε πολλές περιπτώσεις (καλή ώρα στο 6αρι) πέφτει στο μεγαλύτερο μέρος του σε ώρες με μεγαλύτερες θερμοκρασίες από αυτή που εμφανίζει σε μια χρονική στιγμή ο άλλος χάρτης).

 

 

κατά τα άλλα καλές οι ειρωνίες κλπ,αλλά αν θέλετε μπορώ να αρχίσω κι εγώ τα γελάκια και τις ειρωνίες,αλλά αυτά που θέλετε να ακούσετε δεν θα τα ακούσετε. μείνετε λοιπόν ορισμένοι στα "προσήνεμα έπη" και άλλα τέτοια γιατί μπορώ να αρχίσω κι εγώ παρόμοια σχόλια και θα γίνει εδώ μέσα ροντέο. και είναι η τελευταία φορά που το γράφω. την άλλη φορά λοιπόν,τώρα το λέω προσωπικά σε σένα γιατί το έχεις κάνει πολλές φορές,να προσέχεις τους τρόπους σου κι αν δε διαφωνείς να γράψεις την άποψή σου,γιατί θα αρχίσω να βάζω και χάρτες και δεν θα τα γράφω απλά κι εκεί θα γελάνε όλοι οι υπόλοιποι μαζί σου

περα απο ολα αυτα η γνωμη σο υγια την ολη φαση; μπορει να δυτικισει και ταυτοχρονα να απλωσει ο Α προς πολωνια και ανατολικοτερα; η το εχουμε χαμενο και εδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

περα απο ολα αυτα η γνωμη σο υγια την ολη φαση; μπορει να δυτικισει και ταυτοχρονα να απλωσει ο Α προς πολωνια και ανατολικοτερα; η το εχουμε χαμενο και εδω

σε πρώτη φάση το παιχνίδι είναι χαμένο ήδη,οπότε για να βγει κάτι για πιο χαμηλά θα πρέπει να βγει δεύτερη φάση (gem). έτσι όπως έρχεται ο αυλώνας από τα ΒΔ οι άνεμοι είναι τέτοιοι που θα ρίξουν λίγο τις Τ,αλλά οι Τ ψηλά δεν είναι και οι καλύτερες. μετά πέφτουν οι Τ ψηλά,αλλά δεν υπάρχει κάποιο αίτιο για να εμφανιστεί υετός και απλά έχει κρύο χωρίς φαινόμενα σε όλη την ελλάδα εκτός από το ανατολικό αιγαίο (κάλυμνος,χίος κλπ δεν ξέρω τι Τ θέλουν,αλλά φαίνεται καλή ευκαιρία για εκεί)

για να αλλάξει αυτό στον κύκλο πρέπει να πάει πιο δυτικά γιατί αυτά πιέζουν τον αυλώνα γρήγορα ανατολικότερα καθώς καταρρέει ο αντικυκλώνας. οπότε απλά ελπίζετε να ξεκινήσει πιο δυτικά μπας και. πόσο πιθανό είναι αυτό; όχι και πολύ,αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

gens-21-1-114.png.f02c6fb5e550d8162cf194fd922a68ea.png

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

σε πρώτη φάση το παιχνίδι είναι χαμένο ήδη,οπότε για να βγει κάτι για πιο χαμηλά θα πρέπει να βγει δεύτερη φάση (gem). έτσι όπως έρχεται ο αυλώνας από τα ΒΔ οι άνεμοι είναι τέτοιοι που θα ρίξουν λίγο τις Τ,αλλά οι Τ ψηλά δεν είναι και οι καλύτερες. μετά πέφτουν οι Τ ψηλά,αλλά δεν υπάρχει κάποιο αίτιο για να εμφανιστεί υετός.

για να αλλάξει αυτό στον κύκλο πρέπει να πάει πιο δυτικά γιατί αυτά πιέζουν τον αυλώνα γρήγορα ανατολικότερα καθώς καταρρέει ο αντικυκλώνας. οπότε απλά ελπίζετε να ξεκινήσει πιο δυτικά μπας και. πόσο πιθανό είναι αυτό; όχι και πολύ,αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

gens-21-1-114.png.f02c6fb5e550d8162cf194fd922a68ea.png

 

δεν θα ηταν πιο καλο να κανει μυτη προς ΒΑ αντ ιγια ΝΑ που κανει ο Α στην εικονα που δειχνεις;

ωστοσο με το χαμηλο στην μαυρη θαλασσα δν ξερω ν αυτο ειναι καθολου εφικτο

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

δεν θα ηταν πιο καλο να κανει μυτη προς ΒΑ αντ ιγια ΝΑ που κανει ο Α στην εικονα που δειχνεις;

θα ήταν,αλλά είναι στη φάση κατάρρευσης του αντικυκλώνα. η μύτη δημιουργείται πιο βόρεια και απλά με την κατάρρευση του αντικυκλώνα πέφτει εκεί πέρα.

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

θα ήταν,αλλά είναι στη φάση κατάρρευσης του αντικυκλώνα,οπότε μόνο ΝΑ γίνεται να δημιουργηθεί αυτή η μύτη.

οκ αρα ειτε να ανεβει πιο βορεια αρκετα ωστε η καταρευση να αποκοψει σε σημειο που θα ερθει πανω μας ειτε να ξεκινησει στο ιδιο υψος αλλα πιο δυτικα. ωστοσο λιγες οι πιθανοτητες και για τα δυο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 
 
 
 
1 hour ago, Dusterakos said:

Αν ομως δεν δω το συνταγμα στρωμενο με 20ποντο ή αν δεν δω ιστορικο ακομα και στη Θεσσαλονικη, θα λυσσαξω!!

Εγώ θέλω μίσο μέτρο στο κέντρο της Γλυφάδας, σε μηδενικό υψόμετρο. Θέλω και πολλά άλλα δε θα τα πω εδώ μέσα για να μην γελάτε. Παρόλα αυτά ξέρω οτι η στατιστική τουλάχιστον στην οποία είμαι αρκετά δυνατός δε θα μου κάνει εύκολα τη χάρη.

Πιο πιθανό έχω τους 49 βαθμούς που θα γούσταρα να δω το κατακαλόκαιρο σε Ελευσίνα ή Νέα Φιλαδέλφεια πάρα το μισό μέτρο στο κέντρο της Γλυφάδας. Ποτέ δε ξέρεις φυσικά. Σας παρακολουθώ όμως με τις αναλύσεις χαρτών μπας και...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν εχω πολυ χρονο.

Προσηνεμα σε πρωτη φαση,οσο.δυνατον πιο μπλε γεωδυναμικα εκει στη μουτζουρα,αρα οχι απκοπη.Δευτερη φαση ριτζαρισμα προς.βορειοανατολικα του Α ωστε να στρεψει τον αυλωνα πιο πλαγιαστα στον αξονα β.α-ν.δ!

Βορεια,να μη ριτζαρει τοσο ψηλα ο Α,και μα.μεινει πιο δυτικα.Κατεβασμα κανονικου αυλωνα αλλα πιο.λεπτου και γρηγορη αποκοπη δυτικα μας.Ετσι οπως ειναι τωρα,ακομα και να υον αποκοψει δεμ προκειται να δωσει καγι σπουδαιο σε υετο

IMG_20200201_142051.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Hlioupolitis98 είπε:

οκ αρα ειτε να ανεβει πιο βορεια αρκετα ωστε η καταρευση να αποκοψει σε σημειο που θα ερθει πανω μας ειτε να ξεκινησει στο ιδιο υψος αλλα πιο δυτικα. ωστοσο λιγες οι πιθανοτητες και για τα δυο.

To ατλαντικό χαμηλό τον πιέζει πολύ τον αντικυκλώνα. Αν δεν υπήρχε ο αζορικός θα σηκωνόταν πιο βόρεια και θα υπήρχε χώρος να κατέβει πιο νότια ο αυλώνας και να βγάλει το πρώτο χαμηλό νότια από εδώ και όχι από πάνω μας και να βλέπαμε κάτι και στη βόρεια ελλάδα (εκτός φλώρινας που πάει για 20ποντο)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

To ατλαντικό χαμηλό τον πιέζει πολύ τον αντικυκλώνα. Αν δεν υπήρχε ο αζορικός θα σηκωνόταν πιο βόρεια και θα υπήρχε χώρος να κατέβει πιο νότια ο αυλώνας και να βγάλει το πρώτο χαμηλό νότια από εδώ και όχι από πάνω μας και να βλέπαμε κάτι και στη βόρεια ελλάδα (εκτός φλώρινας που πάει για 20ποντο)

 ε υπαρχει και δεν θα φυγει. ας ελπιζουμε να βγει πι οαδυναμο απο την απεικονηση του και να αλλαξουν οσα ειπωθηκαν πριν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετάφραση του παίου για Παρασκευή από ΕΜΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 07-02-2020
Στα ανατολικά νεφώσεις με τοπικές βροχές και κυρίως στα νότια
σποραδικές καταιγίδες. Λίγα χιόνια θα πέσουν στα βόρεια ορεινά και τα
ορεινά της Κρήτης. Στα δυτικά λίγες νεφώσεις τοπικά αυξημένες με
πιθανότητα πρόσκαιρων βροχών.
Οι άνεμοι θα πνέουν από βόρειες διευθύνσεις 4 με 6 και τοπικά 7
μποφόρ.
Η θερμοκρασία δεν θα σημειώσει αξιόλογη μεταβολή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...