Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, tzelilis είπε:

λοιπον οποιον δεν αρεσει ο μ.ο. ειδικα για βορεια θα τον μπαναρω!!!!

Μπάναρέ με Στέλιο....δεν μου αρέσει γιατί είναι μακριά....216-240 μια αιωνιότητα.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Συγγνωμη αλλα εισαι εντελω λαθος

Μάλιστα. Δηλαδή δεν μπορώ να πω ότι είναι καλός για μας αλλά μόνο για κεντροβορεια αν το πω ειμαι σωστος. Οκ καλά θαψίματα παιδιά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλύτερος ο μέσος όρος τουλάχιστον από το κύριο στις πιο λογικές 144-168 που επιτέλους πέφτει η θερμοκρασία κάτω από το μηδέν στα 850 σε φυσιολογικά επίπεδα....!!!

και δεν ανεβαίνει μέχρι τέλος πάνω από το -2 στη βόρεια χώρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Μπάναρέ με Στέλιο....δεν μου αρέσει γιατί είναι μακριά....216-240 μια αιωνιότητα.......

αααααα δεν θελω τετοια!!! σιγουρα δεν σημενει λατι συτο αλλα τουλαχιστον δεν μπορεις να πεις ειναι καλος!!!! κ κατι σημσντικο που δεν ειπωθηκε κ εχει σημασια... απο ολα τα μοντελα στους χαρτες το ευρωπαικο κ το τζεμ αποτυπωνουν ακριβως τους δεικτες που βγηκαν σημερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Μάλιστα. Δηλαδή δεν μπορώ να πω ότι είναι καλός για μας αλλά μόνο για κεντροβορεια αν το πω ειμαι σωστος. Οκ καλά θαψίματα παιδιά. 

Προσπαθω να σου εξηγησω οτι διαβαζεις λαθος τον μο δεν ειπα οτι θαβονται τα κεντροβορεια...αν θεωρεις αυτο τον μο προσηνεμο θα απογοητευεσαι χωρις λογο μετα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μάλιστα. Δηλαδή δεν μπορώ να πω ότι είναι καλός για μας αλλά μόνο για κεντροβορεια αν το πω ειμαι σωστος. Οκ καλά θαψίματα παιδιά. 

Νικολα στα σεναρια δεν υπάρχει υετος πουθενα....τιοοτα τη τερμάτισαν τη φάση 14,15...νομίζω μονο 5 σεναρια χιονιζουν καπου στην ελλαδα και αλλα 5,6 τη πινδο...οπότε δεν υπάρχει 14, 15 σύμφωνα με ανσαμπλ ευρωπαιου...

Αλλά έχει καμια 40 αρια που χιονιζουν σε διάφορα μέρη και προσηνεμα και κεντροβορεια στις 17,18

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μάλιστα. Δηλαδή δεν μπορώ να πω ότι είναι καλός για μας αλλά μόνο για κεντροβορεια αν το πω ειμαι σωστος. Οκ καλά θαψίματα παιδιά. 

δεν ειναι προσηνεμος με την εννοια των τριων νομων...φυσικα μπορει να κατσληξη προσηνεμος για ορεινα ημιορεινα αττικης κ πεδινα θηβα λαμια κ λοιπες δυναμεις

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Προσπαθω να σου εξηγησω οτι διαβαζεις λαθος τον μο δεν ειπα οτι θαβονται τα κεντροβορεια...αν θεωρεις αυτο τον μο προσηνεμο θα απογοητευεσαι χωρις λογο μετα 

στις συγκεκριμένες ώρες που ανέβασε ο Νικόλας μόνο για προσήνεμα είναι...εμείς εδώ κεντροβόρεια έχουμε ξερό κρύο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Προσπαθω να σου εξηγησω οτι διαβαζεις λαθος τον μο δεν ειπα οτι θαβονται τα κεντροβορεια...αν θεωρεις αυτο τον μο προσηνεμο θα απογοητευεσαι χωρις λογο μετα 

Δλδ αν υποθέσουμε ότι εσκαγε ένας Αυλώνας ΑΚΡΙΒΩΣ όπως δείχνει η εικόνα στο Μ.Ο 

Τι θα μπορούσαμε να πούμε; Πες ότι βλέπεις έναν Αυλώνα  ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτό το σημείο. Τι θα υπέθετε κάποιος; Αυτό εννοεί ο Νικόλας φαντάζομαι. Και όχι μόνο αυτός. 

Εσύ τι πιστεύεις; Φιλικά πάντα. 

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

στις συγκεκριμένες ώρες που ανέβασε ο Νικόλας μόνο για προσήνεμα είναι...εμείς εδώ κεντροβόρεια έχουμε ξερό κρύο

Υπαρχει χαμηλο στα δυτικα δεν ειναι προσηνεμοαν δεις τα ενς θα καταλαβεις...οτι χιονι υπαρχει ειναι σε θηβα κλπ μαζι με θεσσαλια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1. Δεν υπαρχει προσηνεμος και κεντροβορειος ΜΟ, υπαρχουν προσηνεμα και κεντροβορεια σεναρια. 

2. Δεν υπαρχει φαση στις 14-15 οποτε μακαρι να γινουν οι απαραιτητες βελτιωσεις για να δουμε ΚΑΝΟΝΙΚΟ χειμωνα απο τις 17-18. Και υπαρχει ο τροπος να δουμε κατι τετοιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά το ξαναγράφω...Δεν υπάρχει φαση στις 15 πουθενα ο μεσος ορος ειναι εκει ακριβως δε κατεβαινει..Ούτε η Τουρκία δεν έχει καλα καλα υετο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Υπαρχει χαμηλο στα δυτικα δεν ειναι προσηνεμοαν δεις τα ενς θα καταλαβεις...οτι χιονι υπαρχει ειναι σε θηβα κλπ μαζι με θεσσαλια

Δεν υπαρχει υετος στα απογευματινά ουτε εκει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

1. Δεν υπαρχει προσηνεμος και κεντροβορειος ΜΟ, υπαρχουν προσηνεμα και κεντροβορεια σεναρια. 

2. Δεν υπαρχει φαση στις 14-15 οποτε μακαρι να γινουν οι απαραιτητες βελτιωσεις για να δουμε ΚΑΝΟΝΙΚΟ χειμωνα απο τις 17-18. Και υπαρχει ο τροπος να δουμε κατι τετοιο. 

Σωστός...πιο δυνατό φαινεται στις 17 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Υπαρχει χαμηλο στα δυτικα δεν ειναι προσηνεμοαν δεις τα ενς θα καταλαβεις...οτι χιονι υπαρχει ειναι σε θηβα κλπ μαζι με θεσσαλια

Ο χάρτης που ανέβασε ο Νικόλας στις 168 ώρες ο συγκεκριμένος στις συγκεκριμένες 168 δεν δίνει τίποτα στη Θεσσαλία δεν υπάρχει τίποτα από χαμηλό ... άστο το μετά για τις 168 και μόνο αυτές μιλάμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, menidi είπε:

Δλδ αν υποθέσουμε ότι εσκαγε ένας Αυλώνας ΑΚΡΙΒΩΣ όπως δείχνει η εικόνα στο Μ.Ο 

Τι θα μπορούσαμε να πούμε; Πες ότι βλέπεις έναν Αυλώνα  ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτό το σημείο. Τι θα υπέθετε κάποιος; Αυτό εννοεί ο Νικόλας φαντάζομαι. Και όχι μόνο αυτός. 

Εσύ τι πιστεύεις; Φιλικά πάντα. 

 

Μα δεν ειναι ο αυλωνας εκει δεν γινετε να βλεπετε τον μο και να νομιζετε οτι κατι ειναι κεντροβορειο η προσηνεμο...εχω την τυχη να  γνωριζω τα ενς τα πραγματικα...απλα βγαινει χαμηλο δυτικα και πιεζει την κατασταση και βαγινει αυτο ..ουτε κεντροβορειος υπαρχει πιο πολυ μακεδονια δυτ θεσσαλια..το θεμα ειναι να ακουτε και να μαθαινετε οχι να νομιζετε οτι υπαρχει καποιος προσηνεμος εχθρος...αν υπαρξουν προσηνεμα σεναρια εγω θα στα πω πρωτος..φιλικα παντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ χάρηκα πάντως που τα ανσάμπλ του Ευρωπαίου δεν έχουν σχέση θερμοκρασιακα με το κύριο από τις 144-216 .... δεν πάει άλλο αυτή ζέστη για την εποχή ας ελπίσουμε να πέσουν μέσα και όχι το κύριο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

1. Δεν υπαρχει προσηνεμος και κεντροβορειος ΜΟ, υπαρχουν προσηνεμα και κεντροβορεια σεναρια. 

2. Δεν υπαρχει φαση στις 14-15 οποτε μακαρι να γινουν οι απαραιτητες βελτιωσεις για να δουμε ΚΑΝΟΝΙΚΟ χειμωνα απο τις 17-18. Και υπαρχει ο τροπος να δουμε κατι τετοιο. 

Δλδ να μην κοιταζουμε πότε την εικόνα και τις θερμοκρασίες του Μ.Ο? Αυτό προτείνεις? Να κοιτάζουμε μόνο τα  μεμονωμένα σενάρια; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Σωστός...πιο δυνατό φαινεται στις 17 

αν βγει 15 θα παιξουμε εαν βγει ελαχιστα πιο μετα παλι θα παιξουμε...οποτε😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Δλδ να μην κοιταζουμε πότε την εικόνα και τις θερμοκρασίες του Μ.Ο? Αυτό προτείνεις? Να κοιτάζουμε μόνο τα  μεμονωμένα σενάρια; 

Ακριβως δες  λιγο θερμοκρασιες που εχει ο μο στις 168 ωρες...για αθηνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προσωπικα υποσεναρια κοιταζω μονο οταν υπαρχει καποιο κλειδωμενο χαμηλο και μ ενδιαφερει ο υετος η θερμοκρασια κτλ...κοιταω μονο μεσους ορους διαταξης ειτε αυτη βγαινει με ακραια σεναρια ειτε οχι..ετσι εχω μαθει να κανω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εεε παλί όλα πάνε πάρα πίσω .....Στην αρχή λέγαμε 12 -13 ....μετά 14-15 και τώρα μετά τις 17 .......Καμία αξιοπιστία από αυτά τα μοντέλα πλέον ....Καληνύχτα από μένα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μα δεν ειναι ο αυλωνας εκει δεν γινετε να βλεπετε τον μο και να νομιζετε οτι κατι ειναι κεντροβορειο η προσηνεμο...εχω την τυχη να  γνωριζω τα ενς τα πραγματικα...απλα βγαινει χαμηλο δυτικα και πιεζει την κατασταση και βαγινει αυτο ..ουτε κεντροβορειος υπαρχει πιο πολυ μακεδονια δυτ θεσσαλια..το θεμα ειναι να ακουτε και να μαθαινετε οχι να νομιζετε οτι υπαρχει καποιος προσηνεμος εχθρος...αν υπαρξουν προσηνεμα σεναρια εγω θα στα πω πρωτος..φιλικα παντα

Εντάξει. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, menidi είπε:

Δλδ αν υποθέσουμε ότι εσκαγε ένας Αυλώνας ΑΚΡΙΒΩΣ όπως δείχνει η εικόνα στο Μ.Ο 

Τι θα μπορούσαμε να πούμε; Πες ότι βλέπεις έναν Αυλώνα  ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτό το σημείο. Τι θα υπέθετε κάποιος; Αυτό εννοεί ο Νικόλας φαντάζομαι. Και όχι μόνο αυτός. 

Εσύ τι πιστεύεις; Φιλικά πάντα. 

 

Αν έβγαινε το παραπάνω σενάριο ακριβώς έτσι, τα περισσότερα φαινόμενα θα ήταν στα νησιά του ανατολικού Αιγαίου και την δυτική Τουρκία λόγω βορειοδυτικού ρεύματος. Όχι πως θα ήταν πολλά βεβαια 168 ώρες πάντα

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...