Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εγώ πρώτος το είπα αυτό πριν 3 ημέρες. Απλά...επειδή δεν κάνουμε μάθημα Στατιστικής για να μιλήσουμε για τυπικές αποκλίσεις, δείκτες διασποράς κτλ, νομίζω ότι ο ΜΟ είναι ένα εργαλείο που μπορούμε να το κοιτάμε χωρίς να παραβλέπουμε να ρίχνουμε ματιές και στα υποσεναρια. Αλλά όχι να υποβαθμίζουμε πολύ και το ΜΟ. Αυτό λέω. 

Φυσικα φιλε μου. Απλα τονιζω οτι η παρατηρηση του θελει προσοχη και δε πρεπεινα αντιμετωπιζεται αυτουσια σαν σεναριο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Εγώ δεν ξέρω για σας περιμένω Αριάδνη 2: η επιστροφή 

Τι υπαρχουν ολες οι προυποθεσεις μετα τις 17-18 να συμβει κατι πολυ δυνατο στην ελλαδα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, oldboy332 said:

Προφανώς και το αυτό που έδειξε το κύριο δεν είναι το βασικό σενάριο . Δείτε π.χ το διάγραμμα πιέσεων στο Λονδίνο. Το κύριο τρέχει μόνο του. Από την άλλη πρέπει επιτέλους να τρέξει και ο τζίφος κανένα καλό σενάριο για εμάς , δεν είναι εικόνα αυτή των ensembles που μπορεί να κάνει κάποιον να αισιοδοξεί για κάτι σοβαρό. Εκτός εάν κυνηγάει νιφάδες ή 10 πόντους στα ημιορεινά ,τότε ΟΚ μπορεί να είναι ευχαριστημένος.

Το αρνητικά στην όλη υπόθεση είναι ότι με την εικόνα που έχουν οι χάρτες εάν χαθεί η ευκαιρία στις 13/1 ,χαιρετάμε και την δεύτερη στις 17/1 ουσιαστικά αφού σαλπάρει ακόμη ανατολικότερα ενώ στην συνέχεια φαίνεται εδώ και μέρες ότι απομακρύνεται πάρα πολύ το ενδεχόμενο σοβαρής ψυχρής εισβολής. Πόση υπομονή να έχει κάποιος ; Να είχε κάνει ένα χιόνι θα το βλέπαμε ίσως αλλιώς και θα μιλούσαμε ότι πάλι θα έχουμε έστω μια πρόσκαιρη ευκαιρία.

Προλαβαίνει να το γυρίσει αλλά Τζίφος ή Ευρωπαϊκό πρέπει να κάνουν ένα μεγάλο βήμα άμεσα έστω στα ensembles.

graphe4_10000___-0.0943396226415_51.3765182186_.gif

Επιβεβαιώνεις τη θεωρία του τελευταίου κεφτέ φίλε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επειδη για ολους μας το χιονι ο καιρος γενικα ειναι κατι που μας γεμιζει την ζωη και προφανος βγαζει το παιδι απο μεσα μας και αρα ειναι οτι πιο αθωο εχουμε ,το να διαβαζω τετοια μηνυματα σχεδον με κανει να ανατριχιαζω απο χαρα  ...τι να πω?ευχομαι κι εγω οπως και ο αιςλαρισα καποια στιγμη να το φερουν ετσι οι συνθηκες που να περιγραφω χαρτες και να βαλω την "μαυρογατα " να δουλεψει υπερ των προσηνεμων και να δειτε τον υπερκογκα που ψαχνεται τοσα πολλα χρονια..παρα ειναι πολλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε ξερω τι λετε για Αριαδνες κλπ κλπ, παντως με ενα διαστημα 20 Γεν - 10 Φεβ 2006 ειμαι ευχαριστημενος οταν εχει αρχισει με τετοιο αισχος ο χειμωνας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το αικον κανει στροφή προς το παρων στα καλά σεναρια μαλλον...Αφού γα γεωδυναμικα ανοίγουν  αρκετα στην γροιλανδια..Όπως στο 6 αρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MenNaousa11 είπε:

Δε ξερω τι λετε για Αριαδνες κλπ κλπ, παντως με ενα διαστημα 20 Γεν - 10 Φεβ 2006 ειμαι ευχαριστημενος οταν εχει αρχισει με τετοιο αισχος ο χειμωνας. 

Ο χειμωνας φετος ουσιαστικα ξεκινα στις 13 και θα ληξει καπου εκει που λες...οι χαρτες για μετα τις 17 18 θα ειναι διαφορερικοι προς το καλο σε μερικες μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκάθαρα μια κακοκαιρία μπορεί να χιονίζει και Αθήνα και βόρεια Ελλάδα 

Αν έχει μια καλή κατεβασιά έρχεται και μια νυφίτσα μετά και γινόμαστε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Ο χειμωνας φετος ουσιαστικα ξεκινα στις 13 και θα ληξει καπου εκει που λες...οι χαρτες για μετα τις 17 18 θα ειναι διαφορερικοι προς το καλο σε μερικες μερες

Γιατι να ληξει ομως εκει; Εδω δε ξερουμε ποτε θα ξεκινησει 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Το αικον κανει στροφή προς το παρων στα καλά σεναρια μαλλον...Αφού γα γεωδυναμικα ανοίγουν  αρκετα στην γροιλανδια..Όπως στο 6 αρι

στροφαρα..αλλα τοσο κακο που ηταν λογικο ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προφανως το ζητουμενο ειναι να χιονιστουμε ολοι...Αλλα οπως ξερετε η χωρα μας αν και μικρη σε εκταση λογω της μορφολογιας της αλλα και της γεωγραφικης της θεσης ειναι δυσκολο να δωσει πανελλαδικο...Εξαιρετικα σπανιο..Εχει συμβει,οπως στην Αριαδνη και στο μακρινο μαρτη του 1987...Αυτα ομως δε γινονται καθε μερα...Μακαρι να βγουν χιονοκαιριες ανα τακτα διαστηματα που προσκαιρα θα επηρεαζουν διαφορετικες περιοχες της χωρας αναλογα με την διαταξη...Η χαρα του ενος πρεπει να ειναι χαρα για ολους αλλιως δεν εχει νοημα...

Θα επιστρεψω με προσευχουλα.Την κλασικη και πατροπαραδοτη λιγο πριν το 18αρι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MenNaousa11 είπε:

Γιατι να ληξει ομως εκει; Εδω δε ξερουμε ποτε θα ξεκινησει 😂

Μα ξεκινα ρε συ ουσιατικα στις 13 ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα κρυωσει ο καιρος δεμ ειναι μονο το πεδινο χιονι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Προφανως το ζητουμενο ειναι να χιονιστουμε ολοι...Αλλα οπως ξερετε η χωρα μας αν και μικρη σε εκταση λογω της μορφολογιας της αλλα και της γεωγραφικης της θεσης ειναι δυσκολο να δωσει πανελλαδικο...Εξαιρετικα σπανιο..Εχει συμβει,οπως στην Αριαδνη και στο μακρινο μαρτη του 1987...Αυτα ομως δε γινονται καθε μερα...Μακαρι να βγουν χιονοκαιριες ανα τακτα διαστηματα που προσκαιρα θα επηρεαζουν διαφορετικες περιοχες της χωρας αναλογα με την διαταξη...Η χαρα του ενος πρεπει να ειναι χαρα για ολους αλλιως δεν εχει νοημα...

Θα επιστρεψω με προσευχουλα.Την κλασικη και πατροπαραδοτη λιγο πριν το 18αρι...

Μη σε ακουσει κανενας Θεσσαλονικιος για τον πανελλαδικο Μαρτη 87 χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

αιντε...το συνεχιζει με αμειωτο ρυθμο το αικον στις 48..οπου κι αν κοιταξεις εχει σημαντικες αλλαγες

Βαγγελη εγω ακομα το πιστευω αλλα 2 πράγματα με κατακεραυνωσαν ο μεσος ορος ευρωπαιου που δε δίνει τιποτα...Αλλά και το ότι είναι 18 αρια ..Αλλά δε βαριέσαι θα εξάντλησω κι εγω τη τελευταια πιθανότητα ακομα κι αν χρειαστεί να πάω με τον τζιφο😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MenNaousa11 είπε:

Μη σε ακουσει κανενας Θεσσαλονικιος για τον πανελλαδικο Μαρτη 87 χαχαχα

το ακουσα εγω..η μεγαλυτερη καιρικη πληγη μου..ακομη με στοιχειωνει😋..το μεγαλυτερο καιρικο μου βασανιστηριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MenNaousa11 είπε:

Μη σε ακουσει κανενας Θεσσαλονικιος για τον πανελλαδικο Μαρτη 87 χαχαχα

Και η Αριαδνη καρντασι μου Πανελλαδικη θεωρειται αλλα το Αργος και η Κορινθος ειχαν πιο πολυ χιονι απο την Αθηνα...Ελλαδα δεν ειναι η αθηνα και η θεσσαλονικη μονο...Με αυτο το σκεπτικο το ανεφερα..😉😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

το ακουσα εγω..η μεγαλυτερη καιρικη πληγη μου..ακομη με στοιχειωνει😋..το μεγαλυτερο καιρικο μου βασανιστηριο

Εζησες και το 2010 και το 2012 εσυ ...αλλα εχεις το βαρδαρη να σου καλυπτει τις στραβες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Και η Αριαδνη καρντασι μου Πανελλαδικη θεωρειται αλλα το Αργος και η Κορινθος ειχαν πιο πολυ χιονι απο την Αθηνα...Ελλαδα δεν ειναι η αθηνα και η θεσσαλονικη μονο...Με αυτο το σκεπτικο το ανεφερα..😉😀

σακη ειχε ομως..εδω μιλαμε για το απολυτο τιποτα..και καθε μερα να σου λεει η ΕΜΥ αυριο θα εχεις συννεφια με χιονι και να εχεις ηλιο..αστο δεν υπαρχει σαν τον μαρτιο του 87😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Επιβεβαιώνεις τη θεωρία του τελευταίου κεφτέ φίλε 

Το θέμα ειναι οτι έγινε τελικά το βήμα και απο τα δύο οποτε ελπίζουμε μήπως πεσει στο τραπέζι καμία μερίδα ακόμη τελικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...