Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, ICELARISSA said:

Μα δεν ειναι ο αυλωνας εκει δεν γινετε να βλεπετε τον μο και να νομιζετε οτι κατι ειναι κεντροβορειο η προσηνεμο...εχω την τυχη να  γνωριζω τα ενς τα πραγματικα...απλα βγαινει χαμηλο δυτικα και πιεζει την κατασταση και βαγινει αυτο ..ουτε κεντροβορειος υπαρχει πιο πολυ μακεδονια δυτ θεσσαλια..το θεμα ειναι να ακουτε και να μαθαινετε οχι να νομιζετε οτι υπαρχει καποιος προσηνεμος εχθρος...αν υπαρξουν προσηνεμα σεναρια εγω θα στα πω πρωτος..φιλικα παντα

Απαγορευμενη  στο group σας χρονια τωρα... η λεξη προσηνεμα.Φιλικα παντα κ δεν το συνεχιζω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

προσωπικα περιμενω να δω για πρωτη φορα φετος εικονιδιο yr.no με χιονι εστω και στις 216 ωρες..γιατι δεν μπορει ενα χαμηλο μπομπατο απο β.ιονιο να περναει λογικα ακριβως νοτια μας και να μην μου δινει εστω και ενα 6αωρο σφοδρης χιονοπτωσης...

13 χιλιοστα με - 2 δινει δε χρειαζεται να περιμενεις,ειδα τον χαρτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, menidi είπε:

Δλδ να μην κοιταζουμε πότε την εικόνα και τις θερμοκρασίες του Μ.Ο? Αυτό προτείνεις? Να κοιτάζουμε μόνο τα  μεμονωμένα σενάρια; 

Οχι φιλε μου, σαν εικονα φυσικα και πρεπει να κοιταζουμε. Απλα υτο που λεω ειναι οτι μπορει να ειναι παραπλανητικος και να υπαρχουν ακραια σεναρια που επηρεαζουν την εικονα του. Δηλαδη, μπορει να υπαρχουν πολλα κεντροβορεια αλλα καποια που στελνουν τον αυλωνα στο Ιρακ. Το αποτελεσμα θα φανει ψιλοπροσηνεμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, xirolivado είπε:

Πεμπτη μεσανυχτα

image?type=forecastPrecip&region=europa&timestamp=202101142100

image?type=forecastPrecip&region=europa&timestamp=202101150000

Kαπου εκει βγαζει πολυ μεγαλη πιθανοτητα για χιονια και μεσα στα Γιαννενα αλλα ειμαστε ακομα μακρυα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

1. Δεν υπαρχει προσηνεμος και κεντροβορειος ΜΟ, υπαρχουν προσηνεμα και κεντροβορεια σεναρια. 

2. Δεν υπαρχει φαση στις 14-15 οποτε μακαρι να γινουν οι απαραιτητες βελτιωσεις για να δουμε ΚΑΝΟΝΙΚΟ χειμωνα απο τις 17-18. Και υπαρχει ο τροπος να δουμε κατι τετοιο. 

Πέραν των 120 -144 ωρών δεν δίνουνε βάση στα κυρία η μεμονωμένα σε κάθε υπό σενάριο .....παρά μόνο τους μέσους όρους που ουσιαστικά δίνουν την πιθανή τάση που βγάζουν τα σενάρια ... που πάει η πλειοψηφία .... δεν μπορεί δηλαδή σε μια περιοχή να σου βγάζει ο μέσος όρος στις 160-200 ώρες 1030 πίεση αντικυκλώνα και στο τέλος να κάτσει χαμηλό 1000αρι εκεί στην ίδια θέση ..... και το αντίθετο... όχι φυσικά ότι δεν συμβαίνει αλλά είναι σχετικά δύσκολο ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, south coast είπε:

Απαγορευμενη  στο group σας χρονια τωρα... η λεξη προσηνεμα.Φιλικα παντα κ δεν το συνεχιζω

Δεν νομιζω οτι εχεις δικιο ..το group ειναι καινουργιο πανελλαδικο σαιτ με προγνωσεις για ολη την ελλαδα..παλια σε αλλο γκρουπ ισως υπηρχαν καποια τετοια φαινομενα...αλλα δεν εχει να κανει με το γκρουπ εγω μιλαω προσωπικα εδω και δεν νομιζω να εχω δειξει καποια εμπαθεια...παντα λεω αυτα που βλεπω η που θεωρω εγω οτι ειναι σωστα αν καποιοι παρεξηγουνται δεν μπορω να κανω κατι...απλα προλαβαινω για να μην ακουμε μετα χαθηκε προσηνεμος χιονιας η  κεντροβορειος οταν δεν υπηρξαν ποτε σαν ταση..φιλικα παντα φιλε μου

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν έβγαινε το παραπάνω σενάριο ακριβώς έτσι, τα περισσότερα φαινόμενα θα ήταν στα νησιά του ανατολικού Αιγαίου και την δυτική Τουρκία λόγω βορειοδυτικού ρεύματος. Όχι πως θα ήταν πολλά βεβαια

Ε οκ. Προς το προσηνεμο είναι αυτό όμως. Έτσι δεν είναι; Δεν υποστηρίζω κάτι παραλογο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Οχι φιλε μου, σαν εικονα φυσικα και πρεπει να κοιταζουμε. Απλα υτο που λεω ειναι οτι μπορει να ειναι παραπλανητικος και να υπαρχουν ακραια σεναρια που επηρεαζουν την εικονα του. Δηλαδη, μπορει να υπαρχουν πολλα κεντροβορεια αλλα καποια που στελνουν τον αυλωνα στο Ιρακ. Το αποτελεσμα θα φανει ψιλοπροσηνεμο

Εγώ πρώτος το είπα αυτό πριν 3 ημέρες. Απλά...επειδή δεν κάνουμε μάθημα Στατιστικής για να μιλήσουμε για τυπικές αποκλίσεις, δείκτες διασποράς κτλ, νομίζω ότι ο ΜΟ είναι ένα εργαλείο που μπορούμε να το κοιτάμε χωρίς να παραβλέπουμε να ρίχνουμε ματιές και στα υποσεναρια. Αλλά όχι να υποβαθμίζουμε πολύ και το ΜΟ. Αυτό λέω. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ε οκ. Προς το προσηνεμο είναι αυτό όμως. Έτσι δεν είναι; Δεν υποστηρίζω κάτι παραλογο

Ε ναι στις 168 ναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ICELARISSA said:

Δεν νομιζω οτι εχεις δικιο ..το group ειναι καινουργιο πανελλαδικο σαιτ με προγνωσεις για ολη την ελλαδα..παλια σε αλλο γκρουπ ισως υπηρχαν καποια τετοια φαινομενα...αλλα δεν εχει να κανει με το γκρουπ εγω μιλαω προσωπικα εδω και δεν νομιζω να εχω δειξει καποια εμπαθεια...παντα λεω αυτα που βλεπω η που θεωρω εγω οτι ειναι σωστα αν καποιοι παρεξηγουνται δεν μπορω να κανω κατι...απλα προλαβαινω για να μην ακουμε μετα χαθηκε προσηνεμος χιονιας η  κεντροβορειος οταν δεν υπηρξαν ποτε σαν ταση..φιλικα παντα φιλε μου

Οκ με καλυψες φιλε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδια ολα οκ κανατε εναν πολιτισμενο διαλογο και να πω την αληθεια ετρεμε λιγο το φυλοκαρδι μου😀 ...αλλα τι να πω?μπραβο σας-μας..αλλα δοθηκαν εξηγησεις απαντησεις και ολα οκ μην το ξεχειλωσουμε το συγκεκριμενο ζητημα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, south coast είπε:

Οκ με καλυψες φιλε.

Στα του καιρου τωρα να ξεκαθαρισω οτι οταν εννοω προσηνεμο εννοω χιονια στις βαρκες το εξηγησα και προχθες δεν μιλαω για μια τυπικη συνηθες προσηνεμη εισβολη με χιονια στα βορεια η υπερβορεια η θηβα κλπ..μιλαω για γενικευμενο χιονια με τα ολα του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

παιδια ολα οκ κανατε εναν πολιτισμενο διαλογο και να πω την αληθεια ετρεμε λιγο το φυλοκαρδι μου😀 ...αλλα τι να πω?μπραβο σας-μας..αλλα δοθηκαν εξηγησεις απαντησεις και ολα οκ μην το ξεχυλωσουμε το συγκεκριμενο ζητημα..

Το ΙΔΙΟ το φόρουμ έχει αποτελέσει λαμπερό παράδειγμα για τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να λαμβάνουν χώρα τέτοιες διαφωνιες. Βγαζω το καπέλο στους συντελεστές. Για αυτό άλλωστε ήμαστε εδώ και όχι κάπου αλλού. 

Εγώ προσωπικά, σας ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν νομιζω οτι εχεις δικιο ..το group ειναι καινουργιο πανελλαδικο σαιτ με προγνωσεις για ολη την ελλαδα..παλια σε αλλο γκρουπ ισως υπηρχαν καποια τετοια φαινομενα...αλλα δεν εχει να κανει με το γκρουπ εγω μιλαω προσωπικα εδω και δεν νομιζω να εχω δειξει καποια εμπαθεια...παντα λεω αυτα που βλεπω η που θεωρω εγω οτι ειναι σωστα αν καποιοι παρεξηγουνται δεν μπορω να κανω κατι...απλα προλαβαινω για να μην ακουμε μετα χαθηκε προσηνεμος χιονιας η  κεντροβορειος οταν δεν υπηρξαν ποτε σαν ταση..φιλικα παντα φιλε μου

Θα συμφωνησω σε κατι που λεει σωστα ο φιλος απο την λαρισα

Χιλιες φορες να μην περιμενουμε κατι παρα πολυ,διοτι η απογοητευση θα ειναι μεγαλυτερη μετα μεσα μας

Η προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι θα χειμωνιασει,καπου θα χιονισει περισσοτερο καπου μπορει και οχι

Τουλαχιστον το καιρικο ενδιαφερον να ειναι απο εδω και στο εξης με ωραιες καταστασεις.

Και κατι τελευταιο,προσηνεμο κεντροβορειο, δεν ξερω που θα καταληξει

Ας χειμωνιασει ομως επιτελους,διοτι κουρασε  πολυ  αυτη η αηδια

Τα υπολοιπα θα τα βρουμε.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οτι ειναι να γινει θα γινει μετα τις 17...Δωστε βαση οσοι θελετε και στην διαταραχη στις 12-13 του μηνα..Ειναι αρκετα ενδιαφερουσα...Εαν δεν απατομαι το ανεφερε και ο Σπυρος(spartan)νωριτερα...Εχει προυποθεσεις και μαλιστα αρκετες να βγει πολυ πιο ισχυρη απ οτι δειχνουν μεχρι τωρα τα μοντελα...Τετοια πτωση της θερμοκρασιας και με υψηλοτατες θερμοκρασιες το σκ για την εποχη που διανυουμε,αυτο που θ ακολουθησει ειναι ικανο να δωσει ισχυροτατα φαινομενα..!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Το ΙΔΙΟ το φόρουμ έχει αποτελέσει λαμπερό παράδειγμα για τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να λαμβάνουν χώρα τέτοιες διαφωνιες. Βγαζω το καπέλο στους συντελεστές. Για αυτό άλλωστε ήμαστε εδώ και όχι κάπου αλλού. 

Εγώ προσωπικά, σας ευχαριστώ!

Εγω με τον μενιδι δεν ξερω το ονομα του δεν εχω κανενα θεμα αλλωστε του εχω ταξει μεγα προσηνεμο αλλα πιο μετα αν εχει υπομονη θα με αγαπησει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Οτι ειναι να γινει θα γινει μετα τις 17...Δωστε βαση οσοι θελετε και στην διαταραχη στις 12-13 του μηνα..Ειναι αρκετα ενδιαφερουσα...Εαν δεν απατομαι το ανεφερε και ο Σπυρος(spartan)νωριτερα...Εχει προυποθεσεις και μαλιστα αρκετες να βγει πολυ πιο ισχυρη απ οτι δειχνουν μεχρι τωρα τα μοντελα...Τετοια πτωση της θερμοκρασιας και με υψηλοτατες θερμοκρασιες το σκ για την εποχη που διανυουμε,αυτο που θ ακολουθησει ειναι ικανο να δωσει ισχυροτατα φαινομενα..!!!

Θα μιλαμε για τρομαχτικο σαρωμα,αν επαληθευθουν πληρως αυτοι οι χαρτες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ε οκ. Προς το προσηνεμο είναι αυτό όμως. Έτσι δεν είναι; Δεν υποστηρίζω κάτι παραλογο

στην ουσια ειναι ο χαρτης που δειχνει το πρωτο περασμα ατο τελειωμα. ο θεος να το κανει περασμα τελος παντων...μετα ερχεται το χαμηλο για αυτο ισως μας μπερδευει λιγο.αν δεν ερχοταν χαμηλο το πιθανοτερο ηταν να μην υπηρχε αυλωνας ή εστω να πηγαινε αζερμπαιτζαν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ε οκ. Προς το προσηνεμο είναι αυτό όμως. Έτσι δεν είναι; Δεν υποστηρίζω κάτι παραλογο

Ναι βρε εννοείται πως όχι. Απλά λόγω κλίσης αυλωνα γίνεται αυτό. Εχει το ενδιαφέρον του. Δηλαδή πχ η Ωκεανίδα που έφτασε στην λίμνη στην.. Τυνησία, ήταν πιο ευνοϊκή προσηνεμη κακοκαιρία πχ σε Εύβοια από ότι αυτό στον ΜΟ του Ευρωπαίου λόγω της διεύθυνσης ανέμων και νεφών που είναι απόρροια της κλίσης του Αυλώνα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απο 12 και μετα μπαινουμε γερα στον χειμωνα που εως τωρα θερμοκρασιακα ειναι ανυπαρκτος...υπο προυποθεσεις ειναι δυνατον να δουμε ομορφες καταστασεις.....δυσκολο ομως να προβλεψουμε απο τωρα...διοτι κατα 80% θ απεσουμε εξω στις προβλεψεις μας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το να μπαινουμε σε αντιπαραθεση ειναι οτι χειροτερο.ο καθενας μας πολιτισμενα μπορει να τοποθετηθει κ να πει την αποψη του.καλη στραβη οποια κ αν ειναι.εδω ειμαστε φορουμ ερασιτεχνων κ καιροφιλων δεν θα κριθουμε απο κανεναν οποτε ελευθερα οποιος θελει μπορει να σχολιαζει κ να λεει την γνωμη του.σε φυσιολογικα πλαισια φυσικα 

ΥΓ. σωτηρη αν συνεχισεις να γκρινιαζεις θα σε μπαναρω μεχρι ο αυλωνας να φτασει στις 120 ωρες 😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...