Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι σας εγραψα πριν για δευτεροτριτο και το τριτο χαμηλο νυφιτσα...Αυτο ειναι για Αττικη και μονο....Κρατηστε το....

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτος ο μέσος οτ ς του Τζεμ για κεντροβορεια!!Δεν γνωρίζω πόσο αξιοπιστίας είναι απλώς το αναφέρω,πάμε για.μο ευρωπαιου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το ευρωπαικο χιονιζει αττικη μεσανυχτα σε αυτον τον χαρτη και αν κανει λαθος στον υετο ισως ριξει παραπανω..εστω να το δουμε να πεφτει και ας μην το στρωσει δεν πειραζει..

overview_20210113_12_084 (1).jpg

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, fufutos είπε:

 Θοδωρή καλησπέρα,Βόρειες Σποράδες πως μας κόβεις για χιόνι?δώσε λίγο τα φώτα σου...

Καλησπερα φιλε. Οταν θα εχουμε μια συμφωνια απο τα 2-3 μεγαλα μοντελα για τις θερμοκρασιες αλλα και για τη ακριβη πορεια του χαμηλου θα μπορει να επωθει κατι ουσιαστικο και συγκεκριμενο.Για να αντιληφθεις και εσυ για τη περιοχη σου το οριακο της καταστασης,το 12αρι του ευρωπαιου σου δινει χιονονερο τα μεσημερια του Σ/Κ και ασθενη χιονοπτωση το μεσημερι της Δευτερας.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άψογος ο παιος για εδώ. Ώρα να τουμπιασουν όλα αύριο στα 00αναρια. Μιλάμε πάντα για τη φιλοσοφία του τρεξίματος. Υετους στον απολογισμό 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, teo_73 said:

Καλησπερα φιλε. Οταν θα εχουμε μια συμφωνια απο τα 2-3 μεγαλα μοντελα για τις θερμοκρασιες αλλα και για τη ακριβη πορεια του χαμηλου θα μπορει να επωθει κατι ουσιαστικο και συγκεκριμενο.Για να αντιληφθεις και εσυ για τη περιοχη σου το οριακο της καταστασης,το 12αρι του ευρωπαιου σου δινει χιονονερο τα μεσημερια του Σ/Κ και ασθενη χιονοπτωση το μεσημερι της Δευτερας.

 

Ευχαριστώ φίλε,η μάχη της Αλαμάνας θα γίνει μέχρι τελευταία στιγμη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δύο λόγια για δυτική-κεντροδυτική Πελοπόννησο.

Καταρχάς είναι πολύ δύσκολο το χιόνι στα πεδινά. Τα ημιορεινά όμως μπορούν να δουν μεγάλες ποσότητες.

Επικεντρωνόμαστε σε δύο χαμηλά που δημιουργούνται Ιόνιο και κινούνται ανατολικά. Ένα από Παρασκευή μεσάνυχτα προς Σάββατο και το άλλο τη Δευτέρα. Ο αυλώνας μας δίνει δ-νδ στριμ (μεταφέροντας μεγάλα ποσά υγρασίας στα μεσαία και ανώτερα στρώματα), ενώ στην επιφάνεια ο άνεμος μεταβάλλεται, αναλόγως της πορείας του χαμηλού. Όσο κινούμαστε από δυτική προς κεντρική Πελοπόννησο, τόσο χαμηλότερες θα είναι οι θερμοκρασίες, γιατί απομακρυνόμαστε από το θερμό τομέα του χαμηλού, οπότε θα χιονίζει και σε πιο χαμηλά υψόμετρα.

Με το Χ του Σαββάτου θα δούμε πολύ καλά χιόνια.

Ειδικά όμως με το Χ της Δευτέρας, αν δεν αλλάξει κάτι θα πέσει πάρα πολύ χιόνι και θα θυμηθούμε ένδοξες στιγμές του παρελθόντος! Το Χ κινείται πιο αργά, ενώ στην ήδη ψυχρή ατμόσφαιρα θα υπάρξει τοπικά εγκλωβισμός ψύχους, οπότε δεν αποκλείονται τοπικά εκπλήξεις ως προς τα υψόμετρα χιονόπτωσης. Στα σημεία δε που θα γίνει σύγκλιση ΝΑ με ΒΑ, αναμένουμε ενίσχυση των χιονοπτώσεων. 

Οπότε αναμένουμε μεγάλες στιγμές και ευχόμαστε να πάνε όλα καλά και να ζήσουμε επιτέλους ένα μεγάλο χιονιά από τα παλιά, έστω και αν δεν καταφέρει να μας χιονίσει στα πεδινά!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ βλέπω οτι το gfs τρέχει με θερμό 500αρι σε σχέση με τα περισσότερα ensembles του. Θεωρώ αρκετά πιθανό στο 18αρι να έρθει το -35 πανω μας στην Αττική. 

Αλλά αν πούμε οτι βλέπουμε μόνο gfs (ας πούμε... οκ?), εγω  στη θέση των βορείων δεν θα είχα ιδιαίτερες ελπίδες με τέτοια κατάξερα ensembles. Δε θα έπρεπε το βουναλάκι υετού να ήταν εστω λίγο ζωηρό ρε παιδιά?

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εγώ βλέπω οτι το gfs τρέχει με θερμό 500αρι σε σχέση με τα περισσότερα ensembles του. Θεωρώ αρκετά πιθανό στο 18αρι να έρθει το -35 πανω μας στην Αττική. 

Αλλά αν πούμε οτι βλέπουμε μόνο gfs (ας πούμε... οκ?), εγω  στη θέση των βορείων δεν θα είχα ιδιαίτερες ελπίδες με τέτοια κατάξερα ensembles. Δε θα έπρεπε το βουναλάκι υετού να ήταν εστω λίγο ζωηρό ρε παιδιά?

Θα το ζωηρεψουμε κι αλλο, μην αγχωνεσαι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τον παίο παίζει εγώ και ο snowman μαζι να βάλουμε αθροιστικά 3,2 εκατοστά το 3 ημερο συνολο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Βάλτε με οποία σειρά θέλετε 

1.θεσσαλονικιος

2.Αθηναιος 

3.θεσσαλος 

Screenshot_20210113_205729.jpg

Θα εκραγεί το κινητό σου με 23 καρτέλες ανοιχτές!!!!😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, thanasismtrk said:

Θα εκραγεί το κινητό σου με 23 καρτέλες ανοιχτές!!!!😂

Εχω λιωσει στο γελιο, με τη παρατηρηση σου... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Όλα καλά Γιώργο, να το απολαύσουμε!

Ας κρατήσουμε μικρό καλάθι ακόμη, Θάνο. Ωστόσο φυσικά και θα το απολαύσουμε εφόσον με το καλό μας έρθει😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εγώ βλέπω οτι το gfs τρέχει με θερμό 500αρι σε σχέση με τα περισσότερα ensembles του. Θεωρώ αρκετά πιθανό στο 18αρι να έρθει το -35 πανω μας στην Αττική. 

Αλλά αν πούμε οτι βλέπουμε μόνο gfs (ας πούμε... οκ?), εγω  στη θέση των βορείων δεν θα είχα ιδιαίτερες ελπίδες με τέτοια κατάξερα ensembles. Δε θα έπρεπε το βουναλάκι υετού να ήταν εστω λίγο ζωηρό ρε παιδιά?

Αν πούμε ότι βλέπουμε μόνο αυτό ναι δεν έχει κάτι ιδιαίτερο. Από εκεί κ πέρα μπορείς να δεις πως ήταν αντίστοιχα στο 00 κ στο 06. Διάγραμμα νεκρού που παραπέμπει σε ψυχρή ξερή εισβολή, προσήνεμη δλδ κατά βάση. Από το πρωί έχει ξεκινήσει από διάφορα μοντέλα η αλλαγή της φάσης, ο τζίφος πάει σιγά σιγά κ τελευταίος. Το έχει ξανακάνει με αυτό τον τρόπο πολλάκις, νομίζω πολλοί εδώ μέσα μπορούν να το επιβεβαιώσουν. Bookmark στο pc μου για το μετεοσιελ έχω να ανοίγει κατευθείαν στον τζίφο εδώ κ χρόνια χαχα τι να κάνεις συνήθειες είναι αυτές. Αλλά σε κάθε ψυχρή εισβολή προσπαθώ πλέον να διακρίνω που πάει το μοτίβο κ από το μεσημέρι έχω την αίσθηση ότι μπορούμε να πάρουμε κάτι μέτριο έως καλό. Ίσως κ τίποτα. Μετεωρολόγος δεν είμαι τι θα γίνει ακριβώς δε ξέρω παρόλα αυτά.

Κ για να συμπληρώσω προσωπικά όταν δω ότι δεν έχω ελπίδα τα παρατάω κ αποχωρώ. Παλιότερα χαλιόμουν κ άσχημα αλλά κ παλι το αποδεχόμουν. Τώρα λίγο καλύτερα, δεν το έχω τελειοποιήσει κίολας χαχα. Αυτή τη στιγμή έχω ελπίδα πάλι πάντως για κάτι τόσο κοντά. Μπορεί να γυρίσει κ μπουμερανγκ τι να κάνεις έτσι είναι αυτά.

Επεξεργάστηκε από geopithis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε και λέμε τζίφος τίποτα....ευρωπαίος 7 πόντους...τζεμ 15 με 20....ουκμο πάνω από 20....Μόνο με το τζίρφο δε κάνει τίποτα εδω χαχαχ

Σαφέστατη βελτίωση ευρωπαιου....Αύριο το πρωί θα ναι όπου τα σημερινά ανσαμπλ αν είναι στην ίδια θέση μαζι του δεν αλλάζει θα τσιμενταριστει ...αν ταμίας ειναι πιο πανω θα πάει πιο πανω το χαμηλο αυριο ο ευρωπαιος ...συνεχίζω να χω την εντύπωση ότι πολλα θα κριθούν στο νοουκαστ καθβς και στο που θα δημιουργηθεί χαμηλο,,,καθώς και πως θα περάσει το αυριανο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, LarissaSnow είπε:

Ας κρατήσουμε μικρό καλάθι ακόμη, Θάνο. Ωστόσο φυσικά και θα το απολαύσουμε εφόσον με το καλό μας έρθει😀

Νομιζω οτι οταν το ευρωπαικο που παντα μας δινει τα μισα χιλιοστα απο οτι ριχνει σε χιονι μας δινει 10mm δεν εχουμε να περιμενουμε παρα μονο την ακριβη πορεια του χαμηλου και να καθορισουμε αυριο τους στοχους μας χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Έχουμε και λέμε τζίφος τίποτα....ευρωπαίος 7 πόντους...τζεμ 15 με 20....ουκμο πάνω από 20....Μόνο με το τζίρφο δε κάνει τίποτα εδω χαχαχ

Για Σάββατο η αύριο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, LarissaSnow είπε:

overview_20210113_12_033.thumb.jpg.11da9fe4b543a808a376f70a3fd032be.jpg

Βροχηηηη😋😋😂Περικυκλωμένο από τα χιόνια με δείχνει πάντως...

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...