Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, South Athens είπε:

Eγώ τα υπολόγισα με εκκίνηση το 1911 σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΕΑΑ. Όπου η περιοδικότητα πάει στα 10 χρόνια και προσθέτω και άλλα 5 ως ανώτατο outlier 

Περιλαμβάνει μόνο ''ιστορικούς'' χιονιάδες άνω των 10-15εκ και ίσως λείπουν κάποιοι πχ το 22-23 Φεβ 1992 που ήταν επίσης ιστορικό και το έζησα στον Πειραιά με 10 εκ στον δρόμο.

οταν όμως μιλάμε για ολικές χιονοστρώσεις (που μπορεί να είναι και λίγο κάτω από 10εκ) η περιοδικότητα είναι εκεί περι τα 5 χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Επος

Ελπίζω την επόμενη φορά που θα το ζήσουμε να μην έχεις γίνει ακόμα παππούς γιωργαρα μ 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πω και γω μετρημένο εδώ το Γέρακα στα 255 μέτρα(1.5 χιλιόμετρο βόρεια της πλατείας του Γέρακα) είχα 45 εκατοστά εύκολες και ανοιχτούς χώρους με πράσινο και 35 δρόμο στο Μαξ... σχεδόν ίδιο ίσως και 1-2 εκατοστά παραπάνω από 2008...για Γέρακα 2002-2004-2021 σχεδόν ίσο με 2008-2006-2019

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, snowgiann said:

Περιλαμβάνει μόνο ''ιστορικούς'' χιονιάδες άνω των 10-15εκ και ίσως λείπουν κάποιοι πχ το 22-23 Φεβ 1992 που ήταν επίσης ιστορικό και το έζησα στον Πειραιά με 10 εκ στον δρόμο.

οταν όμως μιλάμε για ολικές χιονοστρώσεις (που μπορεί να είναι και λίγο κάτω από 10εκ) η περιοδικότητα είναι εκεί περι τα 5 χρόνια.

Σου παραθέτω το timelapse στο Λιμάνι του Πειραιά για την Μήδεια. Είναι αυτό ολική χιονόστρωση?

Ακόμα και να βάλεις μέσα το 92 πάλι πάει λίγο κάτω από 10 χρόνια σύμφωνα με ΕΑΑ. My point είναι οτι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να κάνουμε break down ανα περιοχές. Είμαι σχεδόν σίγουρος, εμπειρικά μιλώντας πως στατιστικά  ο Πειραιάς πχ θα έχει μεγαλύτερη περιοδικότητα από ότι το κέντρο της Αθήνας.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες κ προσθέτω λέγοντας πόσο σχετικό είναι, το που είναι τι!  

Λόγω μεγαλούπολης, όπως π.χ. Κέντρο Πάτρας κεντρο θεσσ κ κέντρο Αθήνας πρέπει να ξεχωρίζουμε πως τα στοιχεία έχουν να κάνουν για περιοχές κ περιοχες. 

Πριν καν φτάσουμε να συζητάμε για Γλυφάδα και Κηφισιά που κατ εμε θα πρέπει να εχουν τις δικές τους ιστορίες,  θα πρέπει να γνωριζουμε (ακόμα και για τους Θεσσ που προφανώς δεν γνωρίζουν)  το ανάγλυφο και μόνο της πόλης Αθήνας και οταν λέμε αθηνας εννοούμε Δήμο Αθηναίων.  

Εδω λοιπόν διίστανται οι απόψεις κ κατ εμέ δικαίως. 

Α)  μετράμε δύναμη καιρού 

Β)  μετραμε ύψος χιονιού 

(η λέξη κακοκαιρία είναι παντελώς αντίθετη στη ιδεολογία μου. Κακός καιρος είναι π.χ. Η ξηρασία. Καλοκαίρια ειναι όταν η φύση είναι ζωντανή κ μς βροχές χιόνια αέρα προσφέρει τη ζωη κ τα αγαθά της) 

Έτσι λοιπόν Η Μήδεια για το ύψος χιονιού στον δήμο Αθηναίων είναι ιστορική μιας κ εδω ειχα στα 250μ 21cm (ο δημος φτάνει ως τα 339 οπου πιθανώς να ειχε 25 με 27cm).. Οπως και για την δύναμη του καιρού με ένταση,  αέρα κτλ. 

Σίγουρα δεν έβαλε στην ομόνοια ουτε 3 ποντους..  Αλλά καλώς η κακώς πρέπει να βγει μια εκτίμηση για την καθε πόλη. 

(υπενθύμιση γιατί κάποιο μέλος νέας ηλικίας να μην γνωρίζει,  Δήμος εστι Πολη.) 

Τέλος πολλές ιστορίες για την καθε πόλη είναι αποδέκτες. Π.χ. Ύψος χιονιού που έφτασε σε εύκολα σημεία (οχι ανεμοσουρια) τους 30+ πόντους στο δικό μου σπίτι έρχεται στη τρίτη θεση μετα το 87 κ 2002. 

Επεξεργάστηκε από ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ said:

Συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες κ προσθέτω λέγοντας πόσο σχετικό είναι, το που είναι τι!  

Λόγω μεγαλούπολης, όπως π.χ. Κέντρο Πάτρας κεντρο θεσσ κ κέντρο Αθήνας πρέπει να ξεχωρίζουμε πως τα στοιχεία έχουν να κάνουν για περιοχές κ περιοχες. 

Πριν καν φτάσουμε να συζητάμε για Γλυφάδα και Κηφισιά που κατ εμε θα πρέπει να εχουν τις δικές τους ιστορίες,  θα πρέπει να γνωριζουμε (ακόμα και για τους Θεσσ που προφανώς δεν γνωρίζουν)  το ανάγλυφο και μόνο της πόλης Αθήνας και οταν λέμε αθηνας εννοούμε Δήμο Αθηναίων.  

Εδω λοιπόν διίστανται οι απόψεις κ κατ εμέ δικαίως. 

Α)  μετράμε δύναμη καιρού 

Β)  μετραμε ύψος καιρού 

(η λέξη κακοκαιρία είναι παντελώς αντίθετη στη ιδεολογία μου. Κακός καιρος είναι π.χ. Η ξηρασία. Καλοκαίρια ειναι όταν η φύση είναι ζωντανή κ μς βροχές χιόνια αέρα προσφέρει τη ζωη κ τα αγαθά της) 

Έτσι λοιπόν Η Μήδεια για το ύψος χιονιού στον δήμο Αθηναίων είναι ιστορική μιας κ εδω ειχα στα 250μ 21cm (ο δημος φτάνει ως τα 339 οπου πιθανώς να ειχε 25 με 27cm).. Οπως και για την δύναμη του καιρού με ένταση,  αέρα κτλ. 

Σίγουρα δεν έβαλε στην ομόνοια ουτε 3 ποντους..  Αλλά καλώς η κακώς πρέπει να βγει μια εκτίμηση για την καθε πόλη. 

(υπενθύμιση γιατί κάποιο μέλος νέας ηλικίας να μην γνωρίζει,  Δήμος εστι Πολη.) 

Τέλος πολλές ιστορίες για την καθε πόλη είναι αποδέκτες. Π.χ. Ύψος χιονιού που έφτασε σε εύκολα σημεία (οχι ανεμοσουρια) τους 30+ πόντους στο δικό μου σπίτι έρχεται στη τρίτη θεση μετα το 87 κ 2002. 

Κυψέλη, Πατήσια πχ έβαλε μια χαρά χιόνι. Για την Ομόνοια δεν ξέρω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ στο Τροπικό Χωριό μέτρησα 15-20 σε κανονικές επιφάνειες, 45-50 σε ανεμοσούρια.

Αυτή την επιφάνεια ως τί την χαρακτηρίζουμε;

 

2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Σου παραθέτω το timelapse στο Λιμάνι του Πειραιά για την Μήδεια. Είναι αυτό ολική χιονόστρωση?

Ακόμα και να βάλεις μέσα το 92 πάλι πάει λίγο κάτω από 10 χρόνια σύμφωνα με ΕΑΑ. My point είναι οτι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να κάνουμε break down ανα περιοχές. Είμαι σχεδόν σίγουρος, εμπειρικά μιλώντας πως στατιστικά  ο Πειραιάς πχ θα έχει μεγαλύτερη περιοδικότητα από ότι το κέντρο της Αθήνας.

Επαναλαμβάνω...άλλο ιστορικός με 10+ εκατοστά και άλλο ολική που μπορεί να είναι και με 9 ή 5 εκατοστά.

Πάντως με τη λογική σου τα 40 τελευταία χρόνια η περιοδικότητα των χιονιάδων έχει μειωθεί σε σχέση με τα τελευταία 100 χρόνια κόντρα στην κλιματική αλλαγή!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λιγοτερο κ απο τη Γλυφαδα! Εκτος αν στα μαυρα χνουμε κατι οπως εκανεκαι εδω το πρωι. Σε καθε περιπτωση οπως εδω ετσι και εκει, ακομα και στο κεντρο (που το πρωι ομως παιζει να ειχε οριακα αρνητικη) τους ελειπε ενα πραγμα, η Τ. Εαν την ειχαμε συμμαχο μας θα ειχαμε ολοι τον ιστορικοτερο απ ολους! 20μμ λεει επεσαν στο Ελληνικο μπιλιβ ιτ ορ νοτ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, South Athens said:

Σου παραθέτω το timelapse στο Λιμάνι του Πειραιά για την Μήδεια. Είναι αυτό ολική χιονόστρωση?

Ακόμα και να βάλεις μέσα το 92 πάλι πάει λίγο κάτω από 10 χρόνια σύμφωνα με ΕΑΑ. My point είναι οτι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να κάνουμε break down ανα περιοχές. Είμαι σχεδόν σίγουρος, εμπειρικά μιλώντας πως στατιστικά  ο Πειραιάς πχ θα έχει μεγαλύτερη περιοδικότητα από ότι το κέντρο της Αθήνας.

 

 

 

Λιγοτερο κ απο τη Γλυφαδα! Εκτος αν στα μαυρα χνουμε κατι οπως εκανεκαι εδω το πρωι. Σε καθε περιπτωση οπως εδω ετσι και εκει, ακομα και στο κεντρο (που το πρωι ομως παιζει να ειχε οριακα αρνητικη) τους ελειπε ενα πραγμα, η Τ. Εαν την ειχαμε συμμαχο μας θα ειχαμε ολοι τον ιστορικοτερο απ ολους! 20μμ λεει επεσαν στο Ελληνικο μπιλιβ ιτ ορ νοτ

 

 

 

 

Σορι για το διπλο

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowstorm είπε:

Κυψέλη, Πατήσια πχ έβαλε μια χαρά χιόνι. Για την Ομόνοια δεν ξέρω. 

Συμφωνώ απόλυτα.  Η πέτσα που κοροϊδεύουν πολλοί,  έχει πολλές πλευρές.  Η άσχημη είναι με το ζόρι λίγο στα αμάξια ενω σε έξαρση καιρού που κάνει "πετσα"  1 ποντου ολική ομως δλδ κ δρόμο,  τοτε ονομάζεται ολική χιονοστρωση και είναι πιο μαγευτικό  απο το μισό μέτρο χιόνι που καλύπτει τα δέντρα που συνεισφέρουν στη ομορφιά του τοπίου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ηλιούπολη 16.02.21

Το πάρκο έξω από το σπίτι μου

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ το χιόνι ακόμα εδώ....Λόγω 8οροφων οικοδομών δεν μας βλέπει εύκολα ο ήλιος και στα στενά του Ζωγράφου είναι απροσπέλαστα....Στα ανηλια έχει 30ποντους σίγουρα ακομα 

Από αύριο όμως η θερμοκρασία θα είναι αμειλικτη

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 πόντοι σε ευκκολες επιφάνειες στο Ίλιον. 

Το τρομερό όμως ήταν οι ιδιαίτερα πυκνες χιονοπτώσεις. 

Για εμένα ναι, ήταν ιστορικό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, snowgiann said:

Επαναλαμβάνω...άλλο ιστορικός με 10+ εκατοστά και άλλο ολική που μπορεί να είναι και με 9 ή 5 εκατοστά.

Πάντως με τη λογική σου τα 40 τελευταία χρόνια η περιοδικότητα των χιονιάδων έχει μειωθεί σε σχέση με τα τελευταία 100 χρόνια κόντρα στην κλιματική αλλαγή!!!

Όχι δεν αναφέρομαι στην κλιματική αλλαγή. Αυτό που θέλω να δείξω είναι οτι είναι περισσότερο ασφαλές να δίνεις κατά προσέγγιση περιοδικότητα (πχ 10 με 15 χρόνια που είπα σε βάθος χρόνου με ανώτατο outlier) σε μια τόσο μεγάλη πόλη η Αθήνα. 

Aκόμα καλύτερα ίσως πρέπει να μιλάμε για περιοδικότητα σε συγκεκριμένα σημεία. Πχ άλλο κέντρο Αθήνας κ άλλο Πειραιάς. Δεν μου απάντησες όμως, ήταν η Μήδεια ολική χιονόστρωση για το Λιμάνι του Πειραιά? Γιατί άλλο στατιστικό μέγεθος θα βγει αν πούμε οτι ήταν κ άλλο θα βγει αν πούμε οτι  δεν ήταν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ίλιον. Τρομερές στούπες όλη την ημέρα. 

1,5 βαθμό χαμηλότερες θερμοκρασίες να είχαμε θα μιλάγαμε τώρα για 40 πόντους μιας και έριχνε πυκνό χιόνι με 1,3-1,8 βαθμούς όλη την ημέρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ηλιούπολη 16.02.21

Κεντρικός δρόμος της γειτονιάς κατά τη διάρκεια της στούπας. Σε μια από τις πολλές τελος πάντων 😂😂

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South Athens είπε:

Aκόμα καλύτερα ίσως πρέπει να μιλάμε για περιοδικότητα σε συγκεκριμένα σημεία. Πχ άλλο κέντρο Αθήνας κ άλλο Πειραιάς. Δεν μου απάντησες όμως, ήταν η Μήδεια ολική χιονόστρωση για το Λιμάνι του Πειραιά? Γιατί άλλο στατιστικό μέγεθος θα βγει αν πούμε οτι ήταν κ άλλο θα βγει αν πούμε οτι  δεν ήταν

Εννοείται ότι ήταν! Για όλον τον Πειραιά και για το λιμάνι!

peiraias_1_0.jpg

peiraias_2_0.jpg

peiraias_3_0.jpg

reportaznet.jpg

Apir2.jpg

apir3.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, snowgiann said:

Εννοείται ότι ήταν! Για όλον τον Πειραιά και για το λιμάνι!

peiraias_1_0.jpg

peiraias_2_0.jpg

peiraias_3_0.jpg

reportaznet.jpg

Apir2.jpg

apir3.jpg

Πρόσεχε έβαλες 3 φώτο από Καστέλλα-Μιρκολίμανο που είναι αρκετά μακριά. Ενώ από το Λιμάνι έβαλες τις 2 πάνω πάνω που φαίνεται μόνο η προβλήτα, χωρίς να φαίνεται πίσω ο δρόμος

Αν προσέξεις όμως στο timelapse για το Λιμάνι συγκεκριμένα ο δρόμος αμέσως μπροστά δεν στρώνεται ποτέ ολικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South Athens είπε:

Πρόσεχε έβαλες 3 φώτο από Καστέλλα-Μιρκολίμανο που είναι αρκετά μακριά. Ενώ από το Λιμάνι έβαλες τις 2 πάνω πάνω που φαίνεται μόνο η προβλήτα, χωρίς να φαίνεται πίσω ο δρόμος

Αν προσέξεις όμως στο timelapse για το Λιμάνι συγκεκριμένα ο δρόμος αμέσως μπροστά δεν στρώνεται ποτέ ολικά. 

χαχαχαχαχαχα εσύ πρόσεξες ότι το μισό timelapse είναι η κάμερα στουμπωμένη απο το χιόνι και δε φαίνεται τίποτα?

τρολλάρεις έτσι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...