Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 minutes ago, South Athens said:

 

 

 

 

 

Ρε μαγκες, μην τσακωνεστε.. ας συμφωνησουμε στο οτι ηταν, οπως και για τα περισσοτερα νοτια, αλλα μονο για 1-2 ωρες στην καλυτερη, και λιγες παραπανω για κεντρο. Το θεμα ειναι οτι χασαμε ιστορικο με τετοιο υετο που ειχε με ολικη που θα κραταγε ακομη κ σημερα το βραδυ υπο αλλες συνθηκες!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, snowgiann said:

χαχαχαχαχαχα εσύ πρόσεξες ότι το μισό timelapse είναι η κάμερα στουμπωμένη απο το χιόνι και δε φαίνεται τίποτα?

τρολλάρεις έτσι?

Επειδή πρόσεχα πάρα πολύ καλά τις αναφορές των παιδιών κοντά στον Πειραιά και είχα μείνει ξύπνιος η μέγιστη ένταση ήταν στην τελευταία μπούκα το πρωι που φαίνεται κανονικά στο timelapse. Έβλεπα λοιπόν επι τούτου συνέχεια την κάμερα του Πειραιά γιατί κοιτώντας από το ρετιρέ μου στη Γλυφάδα έβλεπα σχεδόν πανομοιότυπη εικόνα και ήθελα να δω με λεπτομέρεια τι συνέβαινε στο παραλιακά της Αττικής.

Μπορείς εξάλλου να το επιβεβαιώσεις πηγαίνοντας στα ποστ μου την συγκεκριμένη ώρα που ρωτάω και 2 χρήστες κοντά στον Πειραιά ακριβώς γι αυτό τον λόγο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

Στην Αθήνα είχατε θέμα με Τ με -10 στα 850; Επειδή ήταν μέρα να φανταστώ;

Δεν ειχε ποτε -10 δυστυχως. -9,1 ειδα στα soundings...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Στην Αθήνα είχατε θέμα με Τ με -10 στα 850; Επειδή ήταν μέρα να φανταστώ;

Μέχρι -9 είχε, όχι πιο κάτω.

Αρκετό διάστημα πυκνών χιονοπτώσεων από κέντρο και νοτιότερα ήταν Τρίτη μεσημέρι με οριακά θετικες Τ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε αυτό έπαιξε ρόλο όχι μόνο η θερμοκρασία στα 850 αλλά η γενικότερη υποστήριξη συν κατεύθυνση ανέμου κτλ. Και με -9 υπό συνθήκες θα είχε έστω οριακά αρνητικές μέχρι Γλυφάδα και Πειραιά αλλά πιθανόν αυτό να οδηγούσε και σε άλλο αποτέλεσμα υετικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snowgiann είπε:

Μέχρι -9 είχε, όχι πιο κάτω.

Αρκετό διάστημα πυκνών χιονοπτώσεων από κέντρο και νοτιότερα ήταν Τρίτη μεσημέρι με οριακά θετικες Τ....

Έχω παρατηρήσει ότι με οριακές Τ βγάζει την καλύτερη στούπα (ίσως έχει να κάνει με την υγρασία σε σχέση με την Τ). Το ίδιο είχαμε και εδώ το 2019, αλλά χάνεις σε στρώσιμο. Βέβαια και έτσι στρώνει γιατί στην ουσία η ραγδαιότητα είναι μεγαλύτερη από τον ρυθμό με τον οποίο λιώνει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Ρε μαγκες, μην τσακωνεστε.. ας συμφωνησουμε στο οτι ηταν, οπως και για τα περισσοτερα νοτια, αλλα μονο για 1-2 ωρες στην καλυτερη, και λιγες παραπανω για κεντρο. Το θεμα ειναι οτι χασαμε ιστορικο με τετοιο υετο που ειχε με ολικη που θα κραταγε ακομη κ σημερα το βραδυ υπο αλλες συνθηκες!

Υπενθύμιση ΄πως αν είχες χαμηλότερη Τ αυτό θα ήταν  επειδή θα είχε διαφορετικά στοιχεία η Μηδεια κατ επέκταση χαμξλότερη Τ στα 500 , 850, αλλά και αυτό πιθανό να επηρέαζε τους ανέμους, την οποια συγκλιση το οποιο τραφ και βεβαια υετο.. θα είχε δλδ ξερω γω -1 αλλά αντι για φουλ υετο, ελάχιστο η και ξαστερια΄!  γιαυτο δεν υπάρχει το ''ΑΝ''!!!
Πάμε στα επόμενα, να θυμηθουμε ένα 92' με διπλό κ τριπλό καιρό!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Επειδή πρόσεχα πάρα πολύ καλά τις αναφορές των παιδιών κοντά στον Πειραιά και είχα μείνει ξύπνιος η μέγιστη ένταση ήταν στην τελευταία μπούκα το πρωι που φαίνεται κανονικά στο timelapse. Έβλεπα λοιπόν επι τούτου συνέχεια την κάμερα του Πειραιά γιατί κοιτώντας από το ρετιρέ μου στη Γλυφάδα έβλεπα σχεδόν πανομοιότυπη εικόνα και ήθελα να δω με λεπτομέρεια τι συνέβαινε στο παραλιακά της Αττικής.

Μπορείς εξάλλου να το επιβεβαιώσεις πηγαίνοντας στα ποστ μου την συγκεκριμένη ώρα που ρωτάω και 2 χρήστες κοντά στον Πειραιά ακριβώς γι αυτό τον λόγο. 

Εστρωσε προβλήτα Πειραιά, έστρωσε μικρολίμανο στο κύμα, έστρωσε ξαπλώστρες Αλίμου, έστρωσε παραλία Γλυφάδας και καθόμαστε και μιζεριάζουμε έτσι....ρε πάμε καλα!!!!

DSC_2598.thumb.JPG.7b3469bc566c706c61b9f5d3527b154c.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, snowgiann said:

Μέχρι -9 είχε, όχι πιο κάτω.

Αρκετό διάστημα πυκνών χιονοπτώσεων από κέντρο και νοτιότερα ήταν Τρίτη μεσημέρι με οριακά θετικες Τ....

Οπού εκεί χάσαμε τα πραγματικά εκατοστά. Οι θετικές Τ μας τσάκισαν ειδικά στα παραλιακά. Το ίδιο και από τη κάμερα στο Φάληρο. Έχωναν αβέρτα αλλά έχαναν πόντους γιατί είχαν θετικές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, snowgiann said:

Εστρωσε προβλήτα Πειραιά, έστρωσε μικρολίμανο στο κύμα, έστρωσε ξαπλώστρες Αλίμου, έστρωσε παραλία Γλυφάδας και καθόμαστε και μιζεριάζουμε έτσι....ρε πάμε καλα!!!!

DSC_2598.thumb.JPG.7b3469bc566c706c61b9f5d3527b154c.jpg

Έχω βάλει βιντεάκι και γω που φαίνεται ακόμα πιο καλά η χιονόστρωση στη παραλία της Γλυφάδας. Απλά ήταν λίγο παιδιά αυτό λέμε κ οι Τ ήταν χάλια. Αν είχαμε το -10 πιστεύω θα είχαμε 20 εκατ στο κέντρο της Γλυφάδας και το πραγματικά ιστορικό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South Athens είπε:

Έχω βάλει βιντεάκι και γω που φαίνεται ακόμα πιο καλά η χιονόστρωση στη παραλία της Γλυφάδας. Απλά ήταν λίγο παιδιά αυτό λέμε κ οι Τ ήταν χάλια. Αν είχαμε το -10 πιστεύω θα είχαμε 20 εκατ στο κέντρο της Γλυφάδας και το πραγματικά ιστορικό!

Αυτό το είπα και εγώ χθες....για 1 βαθμό κάτω θα μιλούσαμε για άλλες καταστάσεις σε εσας εκεί κάτω.

Επεξεργάστηκε από snowgiann
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω για τα νότια παραθαλάσσια, αλλά για το Κέντρο μια χαρά ιστορικός ήταν.

Έχουμε ένα σωρό εικόνες για απόδειξη

Το Σύνταγμα είχε κανονικά ολική χιονόστρωση ακόμα και πάνω στη Βασιλίσσης Σοφίας, έστω κι αν δεν κράτησε πολλές ώρες,  σε επιφάνειες και λοιπά είχαμε σίγουρα 15 εκατοστά, αν όχι περισσότερο. Σε περιοχές του ευρύτερου Κέντρου φυσικά είχαμε και αρκετά παραπάνω.

Δείτε το σταθμό στο Γκάζι, έλιωσε σήμερα το χιόνι και δείχνει συνολικά 14 χιλιοστά υετού!

Τα 8,8 από αυτά έλιωσαν μόλις σήμερα, και κυρίως αφού βγήκε ο ήλιος.

Επομένως για Αθήνα, -δήμος Αθηναίων αλλά και Κέντρο, ήταν μια ιστορική χιονόπτωση και χιονόστρωση-

Μην τα ισοπεδώσουμε και όλα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17/2/2021 ωρα 17.45

Μια μερα μετά λοιπον, ταρατσατες φωτο στα 250μ Δήμος Αθηναίων κ απέναντι ταράτσα Δήμος Γαλατσίου (Πέμπτη φωτο) ,  κοινως φωτο από Γαλατσοκυψελο χαχα

Δεν πίστευα η αλήθεια οτι θα έχει τοσο ακομη. 

 

IMG_20210217_173643.jpg

IMG_20210217_173608.jpg

IMG_20210217_173506.jpg

IMG_20210217_173325.jpg

IMG_20210217_173251.jpg

IMG_20210217_173207.jpg

IMG_20210217_173159.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για χιονιά 40ετίας με 20-25cm στο κέντρο της Αθήνας, κάνει λόγο η ΕΜΥ, στην επίσημη αναλυτική της αποτίμηση για τον χιονιά "Μήδεια" 2021!!

Τι χρείαν έχομεν, άλλων μαρτύρων!!

https://www.iefimerida.gr/ellada/emy-gia-ti-mideia-hionias-40etias-hionize-epi-36-ores-pinakas

image0_1.jpeg

 

 

AttikiOdosPallini15Feb1.jpg

AthensapoLykavitto16Feb1.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, SNOWFLAKE 1.8 είπε:

Δεν ξερω αν το ανεβασε κανεις αυτο, για δειτε λιγο

http://www.hnms.gr/emy/el/meteorology/meteorological_news?name=170221

Σε πρώτη φάση διαφώνω , προφανως για τα 20 με 25 κέντρου..
Σε δεύτερη σκέψη όμως. τι εννοουν κέντρο? πια μέτρηση? προφανώς δεν εννοούν εμας εδω στα 250 μ οπότε που εφτασε τα 20 με 25cm? Δε ξέρω, πραγματικά θελώ απαντήσεις για αυτη την ανάρτηση της εμυ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την περιοχή μου τα είπα και χθες και θεωρώ ότι μπορώ να μιλήσω και για Ηλιούπολη περιοχή Νεκροταφείου και Αγίας Μαύρας, αφού στην ουσία είμαι ακριβώς δίπλα στην αρχή του 203 για όσους ξέρουν -επίσης πέρασα κι από εκεί όταν χιονιζε -

Μέτρησα κατά μέσο όρο 35+ εκατοστά χιόνι στην ταράτσα μου, στα δε απάτητα στενά ο δρόμος δεν είχε τολμώ να πω και πολύ λιγότερα.

Η χιονόπτωση της Τρίτης ήταν πραγματικά συγκλονιστική, θα ήταν ακόμη κι αν την έριχνε όλη με 3 βαθμούς και δεν έστρωνε.

Σαν χιονιάς ξεπερνάει το 2008, το 2004 δεν θυμάμαι πόσο είχα βάλει, αλλά το 2002 δεν το έφτασα τελικά.

Δεν έχει νόημα να πω τι θα έκανε αν χιονιζε με αρνητικές, αφού μια κακοκαιρία είναι ακριβής αποτύπωση του κάθε πιθανού παράγοντα. Για να είχαμε περισσότερο κρύο θα έπρεπε να έχουμε και άλλη διάταξη, επομένως μπορεί να μην έριχνε ούτε 10εκ,,,

Αυτά!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...