Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

ακομη πιο β.δυτικα προς  γρεβενα παει ..τι στα κομματια?ολα τα τριγυρω μικρα ρηγματα ενεργοποιουντε?παντως δε νομιζω ολα αυτα τα 5αρια να εχουν σχεση εμ το ρηγμα του τυρναβου..τοσο μεγαλο δε νομιζω να ειναι

Ο τυρναβος εχει μεγιστη ισχυ εως 6.3 το εδωσε απλα εχουμε πλεον νεες ενεργοποιησης και ο λεκκας ανησυχος ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποπο παιδιά όλο και βορειοδυτικοτερα έτσι και ενεργοποιηθεί αυτό του 95 πάλι προς Αιανή και προς τα δω καήκαμε..Είναι και μεγαλο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που είχα πει εχθές είναι το ρήγμα κοντά στην λίμνη στην Κοζάνη που δεν πρέπει να ενεργοποιηθει με κανέναν τρόπο και εδώ φαίνεται η μετακίνηση προς βορρα 

Screenshot_20210304_213925_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πάμε στα του καιρού... Αξιοπρέπη χιονιά ορεινών ημιορεινών για 10-11 βγάζει ο τζιφος και με καλό υετό μάλιστα.   Αλλά δεν ακολουθείται από Ευρωπαίο. Το τζεμ πάντως συμφωνεί με τζιφο. Μέχρι και για ημιορεινά Πελοποννήσου. Αλλά είναι 6 μέρες μετα και έχουμε καιρό μέχρι να είμαστε για κτ σίγουροι. Μακάρι να κρατήσει την τάση.. 

Επεξεργάστηκε από ORESIVIOS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μ'ηπως γνωρίζουμε το ιστορικό (μέγιστο) των ρηγμάτων  της λάρισσας και της αιανής? ......παρεπιπτώντος  παγκόσμια υπάρχει μια σεισμική ανυσηχία...(Ισλανδία-Νεα ζηλανδία)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 minutes ago, [weathermaniac] said:

Παρόλα αυτά οι απέναντι ψήνουν δίχως έλεος, και δεν χαμπαριαζουν χαχαχα. Βέβαια έχουν και πολύ κόσμος στα τέτοια τους ο ιός...

τι να τους νοιαζει ο ιος οταν γινεται κατι τετοιο;; μη γινομαστε και υπερβολικοι με τον ιο.. 

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bardaris είπε:

μ'ηπως γνωρίζουμε το ιστορικό (μέγιστο) των ρηγμάτων  της λάρισσας και της αιανής? ......παρεπιπτώντος  παγκόσμια υπάρχει μια σεισμική ανυσηχία...(Ισλανδία-Νεα ζηλανδία)

Εδώ το 95 είχε κάνει 6,9 αλλά τα ξένα εδιναν 7,2 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, bardaris είπε:

μ'ηπως γνωρίζουμε το ιστορικό (μέγιστο) των ρηγμάτων  της λάρισσας και της αιανής? ......παρεπιπτώντος  παγκόσμια υπάρχει μια σεισμική ανυσηχία...(Ισλανδία-Νεα ζηλανδία)

https://www.protothema.gr/environment/article/1101341/sunagermos-gia-megali-ifaisteiaki-ekrixi-stin-islandia-pano-apo-18000-seismoi-mesa-se-mia-evdomada/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Oι ισχυροτεροι σεισμοι στην περιοχη Μακεδονιας-Θεσσαλιας ειναι 7 ριχτερ στους Σοφαδες το 1954, τα 6.6 στην Κοζανη το 1995 και το 6.5 στη Βολβη το 1978. Απο κει και περα υπαρχει το χθεσινο 6.3 στον Τυρναβο και το 6.1 στη Γουμενισσα το 1990.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

τι να τους νοιαζει ο ιος οταν γινεται κατι τετοιο;; μη γινομαστε και υπερβολικοι με τον ιο.. 

Πεστο και στην μαμά μου αυτό θα σε πλάκωνε στο ξύλο χαχαχαχαχα. ( Δουλεύει στο νοσοκομείο)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πεστο και στην μαμά μου αυτό θα σε πλάκωνε στο ξύλο χαχαχαχαχα. ( Δουλεύει στο νοσοκομείο)

Πρεπει να κανε και αλλον ισχυρουτσικο πριν λιγο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Orinos είπε:

υπόψη αν πράγματι γίνουν οι εκρήξεις που περιγράφουν ....τότε η ατμόσφαιρα θα είναι τελείως διαφορετική..όταν θα είναι .εμπλουτισμένη με σωματίδια..(πτώση της θερμοκρασίας)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βλεπω οτι δεν θα εχει τελος αυτο... Η νυχτα θα ειναι δυσκολη.. Ενεργοποιηθηκε ρηγματαρα απο οτι φαινεται και εχει δωσει μεχρι στιγμης τρεις κυριους σεισμους των 6 ριχτερ.. 

Δεν εχω ξαναδει κατι αναλογο στη ζωη μου, συνηθως εκανε εναν δυνατο και μετα μετασεισμους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Πρεπει να κανε και αλλον ισχυρουτσικο πριν λιγο

Ναι το είχα νιώσει. 2 4αρηδες ακόμα. Εμένα με νοιάζει μην έχουμε ενεργοποίηση του ρήγματος που έδωσε τον σεισμό του 41. Αν πάει βορειότερα είμαστε καλά εδώ, αλλα σε εγρήγορση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, bardaris είπε:

υπόψη αν πράγματι γίνουν οι εκρήξεις που περιγράφουν ....τότε η ατμόσφαιρα θα είναι τελείως διαφορετική..όταν θα είναι .εμπλουτισμένη με σωματίδια..(πτώση της θερμοκρασίας)

https://www.protothema.gr/world/article/1101403/seismos-81-rihter-voreia-tis-neas-zilandias/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Βόλβη το 78 που ειμουν και 5 χρόνων μου έχει αφήσει ψυχολογικά μέναμε 100 μέτρα από την πολυκατοικία που έπεσε στην ιπποδρομιου πρέπει να ξέρετε τα έξης είχαμε πολλούς προσεισμους μέχρι και 5,8 αν θυμάμαι καλά και το άλλο είναι ότι ο σεισμός ο μεγάλος κανονικά ήταν 7,1 αλλ το βαλαν πιο κάτω για να μην δώσουν αποζημιώσεις αυτά ξέρω αυτά θυμάμαι και μια εφημερίδα έγραφε 7,1 αλλά το πνιξανε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγινε πλεον κατι σαν φαυλος κυκλος αυτο φοβοντουσαν απ την αρχη..

Λέκκας: Ενεργοποιήθηκε ένας άλλος κλάδος του ρήγματος

Ήταν μια έκπληξη για εμάς ο νέος σεισμός, δήλωσε ο καθηγητής Ευθύμιος Λέκκας στην ΕΡΤ υπογραμμίζοντας πως ενεργοποιήθηκε ένας άλλος κλάδος του ρήγματος, ο βόρειος κλάδος του Μεσοχωρίου.

Ο κ. Λέκκας πρόσθεσε ότι τώρα όλα πάνε από την αρχή και δεν απέκλεισε ένα μετασεισμό του αποψινού σεισμού ακόμη και του ίδιου μεγέθους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seventower είπε:

Στην Βόλβη το 78 που ειμουν και 5 χρόνων μου έχει αφήσει ψυχολογικά μέναμε 100 μέτρα από την πολυκατοικία που έπεσε στην ιπποδρομιου πρέπει να ξέρετε τα έξης είχαμε πολλούς προσεισμους μέχρι και 5,8 αν θυμάμαι καλά και το άλλο είναι ότι ο σεισμός ο μεγάλος κανονικά ήταν 7,1 αλλ το βαλαν πιο κάτω για να μην δώσουν αποζημιώσεις αυτά ξέρω αυτά θυμάμαι και μια εφημερίδα έγραφε 7,1 αλλά το πνιξανε 

οι γονεις μου μεναν στην ιδια οδο,ενα τετραγωνο πιο κατω..1 χρονο πριν εδινε σεισμους η βολβη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι το είχα νιώσει. 2 4αρηδες ακόμα. Εμένα με νοιάζει μην έχουμε ενεργοποίηση του ρήγματος που έδωσε τον σεισμό του 41. Αν πάει βορειότερα είμαστε καλά εδώ, αλλα σε εγρήγορση.

Και το 41 οκ σπιτια απο χωμα ..δεν υπαρχει κινδυνος να πεσουν πολυκατοικιες ετσι απο τη στιγμη που εφαρμοζεται ο αντισεισμικος...αλλα μονο ο φοβος ειναι κουραστικο και τρομακτικο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...