Jump to content
THUNDERSNOW1965

Αναφορές Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, South Athens είπε:

Δεν είπα οτι είσαι άσχετος, απλά έχεις μια ευκολία να αμφισβητείς την υπερδύναμη που λέγεται Θριάσιο. Πάντως όταν το έβλεπα εγώ όσο ήταν από 39 και πάνω ήταν με συνεχείς εναλλαγές ανέμων μεταξύ των οποίων και Δ/ΒΔ. 

Κοίτα, τις ιδιαιτερότητες του Θριασίου δε τις ξέρεις. Εμείς τις γνωρίζουμε. Καλύτερα να ακούσεις εμάς τους κατοίκους της Αττικής για το τι εστί το δέος που λέγεται Θριάσιο. Φιλικά το λέω. 

Καλά το βάζω εγώ για σένα

OgSsmAz.gif

Στις τρεις και εικοσιτέσσερα που σημειώθηκε το 39,8 επικρατούσε άπνοια στην περιοχή (3-4km/hr ένταση ανέμου δεν είναι τίποτα). Επομένως από κανένα φοενιασμα δεν προήλθε η συγκεκριμένη τιμή. Επίσης, ποτέ δεν αμφισβήτησα την δυναμική του Θριάσου αυτά είναι δικά σου πράγματα, αμφισβητώ όμως όσους μας περνάνε για μακάκες ή παίζουν με την νοημοσύνη μας. Όσο για το "εσείς" γνωρίζετε καλύτερα το προσπερνώ, για να μην μιλήσω τώρα για διπλούς, τριπλούς λογαριασμούς 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 minutes ago, MeteoTirnavos said:

Καλά το βάζω εγώ για σένα

OgSsmAz.gif

Στις τρεις και εικοσιτέσσερα που σημειώθηκε το 39,8 επικρατούσε άπνοια στην περιοχή (3-4km/hr ένταση ανέμου δεν είναι τίποτα). Επομένως από κανένα φοενιασμα δεν προήλθε η συγκεκριμένη τιμή. Επίσης, ποτέ δεν αμφισβήτησα την δυναμική του Θριάσου αυτά είναι δικά σου πράγματα, αμφισβητώ όμως όσους μας περνάνε για μακάκες ή παίζουν με την νοημοσύνη μας. Όσο για το "εσείς" γνωρίζετε καλύτερα το προσπερνώ, για να μην μιλήσω τώρα για διπλούς, τριπλούς λογαριασμούς 

 

Αρχικά θα σε παρακαλούσα να προσέχεις πολύ όταν αναφέρεσαι σε εμένα. Υπονοείς οτι έχω διπλούς, τριπλούς λογαριασμούς? Έναν λογαριασμό έχω και αυτός είναι! ΤΕΛΟΣ

Είπαμε κάπου όπα με τον παραλογισμό!! Εντάξει καταλαβαίνω οτι έχεις κάποιο θέμα με τις ζέστες της Αττικής αλλά το να φτάσεις στο σημείο να πεις οτι κάνω διπλούς/τριπλούς λογαριασμούς , για να κάνω τι αλήθεια??? Όχι εξηγησε μου λίγο το σκεπτικό. Γιατί δε μπορεί να πετάς δημόσια τέτοια υπονοούμενα για τη δημιουργία εντυπώσεων. 

Στην ουσία τώρα, που φαίνεται στις 3.24 τα στοιχεία ανέμου. Ένα διάγραμμα χωρίς break down ανα λεπτό βλέπω και μάλιστα εκεί κατά τις 3.30 ένα peak στην ένταση στο 6km/hr. Ας μη δουλευόμαστε παρεάκι όμως. Η υγρασία έπεσε στα τάρταρα εκείνη ακριβώς τι στιγμή. Από κει συνάγεται ότι όποια ένταση ανέμου να υπήρχε έπαιξε φόεν. Απλά τα πράγματα. Εδώ είμασταν live και εγώ ο ίδιος έδωσα πρώτος την αναφορά για το 39.8 της Μάνδρας. Όπως επίσης με το που γύρισε Ν το ρεύμα έπεσε 5 βαθμούς η Μάνδρα.

Αυτά οτι μια είναι Vue και τσιμπάει όταν κάνει ΜΠΑΜ οτι το δυναμικό αίτιο είναι το φοένιασμα σε όλο το Θριάσιο, το Χαροκόπειο έχει θέμα μόνο τις μέρες με μελτεμοκαύσωνες κοκ δεν στέκουν και απλά εμένα με παραπέμπουν σε δυσκολία κατανόησης της πολυπλοκότητας του Αττικού κλίματος/αναγλύφου το οποίο και είναι μοναδικό για τα Ελληνικά δεδομένα.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακαλώ να σταματήσει εδώ η όποια διαμάχη καθώς και τα off topic  αλλιώς τα άσχετα μηνύματα θα κρύβονται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καποτε τσακωνομασταν για το αν βαζει πιο πολυ χιονι ο Λευκος πυργος ή η Ομόνοια.Τωρα βλέπω αναβαθμιστήκαμε και τσακωνομαστε για το ποιος βγαζει τους καλύτερους καύσωνες.Τελος εδω παίδες,δε σβηνω μηνυματα,αλλα τελειώστε το.Καποια στιγμη θα μιλησουμε με ΕΜΥ και θα δουμε τι θα πουν για τιυς αυτοματους και οσα αλλα σας απασχολουν.

Υγ @MeteoTirnavos σε διαβεβαιωνω οτι ο @South Athens δεν μπαινει με αλλον λογαριασμο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 24 η θερμοκρασία στην Πολίχνη τώρα με ελαφρύ αεράκι αλλά και ζέστη. Στους 35 η μέγιστη, στους 21 η ελάχιστη. Καιρός με ξαστεριά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16.6 στα Καλάβρυτα αυτήν την ώρα με προοπτική να πέσει κοντά στους 10 μέχρι τις 7 το πρωι ...   Κλαίω στα βραστά μπετά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17,3 η χαμηλοτερη θερμοκρασια μεχρι στιγμης στο λεκανοπεδιο ιωαννινων κοντα στην περιοχη του αεροδρομιου .Μπαινει καλη δροσια και μεσα στο σπιτι. 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για πρώτη φορά μες τη νύχτα του καλοκαιριού, τζιτζίκια εδώ στα Μελίσσια!!!

25,5-26οC παίζει η Τ την τελευταία ώρα και 50% υγρασία....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΛΛΑΓΗ απο τα Δυτικα !!

Αλλιωτικη η σημερινη βραδια εδω Πυργο μετα τη Δυση του ηλιου επεσε κατακορυφα....και δροσισε ναιιιιιιι

Μετα απο πολυ καιρο 22.5 ηδη τωρα νωρις νωρις και πεφτει με.ρυθμο.να φτασει ελαχισρη κατω απο.20.!!!!! (Ποσο.στερημενοι και.ζεσταμενοι.ειμαστε.!!!)

Εξω απο την πολη ακομα περισσοτερη δροσια λογω υπαιθρου και 20.5 προ ολιγου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 hours ago, South Athens said:

Υπόθεση μεταξύ Αττικής και Αργολίδας λοιπόν η σημερινή ζέστη στην επικράτεια.

Παρακάτω οι μέγιστες στην Αττική ως τώρα, οποίες ήταν μια μίξη μεταξύ της μελτεμοκατάστασης που επηρρέασε τοπικά το λεκανοπέδιο και την επικράτηση καταβατών στο Θριάσιο το οποίο και τελικά έδωσε την μέγιστη στην Αττική.

39.8 Μάνδρα ΙΜΣ Davis 100μ

39.7 Χαροκόπειο ΕΑΑ

39.4 Πατήσια ΕΑΑ

39.3 Θησείο ΕΑΑ (από το διάγραμμα του σταθμού)

39.2 Ασπρόπυργος ΕΑΑ

39.1 Μενίδι ΙΜΣ Davis

39 Ελευσίνα ΕΜΥ (αργότερα τα ακριβή δέκατα)

39 Νέα Φιλαδέλφεια ΕΜΥ (αργότερα τα ακριβή δέκατα)

39 Ολυμπιακό Κολυμβητήριο ΕΜΥ (αργότερα τα ακριβή δέκατα)

 

Την ίδια ώρα η Ραφήνα από ΕΜΥ δεν ξεπέρασε τους 29 βαθμούς!!!

 

Βγήκαν λοιπόν και τα δέκατα από όλους τους σταθμούς από ΕΜΥ και έτσι έχουμε συμπληρωματικά:

39.7 Ολυμπιακό Κολυμβητήριο ΕΜΥ

39.6 Νέα Φιλαδέλφεια ΕΜΥ

39.2 Ελευσίνα ΕΜΥ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και καλό ΣΚ σε όλους! 19 βαθμοί τώρα στο Κρυονέρι ,κατάφερε να δροσίσει αρκετά. Πάει και αυτό το κύμα ζέστης...Ας ελπίσουμε να ρίξει κανένα νεράκι τις επόμενες ημέρες σε όσο το δυνατόν περισσότερες περιοχές . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα φιλαρακια...Πιο υποφερτο το σημερινο πρωινο...Η ελαχιστη βεβαια πολυ πανω απο τους 20...Οπως παντα αλλωστε...Εχθες το βραδυ βρεθηκα Κρυονερι με τους γνωστους αγνωστους του καιρικου μας φορουμ...Αλλος θεος για πολλοστη φορα...εκει πανω...Καθοσουν στη ταβερνα,επινες,ετρωγες ξανα επινες αλλα δεν ιδρωνες!!!

Εδω καλλιθεα στο μπαλκονι βγαινω για τσιγαρακι και σχεδον ποτε δε το καπνιζω ολοκληρο γιατι εχω σταξει.. 

Μπορω να πω οτι εχθες το βραδυ ειχε και δροσια στο Κρυονερι αλλα σιγουρα δεν ειχε ζεστη...Ευλογημενοι οσοι ζουν απο Βαρυμπομπη και πανω....

Αγαπαω τα κεντρονοτια με ολα τους τα καλα και τα οποια ψεγαδια τους..Καιρικα και μη...Αλλα ευχαριστως θα την εκανα για πανω εαν μπορουσα...Αχ αυτη η παντοφλα...Ξεκινησε απο σαγιοναρα και σιγα σιγα γινεται τσοκαρο....Που θα παει ομως...Θα γυρισει...

Ολη η αυτη η ανομβρια θα σπασει με εμφατικο τροπο και δυστυχως ακραιο...Οπως συμβαινει αλλωστε τα τελευταια χρονια...Οκτωβρης θα ναι??Νοεμβρης θα ναι???Αλλα θα πεσει πολυ νερο στην Αθηνα μαζεμενο...Πολυ νερο..Η στατιστικη δεν κανει ποτε λαθος!!!!Αν και στο χαοτικο συστημα του καιρου,η στατιστικη πολλες φορες εχει παει περιπατο...Καλο σκ παιδες...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλημερα παιδες. Εδω σε μενα οι ελαχιστες του μηνα εχουν πεσει μονο 2 φορες κατω απο τους 25c. Στους 28.1c τωρα ηδη...Πισω μου η Ελευσινα φλερταρει εντονα με το 30αρι πριν τις 9.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πυργος ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ σημερα επιτελους να το ζησω κι αυτο μετα απο το (καιρικο) μαρτυριο...

Ρε μηπως ειναι γουρλης ο Winterlove Ηρακλης που κατεβαινει στα πατρια εδαφη;;;

Ελαχιστη 21 με ελαφρυ ΒΔ ρευμα και ομορφη αισθηση το πρωι...

Στους 27 τωρα .... 3-4 βαθμους κατω σε.σχεση με προηγουμενες ημερες και αισθηση μπορει και παραπανω....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

13,5 και 15,4 οι ελαχιστες στους σταθμους του Ε.Α.Α Προς το ξημερωμα εκλεισα τα παραθυρα γιατι κρυωνα και μεσα στο σπιτι.

εγώ είχα ξεχαστεί και εν άνοιγα τα παράθυρα λόγω κουνουπιών. και ήταν καυτό.. Όμως το βράδυ εχθές άνοιξα, και η εσωτερική έπεσε σε εξαιρετικά επίπεδα! Άντε να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε αύριο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

εγώ είχα ξεχαστεί και εν άνοιγα τα παράθυρα λόγω κουνουπιών. και ήταν καυτό.. Όμως το βράδυ εχθές άνοιξα, και η εσωτερική έπεσε σε εξαιρετικά επίπεδα! Άντε να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε αύριο..

Καλημερα Μιχαηλ μου...Κατι θα πιασετε.Εμεις στην Αττικη παλι λουτσους θα πιασουμε...Τουλαχιστον τρωγονται...😝

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 ώρες πριν, South Athens είπε:

Οτι και να πεις για το Θριάσιο δεν είσαι ασφαλής. Πες οτι σου πω ναι τώρα. Αν σε λίγους μήνες μπει κάπου αλλού σταθμός και δείχνει ακόμα πιο ψηλά δε θα μου έκανε εντύπωση.

Εξάλλου το έχω πει. Νομίζω το Θριάσιο είναι η μοναδική περιοχή στην Ελλάδα που, αν δεν έχει ήδη δώσει 50 βαθμούς κάπου που δεν τους καταγράψαμε λόγω του οτι είχαμε μόνο τον σταθμό της Ελευσίνας , έχει σίγουρα δυναμικό να προσεγγίσει τέτοιες καταστάσεις. Γενικά η ζώνη από Αγ.Θεοδωρους μέχρι και Σκαραμαγκά χοντρικά νομίζω έχει απίστευτο δυναμικό με σκληρούς καταβάτες.

Τα 50αρια είναι εξωπραγματικά νούμερα...το καλύτερο είναι κάλυψη της περιοχής με σταθμούς να διαπιστώσουμε στην πράξη αν έχει όντως τέτοιες δυνατότητες. Γιατί εκτός από το 48αρι (που για ορισμένους είναι αμφιλεγόμενο όπως έχουμε ξαναπεί άσχετα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε) ο σταθμός της Ελευσίνας έχει δώσει μόνο μία φορά 46+. Σίγουρα παίζει ρόλο και η αύρα και περιοχές στο Θριάσιο που επηρεάζονται λιγότερο θα γράφουν ψηλότερα από Ελευσίνα, γι' αυτό η περιοχή θέλει κάλυψη από σταθμούς να πιάσουν και την εξαιρετικά ακραία καταγραφή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα ...άλλη μια φρικτή νύχτα πέρασε και άλλη μία φρικτή μέρα ξημέρωσε .....25.7 ελάχιστη με 65% υγρασία .... Τωρα 32 και 45% υγρασία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 ώρες πριν, Winterlove είπε:

..πάνω από 38.5℃ μέγιστη δεν έχει δείξει ο σταθμός μου από πέρυσι που τον έχω... για να δούμε λοιπόν..

Καλημέρα!

Μπαα.. χθες τελικά μέγιστη 38.5°C (ακριβώς!!) γράψαμε, για ακόμη μια φορά χαχαχα... στη Χρυσούπολη Περιστερίου... μιλάμε δε λέμε να τους ξεπεράσουμε και να καταρίψουμε το τρέχον αυτό ρεκόρ...

Σήμερα ευτυχώς ειναι καλύτερα τα πράγματα όπως φαίνεται... 26.7°C ελάχιστη.. 33°C τωρα δίνει ο σταθμός..

Αν όλα πάνε καλά, γιατί ειμαστε και σε περιεργη περίοδο τωρα κι ακομη τρεχουμε όσο αφορα το σπίτι, αλλά και για να φύγουμε παράλληλα..... αύριο κατεβαίνουμε Πύργο..... μπορεί να ειμαι και γουρλής... δε ξέρω..  αν έκανε καμία κι εφερνε πιο νότια ΝΝΑ τη λίμνη, κι έβγαζε και καμια καταιγιδα εκεί που θα 'μαι.. θα ήμουν 100%!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Μεσσήνιος said:

Τα 50αρια είναι εξωπραγματικά νούμερα...το καλύτερο είναι κάλυψη της περιοχής με σταθμούς να διαπιστώσουμε στην πράξη αν έχει όντως τέτοιες δυνατότητες. Γιατί εκτός από το 48αρι (που για ορισμένους είναι αμφιλεγόμενο όπως έχουμε ξαναπεί άσχετα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε) ο σταθμός της Ελευσίνας έχει δώσει μόνο μία φορά 46+. Σίγουρα παίζει ρόλο και η αύρα και περιοχές στο Θριάσιο που επηρεάζονται λιγότερο θα γράφουν ψηλότερα από Ελευσίνα, γι' αυτό η περιοχή θέλει κάλυψη από σταθμούς να πιάσουν και την εξαιρετικά ακραία καταγραφή.

Σαφώς το 50 είναι μια τιμή δύσκολη να πιαστεί, γι' αυτό εξάλλου λέω οτι υπάρχει δυναμικό να προσεγγίσει το Θριάσιο τέτοιες τιμές. Για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες, αν αυτές όμως έρθουν είναι άλλο ζήτημα. Για εμένα που έχω μελετήσει και ταυτόχρονα γνωρίζω αρκετά καλά το Θριάσιο είμαι σίγουρος οτι η Ελευσίνα δεν είναι η περιοχή που εξαντλείται το θερμό δυναμικό της περιοχής. Το ζήτημα είναι αν μπορούμε με ασφάλεια να υποδείξουμε ποιά θα είναι αυτή η περιοχή...και εκεί έχω την εντύπωση θα δυσκολευτούμε πολύ σε ότι αφορά το Θριάσιο. Είναι τόσο πολύπλοκο το ανάγλυφο σε σημείο να σε πιάνει πονοκέφαλος και  προσωπικά θα έβαζα σταθμούς αν είχα τη δυνατότητα σχεδόν σε κάθε χιλιόμετρο του. 

Πάντως από ολόκληρη την Ελλάδα για την πραγματικά ακραία καταγραφή η ψήφος μου πάει στην ευρύτερη περιοχή της Δυτικής Αττικής από τους λόφους της Κινέτας/Αγίων Θεοδώρων μέχρι και τον Σκαραμαγκά. Με αυτά που βλέπουμε από την Κρήτη, η οποία επίσης δεν είναι παίξε γέλασε σε θέματα αναγλύφου  θα έλεγα με μικρή διαφορά από το Θριάσιο είναι η δεύτερη πιο πιθανή περιοχή για την πραγματικά ακραία καταγραφή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το βορειο λεκανοπεδιο εχει μεγαλη δυναμικη με δυτικους...μη ξεχναμε κ το 48c στο Τατοι το 1977 αλλα κ τα τρελα σε Νεα Φιλαδελφεια κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...