Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Καλησπερα.Απο τη στιγμη που εγκατελειψα το σπιτι,δεν μπορεσα να ξαναγυρισω.Η Δροσοπηγη σαν περιοχη εχει καταστραφει ολοσχερως.Δεν ξερω ποσα σπιτια εχουν γλυτωσει η το δικο μου.Η εικονα ειναι οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των σπιτιων καηκε.Αυριο θα ξανανεβω,δεν μπορουσα σημερα να προσεγγισω αφου καιγεται εδω και ωρες η περιοχη.Ευχαριστω για το ενδιαφερον,για τη βοηθεια του Μητσου.Ειμαι διαλυμενος,οι αναφορες απο τη Δροσοπηγουλα μου τελειωνουν αυριο οριστικα.Χαθηκε το δασος μας,χαθηκαν τα ελαφακια τα αγριογουρουνα,οι αλεπιυδες,τα ζωα του βοσκου μας,χαθηκε η ζωη μας.

Λυπάμαι πολύ. Καλή δύναμη σου εύχομαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Ζερίκιος said:

και έχεις και τα κ***μοντέλα να μας καίνε και την επόμενη εβδομάδα μετά τα "δροσερά" 35-36άρια του ΣΚ, ε όχι ρε φίλε δεν πάει άλλο. Τι είναι αυτό που μας βρήκε φέτος. Ο ένας καύσωνας διαδέχεται τον άλλον, κοιτάς μοντέλα έως 384 ώρες μπας και δεις καμιά δροσούλα να μας δίνουν για παρηγοριά και δεν δείχνουν τίποτα. Αν κάποιος μας έλεγε αύριο μεθαύριο ότι έτσι θα είναι τα ελληνικά καλοκαίρια από δω και πέρα, ε σιγά σιγά να ετοιμαζόμαστε για μετανάστευση κάπου στα υπερβόρεια (πχ Σκωτία, Νορβηγία).

Καπου διαβασα οτι οπως ο κορονοιος προκάλεσε  παγκοσμια αναστατωση τετοιου μεγεθους που δεν μπορουσαμε να το πιστεψουμε αν μας το ελεγαν παλιοτερα, οτι αυτα που θα συμβουν λογω κλιματικης αλλαγης θα ειναι αντιστοιχα παγκοσμια σοκ που δεν θα τα πιστευουμε οταν θα συμβουν, πως έγιναν. 

Μπορω να δωσω διαφορα παραδειγματα καταστροφολογιας τα οποια ναι μεν τωρα μπορει να φαινονται απιστευτα αλλα απιστευτο φαινοταν κι ο κορονοιος.

Πως θα μας φαινοταν αν λογω ενος καταστροφικου κλιματικου γεγονότος  500 εκατομμυρια Ινδοι επαιρναν το δρομος προς την Ευρωπη. Ποιος θα τους σταματουσε; και ποσοι θα ερχονταν στην Ελλαδα; 40 εκατομμύρια; σε ποια σπιιτα θα εμεναν και ποιος  θα τους σταματουσε;

Πως θα μας φαινοταν αν βυθιζονταν ολοκληρη η Ολλανδια κατω απ το νερο; η αν πλημμυριζαν καταστροφικα ολες οι παραδουναβιες περιοχες με εκατομμυρια στρεμματα ; 

Πως  θα μας φαινόταν  αν επεφτε το ρευμα σ ολη την Ελλαδα σε μια Αριαδνη η Μηδεια επι 10 φορες διαρκεια και πέθαιναν χιλιαδες ανθρωποι απ το κρυο ; 

Δεν θελω ουτε να τα σκέφτομαι.  

Πρεπει ολοι μας να μειωνουμε τη κατανάλωση  ενεργειας οσο μπορουμε κι οποιαδηποτε φιλικη μορφή  ενεργειας πρεπει αυτα να αγοραζουμε μονο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν το περίμενα ότι θα γράφω στις αναφορές αυγουστιατικα. Αλλά δυστυχώς... Καλή δύναμη κ κουράγια σε όλους όσους υποφέρουν κ καταστρέφονται αυτές τις στιγμές. Γράφοντας από Νικήτη Χαλκιδικής, όπου μια εβδομάδα εδώ δε μπορώ ούτε να βγω στο μπαλκόνι σπιτιού μου από την διαρκή κωλοκαψα, νιώθω μακριά από όλα αυτά που συμβαίνουν αλλά πλέον φοβάμαι γενικώς για όλη τη χώρα. Ας ελπίσουμε να μπει ένα τέλος επιτέλους αν κ μου μοιάζει δύσκολο.

Κ μια παρατήρηση γιατί δε μπορώ να διαβάζω για καναντερ κ ιστορίες. Δε θέλω να πολιτικοποιησω τίποτα, όχι εδώ μέσα τουλάχιστον, αλλά δε μπορώ να διαβάζω τέτοια κ ενώ είναι τόσο εμφανές πως μοιράζονται κ για ποιους λόγους λεφτά, αυτά που δεν υπάρχουν(...), και κυρίως που πάνε αυτά. Κάπου έλεος λυπηθείτε μας. Γενικότερα δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για πάρα πολλά κ για νυν κ για πρώην.

Αυτό που γίνεται 3 μέρες στην Εύβοια δε μπορεί να το συλλάβει ο νους μου. Ειλικρινά. Έχει εγκαταληφθεί κανονικότητα κ δε βλέπω να ενδιαφέρει κ κανέναν. (Δε μιλάω για εδώ προφανώς).

Καλη δύναμη κ καλή τύχη

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιατρε εισαι πολυ σωστος.και συμφωνω 100%....η κλιματικη αλλαγη ειδικα στη γειτονια μας οχι απλα.χτυπαει καμπανακι.εχει σπασει την πορτα και μας.εχει πιασει με.τα.σωβρακα....

Παμε ξεκαθαρα προς.ερημοποιηση και υπερθερμανση γενικα.με.βιαια ξεσπασματα βροχων καταιγιδων χιονιων...

Ο Δασκαλος για να δειτε.ποσο.σωστος ειναι εντασσει στην *απορρυθμιση* του κλιματος οπως την ονομαζει και τη μηδεια (που ολοι μας.πανηγυριζαμε.και κατευχαριστηθηκαμε)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Η βόρεια Εύβοια αφανίζεται απόψε!!!🥺🥺🥺

Φίλε ξέρεις που βρίσκεται η φωτιά? Υπάρχει περιπτωση να φτάσει μέχρι ελληνικά και Αγ. Νικόλαο δηλαδή? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλα ανεξαρτητως πυρκαγιων στον καιρο καθεαυτο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτο που ζουμε τις τελευταιες 10 ημερες...και σημερα και αυριο και ολο τον Αυγουστο οπως παει....

Ειναι αδιανοητο να αλλαζει η μερα μεσανυχτα με 33-35 βαθμους....να.συνηθισουμε να.εχουμε.τετοια ωρα 32αρια να μη μπορεις να ξεμυτισεις !!!!!

Φυσαει ΚΑΥΤΟΣ δυτικος ανεμος 2.30 τα ξημερωματα....και το λεκανοπεδιο.εχει φουλ 33-33.5 βαθμους !!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Φίλε ξέρεις που βρίσκεται η φωτιά? Υπάρχει περιπτωση να φτάσει μέχρι ελληνικά και Αγ. Νικόλαο δηλαδή? 

Αγία Άννα!!!! Φρίκη!!!!

BB10E63A-F1C3-4088-AE92-C03A5E8742F3.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Αγία Άννα!!!! Φρίκη!!!!

BB10E63A-F1C3-4088-AE92-C03A5E8742F3.jpeg

Η κόλαση ανέβηκε στην γη . Απίστευτο σκηνικό. Φρικαλεο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

λατρεύει τη φύση τα φυσικά φαινόμενα και είναι πολύ ευαίσθητος σε ότι αφορά τη φύση και τα ζώα ...

.....φιλε αν όλοι οι γονεις έκαναν τα παιδιά τους ευασθητοποιημενους πολιτες δεν θα βλέπαμε τέτοιες εικόνες.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λες και εχουν χαλασει τα θερμομετρα ειναι με τις θερμοκρασιες που εχουν πολλες περιοχες τωρα.

36,7 βαθμοι τωρα σε τραγανα, 34,7 στον βολο, 34,8 στην λιβαδεια,35,3 αμφικλεια

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κουράγιο κ δύναμη στον George snowman . Άναυδος παρακολουθώ αυτό που γίνεται αυτές τις μέρες,δεν το έχουμε ποτέ ξαναζήσει παίδες αυτό. Ούτε το 2007. Είναι η κλιματική αλλαγή, αυτός ο φρικαλέα αδυσώπητος καύσωνας που θα συνεχίσει όπως δείχνουν τα μοντέλα, για πρώτη φορά πιστεύω στα χρονικά της χώρας επί εβδομάδες σε συνδυασμό με παρατεταμένη ξηρασία και προφανώς σχέδιο Νέρωνα σε αρκετές περιοχές της χώρας. Καίγονται οι πιο αγαπημένες μου περιοχές, η βόρεια Αττική, η Μάνη και η Μεσσηνία. Δεν υπάρχουν λόγια.... Ζούμε νύχτες Νέρωνα. Κουράγιο στους αττικαριους και σε ολους τους δεινοπαθουντες πυροπληκτους . Μακάρι να σταματήσει εδώ το κακό...

Επεξεργάστηκε από ORESIVIOS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλησπερα.Απο τη στιγμη που εγκατελειψα το σπιτι,δεν μπορεσα να ξαναγυρισω.Η Δροσοπηγη σαν περιοχη εχει καταστραφει ολοσχερως.Δεν ξερω ποσα σπιτια εχουν γλυτωσει η το δικο μου.Η εικονα ειναι οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των σπιτιων καηκε.Αυριο θα ξανανεβω,δεν μπορουσα σημερα να προσεγγισω αφου καιγεται εδω και ωρες η περιοχη.Ευχαριστω για το ενδιαφερον,για τη βοηθεια του Μητσου.Ειμαι διαλυμενος,οι αναφορες απο τη Δροσοπηγουλα μου τελειωνουν αυριο οριστικα.Χαθηκε το δασος μας,χαθηκαν τα ελαφακια τα αγριογουρουνα,οι αλεπιυδες,τα ζωα του βοσκου μας,χαθηκε η ζωη μας.

Καλο κουράγιο σε εσενα και στην οικογένεια σου..να ξερεις σε σκεφτομαστε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Πως να κοιμηθείς όταν συμβαίνουν όλα αυτά. Οι καπνοί έχουν φτάσει μέχρι τα Χανιά. Πονάει η ψυχή σου. Η καταστροφή είναι πολύ μεγάλη και συνεχιζει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!Εφτασαν 83 γαλλοι πυροσβεστες και 2 αεροπλανα απο την Γαλλια..Θα ακολουθησουν κι αλλοι απο την χωρα..Μεσα στην ημερα θα ερθουν πυροσβεστες και απο Ελβετια,Ρουμανια...

 

9de82995f0fc49177075f2e1dd9b008a_L.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλή δύναμη σε όλους και κυρίως στον Γιώργο.Κουραγιο σε όλους μας που βλέπουμε να χάνονται αγαπημένα μέρη,πνεύμονες ζωής αλλά και ζωάκια.

Έξω μυρίζει καμμένο και πάλι.

Τα λόγια στερεύουν,ο κόμπος στο στομάχι μεγαλώνει,και ζουμε με την ελπίδα ότι ως εκ θαύματος σήμερα θα σβήσουν οι φωτιές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιώργο σου συμπαραστέκομαι εστω νοητικά εχεις ολη μου την συμπαθεια ολα να σου πάνε καλά απο δω και πέρα!!!Τι να πω ανυπωτη θλιψη για ολα αυτά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγωδία!!!!! Τραγωδία!!!! 
Ειχα ενημέρωση από Παππαδες...η φωτιά πέρασε μέσα από το χωριό... έκαψε ολοσχερώς 3-4 σπίτια... πολύ κοντά στο δικό μου!!! Μάλλον το δικό μου δεν κάηκε!!

Όλη η βόρεια Εύβοια καίγεται απ άκρη σ άκρη!!

Ψαροπουλι βασιλικά γύρω στις 5:00

28BD0E17-BF2D-4171-A373-C29D2025C35F.jpeg

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καηκε και το χωριο του πατερα μου στη Μανη...Μολις τωρα το μαθα...Ηταν εκει ο διδυμος αδερφος του...Και μας ενημερωσε νωρις το πρωι..Κελεφα,Γερμα,Κρυονερι,βαχος,Παλαβιστια,Ανω και Κατω Καρεας...

Σημερα που ναι του Σωτηρος να ευχηθω χρονια πολλα στα παιδια που γιορταζουν εστω και κατω απο αντιξοες συνθηκες...Και Ελπιζω ο θεος να βοηθησει...Γιατι το κρατος ειναι ανημπορο να σβησει φωτιες με απνοια...Και σημερα με την ενισχυση των ανεμων θα γινει της λαιλαπας το καγκελο..

Μαυρη μερα ξημερωσε...Για τους καρεκλοφαγους θα τα πουμε οταν ερθει η ωρα...

Καθε καλοκαιρι τα ιδια...Καθε φθινοπωρο ιδιες υποσχεσεις και την επομενη της τραγωδιας τα ιδια ψευτικα διαγγελαματα...

Θα ρθει ο καιρος που θα ξυπνησει ο Ελληνας...Που θα παει...

Δεν υπαρχει διαθεση ουτε για φωτο ουτε για μπανια ουτε για τιποτα....Το χειμωνα καραντινες και μας γ....τε και τα καλοκαιρια μας...

Ντρεπομαι που μιλαω την ιδια γλωσσα με δαυτους..Ντεπομαι που αναπνεω τον ιδιο αερα με τους ανευθυνους του κρατους...

Τελος απο μενα...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 χρόνια μετά... κ η φωτιά πάλι σβήνει στην θάλασσα όπως τότε... Τελη Αυγούστου του 1977 που από την Λίμνη έσβησε στο Αιγαίο κ κατέκαψε τα πάντα... 

44 χρόνια μετά κ δεν άλλαξε τίποτα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31.1 η ελάχιστη αλλά τι σημασία έχει πλέον μπροστά σε αυτά που γίνονται. Καλή δύναμη σε όσους δοκιμάζονται, δεν έχω να πω κάτι άλλο, ούτε μπορώ πλέον..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...