Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και σε μένα από προχθες επανέρχονται στο μυαλό μου οι σκέψεις να πάρω την οικογένειά μου και να φύγω από αυτή τη χώρα που συνέχεια μας απογοητεύει. Αλλά ξέρετε κάτι ρε παιδιά; Αν φύγουμε και όλοι εμείς που πονάμε για αυτά που γίνονται, τι μοίρα θα έχει ο τόπος μας; Πρέπει να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και όλοι μας να θέσουμε ως μια από τις τοπ προτεραιότητες της ζωής μας την προστασία και την αναγέννηση του παράδεισου στον οποίο ζούμε... Δραστηριοποίηση, συμμετοχή, επαγρύπνηση και πίεση προς όλες τις κατευθύνσεις... Διαβάζω αρκετές καθησυχαστικές απόψεις του στυλ ελα μωρε ενταξει το πευκοδασος έτσι ειναι,σε 10 χρόνια θα ξαναγίνει δάσος. Αυτό ναι ισχύει, αλλά σε μέρη χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση. Είδαμε πως έχει καταντήσει ξερότοπος η νότια πλευρά της Πεντέλης και η περιοχή πίσω από το καζίνο στην Πάρνηθα... Τα εγκλήματα του παρελθόντος δεν πρέπει να ξαναγίνουν... Πρέπει να έχουμε όλοι μας τα μάτια μας 14...

Επεξεργάστηκε από xeneize
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, sakis13 said:

Μετα την ευχαριστη ειδηση για το σπιτι του Γιωργου,υπαρχει ενα ακομα ευχαριστο νεο σε προσωπικο επιπεδο..Το χωριο του πατερα μου η Κελεφα Μανης σωθηκε εν τελει..Η φωτια βρισκεται στην κορυφογραμμη του βουνου..Απειλει το χωριο Ανω Γερμα αλλα ακομα ολα τα γυρω χωρια ειναι ασφαλη..

Ο θειος μου βρισκεται στην περιοχη και με ενημερωνει...Μαλιστα κατορθωσε να σωσει και το σπιτι των παππουδων μου που βρισκεται εξω απο το χωριο..Το πατρικο του πατερα μου δηλαδη...

Ενημερωτικα μονος του το κρατησε με συγχωριανους που εσπευσαν για βοηθεια...Δεν υπηρχε κανενα πυροσβεστικο οχημα σ εκεινο το σημειο...Εν τελει τα καταφεραν...

Και κατι ασχετο αλλα μεσα στην μαυριλα ας τα λεμε κι αυτα..Η εθνικη ομαδα πολο ανδρων στον τελικο των Ολυμπιακων αγωνων!!!Γι αλλη μια φορα οι αθλητες μας,μας κανουν περηφανους...Να ακουγεται σε ολη την οικουμενη και η αλλη οψη της Ελλαδαρας μας...Η ευχαριστη και περηφανη οψη!!!

Σάκη απ'αυτά που ακούω από τον πατέρα μου που είναι στο χωριό οι πυροσβέστες και οι εθελοντές παλεύουν μόνοι τους 4 μέρες τώρα...αν και το σημείο που ξεκίνησε είναι λίγο ύποπτο...(Ι.Μ Παναγιάς Γιάτρισσας)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, maria είπε:

re tetoies eikones emas toys filozoous poy ofelei na tis vlepoyme??? o mi filozoos oyte poy tha eyaistitopoiithei,kai go poy latreyo ta zoa tora eida mia eikona poy den xreiazotan na do !!!!! pote de katalava poy stoxeyei na vlepo tetoia pragmata !!!!!!!!!DEN EXEI NOIMA NA VLEPOYME TETOIES PHOTOS TZAMPA PONAME PARAPANO !!!!!!

9. Κεφαλαία γράμματα καθώς και με άλλη γραμματοσειρά / χρωματισμό προτάσεις,δεν επιτρέπονται παρά μόνο εάν έχουν να κάνουν σχέση με κάποιο ευχάριστο καιρικό γεγονός και γενικά αν υπάρχει ανάγκη να τονιστεί κάτι που χρήζει την προσοχή των υπολοίπων μελών και έχει πάντα σχέση με την θεματολογία του χώρου.Επίσης γράφουμε μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, oasis είπε:

9. Κεφαλαία γράμματα καθώς και με άλλη γραμματοσειρά / χρωματισμό προτάσεις,δεν επιτρέπονται παρά μόνο εάν έχουν να κάνουν σχέση με κάποιο ευχάριστο καιρικό γεγονός και γενικά αν υπάρχει ανάγκη να τονιστεί κάτι που χρήζει την προσοχή των υπολοίπων μελών και έχει πάντα σχέση με την θεματολογία του χώρου.Επίσης γράφουμε μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες.

μη ποσταρετε φωτος με ζωακια δεν οφελει στην κυριολεξια πουθενα !!! απορρω που βρισκει καποιος το κουραγιο να το φωτογραφισει κιολας !! ποναει η καρδια μου οποιος ειναι φιλοζωος και το δει μονο χαλια θα νιωσει αρα πιο το νοημα σε ολο αυτο????παρακαλω οχι φωτος με νεκρα ζωακια !!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, maria είπε:

μη ποσταρετε φωτος με ζωακια δεν οφελει στην κυριολεξια πουθενα !!! απορρω που βρισκει καποιος το κουραγιο να το φωτογραφισει κιολας !! ποναει η καρδια μου οποιος ειναι φιλοζωος και το δει μονο χαλια θα νιωσει αρα πιο το νοημα σε ολο αυτο????παρακαλω οχι φωτος με νεκρα ζωακια !!!!!!!!

συμφωνω απολυτα. αν και ο φιλος το εκανε για να δειξει το μεγεθος της καταστροφης και να ευαισθητοποιησει και τον τελευταιο αναισθητο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, maria είπε:

μη ποσταρετε φωτος με ζωακια δεν οφελει στην κυριολεξια πουθενα !!! απορρω που βρισκει καποιος το κουραγιο να το φωτογραφισει κιολας !! ποναει η καρδια μου οποιος ειναι φιλοζωος και το δει μονο χαλια θα νιωσει αρα πιο το νοημα σε ολο αυτο????παρακαλω οχι φωτος με νεκρα ζωακια !!!!!!!!

Στρουθοκαμηλισμος κοινως. Σε κανει περισσοτερο φιλοζωη το οτι δεν μπορεις να δεις μια φωτογραφια νεκρου ζωου ή υποθετεις οτι σε τοσα μετωπα φωτιας μεσα στα δαση δεν πεθαναν χιλιαδες πουλακια, λαγουδακια, γουρουνακια, φιδακια και αλλα πολλα; Πραγματικα απο το να σχολιασεις οτιδηποτε αλλο εδω μεσα, βρισκεις κατι ασχετο για να τρολαρεις. Πρεπει να το ζωγραφισουμε επιτελους οτι σε ενα χωρο που φιλοξενει πολυ κοσμο και υπαρχουν καποιες δημοκρατικες διαδικασιες βεβαιως και κανονες, οτι ΔΕΝ σου αρεσει ή σε σοκαρει ή ή, απλα το ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΣ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλησπερα.Απο τη στιγμη που εγκατελειψα το σπιτι,δεν μπορεσα να ξαναγυρισω.Η Δροσοπηγη σαν περιοχη εχει καταστραφει ολοσχερως.Δεν ξερω ποσα σπιτια εχουν γλυτωσει η το δικο μου.Η εικονα ειναι οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των σπιτιων καηκε.Αυριο θα ξανανεβω,δεν μπορουσα σημερα να προσεγγισω αφου καιγεται εδω και ωρες η περιοχη.Ευχαριστω για το ενδιαφερον,για τη βοηθεια του Μητσου.Ειμαι διαλυμενος,οι αναφορες απο τη Δροσοπηγουλα μου τελειωνουν αυριο οριστικα.Χαθηκε το δασος μας,χαθηκαν τα ελαφακια τα αγριογουρουνα,οι αλεπιυδες,τα ζωα του βοσκου μας,χαθηκε η ζωη μας.

Γιώργο τιν να πω πραγματικα...Η σκεψη μας μαζι σου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, EVIA 1987!! είπε:

Στρουθοκαμηλισμος κοινως. Σε κανει περισσοτερο φιλοζωη το οτι δεν μπορεις να δεις μια φωτογραφια νεκρου ζωου ή υποθετεις οτι σε τοσα μετωπα φωτιας μεσα στα δαση δεν πεθαναν χιλιαδες πουλακια, λαγουδακια, γουρουνακια, φιδακια και αλλα πολλα; Πραγματικα απο το να σχολιασεις οτιδηποτε αλλο εδω μεσα, βρισκεις κατι ασχετο για να τρολαρεις. Πρεπει να το ζωγραφισουμε επιτελους οτι σε ενα χωρο που φιλοξενει πολυ κοσμο και υπαρχουν καποιες δημοκρατικες διαδικασιες βεβαιως και κανονες, οτι ΔΕΝ σου αρεσει ή σε σοκαρει ή ή, απλα το ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΣ! 

μονιμως τα ζωακια σκεφτομαι οταν εχει φωτιες,οι ανθρωποι ενημερωνονται και ξερουν,αυτα τα καημενα δεν υπαρχει χειροτερο...ποιο το νοημα να δω φωτος απο ολα τα ζωακια που χαθηκαν ?????? τι στρουθοκαμηλισμος??? πατε καλα????????? απλα δε θελω να τα βλεπω μακαρι να ηταν blair η φωτο και να εγραφε ευαισθητο περιεχομενο ωστε μονο οποιος θελει να το δει,να το δει που για μενα επιμενω δεν εχει νοημα να βλεπεις ετσι αυτες τις ψυχουλες !!!!!

Επεξεργάστηκε από maria
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλη μάχη τώρα στο Κρυονέρι να μην μπει στον οικισμό η φωτιά από την Δυτική πλευρά πλέον. Μια φωτο από την γειτονιά μου που είναι το πιο απομακρυσμένο σημείο  .Η φωτιά είναι στο γήπεδο . 

IMG-e5eced2082b3482cbe6522ef9f64e255-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολλές βυθίσεις κ μικροδιακοπές δευτερολέπτων στο Μαρουσι, αλλα και Μελισσια οπως μαθαινω....τωρα μολις κοπηκε εντελως το ρευμα!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σκάνε πυλώνες υψηλής τάσης  στο Κρυονέρι παιδιά όποτε είναι λογικό να υπάρξουν μεγάλα προβλήματα στο ρεύμα την επόμενη ώρα . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν φαίνεται να υπάρχει κανένας έλεγχος της κατάστασης. Η φωτιά απλά προχωράει και όσο σπίτια σώζονται είναι από τύχη ή απλά επειδή έτυχε και ήταν κοντά πυροσβεστικό και βοήθησε. Καλά στην Εύβοια δεν το συζητάω, στην θάλασσα θα σβήσει απλά. Στην Αττική η θάλασσα είναι μακριά αλλά όλα να τα περιμένεις πλέον..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

Δεν φαίνεται να υπάρχει κανένας έλεγχος της κατάστασης. Η φωτιά απλά προχωράει και όσο σπίτια σώζονται είναι από τύχη ή απλά επειδή έτυχε και ήταν κοντά πυροσβεστικό και βοήθησε. Καλά στην Εύβοια δεν το συζητάω, στην θάλασσα θα σβήσει απλά. Στην Αττική η θάλασσα είναι μακριά αλλά όλα να τα περιμένεις πλέον..

Αυριο γυρναει σε μελτεμι. Ο θεος βοηθος και ευβοια και αθηνα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, airfathaaaaa είπε:

μην ξεχνατε οτι υπευθυνοι για την καταστροφη στο ματι πηραν προαγωγη ετσι.........

 

 

in other words καλλιθεα εχουμε σιγουρα μεταβολη του ανεμου 10-15 λεπτα ο αερας ειναι σημαντικα πιο δυνατος

Μπορείς να μας πεις τα όνοματα των υπευθύνων στο Μάτι, που πήραν προαγωγή; Έστω και ένα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Δεν φαίνεται να υπάρχει κανένας έλεγχος της κατάστασης. Η φωτιά απλά προχωράει και όσο σπίτια σώζονται είναι από τύχη ή απλά επειδή έτυχε και ήταν κοντά πυροσβεστικό και βοήθησε. Καλά στην Εύβοια δεν το συζητάω, στην θάλασσα θα σβήσει απλά. Στην Αττική η θάλασσα είναι μακριά αλλά όλα να τα περιμένεις πλέον..

Μολις ειδα live 11 ριψεις!!!!! μεσα σε 2 λεπτα απο καναντερ μεσα σε τεραστιο ΚΗΠΟ επαυλης στην Ιπποκρατειο....στεχευμενα δουλευει ο μηχανισμος. Καρφωνονται κιολας.

Η Ευβοια τελος. Οτι ηταν να καψει αυτο το μετωπο το εκαψε! Εφτασε στη θαλασσα και θα σβησει. Για τα επομενα μετωπα οταν γυρισει ο αερας σε ΒΑ, βοηθεια μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ορίστε https://www.iefimerida.gr/news/483910/apisteyto-piran-kai-proagogi-oi-protagonistes-tis-pyrkagias-sto-mati

διάλεξα και μη αντιπολιτευτικό σαιτ για να μη μας λες οτι δεν ισχύει επειδή το γράφουν αριστεροί

μέχρι και στο in.gr λίγες μέρες πριν δημοσιευμένο άρθρο

https://www.in.gr/2021/07/23/greece/mati-apokleistika-sto-gr-mia-ergasia-gia-ta-aitia-tis-tragodias/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, menidi είπε:

Συγκρίνω τη δυσανάλογη κινητοποίηση από τη μεριά της Πολιτείας! Ακριβώς για το λόγο που παρεθεσες. Τόσο απλά...

 

Τόσο απλά η κινητοποίηση μπορεί να είναι η ίδια και να μην αρκεί, γιατί πρόκειται για παντελώς διαφορετικό αντικείμενο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξυ ψησιμο και σημερα απο αποψη θερμοκρασιων η Αττικη....

Με μιση καρδια αναφερω ελαχιστες στα υψη ακομα και ο Παπαγου που μεσα στον καυσωνα κατεβαζε 27αρια και 25αρια ελαχιστες σημερα 30αρι (29.9)...

30αρι κι εγω και ηδη 36 με θολοσυννεφια κ απιστευτη καπνα....θαλαμος αεριων εξω...

Ισως γλιτωσουμε το 40αρι σημερα θα δουμε παντως ανεβαινει γκαζωμενο με βραστο δυτικο ανεμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...