Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Οπωτε θες να μας πεις τώρα ότι οι 9/10 περίπτωσεις είναι κυρίως μόνο από ανθρωπίνη αμέλεια? 

Και όλα αυτά τα χρόνια όσα κάηκαν γύρω μας ήταν μόνο από συγκεκριμένα ατυχές  περιστατικα? 

Δηλαδή  10 μαλακες αυτή την στιγμή κάνανε πικ νικ στα δάση αυτής της χώρας, και καταλαθος  αρχισαν να καίνε την μισή Ελλάδα.? 

Συγνώμη αλλά αυτό δεν μπορώ να το πιστέψω 

Δυστυχώς φίλε Σπύρο είναι πραγματικότητα ...για να μη σου αναφέρω πόσες πυρκαγιές μπαίνουν από τους βοσκούς .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα τώρα γύρισα από τη δουλειά...Σήμερα ήταν τέλεια εδώ...

Μπράβο Τζορτζ που τουλάχιστον σώθηκε το σπίτι...

Εντωμεταξύ εδειχνε στον αλφα πριν λιγο σπιτια που καιγοταν ξεκαθαρα σε μια οδο νομιζω στις αφιδνες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εαν οντως ισχυουν αυτα περι εμπρηστων..Να πληρωσουν με το ιδιο νομισμα..Αλα νομο Σαρια στα μουσουλμανικα κρατη...Στη πυρα!!!!Και τελος!!Οχι στη φυλακη και να τους πληρωνουμε εμεις για να τρωνε και να κοιμουνται τζαμπα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Εαν οντως ισχυουν αυτα περι εμπρηστων..Να πληρωσουν με το ιδιο νομισμα..Αλα νομο Σαρια στα μουσουλμανικα κρατη...Στη πυρα!!!!Και τελος!!Οχι στη φυλακη και να τους πληρωνουμε εμεις για να τρωνε και να κοιμουνται τζαμπα!!!

Εμπρησμός από αμέλεια ...σιγά μην μπουν φυλακή 

Δυστυχώς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Εμπρησμός από αμέλεια ...σιγά μην μπουν φυλακή 

Αυτός ο νόμος αηδία ποτέ θα αλλάξει επιτέλους ? 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά έκανα μερικές διαδρομές για δουλείες, δε δουλεύουν σηματοδότες στον Φάρο Ψυχικού, Μεσογείων προς ΓΝΝΘΑ, Δαχτυλίδι, και Κηφισίας προς Αγ. Κων/νου.

Μεγάλη προσοχή στους δρόμους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, billias7815 είπε:

Εντολή εκκένωση για Γύθειο και Μαυροβούνι...έχει πάρα πολύ ισχυρό δυτικό απ΄οτι μου λέει ο πατέρας μου

Ήμουν με παρέα στο κάμπινγκ Γύθειο και ευτυχώς φύγαμε στις 12 είχε όντως πολύ ισχυρό δυτικό και ερχόταν πάνω μας...τρομερά πράγματα σε όλη την Ελλάδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Δυστυχώς φίλε Σπύρο είναι πραγματικότητα ...για να μη σου αναφέρω πόσες πυρκαγιές μπαίνουν από τους βοσκούς .....

... και μελισσοκόμους (Το παρακάτω αφορά την πυρκαγιά του Ιουλίου)

Φωτιά στη Σταμάτα: Σύλληψη 64χρονου μελισσοκόμου για εμπρησμό

https://www.cnn.gr/ellada/story/275864/fotia-sti-stamata-syllipsi-64xronoy-melissokomoy-gia-emprismo

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Αυτός ο νόμος αηδία ποτέ θα αλλάξει? 

Άστα ρε Σπυρο....ένα σιχαμα όλα ....

Εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό....

Από τη στιγμή ρε μαλ....α που κάνεις εργασίες στη φύση  με 40 βαθμούς και αέρα και ξέρεις ότι αν φύγει μια σπίθα δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα ΤΟΤΕ αν ήμουν δικαστής θα του έβαζα δόλο και θα τον έκλεινα μέσα ....Απλά πράγματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.....Επειδή η οργή περισσευει τετοιες ωρες όσο πιο κόσμια μπορω να εκφραστω , θα πω ότι αν οι ποινες για τους εμπρηστες ηταν ανταξιες της καταστροφής που προκαλούν , τότε τέτοιου ειδους καταστροφες θα ήταν σπανιοτατες ......ακόμα και αν αυτο

σημαινει και επαναφορα της θανατικης ποινης.....!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Παιδια εαν θελετε αφου περάσει λιγος καιρος μπορουμε να καθιερωσουμε δράσεις ως φορουμ για αναδασωσεις. Ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω να αισιοδοξησω.

Και οχι πευκα. Φλαμουριες, χαρουπιες, ακακιες.... Πλατύφυλλα που δεν καίγονται τοσο ευκολα...

 

Παντως ελπιζω να μην προσπεραστει η ιδεα ... Δεν λεω για φετος. Απο του χρονου να το δουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

Παντως ελπιζω να μην προσπεραστει η ιδεα ... Δεν λεω για φετος. Απο του χρονου να το δουμε...

Έχω ήδη κάποια πράγματα στο μυαλό μου ...μόλις γύρισω Αθήνα από Σεπτέμβρη θα βάλω μπρος τις γνωριμίες μου και όταν έρθει η ώρα θα ενημερώσω όλα τα μέλη για τις δράσεις που θα μπορούσαμε να κάνουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Έχω ήδη κάποια πράγματα στο μυαλό μου ...μόλις γύρισω Αθήνα από Σεπτέμβρη θα βάλω μπρος τις γνωριμίες μου και όταν έρθει η ώρα θα ενημερώσω όλα τα μέλη για τις δράσεις που θα μπορούσαμε να κάνουμε 

Τελεια. Μακαρι να μπορεσουμε να καταφερουμε να αναγεννηθεί συντομότερα η φυση...

Και τονιζω, οχι πευκα πλεον ... Ειναι ομορφα αλλα το κρατος ανικανο να τα προστατεύσει με αραιωσεις, καλυτερο πυροσβεστικο σωμα κτλ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, on the mend είπε:

Παιδιά έκανα μερικές διαδρομές για δουλείες, δε δουλεύουν σηματοδότες στον Φάρο Ψυχικού, Μεσογείων προς ΓΝΝΘΑ, Δαχτυλίδι, και Κηφισίας προς Αγ. Κων/νου.

Μεγάλη προσοχή στους δρόμους.

Να προσθέσω στο ποστ του φίλου ότι δεν λειτουργούν οι σηματοδότες και στη γέφυρα του Κηφισού στην Π.Ραλλη.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην δορυφορική πάντως οι καπνοί της αυτός είναι πολύ λιγότεροι. Ίσως να φταίει ότι κινούνται πιο χαμηλά? Δεν ξέρω. Εδώ έχουμε νεφώσεις ασταθειας, όχι πως θα κάνει τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω πόσοι έχετε μπει να δείτε στο Google Satellite το χάρτη της περιοχής. Στη Δροσοπηγή έχει μεγάλα σπίτια με πισίνες και γήπεδα τέννις μέσα στο δάσος. Στη ανατολική πλευρά του Κρυονερίου επίσης το δάσος ακουμπά τα σπίτια. Στην δυτική υπάρχει ένα κατάφυτο ρέμα και από πάνω του επίσης υπάρχουν σπίτια. Η Ιπποκράτειος Πολιτεία είναι ένας λαβύρινθος με μόλις 2 δρόμους διαφυγής. Η Άνω Βαρυμπόπη από το μοναστήρι μέχρι τους Θρακομακεδόνες είναι γεμάτη από περιφραγμένα οικόπεδα αμφιβόλου νομιμότητας γεμάτα σαβούρες. Στις Αφίδνες μιλούσαν για εργοστάσια και έδειχναν κάτι παράγκες από λαμαρίνα με αυλές που είχαν μέσα από τα παλιά αυτοκίνητα του ιδιοκτήτη (δε μιλώ για τη μάντρα που πήρε φωτιά) μέχρι συκιές και βάρκες.

Μέχρι τις αρχές Ιουνίου που πήγε ο Χαρδαλιάς δεν είχαν μαζέψει καν τα σπασμένα της Μήδειας. Δημάρχοι και Περιφέρεια έριχναν το μπαλάκι ο ένας στον άλλο. Τώρα βγαίνουν στα κανάλια και λένε για εναέρια μέσα.

Εμπρησμοί μπορεί να έχουν ή να μήν έχουν συμβεί αλλά όλα τα παραπάνω έχουν συμβεί σίγουρα.

Επεξεργάστηκε από majunior
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Το είπα και χθες στον brainA που μιλάγαμε.

Οι φωτιές μπορούν να δημιουργηθούν από φυσικά αίτια όπως και συμβαίνει ακόμα και στα πιο δυσπρόσιτα μέρη του κόσμου,αλλά...και ο λύκος στην αναμπουμπουλα χαίρεται.

Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

 Να πω και εγώ τη γνώμη μου. Όπως αποδείκτηκε για πολλές από τις μεγάλες πυρκαγιές, αυτές ξεκίνησαν από βλακεία ή αδιαφορία πολιτών. Βεβαίως υπάρχουν αρκετά περιστατικά όπου κάποιοι εκμεταλεύτηκαν την διασπορά των πυροσβεστικών δυνάμεων και έβαλαν φωτιές για άλλους λόγους.  Μάλιστα θυμάμαι ότι κάποτε συνελήφθη εθελοντής πυροσβέστης που έβαζε φωτιές και μετά πήγαινε για να τις σβήσει. Υπάρχουν βέβαια και οι πυρομανείς που εκστασιάζονται από τις φωτιές. Διαφωνώ γενικά και χωρίς συγκεκριμένα στοιχεία, να μιλάμε για οργανωμένους εμπρησμούς, γιατί όπως αποδείχθηκε και στο παρελθόν, κάποιοι διέδιδαν τέτοια, όπως αποδείκτηκε στη συνέχεια φανταστικά σενάρια,  με σκοπό  να αποποιηθούν τις ευθύνες τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη δορυφορικη φαινεται πολυ εντονα η φωτια στη Μανη που δεν εχει ΚΑΘΟΛΟΥ καλυψη απο τα καναλια.

Και μαλιστα με ισχυροτατους ανεμους οχι την σχεδον απνοια της βορειας αττικης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σας παραθέτω και μια φώτο από την όδο Χαράς στη Δροσοπηγή, στις 21/5/2021. Μέσα στο Ιούνιο πήραν τα σπασμένα από τις άκρες του δρόμου, το πεσμένο καλώδιο του ΟΤΕ έμεινε όπως ήταν. Δείτε πόσο πυκνό ήταν το δάσος εκεί. Πώς μπορεί να σβήσει αυτό αν ξεκινήσει φωτιά με συνθήκες καύσωνα;

IMG_9444.JPG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Παιδια εαν θελετε αφου περάσει λιγος καιρος μπορουμε να καθιερωσουμε δράσεις ως φορουμ για αναδασωσεις. Ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω να αισιοδοξησω.

Και οχι πευκα. Φλαμουριες, χαρουπιες, ακακιες.... Πλατύφυλλα που δεν καίγονται τοσο ευκολα...

 

Πολύ εύστοχο σχόλιο φίλε ειδικά χαρουπιες βελανιδιές ας είναι αργά στην ανάπτυξή τους είναι βραδύκαυστα με βαθύ ριζικό σύστημα κ πρεμνοβλαστούν μετά από φωτιά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Screenshot-2021-08-06-151556.png

Η εικόνα είναι από τη NASA και δείχνει τις πυρκαγιές του τελευταίου 24ώρου.

https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#d:2021-08-05..2021-08-06;@22.8,37.6,6z

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, snowzz είπε:

Έβγαλε ανακοίνωση η ΔΕΗ 

 

IMG-221da800054d5f93d967ab6b97632fb9-V.jpg

Δε ξέρω αν έχει μείνει και καμιά περιοχή με ρεύμα 

......μια Ελλάδα γεμάτη αιολικα βιομηχανικου τυπου εργοστασια ....γιατι μονο παρκα δεν ειναι......αλλά όταν θέλεις ενέργεια  δεν την εχεις.....πράσινη ενέργεια για τις τσεπες των επενδυτων......κουραφέξαλα......σταματάω εδω...... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...