Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Το μόνο ερώτημα για το μέτωπο στην Δροσοπηγή είναι Εάν θα περάσει τη  εθνική οδό προς Άγιο Στέφανο  που παρότι φυσάει ανατολικός δεν φαίνεται να σταματάει. 

Σορρυ λαθος στις αφιδνες στο κοκκινοβραχο ελεγχετε..σε δροσοπηγη-ιπποκρατειο και ολο το βορειο τμημα ειναι ανεξελεγτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

Μια φορα θελω να μαθω απο ατομο που πραγματι ειναι του αντικειμένου.

 

Γιατι ΠΟΤΕ οταν κατι ειναι σχετικα "ασήμαντο" δεν πανε με μπολικα αεροσκάφη να το σβησουν μια και καλη να μην εξελιχθει .

Ηταν μια πολυ μικρη εστια σημερα που αφεθηκε 1 ολοκληρη ωρα.....

Γιατι??? Παιρνει 1 ολοκληρη ωρα να πανε 3-4 αεροσκαφη στη σειρα να την σβησουν αμεσως? Ποσο μαλλον σε περιοχη που εχει τοσο πυκνη βλαστηση

Πήγαν να σβήσουν την αναζωπυρωση στην Βαρυμπόμπη 

Και η φωτιά που καίει αυτή την στιγμή είναι από καινούργια εστία που τους έπιασε στον ύπνο 

Δεν μπορω να δώσω άλλη εξήγηση για αυτό που ζούμε σήμερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρεπόρτερ τρολ του Star συνεχίζει να κάνει ρεπορτάζ δίπλα στις φλόγες και αντί να να σηκωθεί να φύγει, συνεχίζει ακαθεκτος και η χαρχάλω παρουσιάστρια ειδήσεων να λέει ότι δεν κινδυνεύει αφού δεν έχει κλείσει ο δρόμος.
ΕΛΕΟΣ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θλίβομαι πραγματικά με όλο αυτό..... δεν έχω καμία όρεξη να δώσω άλλη αναφορά για σήμερα από τη περιοχή μου........ δεν έχει νόημα απλά μπροστά σε όλο αυτό..... δε ξέρω αν όλες αυτες οι φωτιές είναι από εμπρησμό, αλλά για όσες είναι....... είναι κρίμα να καίγονται τα δάση μας και τόσο όμορφα μέρη... το πράσινο είναι απαρραίτητο για εμάς..... είναι κρίμα να καίγονται ανθρώπινες περιουσίες και να απειλούνται ακόμη κι ανθρωπινες ζωές....... είναι ντροπή να βλέπουμε τέτοιες εικόνες..... ντροπή στους εμπρηστές!

Γιώργο George Snowman ελπίζω να είσαι καλά.... για όσους κινδυνεύουν ακόμη οι περιουσίες τους εύχομαι ότι καλύτερο παιδιά... και το δικό μου μυαλό μου είναι σε εσάς.........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Μπουτβαλ είπε:

Τα παλιοπεύκα μπαρούτι γίνονται σε συνθήκες καύσωνα ειδικά τα κουκουνάρια όταν καίγονται, σκάνε και απ τις καύτρες αρπάζουν τα διπλανά

Βαλτε φοινικόδεντρα μέχρι τα 300 μέτρα υψόμετρο , σφενδάμια και μουριές μέχρι τα 800, έλατα απ τα 800 και πανω και δεν προκειται να ξαναπαρει φωτια το βουνο.

Εχει ελατα η Πάρνηθα . Εχει μια χαρα απο τα~ 800

Το θεμα ειναι οτι ειναι φυσικη βλαστηση το πεύκο και δεν φταει η φυση που γινονται εμπρισμοι.

Ειναι πράγματι στις βιβλιογραφιες για τις πυρκαγιες πως πρεπει να μπουν αλλα ειδη. Αλλα οχι αυτά ακροβως. Πλατύφυλλα φυλλοβόλα οπως φλαμουρια, μουρια οπως ειπες, βελανιδια και ακακια  και τελος η αειθαλής χαρουπια.

Ομως στην κωλοχωρα τιποτα δεν γίνεται. Θελουν να καιγονται ? Δεν ξερω. Αλλα τα προγράμματα αναδασωσεων γινονται  επιπόλαια και για το θεαθηναι πλεον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ego apla ta vlepo xoris sinomosiologies...diladi ekei pano psila poios na vale fotia diladi?? profanos ksekinise moni tis se mia korifi tora stin evoia...opos ksekinise ekei,kalista me tis megales temp mporei na ksekinisei opoudipote eidika sti notia ellada me tin apoliti ksirasia...edo pano exei vreksei kai exoyme ena klik pio xamiles temp

20210805_191250.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θα το γράψω και είναι στο χέρι των διαχειριστών να το σβήσουν:

Το Πάσχα ΑΣΎΛΛΗΠΤΗ κινητοποιηση με drones και χιλιάδες αστυνομικούς στα διόδια για να μην πάει ο κόσμος επαρχία. Τώρα, με μια φωτιά σβησμένη, στο ΙΣΩΜΑ κυριολεκτικά, έχουμε κόλαση φωτιάς. Χωρίς καθόλου ανεμο. Λίγα χιλιόμετρα από το Σύνταγμα. 

Ανικανότητα στο επακρον. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, maria είπε:

kopela eimai kai epeidi leo gnomi eimai epikindini???? ntaksei ti na po...ego  xaraktirizo osoi exoyn alli apopsi ???

Εχεις γνωσεις δασολογιας? Δασοπυροσβεσης? 

Προστασιας δασων? 

Οχι. 

Τοτε μη λες πολλα. Και ρωτησες και πριν τις ιδιες ασυναρτησιες σε ενα κλιμα πολυ ασχημο ηδη. Επιτηδες το κάνεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, maria είπε:

an vlepo tetoio xarti poy exei foties pantoy fetos kaigetai to simpan,pantoy yparxoyn empristes?? apokleietai logo ypervolikis zestis?????

Screenshot_20210805-145438.jpg

Ειναι ψεμα αυτος ο χαρτης που δειχνει ολη τη γη να καιγεται. 

Μια αηδια που αναπαραγεται αυτες τις μερες στην ελλαδα. 

Μην βαζεις προπαγανδες και βλακιες εδω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Ειναι ψεμα αυτος ο χαρτης που δειχνει ολη τη γη να καιγεται. 

Μια αηδια που αναπαραγεται αυτες τις μερες στην ελλαδα. 

Μην βαζεις προπαγανδες και βλακιες εδω 

Τι κάθεσαι και ασχολείσαι τέτοιες ώρες έλεος, εδώ ζούμε τρομερά πραματα και δεν βλέπω αισιόδοξο μέλλον. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, menidi said:

Εγώ θα το γράψω και είναι στο χέρι των διαχειριστών να το σβήσουν:

Το Πάσχα ΑΣΎΛΛΗΠΤΗ κινητοποιηση με drones και χιλιάδες αστυνομικούς στα διόδια για να μην πάει ο κόσμος επαρχία. Τώρα, με μια φωτιά σβησμένη, στο ΙΣΩΜΑ κυριολεκτικά, έχουμε κόλαση φωτιάς. Χωρίς καθόλου ανεμο. Λίγα χιλιόμετρα από το Σύνταγμα. 

Ανικανότητα στο επακρον. 

Το καθόλου άνεμος μη το λέτε και το ξαναλετε. 

 Δεν ισχυει.

 Σε μια πυρκαγια λόγω των υψηλων θερμοκρασίων αναπτυσσονται αναπτυσσονται ανεμοι. Σιγουρα δεν είναι το ίδιο με το να σαρωνει ο βοριας με ριπες. 

 

 Αλλά δεν είναι piece of cake και η πυρκαγια χωρίς ανεμους.

Επεξεργάστηκε από Κώστας.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

deite italia ti ginete??? ti lathos xartes more?? me to internet psaxneis vriskeis ta panta..kai ti trol an den exoyme idia apopsi?? apo thessaloniki eimai exo postarei xionia keraynous mia poy maresei o xeimonas kai oi vroxes kai miso to kalokairi !!

https://www.google.com/amp/s/inews.co.uk/news/world/fires-map-turkey-rhodes-greece-italy-wildfires-where-europe-heatwave-latest-1131620/amp

Επεξεργάστηκε από maria
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα πράγμα έχω να πω:

Rafale: κόστος αγοράς 106εκ. -> πήραμε 18

Ρωσικό πυροσβεστικό αεροπλάνο Beriev 200: κόστος ενοικίασης 3.8εκ. -> πήραμε 1

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάτε καλά ρε σβηνετε ποστ δικό μου που λέω να μην ασχολείστε και υπάρχει το αλλο τρολ και δν κάνετε τπτ; έχετε χάσει τη μπάλα και εσείς λυπάμαι.. Καλή συνέχεια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...