Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Έχει βγάλει το UKMO νέα έκδοση 0,1 μοίρας με πολλές ενδιάμεσες ώρες. Μπαίνεις στο meteociel στο UKMO και πατάς επάνω εκεί που λέει "UKMO HD Europe 0.1"

 

IMG_20220103_184808.jpg

Συγχαρτητήρια για την ευρεση του αναβαθμισμένου UKMO ...μπηκα από το wetterzentrale  και είδα πόσο λεπτομερές είναι ,ειδικά στον υετό...τα πάει πολύ καλά....και δειχνει πια μια σοβαρή μεταβολή με αρκετές βροχές  για το ΣΚ ...αλλά περιορίζοντας τα οποια  χιονια στα ορεινά ημιορεινα της δυτικής μακεδονίας...το ιδιο συμβαίνει και με τις θερμοκρασίες στα 850 hpa οπου ο τζίφος κάνει τις αλχημείες του πάντα..ενω το Ευρωπαικό.....απλά τις περιγράφει..και πάλι μπράβο..ισως φανεί ενα πολύ καλο εργαλειο για τα επόμενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολλά τα εξαιρετικά σενάρια για τον ελλαδικό χώρο. Πολύ νωρίς για να φανούν και για να τους δώσουμε σημασία. Κοιτάμε εμποδισμό και τίποτε άλλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Πολλά τα εξαιρετικά σενάρια για τον ελλαδικό χώρο. Πολύ νωρίς για να φανούν και για να τους δώσουμε σημασία. Κοιτάμε εμποδισμό και τίποτε άλλο.

Το νου σου στον καταπιονα εσυ χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως ιστορικοί χιονιαδες και τέτοια δεν υπάρχουν ούτε σαν σενάρια ή είναι ελάχιστα τέτοια. Δυσκολεύεται μέχρι στιγμής να βγάλει έναν καλό συνδυασμό. Αλλά προφανώς δεν έχει σημασία καν τι δείχνει τόσο μακριά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowaddict είπε:

Πάντως ιστορικοί χιονιαδες και τέτοια δεν υπάρχουν ούτε σαν σενάρια ή είναι ελάχιστα τέτοια. Δυσκολεύεται μέχρι στιγμής να βγάλει έναν καλό συνδυασμό. Αλλά προφανώς δεν έχει σημασία καν τι δείχνει τόσο μακριά.

Ιστορικοι χιοναδες λεγονται γιατι ερχονται μια στα 20-30 χρονια αλλιως δεν θα λεγοταν ιστορικοι χιονακι ειναι το θεμα να πεσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ιστορικοι χιοναδες λεγονται γιατι ερχονται μια στα 20-30 χρονια αλλιως δεν θα λεγοταν ιστορικοι χιονακι ειναι το θεμα να πεσει

Το λέω για να μην γράφουμε για παλιακους χειμώνες και χιονιαδες. Να είμαστε συντηρητικοί.

Επεξεργάστηκε από Snowaddict
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει ενσεμπλες του 12αριου για Αθήνα? 

Είμαι απο κινητό αυτή την στιγμή και δεν μπορώ να τα βρω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει ενσεμπλες του 12αριου για Αθήνα? 

Είμαι απο κινητό αυτή την στιγμή και δεν μπορώ να τα βρω 

 

ens_image-2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gens-31-0-288.png

 

Δεν είμαι κανένας γνώστης, αλλά κατα την ταπεινή μου άποψη, όταν βλέπεις Μ.Ο στη Ρώσια τα -6 και -8 για το επίμαχο διάστημα, θεωρώ οτι τουλάχιστον εμείς οι προσήνεμοι πεδινοί δεν έχουμε να ελπίζουμε σε κάτι. 

Καλός χρυσός ο εμποδισμός, απο μόνος του δεν αρκεί για εμάς εδώ κάτω. Είναι σαν να έχεις ανοίξει τρομερό γκουρμεδιάρικο εστιατόριο στο Μενίδι (χρησιμοποιώ την περιοχή μου). Ποιός θα έρθει???

Χωρίς σοβαρό ψύχος στα ΒΑ, δεν τρέφω καμία ελπίδα, ακόμα κι αν στο Νησί γυρνούν με τα μαγιό τους....

Για μετά τις 18-19 οκ.....δλδ με αναδιππλώσεις ΑΦΟΥ μαζευτεί ψύχος...το ξανασυζητάμε.

Ταπεινή μου άποψη πάντα και ΜΟΝΟ για ανατολική στερεά πεδινά (Αθήνα, Χαλκίδα)

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, ICELARISSA said:

Το νου σου στον καταπιονα εσυ χαχαχ

Πάντα. Αλλά στήνεται καλά αυτή τη φορά, έτσι φαίνεται 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

@sakis13 εσυ τι βλεπεις φιλε????

Καλησπερα φιλαρακι...Εγω προσωπικα βλεπω αρχικα μετα απο μερες να μας προσεγγιζει ενα πολυ ισχυρο χαμηλο που κατα πασα πιθανοτητα θα επηρεασει ολη την χωρα..Με χιονια αρχικα σε ορεινες περιοχες...και πολλα νερα..

Χιονι πεδινο οπως εχω ηδη γραψει δεν βλεπω πριν τις 15..Απο κει και περα ολα παιζονται..Δυστυχως δεν ειναι ευκολο να επηρεαστουμε ολοι ταυτοχρονα απο πεδινα χιονια αλλα τις ευκαιριες μας θα τις εχουμε..Επιμενω οτι ο καιρος και η κυκλοφορια θα αλλαξουν αρδην...Το πιστευω ακραδαντα αυτο...

Δεν πιστευω ουτε σε μερομηναδες ουτε σε μακροπροθεσμες ουτε σε ευχολογους....Σεβομαι τον καθενα που κανει μια εκτιμηση οπου κι αν αυτη στηριζεται αλλα μεχρι εκει..Αλλωστε και τα μακροπροθεσμα αλλαζουν σαν τα πουκαμισα..Ανα ελαχιστες μερες...Εγω κρινω εμπειρικα..Εχω θυσιασει χιλιαδες ωρες σε ταρατσες και μπαλκονια..Εχω και καλο μνημονικο...Παντα μα παντα τετοιες σιχεμενες μερες εβγαζαν σε κατι καλο μετεπειτα..

Το 2008 ας πουμε..Την Πεμπτη ειχαμε ηλιοφανεια και 18 βαθμους και απο Σαββατο 16 φλεβαρη ξεκινησε το παρτυ..Και ενω ειχαν ακολουθησει πολλες μερες με ανεβασμενες θερμοκρασιες και τον ηλιο να κανει τα δικα του..

Και μεταξυ μας..Αδιαφορω αν θα χιονισει στη πορτα μου..Θα παω να το βρω...Καυ...νω να το βλεπω να πεφτει και να στρωνει...Οπουδηποτε..Βολευομαι και με τις βροχες αλλωστε..Καιροφιλος ειμαι..Οχι χιονοφιλος...

Εν κατακλειδι..Παραμενω αισιοδοξος...Και ηρεμος..Τα μοντελα δεν πανε καλα εδω και αρκετα χρονια...Δεν τα εμπιστευομαι..Παρακολουθηση αυστηρα μεχρι τις 100 ωρες για να μην με ριξουν στα χαπια..Και ολα καλα!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ευρωπαίος διαχωρίζει καλύτερα τα 2 ατλαντικά χαμηλά, να δούμε πόσο καλύτερος θα βγει από τους υπόλοιπους. Για τα μακρινά και στον μέσο όρο του τζίφου, η αναδίπλωση είναι αυτή που μας ενδιαφέρει στα βόρεια.

 

διαφορά ούκμο ευρωπαικού

UW120-21.GIF?03-18ECM1-120.GIF?03-0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Το σενάριο 29 μεχρι τι 300 ωρες εχει 2 μέτρα στα γρεβενα , το καλύτερο σενάριο που έχω δει στη ζωή μου

Το θέλω..  Τρομερό σενάριο και για Ήπειρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα μοντέλα στις μακρινές ώρες απλά μια τάση δείχνουν. Δεν χρειάζεται υπερανάλυση και νεύρα σε κάθε αρνητική τούμπα. Ο μόνος λόγος που τα κοιτάμε για πολλές ώρες μετά είναι επειδή όταν έχουμε μια θετική τάση όπως αυτή της ανόδου του Αζορικού είναι αυξημένες οι πιθανότητες για κάτι καλό κάπου στη χώρα. Αυτό και τίποτα άλλο. Οπότε απλά κρατάμε στο μυαλό μας την τάση και ασχολούμαστε με λεπτομέρειες μόνο σε κοντινές ώρες αν πάνε όλα καλά.

Επεξεργάστηκε από weatherfan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ο ευρωπαίος διαχωρίζει καλύτερα τα 2 ατλαντικά χαμηλά, να δούμε πόσο καλύτερος θα βγει από τους υπόλοιπους. Για τα μακρινά και στον μέσο όρο του τζίφου, η αναδίπλωση είναι αυτή που μας ενδιαφέρει στα βόρεια.

 

διαφορά ούκμο ευρωπαικού

UW120-21.GIF?03-18ECM1-120.GIF?03-0

Φαντάζομαι προτιμάς ουκμο που το χαμηλό είναι πιο βορεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν υπαρχει τουλαχιστον για τις επομενες 2 κατεβασιες ,αν γινει η δευτερη γιατι η πρωτη μαλλον θα γινει, κανενας τρομερος αυλψνας ψυχους και αυτο φαινεται απο τα ανσμπλ διαφορων χωρων οπου πανω κατω τα 850 τουλαχιστον ειναι στο ιδιο μοτιβο.Απ εκει και μετα στην 3 προσπαθεια καπου κοντα στις 15 γεναρη και αν και εφ οσον υπαρχει μπορει να ερθει ο κλασικος αυλωνας απο βορρα .Θεωρω παντως πως οτι βλεπουμε τωρα δεν θα ισχυει για μετα τις 10 και θα γινει κατι αλλο καλο η κακο κανεις δεν ξερει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Το σενάριο 29 μεχρι τι 300 ωρες εχει 2 μέτρα στα γρεβενα , το καλύτερο σενάριο που έχω δει στη ζωή μου

Εντυπωσιακό σενάριο για το σύνολο της ηπειρωτικής κεντροβόρειας χώρας πολυήμερος χιονιάς..... αλλά δυστυχώς τέτοια θαύματα δεν συμβαίνουν πλέον πια ....άσχετα που είναι τελείως άκυρο αφού μας έχει στον ψυχρό τομέα ήδη από τις 144 ώρες όταν όλα τα μοντέλα και τα κύρια και τα ανσάμπλ τους μας κρυώνουν πολύ αργότερα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Φαντάζομαι προτιμάς ουκμο που το χαμηλό είναι πιο βορεια

δεν κοιτάω αυτό το χαμηλό φίλε, εγώ το επόμενο κοιτάω, που θεωρητικά είναι το σοβαρό.. Δυστυχώς και το ευρωπαικό παρότι χωρίζει τους αυλώνες καλύτερα, δεν μπορεί να ρίξει το σημαντικό μέρος νότια, έρχεται φορτσάτος ο ατλαντικός. Τέλος πάντων, παρόμοια κακοκαιρία βγήκε έτσι και αλλιώς τον Δεκέμβρη, αλλά εδώ θα είχαμε όλη την ώρα 1-2 στα 850 και όχι εκείνο το πρόσκαιρο +5 στα 850.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το μονο σιγουρο λοιπον κατ εμε ειναι η χαμηλαρα στις 9-10-11 η οποια ομως δεν μπορει να φερει πεδινο χιονι οποτε δεν με αφορα προσωπικα ,φυσικα και αφορα του δυτικομακεδονες και αρκετους ημιορεινους που θα το παλεψουν φυσικα και θα ειμαι χαρουμενος εαν βρεχει και δεν εχει ηλιο αλλα φυσικα και δεν θα κατσω να ασχοληθω πολυ μ ενα βροχοχαμηλο οταν για μενα γεναρη μηνα το μονο ζητουμενο ειναι το χιονι.Οποτε οτι εχει να κανει με σχολιασμο απο την δικη μου μερια θα ειναι για τα παρακατω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, notios_polos said:

δεν υπαρχει τουλαχιστον για τις επομενες 2 κατεβασιες ,αν γινει η δευτερη γιατι η πρωτη μαλλον θα γινει, κανενας τρομερος αυλψνας ψυχους και αυτο φαινεται απο τα ανσμπλ διαφορων χωρων οπου πανω κατω τα 850 τουλαχιστον ειναι στο ιδιο μοτιβο.Απ εκει και μετα στην 3 προσπαθεια καπου κοντα στις 15 γεναρη και αν και εφ οσον υπαρχει μπορει να ερθει ο κλασικος αυλωνας απο βορρα .Θεωρω παντως πως οτι βλεπουμε τωρα δεν θα ισχυει για μετα τις 10 και θα γινει κατι αλλο καλο η κακο κανεις δεν ξερει.

Αυτό είναι προφανές και αυτονόητο. Με τον εμποδισμό να δημιουργείται 12-14 Γενάρη μόνο για το διάστημα μετά μιλάμε..... Γιατί αν για 2η φορά μέσα στη σαιζόν (η πρώτη πέρασε με Καρμελ και άλλα σχετικά ανέκδοτα) βγει τέτοιας έκτασης και διάρκειας εμποδισμός και δεν πάρουμε τίποτα, μετά δεν ξέρω τι θα πρέπει να περιμένουμε για το υπόλοιπο του χειμώνα.....

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν κοιτάω αυτό το χαμηλό φίλε, εγώ το επόμενο κοιτάω, που θεωρητικά είναι το σοβαρό.. Δυστυχώς και το ευρωπαικό παρότι χωρίζει τους αυλώνες καλύτερα, δεν μπορεί να ρίξει το σημαντικό μέρος νότια, έρχεται φορτσάτος ο ατλαντικός. Τέλος πάντων, παρόμοια κακοκαιρία βγήκε έτσι και αλλιώς τον Δεκέμβρη, αλλά εδώ θα είχαμε όλη την ώρα 1-2 στα 850 και όχι εκείνο το πρόσκαιρο +5 στα 850.

Ναι κατάλαβα θεωρείς ότι δεν κατεβαίνει επαρκές ψύχος για την Ηπειρο

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...