Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Και όχι μόνο Μητσο..Μας φανέρωσες τώρα.. Ειναι αυτή που επεμβαίνει στα 18αρια ... 

Με συγχωρείς Μπάμπη μου ! Έκανα σπόιλερ ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Άρχισαν κάποια ανσαμπλ του ευρωπαιου από πτ αν να βγαζουν αρκετή άνοδο στις 13 με 16 ,,καλα παμε ..Και χαλασαν και για το 11 με 12 εδω καλα παμε χααχα

Δεν θα αντέξω άλλη φαπα φέτος 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρχικα εχω κεντραρει στον αυλωνα ν2 ο οποιος εαν ερθει θα ειναι γυρω απο τις 13-14 γεναρη.Για να γινει αυτο θα πρεπει να ανασηκωθει απο ανοιχτα του καναδα ο αζορικος να γινει ενιαιος με τον ,ας τον πουμε αζορ2, και να καταφερει να ριτζαρει αρκετα βορεια να κατεβασει αυλωνα απο καπου στη βορεια θαλασσα και να εχει και θερμοκρασιες στα β.ανατολικα για να μεταφερει.Αυτο δεν ειναι τοσο μακρια μιας και σε 3-4 μερες θα εχει φανει εαν θα γινει ο καταληλος εμποδισμος για ολο αυτο το πραγμα που περιεγραψα.Το πιο πανω ειναι ενα προφανες σεναριο,υπαρχει ομως και ενα σεναριο στο μυαλο μου που δεν φαινεται και μου λεει εμποδισμο που μυριζει σιβηρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

αρχικα εχω κεντραρει στον αυλωνα ν2 ο οποιος εαν ερθει θα ειναι γυρω απο τις 13-14 γεναρη.Για να γινει αυτο θα πρεπει να ανασηκωθει απο ανοιχτα του καναδα ο αζορικος να γινει ενιαιος με τον ,ας τον πουμε αζορ2, και να καταφερει να ριτζαρει αρκετα βορεια να κατεβασει αυλωνα απο καπου στη βορεια θαλασσα και να εχει και θερμοκρασιες στα β.ανατολικα για να μεταφερει.Αυτο δεν ειναι τοσο μακρια μιας και σε 3-4 μερες θα εχει φανει εαν θα γινει ο καταληλος εμποδισμος για ολο αυτο το πραγμα που περιεγραψα.Το πιο πανω ειναι ενα προφανες σεναριο,υπαρχει ομως και ενα σεναριο στο μυαλο μου που δεν φαινεται και μου λεει εμποδισμο που μυριζει σιβηρια 

Ρε μην αγχωνεσαι απο 12 εως 30 γεναρη παιζουμε μπαλα 

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

αρχικα εχω κεντραρει στον αυλωνα ν2 ο οποιος εαν ερθει θα ειναι γυρω απο τις 13-14 γεναρη.Για να γινει αυτο θα πρεπει να ανασηκωθει απο ανοιχτα του καναδα ο αζορικος να γινει ενιαιος με τον ,ας τον πουμε αζορ2, και να καταφερει να ριτζαρει αρκετα βορεια να κατεβασει αυλωνα απο καπου στη βορεια θαλασσα και να εχει και θερμοκρασιες στα β.ανατολικα για να μεταφερει.Αυτο δεν ειναι τοσο μακρια μιας και σε 3-4 μερες θα εχει φανει εαν θα γινει ο καταληλος εμποδισμος για ολο αυτο το πραγμα που περιεγραψα.Το πιο πανω ειναι ενα προφανες σεναριο,υπαρχει ομως και ενα σεναριο στο μυαλο μου που δεν φαινεται και μου λεει εμποδισμο που μυριζει σιβηρια 

μου αρεσει που επιτελουσς αρχισες να σκαβεις βαθια     ειμαι σιγουρος οτι θα το βρεις κ θα μας το φερεις παμε δυνατα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

αρχικα εχω κεντραρει στον αυλωνα ν2 ο οποιος εαν ερθει θα ειναι γυρω απο τις 13-14 γεναρη.Για να γινει αυτο θα πρεπει να ανασηκωθει απο ανοιχτα του καναδα ο αζορικος να γινει ενιαιος με τον ,ας τον πουμε αζορ2, και να καταφερει να ριτζαρει αρκετα βορεια να κατεβασει αυλωνα απο καπου στη βορεια θαλασσα και να εχει και θερμοκρασιες στα β.ανατολικα για να μεταφερει.Αυτο δεν ειναι τοσο μακρια μιας και σε 3-4 μερες θα εχει φανει εαν θα γινει ο καταληλος εμποδισμος για ολο αυτο το πραγμα που περιεγραψα.Το πιο πανω ειναι ενα προφανες σεναριο,υπαρχει ομως και ενα σεναριο στο μυαλο μου που δεν φαινεται και μου λεει εμποδισμο που μυριζει σιβηρια 

καλά όλα αυτά.....αλλά το ΣΚ ξυπνάει η Σύρτη....!!...με κάποιες βελτιώσεις βερμιο-ολυμπος..και πιθανόν και άλλα ορεινά με συγκλίσεις θα δουν καλά χιόνια...οι ψυχρές μάζες βόρεια μας ειναι αστείες για την ώρα ...για κάτι καλύτερο...αλλά....με την Σύρτη ενεργοποιημένη...κανείς δεν ξέρει την συνέχεια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρναούτογλου αναφέρθηκε στο διάστημα προς τα μέσα του μήνα λέγοντας ότι τα χιόνια ίσως κατέβουν χαμηλά σε κεντροβόρειες περιοχές… Αμήν!😩

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Άρχισαν κάποια ανσαμπλ του ευρωπαιου από πτ αν να βγαζουν αρκετή άνοδο στις 13 με 16 ,,καλα παμε ..Και χαλασαν και για το 11 με 12 εδω καλα παμε χααχα

Ερώτηση γιατί έχει σημασία, η άνοδος προέρχεται από ζωνική ή από αυλώνες που απλά σκάνε δυτικά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οπως εγραψα το πρωι δεν υπαρχει πεδινο χιονι για αν.προσηνεμα μεχρι τις 20 του Γεναρη περιπου.Πλεον το επιβεβαιωνουν τα ens. των παιου,τζιφου,τζεμ.Φυσικα ο καθενας ειναι ελευθερος να φανταζεται ωραια πραγματα και να αισιοδοξει ή φυσικα να ελπιζει σε αλλαγη των δεδομενων.

Γιατι ομως εφοσον φαινονται κατι εντυπωσιακα 1040αρια στην αγγλια οι ελπιδες για κατι δυνατο εδω εξανεμιζονται;;;;Λογω του ισχυροτατου καναδικου p.v ,του δυτικου ρευματος που αυτο προκαλει στα ψηλα γεωγραφικα πλατη και των χαμηλων που περνανε απο τα πλατη αυτα.Τα παραπανω εξανεμιζουν το ψυχος απο τη ρωσια και δευτερον δεν αφηνουν τον αζορικο να ριτζαρει πολυ ψηλα ωστε να σκαψει τις ψυχρες μαζες του πολικου κυκλου.Με λιγα λογια ο Α οσες αναδιπλωσεις και να κανει,θα τρωει φαπα και δεν θα καταφερει να φερει στα μερη μας,αυλωνα ικανο να εχει ψυχος στα 850 και στα 500.Ή λοιπον θα αναδιπλωνεται ή θα μενει περιπου στασιμος και απλωμενος απο δυσμας προς ανατολας 

Ολα αυτα ξαναλεω με τα τωρινα δεδομενα.Αν αλλαξει κατι εδω ειμαστε να το πουμε.Τα παραπανω γραφονται για οσους μπαινουν να ενημερωθουν και οχι να χαβαλεδιασουν και ειναι πολλοι οι επισκεπτες που το κανουν αυτο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/1/2022 at 6:53 ΜΜ, [weathermaniac] είπε:

Ευελπιστώ να τουμπιάσει όπως το έκανε με αυτό στις 6-7.. Θα δείξει βέβαια, σήμερα είναι ο τζίφος, αύριο μπορεί να είναι το αικον...  Είναι κρίμα να χαθεί μια τόσο ωραία βροχοκαιρία. Γιατί θα είναι με 1-2 βαθμού στα 850 και όχι με +6.

Α και για πλάκα αν και όχι τελείως ορίστε τι έγραφα εχθές για σήμερα. Περί πρόβλεψης τούμπας μοντέλων. Ευτυχώς το 18αρι αικον διορθώνει. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα βορεια τμηματα της χωρας οι πιθανοτητες για πεδινο χιονι ειναι μεγαλυτερες(οπως παντα) αλλα κι εκει η κατασταση ειναι οριακη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Για τα βορεια τμηματα της χωρας οι πιθανοτητες για πεδινο χιονι ειναι μεγαλυτερες(οπως παντα) αλλα κι εκει η κατασταση ειναι οριακη.

Γιώργο αν και μακριά, ναι μεν υπάρχει αυτό που λες με τον ισχυρό pv αλλά φαίνονται αρκετά σημάδια προς το παρόν για καταβάσεις ψύχους νοτιότερα στις ανατολικές ΗΠΑ. Αυτό ίσως αλλάξει τα δεδομένα εφόσον επαληθευτούν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Γιώργο αν και μακριά, ναι μεν υπάρχει αυτό που λες με τον ισχυρό pv αλλά φαίνονται αρκετά σημάδια προς το παρόν για καταβάσεις ψύχους νοτιότερα στις ανατολικές ΗΠΑ. Αυτό ίσως αλλάξει τα δεδομένα εφόσον επαληθευτούν 

Μακαρι αλλα δεν το βλεπω πριν τις 18-20.Κανε μια αναλυσουλα της καταστασης και τι εκτιμας ως εκεινη την περιοδο,αν εχεις χρονο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μακαρι αλλα δεν το βλεπω πριν τις 18-20.Κανε μια αναλυσουλα της καταστασης και τι εκτιμας ως εκεινη την περιοδο,αν εχεις χρονο.

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο προς το παρόν, και είμαι ψόφιος από τους χάρτες της πτυχιακής. [300+ περίπου έχω φτιάξει μέχρι τώρα χονδρικά] Ίσως βρω λίγο χρόνο σε 2-3 μέρες. Θα είναι και πιο έντονα τα σημάδια τότε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φέτος ο ευρωπαίος αλλά και ο τζίφος από αρχές Νοέμβρη μας έχουν τάξει στα μακρινά 4 τουλάχιστον φορές ψυχρά διαστήματα πολλά υποσχόμενα τα οποία φυσικά ποτέ δεν ήρθαν .... και φυσικά δεν μπορεί τίποτα να μας εγγυηθεί ότι μπορεί να έρθει τώρα δυστυχώς.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Για τα βορεια τμηματα της χωρας οι πιθανοτητες για πεδινο χιονι ειναι μεγαλυτερες(οπως παντα) αλλα κι εκει η κατασταση ειναι οριακη.

Απο τη στιγμη που δεν ξερουμε τι εμποδισμος θα υπαρξει ποσο θα απλωθει ποσο βορεια  θα παει το πιο ασφαλες ειναι να περιμενουμε παρασκευη σαββατο για να δουμε τι τελικα θα γινει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Απο τη στιγμη που δεν ξερουμε τι εμποδισμος θα υπαρξει ποσο θα απλωθει ποσο βορεια  θα παει το πιο ασφαλες ειναι να περιμενουμε παρασκευη σαββατο για να δουμε τι τελικα θα γινει...

Ε καλα παντα περιμενουμε.Δεν μπορουμε να κανουμε και τιποτα αλλο.Προσωπικα δεν με χαλαει η προοπτικη αρκει να βγουν πολλα νερα και χιονια στα ψηλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή την στιγμή προβάδισμα για όλους έχει η φαπα. Το σοφό είναι να έρθουν τα 12αρια της Κυριακής για να δουμε ποια θα είναι η θέση του εμποδισμού. Κακώς μας φταίνε τα μοντέλα όταν ( βάζω και τον εαυτό μου μέσα φυσικά το κάνω πολλες φορές) λέω για αρκούδες και έπος στις 340 ώρες. Ο εμποδισμος πρέπει να πέσει τουλάχιστον στις 120 ώρες, ώστε η οποιαδήποτε κάθοδος Αυλώνα να είναι στη πρώτη καρτέλα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ε καλα παντα περιμενουμε.Δεν μπορουμε να κανουμε και τιποτα αλλο.Προσωπικα δεν με χαλαει η προοπτικη αρκει να βγουν πολλα νερα και χιονια στα ψηλα 

Αν δεν υπαρξει αλλη μια φορα αλλαγη απο 12 εως 30 γεναρη σχεδον το ψυχος θα αφορα το ανατολικο κομματι της ευρωπης και κατ επεκταση πιθανον και την ελλαδα κατα διαστηματα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσπερνώντας επί της ουσίας που είναι το πεδινό χιόνι το χαμηλό στις 9 πάμε λοιπόν στο πιθανά επόμενο γύρω στις 14 να δούμε τι θα πιάσουμε αυτή την φορά και αν θα καταφέρουμε να το κάνουμε τάση προς το σ/κ...δύσκολο ακόμη και για τα βόρεια όπως είπε ο Γιώργος καθώς υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να βγει διάταξη αλλά χωρίς τις απαραίτητες θερμοκρασίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλάχιστον σε πρώτη φάση ας βγουν οι βροχές που διαφαίνονται 

Σε σχέση με αυτό το καρκίνωμα των τελευταίων ημερών 

Θα είναι μια τζούρα ψυχολογιας μέσα μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν κάτι να ετοιμάζει ο τζιφος εκεί στις 120.ακυρο τίποτα το ιδιαίτερο τελικά

Επεξεργάστηκε από Snowjunky
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...