Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι 3 τελευταίες μέρες δυτ. Θεσσαλία που έδειχνε μέχρι και 39, κατέληξαν με μέγιστη 37. Αύριο πέφτει κι από  Πέμπτη περιμένουμε το μεγάλο "καύσωνα". Πάλι κουβά προβλέπω για τα "μεγάλα μοντέλα" που έτσι όπως το πάνε θ αρχίσουμε να κοιτάμε τα μερομηνια σαν τις γιαγιάδες.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με 20 στα 850 έφτασε 31,7 στο λιμάνι και 34,2 στην Αγία Παρασκευή . Λογική διαφορά έδαφος με 850. Με τα 23-24 που φαίνονται πιο μετά μπορεί να πλησιάσει το 40άρι στην Αγία Παρασκευή αν έχει Δ-ΒΔ. Στο λιμάνι για να πάει πάνω από 35 θέλει γερό καύσωνα. Σίγουρα πάμε για βράσιμο πάντως αλλά σε καμιά περίπτωση κάτι σαν το περσινό. Ουσιαστικά θα είναι η πρώτη σοβαρή ζέστη για φέτος αν επιβεβαιωθεί. Ε εντάξει δεν θα τα παρατήσουμε με την πρώτη, θα την παλέψουμε. Το καλό είναι ότι θα φτάσουμε 20/7 χωρίς να έχουμε κουραστεί.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2,4 μμ άφησε η καταιγίδα...Πολύ κατώτερο από αυτό που μπορούσε αλλά η αλήθεια είναι ότι μόλις έφτασε στη πολη εξασθενουσε σημαντικά...κι έτσι τελεια ήταν με 21 βαθμούς τώρα 

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω τις επόμενες 48 ώρες που το μελτέμι θα ξεσκίζει και θα θες μπουφάν στην παραλία να φεύγουν οι Άγγλοι από τις Κυκλάδες και να πηγαίνουν σε πιο ζεστά μέρη για μπάνιο όπως στο Μπράιτον ή το Μπορνμουθ ....χαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συννεφιαζει από βδ.. όσο σκέφτομαι ότι βλέπω τα τελευταία κατάλοιπα καταιγίδας για τουλάχιστον 10-15 μέρες τρελαινομαι.

 

προς καρδίτσα, ή λίγο ανατολικότερα φαίνεται να κινείται η φάση.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τέλος τα φαινόμενα και εδώ με 13.5 mm τα περισσότερα σε ισχυρή ποτιστική βροχή...αν τελικά κοιτάς μονο τους χαρτες ξεχνας την δυναμική του τόπου σου....σημερα η βορεια Πίνδος επεξε μονη της...και τα κατάφερε...

υ.γ. νομίζω και το βροχόμετρο της Βασιλίτσας μας αφησε χρόνους.....εκεί η καταιγίδα μαίνοταν για κανενα διωρο....το 0 που δείχνει το meteo ειναι λαθος..

Επεξεργάστηκε από bardaris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, bardaris είπε:

τέλος τα φαινόμενα και εδώ με 13.5 mm τα περισσότερα σε ισχυρή ποτιστική βροχή...αν τελικά κοιτάς μονο τους χαρτες ξεχνας την δυναμική του τόπου σου....σημερα η βορεια Πίνδος επεξε μονη της...και τα κατάφερε...

υ.γ. νομίζω και το βροχόμετρο της Βασιλίτσας μας αφησε χρόνους.....εκεί η καταιγίδα μαίνοταν για κανενα διωρο....το 0 που δείχνει το meteo ειναι λαθος..

Δεν υπαρχει σοβαρός σταθμός και βροχομετρο στη βασιλιτσα ,, ειναι για γελια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλασσική καλοκαιρινή μελτεμάτη μέρα και σήμερα εδώ στα Μελίσσια και το δήμο Πεντέλης, με κύμανση θερμοκρασίας 25,6-32,5οC και κατά διαστήματα από το πρωί γεμάτα 5 μποφόρ εδώ και 6 μποφόρ προς το βουνό.....χαλαρά....από αύριο νέα πτώση και δροσιές μετά ισχυρών ΒΒΑ ανέμων ως την Πέμπτη και λίγο την Παρασκευή.....παρακάτω κύμα ζέστης, σε λίγο παραπάνω θερμοκρασίες από σήμερα....άντε για να χαιρετίσουμε τέλη του μήνα το καλοκαιράκι, εκτός κι αν θέλει τον Αύγουστο να μας δροσίσει μελτεμοειδώς!!

ΥΓ1. Παιδιά οι αναφορές για εκτός Ελλάδος, τις δίνουμε στο ποστ Αναφορές εξωτερικού....εκεί και θα μεταφέρονται, αν εκ παραδρομής μπαίνουν εδώ....

ΥΓ2. Ωραία έκπληξη αυτή με την καταιγίδα στην Πίνδο σήμερα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34.0 νταν μεγιστη για σημερα απο το μπαλκονακι μου.....μεγιστη μηνα παρακαλω, απιθανα πραγματα για 17 Ιουλιου !!!!!! οσους Ιουληδες πισω και να κοιταξω ειχε σημειωθει τουλαχιστον 38-39αρι μεχρι 17.7....

Στους 30 τωρα και αρχισε η πτωση με ενισχυση του βορια ηδη πριν τη Δυση του Βρωμιαρη...

Τελος η ζεστη παιδες, Αττικη παμε για 4ημερο μελτεμι με τα μεγαλυτερα γκαζια Τριτη - Τεταρτη, 80αρες ριπες και μεγιστες 29-30αρια με το ζορι !!!!!

Παντα τετοια, μαγικο, παλιακο καλοκαιρι 2022 οεοεοεοε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχω την αισθηση οτι πεφτει πιο γρηγορα απο χθες τετοια ωρα...

Που σημαινει ΤΕΛΟΣ ζεστης για ενα 4ημερο τουλαχιστον...

Τελικος απολογισμος 34αρι στρογγυλο σημερα για εδω, πιθανον και χθες, αλλα με προβληματισε το 33,3 του Γιωργη και λεω μηπως τον βαρεσε ο ηλιος το δικο μου αισθητηρα...μια χαρα, μακαρι ολες οι ζεστες να φθανουν 34αρια με μελτεμαρο !

28,5 ηδη στο βορινο μπαλκονι και πεφτει γρηγορα και ομορφα....με τετοιο αερα, και αναμενομενη απογειωση 7-8 μποφορ απτα ξημερωματα, δεν προκειται να πεσει κατω απο 22-23, ωστοσο ειναι ομορφο σαν αισθηση, αναζωογονει, και φυσικα λειτουργει σαν φυσικο κλιματιστικο για υπεροχο υπνο !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω και μια ωρα εχει αρχισει να γκαζωνει το μελτέμι και ναχει μια απίθανη δροσιά ξανά έξω....26,5-27οC στην περιοχή μου και μάλλον σταδιακά θα έχουμε και πτώση θερμ ψηλά.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρίτη επιστρέφω με το καλό Αθήνα... να με δροσισει κι εμένα λίγο ακόμη αυτός ο δροσερός μελτέμης, πρώτου μας πιάσουν οι γερές οι ζέστες...... στο Πύργο σήμερα ήταν η χειρότερη ημέρα για όσο είμαι εδω... κολλάω...... κι ας μην είχαμε τίποτα φοβερές υγρασίες... 37.5 βαθμους χωρίς κλιματιστικό (μέγιστη Τραγανό) δε τους πάλεψα!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ω ρε φιλαρακο, ψηθηκες κατω μωρε !!! 37,8 εφθασε ο σταθμος στην Κεντρικη πλατεια Πυργου και γενικα πολλη πολλη ζεστη, ευτυχως με στεριανο Ανατολικο ανεμο, οπως μου ανεφεραν...και επομενως οχι την τρελη Πυργιωτικη υγρασια...

Απτην αλλη, βλεπω κραταει ακομα και μες στον Πυργο τη δροσουλα τα πρωινα, κατι ελαχιστες 18-19αρια και Τραγανο ακομα καλυτερα πιστευω...

Ζωγραφου 28,0 και ξεκινησε η ΟΜΟΒΡΟΝΤΙΑ απτο μελτεμι βραδιατικα, μια ξαφνικη ριπη 50-55 χλμ μου γκρεμισε μια γλαστρα που ειχα ξεχασει χωρις να τη δεσω με συρματοσχοινο....εμ, με αυτα δεν παιζουν....

Υπεροχο απολαυστικο βραδυ Κυριακης με το αγερι να σε ταξιδευει λες και εισαι μεσοπελαγα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Κοίτα για Γέρακα είναι όντως οριακή η σύγκριση μελτέμι με αύρα και ίσως μεγαλύτερο κέρδος έχει το μελτέμι...αλλά για το σύνολο της Αττικής μάλλον είναι χειρότερο τελικά το μελτέμι δεν πέφτει ποτέ η Τ ικανοποιητικά το βράδυ και το μεσημέρι οι δυνατότεροι καύσωνες έχουν γίνει με βόρειο-βορειοδυτικο ρευμα ειδικά στα κέντρο-δυτικα που μένει το μεγαλύτερο μέρος πληθυσμού 

+1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, airfathaaaaa είπε:

32.9 εσωτερικη θερμοκρασια εδω 38 εξω λεει αλα οκ το χτυπαει ο ηλιος τωρα σχεδον

33 βαθμους εσωτερική;;;;Θα τράβαγα τα βυζια μου και θα πήδαγα απο το μπαλκόνι.Δεν έχεις αιρκοντισιον;;;Πως την παλεύεις;;;;Δε θελω βεβαια να γινω αδιακριτος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απολαυση σημερα στον πανουργια που ανεβηκα αυθημερον..25β καταμεσημερο με ηλιο..δυτικα βαρδουσσια στο βαθος πρεπει να βγαλαν καλες μπορες καθως ειχαν ωραιες αναπτυξεις τ απογευμα π εφυγα

20220717_172401.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...