Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ δυνατός ο παιος, μοιράζει ελπίδες και δύναμη για όλους... Θέλει τρελές βελτιώσεις ακόμα αλλά καλά το παει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, vorios_polos said:

Εγώ θα ρωτήσω το πιο απλό γιατί κρατάει χρόνια η καραμέλα με τους καλούς βόρειους που δεν θέλουν να χιονιση στην Αθήνα.οταν χιονίζει και θάβεται η Αθήνα και οι άλλοι δύο νόμοι κάνετε σαν τρελλοί από την χαρά σας και καλά κάνετε.δεν είδα ποτέ καμία συμπάθεια για τα υπόλοιπα προσηνεμα πλην των 3 νόμων η δεν είδα κανέναν να χερετσι όταν χιονίζει στις Κυκλάδες και περνάει ξωφαλτσα από την Αττική...οπότε φίλε Σάουθ κοστ αποδεξου το λογικό αποδεξου ότι το ίδιο κάνετε κι εσείς κι εμείς και όλοι και μην κρίνεις κάποιον από την στιγμή πλην εξαιρέσεων είμαστε στο ίδιο τσουβαλι.

Κατ αρχην μιλησα για το ποστ του Μιχάλη που σύσσωμο το φορουμ με τα πρωινα ενώ εκείνος τα εβλεπε θετικά ολοι τα σχολίασαν χαλια μαζι με παιδια απο τα βορεια.Δεν εβαλα πληθυντικό αναφερόμουν μονο στον Μιχάλη .Αλλα παμε παρακατω …καταλαβαινόμαστε νομιζω .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά....για το πρωί και μην αρχίσει ο Βοορράς Νότος ας κάνουμε δύο παραδοχές...

α)Ναι ζηλεύουμε θανάσιμα όπου χιονίζει και σε εμάς δεν χιονίζει.....εγώ εδώ και μέρες ζηλεύω τους " Γερμανούς" ....μας που το μονο πρόβλημα τους ειναι τα χιλιοστά.Ε και?....τι σημαίνει αυτό?...η τρελαίνομαι να βλέπω την θεσσαλονίκη να μην μπορεί να σχηματίσει ενα συννεφάκι και μια μπιλια να ξεκινά από το Αγιο Όρος και στο τέλος...να εξαφανίζει την Αθήνα....ε και?

β)Ναι το Ευρωπαικό  στο τέλος είναι αισιόδοξο μην τα τα βλέπουμε όλα μαύρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Λιβαδειά 30cm στο 1ο μέρος της Αριάδνης (αυτό που έθαψε την Κύμη) και ήμουν εκεί κάνοντας ολονύχτια βόλτα. Οι από Λαμία και πάνω επηρεάστηκαν κυρίως στο 2ο μέρος που είχε ονομασία Βίκτωρ.

Λιβαδειά έχει ένα μικρό υψομετράκι, 160μ. Εννοώ για τέρμα πεδινά. Αν και σωστά και 160μ το λες και πεδινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, south coast είπε:

Έλα ρε Βαγγέλη τωρα λες και εισαι χθεσινός …όταν κοιταμε τους χαρτες στα 200+ τα ιδια πράγματα ψαχνουμε περιπου.Στις κοντινές ωρες θελουμε μικρες διαφορες που θα  κατσει ο αυλωνας …που θα πεταξει μυτη αδριατικη η νοτιο ιονιο για την κύκλο γέννηση κ λιγο δυτικα η λιγο ανατολικα ο εμποδισμος.

Εντάξει τώρα το χτεσινό Τζεμ πχ δεν είναι ότι καλύτερο για εδώ και φαινόταν που θα πάει από τις 150 ώρες οπότε δεν είναι αυτό που ψάχνω...σε γενικές γραμμές ναι περίπου τα ίδια γιβαυτες τις ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, south coast είπε:

Κατ αρχην μιλησα για το ποστ του Μιχάλη που σύσσωμο το φορουμ με τα πρωινα ενώ εκείνος τα εβλεπε θετικά ολοι τα σχολίασαν χαλια μαζι με παιδια απο τα βορεια.Δεν εβαλα πληθυντικό αναφερόμουν μονο στον Μιχάλη .Αλλα παμε παρακατω …καταλαβαινόμαστε νομιζω .

Ε αφού χάλια ήταν για εμάς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι, για εμάς τους προσηνεμους όντως είναι εκνευριστικό να κάθεται η σύγκλιση 50 χλμ ανατολικά η δυτικα, αλλά αυτό συμβαίνει σε όλους ανεξαρτήτως περιοχής. Εμένα προσωπικά πάντως, αν μου έλεγες Τώρα ότι θα έρθει ιστορικός ΚΒ θα πέταγα την σκούφια μου να πεθάνω στην βροχα και να έχω 5 6 βαθμούς, και πιθανά να θάβεται και η Πάρνηθα. Οπότε αν φαινόταν κάτι τέτοιο στους χάρτες, σίγουρα Δεν θα μου φαινόταν εμετικό ή άθλιο.

Επειδή Δεν φαίνεται όμως ούτε κάτι τέτοιο, για μένα οι χάρτες πραγματικά φαίνονται εμετικοι. Ίσως μια μικρής δυναμικής ψυχρή εισβολή γύρω στις 20 και μετά ξανά άνοδος μυριζει 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενωθειτε ρε....Θετικη σκεψη και παντου χιονια...Τουμπα,Χαριλαου,Καραισκακη,Αγια Σοφια και στον  Ναο!!!!Ελλαδα ειμαστε αδερφια..Παμε να φαμε Ιταλους,Τουρκαλαδες..Παμε να φερουμε χιονια...Στη πορτα ολων...

httpwww.thestival.grmediak2itemscache1607ed500002f34ecc250da40208d7e4_XL.jpg

agiasofia.jpg

harilaou-xioni-0998.jpg

karaiskaki2.jpg

5.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο σκουπιδαιος είναι μόνος του και στο μέσο όρο και στο πρωϊνό τρέξιμο ... 

Τώρα αν δικαιωθεί τι να πω ... Μακάρι ... Εγώ πάντα περιμένω την υπογραφή του βασιλιά μας 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, freeze είπε:

Ο σκουπιδαιος είναι μόνος του και στο μέσο όρο και στο πρωϊνό τρέξιμο ... 

Τώρα αν δικαιωθεί τι να πω ... Μακάρι ... Εγώ πάντα περιμένω την υπογραφή του βασιλιά μας 

 

πολυ παρεα με τον Τασο κανεις χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, sakis13 said:

Ενωθειτε ρε....Θετικη σκεψη και παντου χιονια...Τουμπα,Χαριλαου,Καραισκακη,Αγια Σοφια και στον  Ναο!!!!Ελλαδα ειμαστε αδερφια..Παμε να φαμε Ιταλους,Τουρκαλαδες..Παμε να φερουμε χιονια...Στη πορτα ολων...

httpwww.thestival.grmediak2itemscache1607ed500002f34ecc250da40208d7e4_XL.jpg

agiasofia.jpg

harilaou-xioni-0998.jpg

karaiskaki2.jpg

5.jpg

Έλα ρε τις χιονουρες εβαλες απο τον 77782788-829E-488F-A788-E0D6018B8260.jpeg.a629e75b0dd5339b64bd97e6e7c69a7c.jpegναό ;

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν ήταν ρε παιδιά να σχολιαζαμε μόνο τις 96 και 120 ώρες και τις κλειδωμένες κακοκαιρίες δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης του χόμπι αυτού.αυτο ψάχνουμε φέτος και πέρυσι και χρόνια ολόκληρα,το πότε θα χιονίσει πότε θα μας ανάψει το πράσινο φως για να ελπίζουμε οπότε χρονικά πάμε και αρκετά πίσω αν το κοντά είναι απαγορευτικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Κοιτάξτε μολις έκανα αποχή τι μεσο ορο εβγαλε ο ευρωπαιος 

Τι μέσο όρο έβγαλε?τι βλέπεις που δεν βλέπω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Τι μέσο όρο έβγαλε?τι βλέπεις που δεν βλέπω...

Ειναι ωραίος μπορούν ε εδω να χουμε ένα πέρασμα αν σκασει το πρασινακι ιονιο ....Αλλά είναι καλά ανσαμπλ για μετα 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι γυρνάμε στα παλιά; 

Καλημέρα παιδιά, σας διαβάζω από το προηγούμενο φόρουμ περίπου από το 20011-12. Όταν ξεκίνησα να κάνω σκι ως φοιτητής και ήθελα να δω αν θα χιονίσει έστω στα βουνά. Συνέχισα και εγώ όπως και οι άλλοι σε αυτό το φόρουμ γιατί είχα κουραστεί από το κλίμα και τις αντεγκλήσεις στο προηγούμενο. Η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπω χάρτες σε κάθε run αλλά μπαίνω εδώ να δω τι γράφεται γενικά. Βλέπω τα Ensembles κυρίως για προοπτική και μεταφραστικά των μοντέλων για να δω αν θα έχουμε έστω βροχή. 

Η αλήθεια είναι ότι δεν παρακολουθώ τους χάρτες γιατί έχω ξενερώσει που δεν μπορεί να χιονίσει σοβαρά στην περιοχή μου, στη Ξάνθη. Από το 17 έχει να χιονίσει και να υπάρχει χιόνι έστω τη δεύτερη μέρα... Προφανώς όταν έχουμε πορεία του χαμηλού νότια είναι ταφόπλακα για εμάς γιατί το θέλουμε από ιόνιο>β. Αιγαίο> μαύρη θάλασσα. Δηλαδή εμάς εδώ που δεν μας υπολογίζει κάνεις, γιατί δεν γράφουνε και πολλοί από την περιοχή προφανώς, όπως έγραψε πολύ σωστά και ένα παιδί για τις Κυκλάδες πριν, πρέπει να γράφουμε πολύ καλό το run αν χιονίζει μόνο στην Αθήνα ή να φύγουμε! 

Προφανώς και ο μισός πληθυσμός της Ελλάδας είναι στην Αττική. Αυτό τι σημαίνει, ότι πρέπει να θέλουμε όλοι να χιονίσει εκεί μόνο; Δείτε το λίγο πιο σφαιρικά το θέμα και ας μην χαλάει το κλίμα γιατί ο καθένας λογικό να κοιτάει για την περιοχή του πρώτα. 

ΥΓ. Είναι εκτός θέματος χαρτών η ανάρτηση το ξέρω. Θεώρησα ότι ήταν απαραίτητα όλα αυτά να ειπωθούν γιατί υπάρχουν πολλοί που διαβάζουν το φόρουμ καθημερινά χωρίς να γράφουν. Μην το ξεχνάτε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά με αφορμή την συζήτηση που γίνεται συγνώμη που θα το πω αλλά έχει χαθεί η μπάλα και η λογική τις τελευταίες μέρες, μπαίνω να διαβάσω και δεν καταλαβαίνω τι να περιμένω απ' τους χάρτες βάση περιγραφών σε σημείο που μια βελτίωση να περιγράφεται ως χειροτέρευση και μια υποβάθμιση να περιγράφεται ως βελτίωση (πχ υποτροπικος πάνω μας) που μόνο αν ανοίξεις τους χάρτες θα το δεις, πρώτη φορά το βλέπω αυτό...ακόμα και για τα δυτικά που θέλουν χαμηλό από Αδριατική και σίγουρα χαμηλότερες πιέσεις στην δυτική Ευρώπη, δεν βλέπω πραγματικά καθόλου καλά Ραν...η γενική εικόνα που μου αφήνει ο φετινός Δεκέμβριος είναι ανωμαλία τύπου Δεκεμβρίου 2020...και δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι αυτό συμβαίνει όλο και συχνότερα, οι πραγματικά παγωμένοι μήνες είναι ελάχιστοι την τελευταία δεκαετία (Οκτώβριος 2011, Νοέμβριος 2011, Ιανουάριος 2012, Φεβρουάριος 2012, Δεκέμβριος 2016, Ιανουάριος 2017, Οκτώβριος 2021, Μάρτιος 2022) ενώ οι ακραια θερμοί έχουν ξεφύγει (Σεπτέμβριος 2011, Ιούνιος - Οκτώβριος 2012, Απρίλιος - Μάιος 2013, Ιανουάριος - Φεβρουάριος 2014, Σεπτέμβριος 2015, Νοέμβριος 2015, Φεβρουάριος 2016, Απρίλιος 2016, Μάρτιος 2017 Μάρτιος - Μάιος 2018, Ιούνιος 2019, Οκτώβριος - Νοέμβριος 2019, Σεπτέμβριος - Οκτώβριος 2020, Δεκέμβριος 2020 - Φεβρουάριος 2021, Μάιος 2021, Ιούλιος - Αύγουστος 2021, Μάιος - Ιούνιος 2022, Νοέμβριος 2022)

Προσωπικά στον χιόνια της Θεσσαλονίκης το 2019 με το 15-20ποντο πανηγύριζα σαν τρελός με ανοιχτή όλη μέρα την κάμερα στην Αριστοτέλους, τώρα πως γίνεται να χαίρεσαι με την τωρινή κυκλοφορία και τα 20αρια δεν το κατάλαβα ποτέ, μάλλον γιατί χειμώνας για μενα ειναι και το κρυο

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτα που θα με κανουν οι Βαγγελομιχαληδες να καλεσω σε γενικη επιστρατευση το στρατευμα και να εχουμε τριτο σερι προσηνεμο τιμωρό ☃️🤣❄️.Εγω για βροχες και ειρηνη παρακαλουσα φετος και ουτε αυτο μπορει να κανει κι εχω τους αλλους δυο να εχουν μπει σαν πετραδακια στο παπουτσι μου.Κοιτα που δεν με αφηνουν στην ησυχια μου τα παλιοπαιδα 😱😱

ΚΟΥΛΙΩΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΒΟΙΩΤΕΣ ΟΠΛΑΡΧΗΓΟΙ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΦΥΛΑΚΗΣ.ΕΤΟΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΤΑΓΜΑΤΑ.ΤΟ ΜΠΑΦΑΛΟ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ,ΤΟ ΣΑΠΟΡΡΟ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΞΑΝΑ.💪⚡❄️🏔️.ΘΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΙΣΤΟΡΙΑ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, KapelosG said:

Καλημέρα παιδιά με αφορμή την συζήτηση που γίνεται συγνώμη που θα το πω αλλά έχει χαθεί η μπάλα και η λογική τις τελευταίες μέρες, μπαίνω να διαβάσω και δεν καταλαβαίνω τι να περιμένω απ' τους χάρτες βάση περιγραφών σε σημείο που μια βελτίωση να περιγράφεται ως χειροτέρευση και μια υποβάθμιση να περιγράφεται ως βελτίωση (πχ υποτροπικος πάνω μας) που μόνο αν ανοίξεις τους χάρτες θα το δεις, πρώτη φορά το βλέπω αυτό...ακόμα και για τα δυτικά που θέλουν χαμηλό από Αδριατική και σίγουρα χαμηλότερες πιέσεις στην δυτική Ευρώπη, δεν βλέπω πραγματικά καθόλου καλά Ραν...η γενική εικόνα που μου αφήνει ο φετινός Δεκέμβριος είναι ανωμαλία τύπου Δεκεμβρίου 2020...και δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι αυτό συμβαίνει όλο και συχνότερα, οι πραγματικά παγωμένοι μήνες είναι ελάχιστοι την τελευταία δεκαετία (Οκτώβριος 2011, Νοέμβριος 2011, Ιανουάριος 2012, Φεβρουάριος 2012, Δεκέμβριος 2016, Ιανουάριος 2017, Οκτώβριος 2021, Μάρτιος 2022) ενώ οι ακραια θερμοί έχουν ξεφύγει (Σεπτέμβριος 2011, Ιούνιος - Οκτώβριος 2012, Απρίλιος - Μάιος 2013, Ιανουάριος 2014, Σεπτέμβριος 2015, Νοέμβριος 2015, Φεβρουάριος 2016, Απρίλιος 2016, Μάρτιος - Μάιος 2018, Ιούνιος 2019, Οκτώβριος - Νοέμβριος 2019, Σεπτέμβριος - Οκτώβριος 2020, Δεκέμβριος 2020 - Φεβρουάριος 2021, Μάιος 2021, Ιούλιος - Αύγουστος 2021, Μάιος - Ιούνιος 2022, Νοέμβριος 2022)

Welcome to global warming.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 minutes ago, vorios_polos said:

Εγώ θα ρωτήσω το πιο απλό γιατί κρατάει χρόνια η καραμέλα με τους καλούς βόρειους που δεν θέλουν να χιονιση στην Αθήνα.οταν χιονίζει και θάβεται η Αθήνα και οι άλλοι δύο νόμοι κάνετε σαν τρελλοί από την χαρά σας και καλά κάνετε.δεν είδα ποτέ καμία συμπάθεια για τα υπόλοιπα προσηνεμα πλην των 3 νόμων η δεν είδα κανέναν να χερετσι όταν χιονίζει στις Κυκλάδες και περνάει ξωφαλτσα από την Αττική...οπότε φίλε Σάουθ κοστ αποδεξου το λογικό αποδεξου ότι το ίδιο κάνετε κι εσείς κι εμείς και όλοι και μην κρίνεις κάποιον από την στιγμή πλην εξαιρέσεων είμαστε στο ίδιο τσουβαλι.

η καραμελα με τους καΛους βορειους? Βαγγελη.....😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Κοιτα που θα με κανουν οι Βαγγελομιχαληδες να καλεσω σε γενικη επιστρατευση το στρατευμα και να εχουμε τριτο σερι προσηνεμο τιμωρό ☃️🤣❄️.Εγω για βροχες και ειρηνη παρακαλουσα φετος και ουτε αυτο μπορει να κανει κι εχω τους αλλους δυο να εχουν μπει σαν πετραδακια στο παπουτσι μου.Κοιτα που δεν με αφηνουν στην ησυχια μου τα παλιοπαιδα 😱😱

ΚΟΥΛΙΩΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΒΟΙΩΤΕΣ ΟΠΛΑΡΧΗΓΟΙ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΦΥΛΑΚΗΣ.ΕΤΟΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΤΑΓΜΑΤΑ.ΤΟ ΜΠΑΦΑΛΟ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ,ΤΟ ΣΑΠΟΡΡΟ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΞΑΝΑ.💪⚡❄️🏔️

Να βγαλω και το Εφεδρικο καπετανιο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ αυτό θα πω. Όταν μέρες τώρα διαβάζω ότι αν δεν χιονίσει σε ένα Χ μέρος και ξαφνικά από χτες για ένα Ψ μέρος το Τζεμ έβγαλε καλό σενάριο και ακούμε αν δεν χιονίσει στο Χ μέρος,τότε να μην χιονίσει και στο Ψ μέρος να μην κάψω για θέρμανση. Ε και εγώ δεν θέλω να χιονίσει στο Χ μέρος γτ και θέρμανση τσάμπα θα κάψω και θα με φάει το χιονόνερο. Αυτά... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...