Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Βασικά οι συνεχείς δυτικίσεις οδηγούν αναπόφευκτα σε αύξηση της θερμοκρασίας στα 850. Το ζήτημα είναι εάν θα έχουμε ισχυρά φαινόμενα και εάν θα επικρατήσει ο ΒΒΔ που θα ρίξει τα υψόμετρα παγοποίησης. Οι απολύτως πεδινοί/παραθαλάσσιοι ποντάρουν σε συνδυασμό ισχυρών φαινομένων και επιφανειακού ψύχους λόγω ΒΔ μέχρι Κυριακή απόγευμα. Για μετά νομίζω ένα -8 με -9 και ΒΒΔ αρκεί για όλους με καλό υετό, τι να πω.

που το βασιζεις αυτο; εκτος και εννοεις μεγαλες δυτικισεις του τυπου να φυγει ο αυλωνας ιονιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι δυτικήσεις μόνο καλό κάνουν στη παράταση των φαινομένων, για τις θερμοκρασίες ψυχραιμία. Με ελάχιστες εξαιρέσεις πάντα υπήρχε ζήτημα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα μιλησω πολυ γενικα. Ξερετε οτι καθε Πεμπτη βραδυ βγαζω μακροπροθεσμη. 2 κουβεντες στα γρηγορα θα πω. Οι Βορειοι ας μην το παρατανε και οι Νοτιοι,στο ναουκαστ πιθανοτατα να εχουμε αλλαγες. Αν δειτε να καθυστερει το μετωπο,μην ανησυχησετε,για καλο θα ειναι. Κρατηστε ολοι το διαστημα 11-16....ο χειμωνας θα μας ξαναδειξει τα δοντια του!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, bouasss είπε:

@sakis13 φιλε είσαι από τα μέλη του forum που σέβομαι απεριόριστα και λατρεύω να διαβάζω ποστ σου. Ξέρω ότι συμμερίζεσαι αυτό που περναμε όλα τα παιδιά στα Βόρεια, αλλά πίστεψέ με αν δεν έχεις ζήσει αυτό που ζουμε εμείς δεν μπορείς να μπεις στην ψυχοσύνθεση μας. Όπως είπες και πριν αν εμείς εδώ είχαμε ένα μεγάλο Κεντροβορειο Χιονια εσείς οι Νότιοι τουλάχιστον θα είχατε μια κακοκαιρία με βροχές.Δεν μπορείς να φανταστείς πως είναι να τρως στην μάπα τόσο άχρηστο κρυο και να τρως τον ήλιο στην μάπα. Από παιδάκι μικρό θυμάμαι πόσους χειμώνες να είμαι με την θερμοκρασία στα 850hpa στους -10 και να τρώω ξεροκρυο. Τουλάχιστον βλέπαμε και 2-3 χιονιοστρωσεις έτσι για το μάτι αλλά το φετινό ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Και δεν πιστεύω ότι αυτό θα αλλαξει στα επόμενα χρόνια. Πιο πιθανό είναι να γίνει το 10/10 για εσάς παρά να ζήσω ξανά κάτι παρόμοιο σαν το 2001. Πιο πολύ στεναχωριέμαι για την κόρη μου που είναι 4,5 χρόνων και με ρωτάει συνέχεια "μπαμπά πότε θα χιονίσει", γιατί της κόλλησα το δικό μου το μικρόβιο, και αλλάζω κουβέντα για να μην αρχίσει να κλαιει. Τέλος πάντων συγνώμη αν κούρασα με το κατεβατο αλλά έπρεπε να το βγάλω από μέσα μου. Σας εύχομαι πραγματικά 1 μέτρο χιόνι μέχρι το σύνταγμα και όπως και άλλα παιδιά φυσικά θα είναι στις αναφορές της χιονοκακοκαιριας που σας έρχεται για να πάρω την δόση μου εστω και με φωτός και βίντεο. ΚΑΛΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ μάγκες.🙏🙏🙏

Εγω ειπα στο γιο μου  5 ετων τι θες ρε ειδες Μηδεια προπερσι επαιζες χιονοπολεμο ολη μερα..του είπα ίσως να έχουμε μια ευκαιρία αλλιώς θα τον πάω βουνό χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Δεν μπορώ να γελάσω περισσότερο από όσο ήδη γελάω. Λύγισα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι κάτω των 100μ του λεκανοπεδίου, δεν πιστεύω να δούμε κατι πέρα από λίγες νιφάδες κατά την έξαρση των φαινομένων... Σε αντίθεση οι Β-Α του νόμου θα δουν και θα παραδουν .... Υπάρχουν πιθανότητες βελτίωσης αλλά πιστεύω πως δεν θα πάμε σε κάτι τέτοιο... Ίσως να δούμε και χειροτερεύεις άνευ σημασίας για τους 100+, καταστροφικές για μας.

 

Απόλυτα ικανοποιημένος θα είμαι αν δω χιονόνερο με βροχές και αέρα, και γεμάτο αναφορές από τα ψηλότερα με τρελές χιονομπουκες... Φυσικά και θα επιχειρήσω εξόρμηση Δευτέρα πρωί χαχαχα .... 

Μετά από δύο αισχρους μήνες σωπαίνω και περιμένω με τρελή ανυπομονησία να δω επιτέλους την πρώτη κλασική χιονοκακοκαιρια του χειμώνα. 

 

Χαλκιδαιοι, ΠΑΡΤΕ ΦΤΥΑΡΙΑ ΩΡΕ!!!

Δροσοπηγητες και λοιποί υπερβορειοι γεμίστε πετρέλαιο τις γεννήτριες!

Β.Π. κόψτε κλαδιά καλού κακού...

Αθηναίοι πάρτε κάμερες και σκούφια 

Οι γύρω του Υμηττού & Πεντέλης τα ξέρουν δεν χρειάζεται να πω κάτι (😅)

Πειραιώτες, Νικαιωτες και λοιπά γειτονοπουλα (εκτός και αν αποκαλείσαι ορεινός που ζεις πέριξ Αιγαλεου κλπ) κρατιόμαστε με το ένα χέρι για να μην πέσουμε στον γκρεμό... ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΜΕ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Κοιτα και σημερινα δεδομενα δινουν παλι αποτομη πτωση ζωνικων με πιο καλους δεικτες και mjo για κβ μετα τις 15 οποτε περιμενουμε

Οι συγκεκριμένοι δείκτες την προηγούμενη φορά-φορές που έδειχναν κβ απλά έκατσαν Ιταλία κι εμείς παλεύαμε με χιόνια στα βουνά άντε στην καλύτερη ημιορεινά …εμείς θελουμε να παίζουμε οριακά με προσηνεμα για σιγουριά προσωπική μου άποψη … δεν θέλει πολύ το χαμηλο να σκάσει ιονιο η να κάνει αποκοπή εκεί … να χούμε το ψυχοσ Δεδομένο… το δυτικά Ιταλία δηλαδή είναι εξαιρετικά επίφοβο το είδαμε φέτος πολλάκις ….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1497397979_22.jpg.2b321007881097fbd69b5f165d898bff.jpg.c8fc0fc3a82bff95e262adfdf24b9d41.jpg

 

Το είχα ανεβάσει και στις 23 Ιανουαρίου και κάποιοι με χλεύασαν...🤣🤣

Είχα ανοίξει τον σχολιασμό του Φεβρουαρίου 2021 (Μήδεια)

ΘΑ ΣΕΒΕΣΤΕ!!🤣🤣🤣

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Εγω ειπα στο γιο μου  5 ετων τι θες ρε ειδες Μηδεια προπερσι επαιζες χιονοπολεμο ολη μερα..του είπα ίσως να έχουμε μια ευκαιρία αλλιώς θα τον πάω βουνό χαχα

Προσγείωσε το παιδάκι από τώρα..εξήγησέ του ότι έφυγαν όλα νοτιοανατολικά πάλι. Και ετοιμαστείτε από τώρα για το βουνό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ICON είναι και ψυχρότερο στην αρχή στα 850 σε σύγκριση με το προηγούμενο τρέξιμο του αλλά λίγο θερμότερο για πρωί Δευτέρας. Δεν καταλάβαινε τι έκανε, έπαιρνε ζωές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seth13 είπε:

Το ICON είναι και ψυχρότερο στην αρχή στα 850 σε σύγκριση με το προηγούμενο τρέξιμο του αλλά λίγο θερμότερο για πρωί Δευτέρας. Δεν καταλάβαινε τι έκανε, έπαιρνε ζωές. 

Καλύτερα 500αρια. Ο ΒΔ με -7.5 έως -8,5 είναι σαν -9 με βακο για μένα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Οι συγκεκριμένοι δείκτες την προηγούμενη φορά-φορές που έδειχναν κβ απλά έκατσαν Ιταλία κι εμείς παλεύαμε με χιόνια στα βουνά άντε στην καλύτερη ημιορεινά …εμείς θελουμε να παίζουμε οριακά με προσηνεμα για σιγουριά προσωπική μου άποψη … δεν θέλει πολύ το χαμηλο να σκάσει ιονιο η να κάνει αποκοπή εκεί … να χούμε το ψυχοσ Δεδομένο… το δυτικά Ιταλία δηλαδή είναι εξαιρετικά επίφοβο το είδαμε φέτος πολλάκις ….

Δυστυχως ετσι βλεπουμε μεγαλα χιονια ..οριακα με προσηνεμα αν παιξεις απλα θα γινει οτι τις πιο πολλες φορες ο Α θα σε πλακωσει και ο αυλωνας θα παει εκει που πρεπει και θα ψαχνουμε καμια μυτουλα να βγει ιονιο να πεταξει κανα χαμηλακι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να φτάσει να δίνει υετό το ICON που είναι εκτός στις 04.00 ξημερώματα Δευτέρας, καταλαβαίνετε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...