Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

MIA ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

OI ΣΥΓΚΛΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΑΨΙΜΑΤΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΧΑΡΤΕΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟΝ ΣΤΟ ΝΑΟΥ ΚΑΣΤ. ΑΠΕΙΡΑ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ. ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΤΕ ΥΨΟΣ ΥΕΤΟΥ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΟ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες μου ας μην μπουμε στο τριπακι που θα στρωσει..Ειναι τελειως ατοπο...Αφενος γιατι καθε διαταραχη ειναι διαφορετικη και αφετερου γιατι παιζουν ρολο παρα πολλοι αλλοι παραγοντες..Οπως το μικροκλιμα καθε περιοχης,η γεωγραφικη της θεση,οι ανεμοι,οι συγκλισεις κτλ...

Προφανως δεν μιλαμε για κατι τρομερο...Θεωρητικα και πρακτικα,οσο πιο βορεια και ανατολικα τοσο πιο πολλα θα ειναι τα φαινομενα...Οι θερμοκρασιες ειναι οριακες για τα νοτια...Πιθανως η Λαυρεωτικη να εχει θεματα...Αλλα εχουμε και εναν ασσο στο μανικι..Το πικ της διαταραχης ερχεται βραδυ..Ακομα και αν εχει μεσολαβησει βροχη εαν θελει να στρωσει,θα στρωσει...Πολλα θα κριθουν και στο nowcast...Το ζητουμενο ειναι οτι η Αττικη θα βρεθει και παλι σε κλοιο πυκνων χιονοπτωσεων...

Και εν τελει ειναι ωραιο πραγμα,να βλεπεις σιγα σιγα η βροχη να μετατρεπεται σε χιονι με τις χιονοκουρτινες να καταπινουν τα παντα...Και να μην στρωσει εδω κατω..Κανενα θεμα..Αρκει που θα το δω και φετος σ εναν κακιστο χειμωνα και σ ενα ανυπαρκτο φθινοπωρο που μεσολαβησε..

Ζηστε την αναμονη του χιονια και οτι ερθει!!

alimos-24-1-22-1.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τις θερμοκρασίες στα 850 θα δούμε στη πορεία. Είμαστε ακόμα στη Πέμπτη. Για τα νότια παραθαλάσσια που θα δυσκολευτούν το έχω γράψει πολλές σελίδες πίσω καθαρά ως εμπειρική εκτίμηση. Η διάταξη είναι πολύ καλή για κάτι πραγματικά καλό. Ούτε τον ακριβή υετό θα πρέπει να κοιτάμε, ειδικά το ευρωπαϊκό δυσκολεύεται αλλά και ο Τζίφος έδινε στην Ελπίδα (στο 06αρι του την ίδια μέρα) έστω και λίγο περισσότερο υετό στο Αιγάλεω από την Αγία Παρασκευή. Αυτά θα τα δούμε στο Nowcast. Με ΒΔ και -7 στρώνει και Πειραιά νυχτερινές ώρες με την κατάλληλη υποστήριξη. Προφανώς όταν έρθει η μέρα δεν θα είναι εύκολο αλλά είμαι αισιόδοξος ότι τις πρωινές ώρες της Δευτέρας μεγάλο μέρος του λεκανοπεδίου θα είναι ντυμένο στα λευκά. Υπενθυμίζω ότι πάλι πέφταμε από την Ακρόπολη και βρήκαμε πορτοφόλι, πάμε βήμα βήμα. 

Με βάση τον Τζίφο (ναι, ξέρω) το επίπεδο παγοποιησης τη νύχτα θα είναι στα 300μ του Λαυρίου. Αυτό εμπειρικά σημαίνει στρώσιμο ως τα καβούρια.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Για τις θερμοκρασίες στα 850 θα δούμε στη πορεία. Είμαστε ακόμα στη Πέμπτη. Για τα νότια παραθαλάσσια που θα δυσκολευτούν το έχω γράψει πολλές σελίδες πίσω καθαρά ως εμπειρική εκτίμηση. Η διάταξη είναι πολύ καλή για κάτι πραγματικά καλό. Ούτε τον ακριβή υετό θα πρέπει να κοιτάμε, ειδικά το ευρωπαϊκό δυσκολεύεται αλλά και ο Τζίφος έδινε στην Ελπίδα (στο 06αρι του την ίδια μέρα) έστω και λίγο περισσότερο υετό στο Αιγάλεω από την Αγία Παρασκευή. Αυτά θα τα δούμε στο Nowcast. Με ΒΔ και -7 στρώνει και Πειραιά. Προφανώς όταν έρθει η μέρα δεν θα είναι εύκολο αλλά είμαι αισιόδοξος ότι τις πρωινές ώρες της Δευτέρας μεγάλο μέρος του λεκανοπεδίου θα είναι ντυμένο στα λευκά. Υπενθυμίζω ότι πάλι πέφταμε από την Ακρόπολη και βρήκαμε πορτοφόλι, πάμε βήμα βήμα. 

Μπράβο. Προχθές μιλούσαμε για καμιά νιφάδα και ξαφνικά βρήκαμε χιόνια μπροστά μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, menidi said:

Δλδ η προηγηθείσα βροχή θα κάνει τη  ζημιά?? Θεε μου τι ακούμε!!! Οι νερολακκούβες??

Μην ασχολείστε με nowcasters και με αυτούς που χρησιμοποιούν ειρωνίες για συναδέλφους τους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Michael είπε:

Γείτονα πως το βλέπεις το δυτικό τοξο? Θα κάνει τίποτα ή θα μας μαζεύεις πάλι? 😭😭

Γειτονακι ενα πολυ γενικο και πρωτο συμπερασμα,ειναι οτι το δυτικο λεκανοπεδιο θα παει καλα με οσα βλεπουμε στους χαρτες απο χθες. Το ποσο καλα ομως θα εξαρτηθει στο nowcast,και οτι και να πει τωρα ο οποιοσδηποτε θα ειναι λιγο ακυρο οσο αφορα τις χιονοστρωσεις αλλα ακομα και τις πυκνες χιονοπτωσεις. Θα περιμενουμε να δουμε συγκλησεις και τελικες θερμοκρασιες. Δεν ειναι οτι δε θα χιονισει,θα χιονισει και θα χαρουμε αν οχι ολοι,οι πολλοι περισσοτεροι αλλα η χιονοστρωση ειναι αλλο πραγμα οταν παιζεις με οριακες θερμοκρασιες λιγο πανω απο τους 0c. Εκει θες συγκληση και διαρκεια φαινομενων για να μεινει αρκετο χιονακι κατω.

Ευχομαι 15cm στο Περιβολακι 🙏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θέλω να θυμίσω ότι προχθές ο Αυλώνας ίσα που εξυνε το ανατολικό Αιγαίο,τώρα μας έχει πλακώσει και η άκρη του φτάνει μέχρι το Ιόνιο.Βλεπουμε και αύριο τα μοντέλα τι δείχνουν και μετά ουρανό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Γειτονακι ενα πολυ γενικο και πρωτο συμπερασμα,ειναι οτι το δυτικο λεκανοπεδιο θα παει καλα με οσα βλεπουμε στους χαρτες απο χθες. Το ποσο καλα ομως θα εξαρτηθει στο nowcast,και οτι και να πει τωρα ο οποιοσδηποτε θα ειναι λιγο ακυρο οσο αφορα τις χιονοστρωσεις αλλα ακομα και τις πυκνες χιονοπτωσεις. Θα περιμενουμε να δουμε συγκλησεις και τελικες θερμοκρασιες. Δεν ειναι οτι δε θα χιονισει,θα χιονισει και θα χαρουμε αν οχι ολοι,οι πολλοι περισσοτεροι αλλα η χιονοστρωση ειναι αλλο πραγμα οταν παιζεις με οριακες θερμοκρασιες λιγο πανω απο τους 0c. Εκει θες συγκληση και διαρκεια φαινομενων για να μεινει αρκετο χιονακι κατω.

Ευχομαι 15cm στο Περιβολακι 🙏

Από το πληκτρολόγιο σου και στου θεού το αυτί γείτονα!!!😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι κεντρονότιοι, εφόσον δεν έχουμε βαρβάτη εισβολή στυλ 00s με -10 και κάτω, πάντα θα ξυρίζουμε τον γαμπρό στο νάουκαστ με ανέμους, ραγδαιότητες και συγκλίσεις. Φυσικά δεν μιλάω για περιοχές τύπου Άνω Κυψέλη - Άνω Ιλίσια που ευνοούνται από ορεινούς όγκους, αλλά για την καυτή Ομόνοια και το τροπικό Σύνταγμα. Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα υπάρξουν και μικρά πισωγυρίσματα της τελευταίας στιγμής από τα μοντέλα. Έχω περιέργεια για εκτιμήσεις περιοχικών από αύριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή η διάταξη δεν έχει καμία σχέση με Ελπίδες/Μήδειες το μεγάλο θέμα των νότιων παραλιακών, απανταχού της νότιας Αττικής θα είναι οι Τ. Το διαχρονικό ζήτημα των νότιων δλδ. Μόνο με εξάρσεις κτλ αν και εφόσον θα χιονίσει, εκτός αν ψυχράνουν 2+ βαθμούς τα ENS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά νομίζω κάποιος μας κάνει πλάκα!!! Δεν μπορώ να το χωρέσω ότι θα ξαναδούμε 3 σερί χρονιά χιονάκι και ας μην είναι τόσο δυνατό όσο τα 2 προηγούμενα... εγώ ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω... τι ανατροπή είναι αυτή 3 μερες πριν!! ΘΑ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΠΑΛΙ! εγώ αυτό θα κρατήσω στην καρδιά μου και ό,τι θέλει ας γίνει. Αύριο κλείνω εισιτήριο για το πάνω! Έτσι... τελευταία στιγμή όπως πέρσι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, JohnTheSnow είπε:

Υπάρχουν πολύ πιο ψυχρά σενάρια στα ενσέμπλς του ευρωπαϊκού από το κύριο του!!!

Αυτό που λέει ο Γιάννης 

Δεν έχουν κλειδώσει ακόμα οι τελικές θερμοκρασίες στα 850 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, galatsioths είπε:

Ρε παιδιά νομίζω κάποιος μας κάνει πλάκα!!! Δεν μπορώ να το χωρέσω ότι θα ξαναδούμε 3 σερί χρονιά χιονάκι και ας μην είναι τόσο δυνατό όσο τα 2 προηγούμενα... εγώ ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω... τι ανατροπή είναι αυτή 3 μερες πριν!! ΘΑ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΠΑΛΙ! εγώ αυτό θα κρατήσω στην καρδιά μου και ό,τι θέλει ας γίνει. Αύριο κλείνω εισιτήριο για το πάνω! Έτσι... τελευταία στιγμή όπως πέρσι.

Αυτό ακριβώς! Στον φετινό χειμώνα ψάχναμε και το χιλιοστό βροχής μέσα σε ατελείωτα 20αρια. Σαν ψέμα μου φαίνεται ότι θα το δούμε να πέφτει και στα χαμηλά υψόμετρα, να κάθεται έστω στο παρμπρίζ χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια κακοκαιρία που ξεκινά τη Κυριακή εντάξει δε θα χιονίσει αμέσως σε όλη την Αττική αλλά σταδιακά και μέχρι το τέλος της μέρας όλοι θα το δουν. Η θερμοκρασία δείχνει να είναι χαμηλή ως τουλάχιστον τη Τετάρτη δηλαδή 100 ωριτσες να φλερτάρουμε με συγκλίσεις με υφεσεις με χαμηλά.... Έχει δρόμο και σίγουρα είναι διαφορετική από τα δύο προηγούμενα χρόνια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ηρεμία. Θα βγει καλο. Και 10 πόντο καλό είναι. Δεν είμαι αχαριστος. 

Εδω θα διαφωνισω Νικολα..χαχα

15 πηραμε απο τον Τηλεμαχο. Αυτο που ερχεται την Κυριακη φαινεται ανωτερο, αρα κατω απο 20 ποντους θα ειναι αποτυχια😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όταν λέμε θα χιονίσει, εννοούμε ότι απλά θα το δούμε να πέφτει η θα έχουμε και χιονοστρωση σε περιοχές όπως η Λούτσα; 

Μία απάντηση παίδες να ξέρω να χαρώ και εγώ. 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο παίος πάντως νομίζω ένα τσακ θέλει να βγει ιόνιο κ να δούμε τι μπορεί να δώσει μέχρι αύριο για βόρεια κ κεντρικά.Ας περιμένουμε έστω κ στις καθυστερήσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω πεθανειιιιι στην κυριολεξία. Κλαιωωωωωωωωωωωωω

Αρχίδαμος και από πάνω ο Αρναούτογλου. 

 

 

 

Screenshot_2023-02-02-21-18-45-020_com.android.chrome.png

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...