Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Orinos είπε:

Παιδιά αν δεν έχετε εικόνα καλύτερα να αποφεύγετε τα σχολια

η φωτια από τη μάκρη περνα

ροδόπη και φτάνει μαρωνεια

έχω εξοχικό εκεί και τους ήρθε μήνυμα 

Το λέω βάση του firms, η αλήθεια είναι ότι η φωτιά είναι κοντά άρα για αυτό έχει σταλεί και μήνυμα 

IMG_20230822_173541.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, [weathermaniac] said:

isi_gr_map_fires_aug23a-fs8.png

 

και όμως...

Ακόμα και από το σχήμα στη φώτο είναι φανερό ότι το κόκκινο κομμάτι δεν είναι 1/3 του Ν. Έβρου (να θυμίσω 400k στρέμματα = 1618 km2 όταν ο Έβρος είναι 4200km2).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 minutes ago, galatsioths said:

400 χιλιάδες καμμένα στρέμματα η φωτιά του Έβρου!!! Ειναι δυνατον να ισχυει κατι τετοιο;;; Τα έχω παίξει αλήθεια. Καμία όρεξη για καιρικές αναφορές. Έχω δίπλα μου ανθρώπους που λένε ότι δεν φταίει το κράτος ή τι να κάνει παραπάνω η κυβέρνηση και προσπαθούν για τα πάντα. Κάνω πολύ μεγάλη υπομονή αλλα με εξαντλεί όλο αυτό.

Μπες φίλε μου στο sentinel να δεις πόση έκταση έχει καεί...και γω αν δεν έβλεπα δεν θα το πίστευα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως φαίνεται απο Κρυονέρι υπαρχουν καπνοί που βγαίνουν κάτω απο την κορυφή των 980μ ,αρα το πίσω μέρος ( που δεν φαινεται απο το λεκανοπέδιο) μέσα στην ρεματιά ανεβαίνει προς τα πάνω. Δεν εχει φτάσει προς το παρον η φωτιά τόσο ψηλά αλλά δεν βλεπω και τρόπο να σταματήσει.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φέτος ίσως σπάσουμε ρεκόρ σε καμένες εκτάσεις πανελλαδικά, 2 χρόνια μετά το 2ο χειρότερο έτος στην ιστορία. Αηδία σε πιάνει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Orinos είπε:

Πάει παράλληλα με ακτή ….ήδη έφτασε Πετρωτά….. καίγεται πανέμορφο δασος μαύρης πεύκης 

Έχεις δίκαιο φίλε μου, δυστυχώς πέρασε Ροδόπη, εγώ αρχικά νομίζα ανέφερες για την φωτιά στον Ίασμο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερή εικόνα, λες και έχει εδώ πυρκαγιά αλλα αυτό ήρθε από 200 χιλιόμετρα ανατολικοτερα.

Δεν έχω λόγια

Προσοχή όλοι σε Κεντροανατολικη Μακεδονία και Θράκη!

IMG_20230822_174112.jpg.c8b72624c253ccf620be1bdb86bb7ceb.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δείτε καιρικές συνθηκες σήμερα στην Αλεξανδρούπολη.

Το 38αρι από μόνο του είναι σπάνιο για την πόλη, πόσο μάλλον με τέτοια ένταση ανεμων

IMG_20230822_175411.jpg.917020ccdf550d9dcc545d67d22e023d.jpg

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 minutes ago, Kibo said:

Συμφωνούμε.Φυσικα και δεν φταίει για την φωτιά.Αλλα φταίει το κράτος που δεν υπήρχε σχέδιο εκκένωσης ,για την παράνομη δόμηση, για τους τυφλούς δρόμους που δεν οδηγούσαν πουθενά για να έχει ο άλλος την προσωπική παραλία του. Σχολίασα το γεγονός πως η τωρινή κυβέρνηση είχε πολύ ψηλά στην προεκλογική της ατζέντα  το Μάτι (και το μακεδονικό). Οπότε λογικό να έχεις την απαίτηση να παρουσιάσουν ένα καλύτερο πρόσωπο σε αυτούς τους τομείς .δεν το έκαναν και οφείλουμε να τους κρίνουμε για αυτό. Εάν δεν βλέπεις ότι η πληροφόρηση μέσω των ΜΜΕ είναι προσεκτικα κατευθυνόμενη (πχ πριν 5 χρόνια έφταιγε η πολιτεία τώρα η κλιματική αλλαγή) τοτε απλά και πολιτισμένα να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε!! 

Νταξει οταν πεθαινουν 100+ ατομα σε λιγες ωρες σιγουρα φταιει κ η πολιτεια για τους θανατους, οχι για τη φωτια. Οταν δεν πεθαινει κανεις η πολιτεια οτι οφειλει να κανει το εκανε. Τα αυθαιρετα στις παραλειες ειναι λαθη 10ετιων δεν εχει να κανει με την οποιαδηποτε περαστικη κυβερνηση εξ ολοκλήρου.

Η κλιματικη αλλαγη δεν φταιει αμεσα αλλα εμμεσα αφου τα θερμα μελτεμια ειναι ολοφανερο οτι εχουν αυξηθει σε βαθος 2-3 δεκαετιων εαν κοιταξουμε. Αυτος που σιγουρα φταιει ειναι ο εμπρηστης ειτε ακουσια ειτε εσκεμενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χτες το βράδυ έβλεπα ένα πυροσβεστικό όχημα να κάνει περιπολία στο δρόμο κάτω από το βράχο της Βαρυμπόπης. Δυστυχώς όμως πάμε να την πατήσουμε όπως την προηγούμενη φορά, δηλαδή η φωτιά να έρθει από περιοχή εκτός του κυρίως δασικού όγκου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πάρνηθα μέσα σε 3 ώρες 

Καταστροφή .....

FB_IMG_1692716986093.jpg

Αν ήταν αδύνατον να ελεγχθεί η 1η εικόνα, πώς θα ελεγχθεί η 2η? Αλλά ναι, πρέπει να μαι πυροσβέστης για να πω ότι κάτι πάει λάθος στον τρόπο διαχείρισης πυρκαγιών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Φέτος ίσως σπάσουμε ρεκόρ σε καμένες εκτάσεις πανελλαδικά, 2 χρόνια μετά το 2ο χειρότερο έτος στην ιστορία. Αηδία σε πιάνει 

το ρεκορ ειναι ακομα το 2007. φετος θα σπασει θεωρω και κατα πολυ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...