Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα από Πάτρα πλέον. Καλές συνθήκες το πρωί με υγρασία μεν αλλά ελάχιστη στους 23. Επίσης το βράδυ είχε ενα ευχάριστο αεράκι για αερισμό έστω και για λίγο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σύμφωνα με επιστήμονες του ΑΠΘ θα χρειαστούν 150 χρόνια για να ξαναγίνει το Δάσος της Δαδιάς όπως ήταν, εάν και εφόσον δεν ξανακαεί ή καταπατηθεί, που πρακτικά σημαίνει ότι δεν πρόκειται να αποκατασταθεί ποτέ.

Πολλά δέντρα μαύρης πεύκης είχαν ηλικία άνω των 150 ετών, και σε αυτά φώλιαζαν αμέτρητα σπάνια πτηνά. Και η φωτιά καίει ακόμα, έτσι; Αλλά όλα περνάνε στο ντούκου πλέον.

Κατάντια, ανικανότητα και ντροπή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, oasis είπε:

Γι'αυτό ζεματιστηκαμε περισσότερο και από τα καζάνια της κολάσεως 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, oasis είπε:

Ωχωχωχ...περα απτο οτι καηκαμε οπως λεει κι ο Γιωργης σωστα, θυμαμαι τη ρηση του Ζιακο ^καλοκαιρι χωρις μελτεμια χειμωνας χωρις χιονια^....μακαρι να μην επαληθευτει...

2η ημερα με δυνατο δυτικο ρευμα.εδω στη Δυτικη Φθιωτιδα κ αιθριο καιρο καθως διαλυονται αμεσως οι οποιες νςφωσεις.στα ορεινα...

19.2 η ελαχιστη ανεβασμενη παρα τα 400 μ.υψομετεο ομως η αισθηση πολυ ομορφη δροσερη με 40αρες ριπες Δυτικου απτα ξημερωματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, oasis είπε:

1.200.000 στρέμματα με λιγότερα μελτέμια.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισχυρη μπορα μεταξυ Ροδοπης και Εβρου..Στα ορια των δυο νομων..Κινειται και προς τη φωτια..Μακαρι..Γιατι αλλιως δε σβηνει!!

372679216_10233281746012527_5266280425626418410_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Γι'αυτό ζεματιστηκαμε περισσότερο και από τα καζάνια της κολάσεως 

Το κατά πόσο συνδυάζονταν με περισσότερη ζέστη, είναι άλλο ζήτημα Γιώργο. Αντικειμενικά όμως, σύμφωνα με τις μετρήσεις, ήταν σχετικά λίγα τα μελτέμια..

Εν τω μεταξύ, εγώ που πιστεύω ότι υπάρχει κλιματική αλλαγή (δεν ξέρω αν είναι ανθρωπογενής ή όχι) νιώθω κάπως μλκας που  τη χρησιμοποιούν ως άλλοθι εκείνοι που θέλουν να αποποιηθουν τις ευθύνες τους. Όπως όμως έχω πει , το αν υπάρχουν συμφέροντα, κυβερνήσεις, πολιτικοί που εκμεταλλεύονται το αφήγημα της κλιματικής αλλαγής,  δεν σημαίνει ότι αυτή δεν είναι παρούσα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Χιών είπε:

Σύμφωνα με επιστήμονες του ΑΠΘ θα χρειαστούν 150 χρόνια για να ξαναγίνει το Δάσος της Δαδιάς όπως ήταν, εάν και εφόσον δεν ξανακαεί ή καταπατηθεί, που πρακτικά σημαίνει ότι δεν πρόκειται να αποκατασταθεί ποτέ.

Πολλά δέντρα μαύρης πεύκης είχαν ηλικία άνω των 150 ετών, και σε αυτά φώλιαζαν αμέτρητα σπάνια πτηνά. Και η φωτιά καίει ακόμα, έτσι; Αλλά όλα περνάνε στο ντούκου πλέον.

Κατάντια, ανικανότητα και ντροπή.

Τα εξηγεί ο καθηγητής δασολογίας Δημητρακόπουλος και απορεί γιατί τις φωτιές των δασών δε σβήνουν δασοπυροσβέστες, όμως το κύριο έργο που έχουν καταφέρει στο σημερινό ελλαδιστάν είναι ότι σε έχουν κάνει να απορείς για τα αυτονόητα και να έχεις εμπεδώσει ότι το γεγονός ότι ζεις οφείλεται καθαρά και εξ ολοκλήρου στο έλεος του Θεού. Αν διαβάσουμε ιστορία στους λαούς δε χαρίζεται τίποτα, αντίθετα λούζονται τις επιλογές τους, πληρώνουν τις συνέπειες της αποχαύνωσης - ηλιθιότητας και έλλειψης παιδείας, με αποτέλεσμα οι εκάστοτε αποκαλούμενοι "επιτελικοί - ειδικοί - σωτήρες" να αλωνίζουν, όντας υπερευχαριστημένοι για το μεγάλο ποσοστό σανοφάγων που εξακολουθεί να τους συντηρεί.

Μου κάνει εντύπωση ότι είχε Μαύρη Πεύκη αιωνόβια δέντρα σε υψόμετρα 300+ 600+. Το δέντρο αυτό παρόλο, που σύντομα θα βγουν μικρά πευκάκια, όντως θέλει χρόνια να πάρει ύψος όπως πριν καεί και δε θα το δει η γενιά μας.

https://www.athensvoice.gr/epikairotita/ellada/813407/dimitrakopoulos-apth-to-dasos-tis-dadias-hathike-gia-pada/

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, menidi είπε:

Το κατά πόσο συνδυάζονταν με περισσότερη ζέστη, είναι άλλο ζήτημα Γιώργο. Αντικειμενικά όμως, σύμφωνα με τις μετρήσεις, ήταν σχετικά λίγα τα μελτέμια..

Εν τω μεταξύ, εγώ που πιστεύω ότι υπάρχει κλιματική αλλαγή (δεν ξέρω αν είναι ανθρωπογενής ή όχι) νιώθω κάπως μλκας που  τη χρησιμοποιούν ως άλλοθι εκείνοι που θέλουν να αποποιηθουν τις ευθύνες τους. Όπως όμως έχω πει , το αν υπάρχουν συμφέροντα, κυβερνήσεις, πολιτικοί που εκμεταλλεύονται το αφήγημα της κλιματικής αλλαγής,  δεν σημαίνει ότι αυτή δεν είναι παρούσα. 

Κοίτα Θανάση ...πιστεύω ότι οποιαδήποτε αλλαγή στο κλίμα είναι διεργασία πολλών χιλιάδων ετών και όχι δεκαετιών....και μένω εδώ γιατί δεν είμαι ειδικός στο να μπορώ να το αναλύσω περαιτέρω.

Από εκεί και πέρα στη συντριπτική τους πλειοψηφία τα μελτεματα καλοκαίρια στην Ανατολική Ελλάδα είναι δροσερά ..φέτος συνδυάστηκαν όμως με πολύ υψηλές θερμοκρασίες στα 850 οπότε αντί για φυσικό κλιματιστικό λειτούργησαν σαν σεσουάρ για τα μαλλιά .....ελπίζω να είναι μια κακή παρένθεση όλο αυτό που ζήσαμε φέτος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογικα βρεχει και σε τμηματα που υπαρχει φωτια...

369708876_314358181092195_3869639815436702865_n.jpg

Η φωτια φυσικα δεν εχει σβησει και ουτε προκειται...Το μεγαλυτερο φιασκο που θυμαμαι...Ανθρωποι αδαεις και επικινδυνοι!!!Σε λαθος θεσεις τη λαθος στιγμη!!!

APO_31-1-1.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Κοίτα Θανάση ...πιστεύω ότι οποιαδήποτε αλλαγή στο κλίμα είναι διεργασία πολλών χιλιάδων ετών και όχι δεκαετιών....και μένω εδώ γιατί δεν είμαι ειδικός στο να μπορώ να το αναλύσω περαιτέρω.

Από εκεί και πέρα στη συντριπτική τους πλειοψηφία τα μελτεματα καλοκαίρια στην Ανατολική Ελλάδα είναι δροσερά ..φέτος συνδυάστηκαν όμως με πολύ υψηλές θερμοκρασίες στα 850 οπότε αντί για φυσικό κλιματιστικό λειτούργησαν σαν σεσουάρ για τα μαλλιά .....ελπίζω να είναι μια κακή παρένθεση όλο αυτό που ζήσαμε φέτος 

Πάντως και με "δροσερά" μελτέμια έχει καεί το σύμπαν στο παρελθόν.

Μελτέμια ήταν και τα φετινά. Θερμά; Λίγο θερμα; Ξηρά? Ημίξηρα όπως τα κρασιά? Δεν ξέρω. 

Πάντως αν αρχίσουμε να μιλάμε για μελτέμια ΘΕΡΜΑ στο τέλος θα βγάλουμε "λάδι" τους υπεύθυνους. Γενικά το λέω. Όχι για εσένα.

Δλδ στο τέλος να λέμε και να ανέμους 6.5 μποφωρ κτλ. Τα μελτέμια είναι μελτέμια. Εγώ θυμάμαι να καίγονται άπειρες εκτάσεις στην ανατολική Αττική με μελτέμι και 32 βαθμούς. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η φωτιά στον Έβρο είναι εκτος ελέγχου ,προφανώς δεν έβρεξε στο σημείο της Πυρκαγιάς.Η φωτιά όπως φάινεται απο το Διδυμότειχο. 

Από ότι ειδα οι ΝΔ άνεμοι αφού ενισχυθούν λίγο τις επόμενες ώρες μετά θα σταφούν αρχικά Δυτικοί ασθενείς ( με κατεύθυνση προς το Σουφλί) και τελικά μετά τα μεσάνυχτα σε ΒΔ και θα ενισχυθούν . Λογικά νοτιότερα απο το Σουφλί κάτι έχει μείνει ,αύριο θα κινδυνεύσει και αυτό.

 

SmartSelect_20230831_152420_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με 34,2 μέγιστη μας χαιρετάει ημερολογιακώς το φετινό ΣΙΧΑΜΑ, αν και έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας ακόμα εδώ στα νότια. Άντε να πέσουν σιγά σιγά οι ελάχιστες κάτω από τους 25-26 βαθμούς για να κλείσει ο Ιάπωνας έστω την νύχτα. Σοβαρή βροχή δύσκολο να δούμε εδώ αρχές Σεπτεμβρίου, αλλά αν έρθει, καλοδεχούμενη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-Ο Εβρος καιγεται για 13η μερα..

-Η μεγαλυτερη πυρκαγια στην ιστορια της Ευρωπης.

-Τα ΜΜΕ σιωπουν προκλητικα..Επιβεβαιωνουν την 108η θεση που κατεχουν σε παγκοσμια κλιμακα..Σε θεματα λογοκρισιας κτλ..

-Οι υπευθυνοι γινανε φαντομαδες..Φταιει η κλιματικη αλλαγη,οι δημοι,ο κακος μας ο καιρος..Ο Χατζηπετρης..Αλλα ποτε "αυτοι"!!

-Καποιοι αφηνουν παρακαταθηκη 800.000 στρεμματα καμενης γης..Και συνεχιζουμε...

-Καποιοι αλλοι παλευουν να σωσουν οτι σωζεται...Μπραβο σε ολα τα σωματα ασφαλειας και στους εθελοντες...Μονοι τους παλευουν απεναντι στη φωτια και στο κρατος!!!

fotia.jpg

Κουραγιο στους ακριτες μας!!!Τιποτα αλλο...Κουραγιο και δυναμη!!!Καλη συνεχεια σε ολους.

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...