Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Τριγύρω από την Καρδίτσα κεντραρει ο τζιφος...εγώ εκεί πιστεύω θα νε το μεγάλο θέμα...

Το χειμώνα θέλω να με κεντραρει όχι τώρα με ένα -7 πάνω από την κεφαλα  μου χαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Το χειμώνα θέλω να με κεντραρει όχι τώρα με ένα -7 πάνω από την κεφαλα  μου χαχαχα 

Χμμμ...εσύ και με -4 καλά είσαι ...αν έχεις -7 βρωμιζρι η ιστορία για μένα...οπότε😎😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, isnow είπε:

Το srh τι δείχνει ακριβώς? και τι προσφέρει στις καταιγίδες?

Εφόσον υπάρχουν στροβιλισμό, μεγάλη διάρκεια ζωής,τις μετατρέπει σε supercells. Και φυσικά βγαίνουν πιο εύκολα  ανεμοστρόβιλοι.

 

Όλα τα 12αρια νοτιότερα, πλην ούκμο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Αύριο αρχίζει το πάρτι. Αυτό τι ώρα Ελλάδας είναι;

21-779GR.GIF.ec5f6b08918b5b323c78048b54dce1ee.GIF

12.00

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Το χειμώνα θέλω να με κεντραρει όχι τώρα με ένα -7 πάνω από την κεφαλα  μου χαχαχα 

Το χειμωνα παρε καινουργια γυαλια ηλιου και συ και γω μαζι... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Delsnow είπε:

Το χειμωνα παρε καινουργια γυαλια ηλιου και συ και γω μαζι... 

Το πιστεύω φέτος θα είναι η χρονιά μας φίλε μου.γυαλια θα χρειαστούμε αλλά αυτά του σνοουμπορντ χαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το GFS , αν δεν κάνω λάθος, δίνει στην Ιστιαια σχεδόν 230mm !! Κάτι σε Ζορμπά πάει να κάνει μάλλον !! Καλή δύναμη σε όλους και καλή σεζόν!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω δεν το δενω κομπο οτι θα βρεξει παντως... Μπουρινι ειναι, απροβλεπτο φαινομενο ειναι μπορει να γινει χαμος οπως λενε τα μοντελα αλλα μπορει να ριξει για 10 λεπτα και να σταματησει... Οπως και να χει θελει προσοχη στις περιοχες που εχουν καει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υετός από ICON. Νομίζω είναι πιο ρεαλιστικός, αφού π.χ. στο Βόλο δεν έχει τα τρελά χιλιοστά όπως στο ανατολικό Πήλιο, το οποίο είναι λογικό. Αν τολμήσω να κάνω μία πρόβλεψη, θα έλεγα 60-80mm storm total στην παραλία και καμιά 20-30 παραπάνω στο σταθμό του περιφερειακού που είναι δίπλα στο Πήλιο.

xx_model-en-318-0_moddeu_2023090312_120_17_157.png

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλη σεζον μαγκες μου..Βγηκα απο το λαγουμι να πω μια καλησπερα...Και καλη σεζον!!!Αντε συντομα να εμφανιστουν μακακες και αρκουδες!!

giphy.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δείτε πόσο κακή ανάλυση έχει το GFS. Δίνει τα ίδια χιλιοστά σε μεγάλες συνεχόμενες περιοχές, κάτι που είναι αδύνατο να συμβεί.

xx_model-en-318-0_modgfs13_2023090312_120_5018_157.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα χάσω αυτή την ιστορική κακοκαιρία.στη Λαμία... βεβαια καραδοκεί καινή Φωλα όπως στη μέδουσα που έβγαζε μαύρες κηλίδες και.κατεληξε η σύγκλιση από Βόλο σε Λήμνο, Μυτιλήνη....Πάτρα λίγα πράγματα βλέπω,αλλά θα έχει.αρκετη αστάθεια το Ιόνιο,ίσως δούμε καμία ωραία καταιγιδουλαα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Το χειμώνα θέλω να με κεντραρει όχι τώρα με ένα -7 πάνω από την κεφαλα  μου χαχαχα 

Στο 90% των περιπτώσεων βροχερά και ψυχρά φθινόπωρα καταστρέφουν το χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Θα χάσω αυτή την ιστορική κακοκαιρία.στη Λαμία... βεβαια καραδοκεί καινή Φωλα όπως στη μέδουσα που έβγαζε μαύρες κηλίδες και.κατεληξε η σύγκλιση από Βόλο σε Λήμνο, Μυτιλήνη....Πάτρα λίγα πράγματα βλέπω,αλλά θα έχει.αρκετη αστάθεια το Ιόνιο,ίσως δούμε καμία ωραία καταιγιδουλαα

 Η διάταξη τότε όμως έχει μια τεράστια διαφορά με τώρα..  η επερχόμενη είναι οπισθοδρομούσα, ενώ η μέδουσα πήγαινε προς τα ανατολικά. Η σύγκλιση θα καθίσει σε ηπειρωτική περιοχή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 Σεπτεμβρίου τι καιρικές συνθήκες διαφαίνονται; Ρωτάω διότι σκέφτομαι να κάνω ένα υπαίθριο πάρτι με φίλους (φίλος μου ορκιζεται την Παρασκευή και το Σάββατο σκέφτεται να μας φωνάξει σπίτι του) και φοβάμαι μήπως έχει βροχές.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50-50 ειμαι να το ζησω Δυτικη Φθιωτιδα Τριτη-Τεταρτη-Πεμπτη....ισως η εντυπωσιακοτερη εισοδος φθινοπωρου εδω και πολλα πολλα χρονια...

Κ για Αττικη παντως βγαζει 3 ημερες υετο, ηδη απο αυριο εντωμεταξυ στα δυτικα του νομου κατι θα ριξει, και εαν παρει καμια μικρη παραταση Παρασκευη, ε, περα απο την ποσοτητα, ειναι και η ποιοτητα να σε ξεκιναει με 3-4-5 ημερες υετου το φθινοπωρο....

Απορω και ειμαι πολυ περιεργος να δω, ΠΩΣ θα ξανασηκωσει μετα κεφαλι να βαρεσει 33αρια.....μπορει και να τελειωσαμε ΟΡΙΣΤΙΚΑ με το ΣΙΧΑΜΑ, με αυτη τη διαταραχη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Εδώ εφόσον ειδα τα μοντέλα περιμένουμε 30 με 40μμ καλα ει αι κι αυτα γιατι θα πέσουν σε σκόρπιες μερες και είναι τεράστια ευκαιρία να γεμίσει μανιτάρια....Ο τζιφος ειναι ο μονος που δίνει 180 αλλά ενταξει κλασσικά το μοντέλο για πέταμα,  αν και θα τα μαζέψει ολα στο επόμενο ραν 

Για τους υπόλοιπους είναι η γνωσττή στρατηγική του μιρι-μιρι καθώς ο πονηρός πατριώτης βλέπει να κλέβει (ως συνήθως) δύο τουλάχιστον 50αρες να του ρχονται από Θεσσαλία κομπλε με τα ολα τους(κεραυνοι -χαλάζι-ρυπαιοι άνεμοι)....

Για τον πατριώτη με 40 mm βγαίνουν μανιτάρια για συλλέκτες και όχι για το πλήθος..περίμενε πάντως το ελ νίνο να βάλουμε ελιές και μπανανιές και να μιλάμε με την siri για το που έχει ακριβότερη σαμπανια.Για την ωρα μιλάμε με τον Αρκτουρο.

Για τους υπόλοιπους πολλές ομοιόητες με το 2016 που ας σημειωθεί είναι η χρονιά...που ξεκίνησε τοτε το EL NINO.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ρίξει έστω 15μμ σε όλο το λεκανοπέδιο Αττικής και πέριξ και βλέπουμε. 

Ήμαστε ικανοί για το χειρότερο εδώ πέρα. 15μμ ΠΑΝΤΟΥ, είναι μια χαρά και για την πόλη αλλά και για τα πληγωμένα βουνά μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...