Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Νέο πετσοκομα από τζιφο, και σε cape και σε υετό για Δευτέρα. Χτύπα και άλλο βρωμοκαιρε..

Χτυπάω το κεφάλι μου ειλικρινά. 

12-49-35-30-505GR.GIF

Τεράστια η ζημιά της $$$$ψυχρης μάζας στα 850 που εισχωρεί μόνο εδώ έτσι για να μου την σπάσει!

 

12-51-33-30-7GR.GIF

Με τέτοιο cape στους χάρτες τις δευτερας. Θα μου κάνει εντύπωση να μην βγάλει καταιγίδες ο Αργοσαρωνικός 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Επιφανειακά και εμπειρικά ασχολούμαι . 🙂 .Γενικά,  συζήτηση κάνω για την δυναμική της καθε περιοχής αναλογα με την θέση και τον στροβιλισμό μιας διαταραχής. 

Μην ξεχνάμε ότι πριν την έλευση της νέας ψυχρής λιμνης έχουμε ένα θερμο κύμα στις πλάτες μας. Με υψηλές τιμές υγρασίας μέσα. Θα μου δούμε τελικά  κατά  θα επηρεαστεί ο νόμος της αττικη το επόμενό διάστημα. 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι εκτός εμείς και σε αυτήν την διαταραχή που έρχεται. Μάλλον σε μας θα έρθει ο πολύς υετός από τον Δεκέμβρη  και μετά.... 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για κάποιο λόγο χάζεψε ο ευρωπάιος και μέχρι τις 11 στην κεντροδυτική Θεσσαλία από 0 τα πήγε σε 70 χιλιοστά

ecmwfgr-25-33.png?0ecmwfgr-25-27.png?0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Πάλι εκτός εμείς και σε αυτήν την διαταραχή που έρχεται. Μάλλον σε μας θα έρθει ο πολύς υετός από τον Δεκέμβρη  και μετά.... 😛

Ακριβώς Νικόλα...είμαστε απλες και χαρίζουμε μμ για να γίνουμε τέρατα μεταμορφωμένα αδηφάγα προϊστορικά σαρκοβόρα που δεν θ αφήσουν νιφαδα για νιφαδα...😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΑΠό ότι φαίνεται έχουμε 2 κύριες κατανομές υετού, αυτή του αικον-ευρωπαίου [που την θέλω για εδώ] και αυτή τζίφου ούκμου [ξού!]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ΑΠό ότι φαίνεται έχουμε 2 κύριες κατανομές υετού, αυτή του αικον-ευρωπαίου [που την θέλω για εδώ] και αυτή τζίφου ούκμου [ξού!]

Έλα Φθιωτιδα για καφέ κερνάει ψητό ο Σάκηςςςς νασάι σίγουρος μέσα στον υετό καλό οοοο😉✌️😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτο μου κανει.

ecmwfgr-2-42.png?0

Επειδή μάλλον τα υπόλοιπα μέλη συμφωνούν(??) με όσα λες ή ίσως δεν θέλουν να μιλήσουν για να μην υπάρχει ένταση στο forum θα στο πω εγώ που είμαι σχετικά νέος εδώ και δεν έχω και  ιδιαίτερο προβλημα.. Ή είσαι πιτσιρίκος ή σκέφτεσαι σαν πιτσιρίκι... Οταν ανεβάζεις χάρτες που δείχνουν στην ήδη πολύπαθη περιοχή δηνυτικα πλυμμηρικα φαινόμενα και λες "μου κάνει" αυτό ξεπερνά την όποια "αρρώστια σου για τα φαινόμενα" όπως παλια  είχες γράψει "που δεν θα απολογηθείς και  σε κανέναν" και προκαλεί.. Βλέπεις ότι παλιά μέλη ξεκινούν γράφοντας "μακάρι οι περιοχές να μην έχουν ξανά προβλήματα" και εσύ ανάρτηση πίσω από ανάρτηση παρακαλάς για χαμό.. Αδιάφορο αν εισαι στερημενος από βροχή στην περιοχή σου, αν είσαι "καιροτρελαμενος" κοκ.. Καιρικό forum μεν, αλλά με ενσυναισθηση και μετρο θεωρώ ότι μας φιλοξενεί... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mμολις μου ρθε 112 για αύριο ξημερώματα και για δύο μέρες.να περιοριστούν οι μετακινήσεις καθώς αναμένουν έντονα φαινόμενα στην περιοχή (Εντ μεταξύ ήταν μόνο ηχητικό το μήνυμα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να περιορίσω τις μετακινήσεις λέει χαχα. Με βλέπω να παίρνω το αυτοκίνητο αύριο να κάνω το τελευταίο κυνήγι καταιγίδων😝 [Μόλις 3 φέτος]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, nimrond21 είπε:

Επειδή μάλλον τα υπόλοιπα μέλη συμφωνούν(??) με όσα λες ή ίσως δεν θέλουν να μιλήσουν για να μην υπάρχει ένταση στο forum θα στο πω εγώ που είμαι σχετικά νέος εδώ και δεν έχω και  ιδιαίτερο προβλημα.. Ή είσαι πιτσιρίκος ή σκέφτεσαι σαν πιτσιρίκι... Οταν ανεβάζεις χάρτες που δείχνουν στην ήδη πολύπαθη περιοχή δηνυτικα πλυμμηρικα φαινόμενα και λες "μου κάνει" αυτό ξεπερνά την όποια "αρρώστια σου για τα φαινόμενα" όπως παλια  είχες γράψει "που δεν θα απολογηθείς και  σε κανέναν" και προκαλεί.. Βλέπεις ότι παλιά μέλη ξεκινούν γράφοντας "μακάρι οι περιοχές να μην έχουν ξανά προβλήματα" και εσύ ανάρτηση πίσω από ανάρτηση παρακαλάς για χαμό.. Αδιάφορο αν εισαι στερημενος από βροχή στην περιοχή σου, αν είσαι "καιροτρελαμενος" κοκ.. Καιρικό forum μεν, αλλά με ενσυναισθηση και μετρο θεωρώ ότι μας φιλοξενεί... 

Ο Μιχάλης είναι καιροτρελαμενος όπως όλοι μας. Αλλά θα πρέπει να καταλάβει ότι αυτο το διάστημα σε αυτές τις περιοχές όπως πολύ σωστά αναφέρεις, δεν πρέπει να δεχτούν ξανά τέτοια πόσα υετόυ 

Θα μιλαμε για ανυπολογιστές καταστροφές πια και για κίνδυνο να κινδυνεψουν  περεταιρω ανθρώπινες ζωές 

Χίλιες φορές να χιονιστουν αυτά τα εδάφη τον χειμώνα πάρα να έχουμε ξανά τα ίδια 

Σορυ Μιχαήλ αλλά αυτή είναι η μεγάλη αλήθεια 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, nimrond21 είπε:

Επειδή μάλλον τα υπόλοιπα μέλη συμφωνούν(??) με όσα λες ή ίσως δεν θέλουν να μιλήσουν για να μην υπάρχει ένταση στο forum θα στο πω εγώ που είμαι σχετικά νέος εδώ και δεν έχω και  ιδιαίτερο προβλημα.. Ή είσαι πιτσιρίκος ή σκέφτεσαι σαν πιτσιρίκι... Οταν ανεβάζεις χάρτες που δείχνουν στην ήδη πολύπαθη περιοχή δηνυτικα πλυμμηρικα φαινόμενα και λες "μου κάνει" αυτό ξεπερνά την όποια "αρρώστια σου για τα φαινόμενα" όπως παλια  είχες γράψει "που δεν θα απολογηθείς και  σε κανέναν" και προκαλεί.. Βλέπεις ότι παλιά μέλη ξεκινούν γράφοντας "μακάρι οι περιοχές να μην έχουν ξανά προβλήματα" και εσύ ανάρτηση πίσω από ανάρτηση παρακαλάς για χαμό.. Αδιάφορο αν εισαι στερημενος από βροχή στην περιοχή σου, αν είσαι "καιροτρελαμενος" κοκ.. Καιρικό forum μεν, αλλά με ενσυναισθηση και μετρο θεωρώ ότι μας φιλοξενεί... 

 

Μόλις τώρα, Spyros Snowstorm είπε:

Ο Μιχάλης είναι καιροτρελαμενος όπως όλοι μας. Αλλά θα πρέπει να καταλάβει ότι αυτο το διάστημα σε αυτές τις περιοχές όπως πολύ σωστά αναφέρεις δεν πρέπει να δεχτούν ξανά τέτοια πόσα υετόυ 

Θα μιλαμε για ανυπολογιστές καταστροφές πια και για κίνδυνο να κινδυνεψουν και ανθρώπινες ζωές 

Χίλιες φορές να χιονιστουν αυτά τα εδάφη τον χειμώνα πάρα να έχουμε ξανά τα ίδια 

 

 

 

Μα δεν θέλω να βραχούν οι ίδιες περιοχές. Ήθελα από εδώ και βορειότερα που όπως στο ούκμο το οποίο μου έδινε 150 εδώ προχθές και μόλις 3-10 χιλιοστά στις πληγείσες περιοχές. Τώρα λίγο πολύ θα γίνει το 1/3 του Ντάνιελ με επίκεντρο λίγο νοτιότερα από εκείνη την διαταραχή .

Και όπως έχω ξαναπεί εγώ μια καταιγίδα δυνατή θέλω, ένα τρίωρο αρκεί να έχει μπαμ μπουμ, και όχι 200 χιλιοστά και να βρέχει ασταμάτητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσοχή οι συντοπίτες μου, οι Λαρισαίοι, και τα παιδιά από τις υπόλοιπες πόλεις της Θεσσαλίας! Εύχομαι να σας κυλήσει η κακοκαιρία όσο το δυνατόν πιο αναίμακτα. Λάβετε τα μέτρα σας, γιατί το ανθρώπινο κράτος και ειδικά το δικό μας είναι ένα τίποτα μπροστά στην φύση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Μην ξεχνάμε ότι πριν την έλευση της νέας ψυχρής λιμνης έχουμε ένα θερμο κύμα στις πλάτες μας. Με υψηλές τιμές υγρασίας μέσα. Θα μου δούμε τελικά  κατά  θα επηρεαστεί ο νόμος της αττικη το επόμενό διάστημα. 

Δεν νομίζω να παίξει καποιο ρόλο Σπύρο.Δεν βλέπω να επηρεαζόμαστε το επόμενο 2 ημερο ,δηλαδή στην πρώτη φάση.

Αν αλλαξει η κατάσταση στην συνέχεια  και βγει κανένα Ν ή ΝΔ stream εστω για λιγες ωρες το συζητάμε για έντονα φαινόμενα αλλά αυτή την στιγμή η κακοκαιρία εχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.  

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Δεν νομίζω να παίξει καποιο ρόλο Σπύρο.Δεν βλέπω να επηρεαζόμαστε το επόμενο 2 ημερο ,δηλαδή στην πρώτη φάση.

Αν αλλαξει η κατάσταση στην συνέχεια  και βγει κανένα Ν ή ΝΔ stream εστω για λιγες ωρες το συζητάμε για έντονα φαινόμενα αλλά αυτή την στιγμή η κακοκαιρία εχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.  

Για να δούμε. Πάντως η ΕΜΥ δίνει και καταιγίδες αύριο στον νόμο 

Κυρίως όμως στα δυτικά του 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Για να δούμε. Πάντως η ΕΜΥ δίνει και καταιγίδες αύριο στον νόμο 

Κυρίως όμως στα δυτικά του 

 

Αν βγει το αικον η Αττική ειδικά η δυτική θα δει εξαιρετικά δυνατή καταιγίδα αύριο λόγω μετώπου και τρομερού cape

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχουμε ηδη μπει στο nowcast..Ερχεται μια υπεροχη Φθινοπωρινη βδομαδα...Με πολλα νερα,ελπιζω χωρις θεματα και ουσιαστικη πτωση της θερμοκρασιας...!!!

Ξεκιναω με μεγαλη ρεντα φετος..Επιασα τα χιλιοστα της Αττικης στον Daniel ακομα και την μερα που θα επεφτε το πιο πολυ νερο..Για την επερχομενη κακοκαιρια ειχα γραψει πριν καν το δειξουν τα μοντελα οτι το επικεντρο και ευτυχως δεν θα ειναι η Θεσσαλια αλλα η Φθιωτιδα και ισως το νοτιο τμημα της Μαγνησιας μονο...Θα δουμε απο αυριο τι και πως...

Επισης αυριο να περιμενετε super καταιγιδατο βιντεο απο Ασπροπυργο...Περιμενω ισχυροτατη καταιγιδα..Ελπιζω να την προλαβω και μην εχω σχολασει...

Αντε παμε αδερφια...Ξεκινα υπεροχα η εποχη μας...Ελπιζω οι πληγεισες περιοχες να μην επηρεαστουν σοβαρα..Παμε για ολους τους καιροφιλους,παμε για τον Αγγελαρα μας...Οχι αλλο ηλιος,οχι αλλο ζεστη... Καλη απολαυση!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπουμε όμως μια διχογνωμία στα μοντέλα όσον αφορά τη θέση του χαμηλού αν δεν κάνω λάθος. Αυτή τη στιγμή οι πιο έμπειροι του φόρουμ ποιος πιστεύετε ότι είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα. 

Πραγματικά παιδιά εδώ στην Λάρισα βλέπουμε να συννεφιαζει και τρέμει η καρδιά μας. Προσωπικά η εταιρεία που εργάζομαι έχει πληγεί πάρα πολύ και προσπαθούμε αυτές τις μέρες να ορθοποδήσει. Απλά τρέμουμε στην ιδέα μην έχουμε ξανά τα ίδια κυρίως επειδή τριγύρω τα περισσότερα χωράφια έχουν ακόμη νερό και δεν ξέρω πως θα μπορέσει το έδαφος να συγκρατήσει άλλα 100 π.χ. χιλιοστά βροχής 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Για να δούμε. Πάντως η ΕΜΥ δίνει και καταιγίδες αύριο στον νόμο 

Κυρίως όμως στα δυτικά του 

 

Καλά κανει η ΕΜΥ. Εγω μπορώ να τζογάρω και να πω ότι αύριο δεν θα καταλάβουμε τίποτα εδώ στην Αττική αλλά αν ηταν να δώσω πρόγνωση απο Ελευσίνα και Δυτικότερα θα άφηνα ενα περιθώριο. Εξάλλου η πρόγνωση της ΕΜΥ δεν βγαινει για ανθρώπους σαν και εμάς που ψαχνουν την λεπτομέρεια και τα mm,  βγαίνει για να βοηθήσει και να προειδοποιήσει .

Καλά φαινόμενα σε όλους και μόνο με ευχάριστες αναφορές. Παμε για αναφορές σιγα σιγά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, oldboy332 είπε:

Καλά κανει η ΕΜΥ. Εγω μπορώ να τζογάρω και να πω ότι αύριο δεν θα καταλάβουμε τίποτα εδώ στην Αττική αλλά αν ηταν να δώσω πρόγνωση απο Ελευσίνα και Δυτικότερα θα άφηνα ενα περιθώριο. Εξάλλου η πρόγνωση της ΕΜΥ δεν βγαινει για ανθρώπους σαν και εμάς που ψαχνουν την λεπτομέρεια και τα mm,  βγαίνει για να βοηθήσει και να προειδοποιήσει .

Καλά φαινόμενα σε όλους και μόνο με ευχάριστες αναφορές. Παμε για αναφορές σιγα σιγά.

Δεν ειναι μονο η εμυ αλλα και οι χαρτες; που βγαζουν υψηλους δεικτες cape σε αργοσαρωνικο αυριο

Τεσπα οτι γινει θα γινει,ετσι και ετσι ο νομος αττικης ειναι και θα ειναι,παντα δυσκολοπροβλεψιμος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...