Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα τον θερμοτερο μηνα ολων των εποχων σε παγκοσμιο επιπεδο σε σχεση με την κανονικη τιμη (ευτυχως στην Ελλαδα την σκαπουλαραμε) παμε να γευτουμε και εμεις τον Οκτωβριο τα καταλοιπα, ο μηνας θα βγει θερμοτατος στην Ελλαδα αν δεν αλλαξει κατι αρδην, αλλα ειπαμε με βαση τα παλια κλιματικα πλεον ο κανονας ειναι 1/4 δηλαδη για καθε εναν κατω απ τα κλιματικα (οχι αυτα του μετεο απο 2010-19) αντιστοιχουν 3 πανω. Παμε και οπου μας βγαλει

Μπορεί να είναι εικόνα χάρτης, σύννεφο και κείμενο που λέει "T Δεδομένααπό Copernicus/C3S Copernic ERA5 [1991 20201 Απόκλιση ς μέσης μηνιαίας τιμής τιμής[] °C] *Από της δου 1991- 5-4-3-2-1-0+1+2+3+4 climatebook Απόκλιση της μέσης μηνιαίας θερμοκρασίας αέρα [C] Ευρώπη Σεπτέμβριος 2023"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα το "πάνω από τα κλιματικά" δεν με χαλάει ΚΑΘΟΛΟΥ....όσο πιο πάνω τόσο το καλύτερο...θα βάζουμε μπάμιες και καρπούζια στο Ιρκούτσκ της Ελλάδος ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ!!!😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα...Κακο το 12 αρι του τζιφου...Και τα σεναρια αρκετα εξ αυτων στα ανασμπλ,παρατεινουν την βαρετοκαιρια..Και σηκωνουν εκ νεου τον υποτροπικο..Ανετα αλλαζουν..Αλλα καλου κακου φερτε εναν παπα να κανει αγιασμο εστω και με νεροπιστολο...

b-5.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 4/10/2023 at 11:17 ΜΜ, agnostos είπε:

Δηλαδή άλλες χρονιές στις αρχές Οκτωβρίου τι θερμοκρασίες είχε;

Ψυχρές εισβολές και κρύο;

Για τι είδους δεδομένα και τι είδους νέες πραγματικότητες μιλάτε;

Φυσιολογικότατες φθινοπωρινές συνθήκες έχει έξω παιδιά όπως και ο Σεπτέμβριος στο μεγαλύτερο μέρος του. Αν έχει 25 ή 26 βαθμούς ενώ θα έπρεπε να έχει 24 δεν μου λέει και πολλά. Αφήστε τις γκρίνιες και τη μίρλα.

Τέτοιες μέρες σημαντική πτώση θερμοκρασίας και ψυχρές μίνι ψυχρές εισβολές έχουν μόνο οι σκανδιναβικές χώρες και η Ρωσία.

Η υπόλοιπη Ευρώπη λίγο πολύ στα ίδια είναι.

Προφανώς και αυτές οι συνθήκες θα συνεχιστούν καμιά 10αρια μέρες ακόμα ίσως και λίγο παραπάνω όπως φυσιολογικά γίνεται.

Κοντά στην 28η ίσως και λίγο νωρίτερα θα αλλάξει εμφανώς η θερμοκρασία.

Σύμφωνα με τα μερομήνια 28η θα πέσουν τα πρώτα χιόνια στα ορεινά ενώ 8-13 Νοέμβρη χιόνια μέχρι πολύ χαμηλά στα βόρεια. Χριστούγεννα με νοτιάδες και βροχές, πολικό ψύχος 15-22 Γενάρη, βροχερός και ζεστός Φλεβάρης, καλός καιρός και σχετικά ζεστός το Πάσχα, πολλή ζέστη 17-26/5, ήπιο καλοκαίρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα σενάρια του τζιφου και οποιοδήποτε αλλού μοντέλου θα μεταβάλλονται από ραν σε ραν. Είναι μακρυά ακόμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχουμε εισβολές ή ότι δεν θα φάμε τον μπάστακα στη μούρη. Και γιατί να μην υπάρχει και ένας συνδιασμός και των δύο; 

Δεν βγάζεις άκρη με τον κλόουν της καρδιάς μας 

Τώρα τελευταία έπιασε το αυτί μου και ένα τραγουδακι... Ο νέος δίσκος που κυκλοφορει σε όλα τα καταστήματά. Λεγεται: Σκέψου θετικα... Ακούστε το επικό ρεφρέν...

"Κοιτώ του χάρτες και μου φέρνουν εμετό,

τέλη Οκτώβρη και δεν ξέρω τι θα πάρω. ( είτε από ψυχοφαρμακα είτε κάτι άλλο που δεν λέγεται )

Σιγά μην κλάψω,

σιγά να μην βραχώ..."

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Τα σενάρια του τζιφου και οποιοδήποτε αλλού μοντέλου θα μεταβάλλονται από ραν σε ραν. Είναι μακρυά ακόμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχουμε εισβολές ή ότι δεν θα φάμε τον μπάστακα στη μούρη. Και γιατί να μην υπάρχει και ένας συνδιασμός και των δύο; 

Δεν βγάζεις άκρη με τον κλόουν της καρδιάς μας 

Τώρα τελευταία έπιασε το αυτί μου και ένα τραγουδακι... Ο νέος δίσκος που κυκλοφορει σε όλα τα καταστήματά. Λεγεται: Σκέψου θετικα... Ακούστε το επικό ρεφρέν...

"Κοιτώ του χάρτες και μου φέρνουν εμετό,

τέλη Οκτώβρη και δεν ξέρω τι θα πάρω. ( είτε από ψυχοφαρμακα είτε κάτι άλλο που δεν λέγεται )

Σιγά μην κλάψω,

σιγά να μην βραχώ..."

 

Κακό και το ευρωπαικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Κακό και το ευρωπαικο

Α καλά είχα ξεχάσει ότι υπάρχει αυτό το μοντέλο... Ναι όντως τώρα που το είδα είναι αρκετά κακό. Αυτό είναι που φοβάμαι.. πως σιγά σιγά στις πιο κοντινές ώρες τα περισσότερα μοντέλα συμφωνούν για αντικυκλωνα ... Άντε να δούμε. Ευτυχώς αποθήκευσα τους χάρτες του τζιφου στο 6αρι έτσι για να το χαζεύω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραιος χαρτης τζιφου στις 384 ενα μηνα μετα να ηταν και ηδη θα εψαχνα τη πρωτη κατεβασια χααχα...και ηδη θα χαμε φαει τη πρωτη φαπα 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά. Τα νεα τρεξίματα του τζιφου δεν είναι καθόλου καλά.Αρχικα κανένα σύστημα δεν μας επηρεάζει ενώ επίσης φαίνεται πως η βαρετοκαιρια θα συνεχίσει για πολύ καιρό ακόμα... Υετός 0 όπως και το ραν του τζιφου. Τι να πω δεν θα αντέξω κάτι τέτοιο πόσο μάλλον κάποια άλλα παιδιά που έχουν πει το νερό νεράκι.

Και προσέξτε δεν μιλάω για χιόνια αλλά έστω για λίγο νερό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Καλημέρα παιδιά. Τα νεα τρεξίματα του τζιφου δεν είναι καθόλου καλά.Αρχικα κανένα σύστημα δεν μας επηρεάζει ενώ επίσης φαίνεται πως η βαρετοκαιρια θα συνεχίσει για πολύ καιρό ακόμα... Υετός 0 όπως και το ραν του τζιφου. Τι να πω δεν θα αντέξω κάτι τέτοιο πόσο μάλλον κάποια άλλα παιδιά που έχουν πει το νερό νεράκι.

Και προσέξτε δεν μιλάω για χιόνια αλλά έστω για λίγο νερό...

Άστα φίλε.. Λες και μας μουντζωσε ο γκαντέμης ο Μιχαήλ.. Που γκρίνιαζε με τα πρωινά.. Από χτες το απόγευμα χαλάσανε όλα... Πάρε αντικυκλωνα τώρα Μιχαηλ😡😡😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, PAIONAS είπε:

7 οκτωβριου κ ακομα κυκλοφορω μα κοντομανικο κ βερμουδα ......... αυτο δεν εχει ξαναγινει ποτε  χαχαχα

Νομιζω τα τελευταία χρόνια είναι στάνταρ.. Γιατί σου φαίνεται περίεργο? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Άστα φίλε.. Λες και μας μουντζωσε ο γκαντέμης ο Μιχαήλ.. Που γκρίνιαζε με τα πρωινά.. Από χτες το απόγευμα χαλάσανε όλα... Πάρε αντικυκλωνα τώρα Μιχαηλ😡😡😡

Εντάξει είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα αλλά μόνο και μόνο το να βλέπεις τέτοιους χάρτες Οκτώβρη μηνα σου προκαλεί κατάθλιψη.

Τώρα να σου πω την αλήθεια ο Μιχαήλ δεν φταίει σε τίποτα. Και εγώ παραδείγματος χάριν μπορεί να έχουμε να πάμε σε κάποια συναυλία και να λέω Ώπα κοίτα τι έρχεται, θα γίνει χαμός, θα ρίξει πολύ βροχή μπλα μπλα και οι άλλοι να με βρίζουν και να με λένε γκαντεμη. Και τους λέω πως ότι είναι να γίνει θα γίνει δεν φέρω καμία ευθύνη😆

Το ξέρω φυσικά ότι όλα κινούνται στο όριο του χιούμορ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, PAIONAS είπε:

7 οκτωβριου κ ακομα κυκλοφορω μα κοντομανικο κ βερμουδα ......... αυτο δεν εχει ξαναγινει ποτε  χαχαχα

Φίλε δεν ισχύει. Ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια οι θερμοκρασίες αρχές Οκτωβρίου δεν είναι χαμηλότερες από τις φετινές. Αλλά και παλαιότερα σε χρονιές με αντικυκλωνικες συνθήκες αρχές του μήνα με κοντομανικα κυκλοφορούσαμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Νομιζω τα τελευταία χρόνια είναι στάνταρ.. Γιατί σου φαίνεται περίεργο? 

για εμενα ειναι πρωτη χρονια χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, weatherfan είπε:

Φίλε δεν ισχύει. Ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια οι θερμοκρασίες αρχές Οκτωβρίου δεν είναι χαμηλότερες από τις φετινές. Αλλά και παλαιότερα σε χρονιές με αντικυκλωνικες συνθήκες αρχές του μήνα με κοντομανικα κυκλοφορούσαμε.

φιλε μου εδω που ειμαι εγω δεν υπηρχε περιπτωση να βγεις 8 το πρωι με βερμουδα     Το κοντομανικο μπλουζακι το μεσημερι ενταξει αλλα μεχρι εκει κ αυτο οχι καθε μερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 minutes ago, PAIONAS said:

7 οκτωβριου κ ακομα κυκλοφορω μα κοντομανικο κ βερμουδα ......... αυτο δεν εχει ξαναγινει ποτε  χαχαχα

Εγώ φοράω ζακέτα αλλά σκάω. 

Απλά τη φοράω γιατί αν βγω με κοντομάνικο ξεφτυλιζομαι τέτοια εποχή. Δεν είναι σωστό χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλασικός Οκτώβρης της νέας κανονικότητας που έχει εδραιωθεί τα τελευταία χρόνια. Γαϊδουροκαλόκαιρα χωρίς έλεος, αντικυκλώνες, αδιάφορη κυκλοφορία, ελπίδα για καμιά μεσημεριανή μπόρα (που όσο προχωράει ο μήνας όλο και εξασθενεί τέτοια προοπτική) και στοιχηματικές αν θα πιάσουμε την καθιερωμένη μία (1) κακοκαιρία του μήνα και αν θα είμαστε μέσα στο 1/4 της χώρας που θα χτυπήσει...

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Σύμφωνα με τα μερομήνια 28η θα πέσουν τα πρώτα χιόνια στα ορεινά ενώ 8-13 Νοέμβρη χιόνια μέχρι πολύ χαμηλά στα βόρεια. Χριστούγεννα με νοτιάδες και βροχές, πολικό ψύχος 15-22 Γενάρη, βροχερός και ζεστός Φλεβάρης, καλός καιρός και σχετικά ζεστός το Πάσχα, πολλή ζέστη 17-26/5, ήπιο καλοκαίρι.

Τα μερομήνια έλεγαν για ήπιο Σεπτέμβριο χωρίς κάποιο ιδιαίτερο φαινόμενο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Που σαι ρε μαυρογατα Μιχαηλλλλ??? Εμφανίσου ρε γρουσουζηηηη... Που γκρινιάζεις χτες για τις ψυχρες εισβολες?? Εσύ θα πληρώσεις τη νυφη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...