Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Πρόσκαιρα και τοπικά, χιονοπτώσεις αναμένονται έως και σε ημιορεινά τμήματα της Θεσσαλίας καθώς και σε πεδινά τμήματα της Κεντρικής Μακεδονίας"

Απο Meteo.gr 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, baristrs είπε:

"Πρόσκαιρα και τοπικά, χιονοπτώσεις αναμένονται έως και σε ημιορεινά τμήματα της Θεσσαλίας καθώς και σε πεδινά τμήματα της Κεντρικής Μακεδονίας"

Απο Meteo.gr 

Το καλύτερο σενάριο είναι ο τζίφος που δίνει βροχή με 3 βαθμούς λίγο να καταφέρει να πέσει παραπάνω η θερμοκρασία και κάτι θα γίνει γιατί δίνει και μπόλικο υετο 10 χιλιοστά με τους 3 βαθμούς 

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Ολιβερ????τωρα σοβαρα δοδηθκε ονομα γι αυτην κακοκαιρια??????

Ξεχνάτε ότι πρόκειται για μετεωρολογική βόμβα ορισμένοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεσσηνία και γενικότερα δυτική Πελοπόννησο ετοιμαζόμαστε για το πρώτο γερό πέρασμα από απογευματινές - βραδινές ώρες με κορύφωση μεσάνυχτα και λίγο μετά...ύστερα αγαπημένα on-off μέχρι αύριο που απογευματινές - βραδινές ώρες θα κάνει άλλο ένα πολύ γερό πέρασμα. Από εκεί και μετά ο άνεμος γυρίζει ΒΔ, μεσάνυχτα προς Κυριακή ξεκινάει και η πτώση στα 850...ο ισχυρός ΒΔ, μικρά ποσά cape, θερμές θάλασσες, και υψηλά επίπεδα υγρασίας στα 700 hPa είναι σοβαρές ενδείξεις για ενεργοποίηση Ιονίου και μπουκαρίσματα με ΒΔ που λόγω χαμηλής υγρασίας θα δούμε χιονοπτώσεις σε χαμηλά υψόμετρα. Την εξέλιξη όταν γυρίσει ο άνεμος ΒΔ τη βλέπουμε και αύριο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, zaraskos είπε:

Ξεχνάτε ότι πρόκειται για μετεωρολογική βόμβα ορισμένοι.

Μετεωρολογικη βομβα που????εδω η στο βουκουρεστι???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Μεσσηνία και γενικότερα δυτική Πελοπόννησο ετοιμαζόμαστε για το πρώτο γερό πέρασμα από απογευματινές - βραδινές ώρες με κορύφωση μεσάνυχτα και λίγο μετά...ύστερα αγαπημένα on-off μέχρι αύριο που απογευματινές - βραδινές ώρες θα κάνει άλλο ένα πολύ γερό πέρασμα. Από εκεί και μετά ο άνεμος γυρίζει ΒΔ, μεσάνυχτα προς Κυριακή ξεκινάει και η πτώση στα 850...ο ισχυρός ΒΔ, μικρά ποσά cape, θερμές θάλασσες, και υψηλά επίπεδα υγρασίας στα 700 hPa είναι σοβαρές ενδείξεις για ενεργοποίηση Ιονίου και μπουκαρίσματα με ΒΔ που λόγω χαμηλής υγρασίας θα δούμε χιονοπτώσεις σε χαμηλά υψόμετρα. Την εξέλιξη όταν γυρίσει ο άνεμος ΒΔ τη βλέπουμε και αύριο. 

Μιας και είσαι γνώστης του καιρού στην Πελοπόννησο, θεωρείς ότι θα υπάρξουν χιονοπτώσεις στα ημιορεινά της Αρκαδίας κοντά στα σύνορα με Ηλεία και αν ναι μέχρι ποιο υψόμετρο υπολογίζεις;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Μετεωρολογικη βομβα που????εδω η στο βουκουρεστι???

Στον Ελλαδικό χώρο η ατμ. πίεση προβλέπεται να πέσει κατά 21-22mb μέσα σε 24 ώρες, ενδεχομένως και παρακάτω τοπικά, οπότε είναι εξ ορισμού μετεωρολογική βόμβα το επερχόμενο χαμηλό. Οι ριπές των ανέμων θα φτάνουν 10 μποφόρ τοπικά, είναι σχετικά επικίνδυνη κακοκαιρία όπως και να 'χει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Μιας και είσαι γνώστης του καιρού στην Πελοπόννησο, θεωρείς ότι θα υπάρξουν χιονοπτώσεις στα ημιορεινά της Αρκαδίας κοντά στα σύνορα με Ηλεία και αν ναι μέχρι ποιο υψόμετρο υπολογίζεις;

Πιο πολύ την περιοχή μου γνωρίζω (Μεσσηνία) που έχω ζήσει κακοκαιρίες κλπ. Πελοπόννησο έχω μια πιο γενική εικόνα...μη νομίζεις δηλαδή ότι είμαι κανένας τρομερός γνωστής... όμως επειδή ο ΒΔ θα είναι πολύ ισχυρός και έχει και λίγο πιο δυτικές συνιστώσες καθ' ύψος (Δ-ΒΔ) θεωρώ ότι θα φτάνουν φαινόμενα, θα υπάρξουν χιονοπτώσεις εκεί που αναφέρεις...από υψόμετρα άσε να το δούμε και αύριο, μπορεί πρόσκαιρα και από 600+ λόγω χαμηλής υγρασίας.

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Μετεωρολογικη βομβα που????εδω η στο βουκουρεστι???

978 mb θα δείξουν αύριο την νύχτα τα βαρόμετρα στον Έβρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς αύριο το μεσημέρι κατά τις 12 είναι στη Μεσσηνία η κηδεία της πολυαγαπημενης μου γιαγιάς... γνωρίζουμε τι καιρό θα έχει περίπου?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προκαλεί έκπληξη διαβάζω ότι δόθηκε όνομα στην αυριανή κακοκαιρία.

Κάποιοι προφανώς έχουν ξεχάσει ότι βρισκόμαστε ακόμα στο Νοέμβριο.

Θα μου πείτε, εδώ έχουν ήδη ξεγράψει τον Δεκέμβριο, ο οποίος ξεκινά σε μια εβδομάδα, από χθες και πάνε και για Ιανουάριο........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Δυστυχώς αύριο το μεσημέρι κατά τις 12 είναι στη Μεσσηνία η κηδεία της πολυαγαπημενης μου γιαγιάς... γνωρίζουμε τι καιρό θα έχει περίπου?

Συλλυπητήρια φίλε...δυνατά περάσματα on-off θα έχει ανά τακτά χρονικά διαστήματα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήμουν χαμένος και έβαλα gps για να δω που ήμουν. Ίσως να λέει κάτι για τον χειμώνα που έρχεται το όνομα του δρόμου. Χαχαχα

Screenshot_2023-11-24-14-44-31-707_com.google.android.apps.maps.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Δυστυχώς αύριο το μεσημέρι κατά τις 12 είναι στη Μεσσηνία η κηδεία της πολυαγαπημενης μου γιαγιάς... γνωρίζουμε τι καιρό θα έχει περίπου?

Συλλυπητήρια αδερφέ, να είστε γεροί να την θυμάστε .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Δυστυχώς αύριο το μεσημέρι κατά τις 12 είναι στη Μεσσηνία η κηδεία της πολυαγαπημενης μου γιαγιάς... γνωρίζουμε τι καιρό θα έχει περίπου?

Συλλυπητήρια . Βροχή θα έχει,ίσως με κάποια διαλείμματα. Αργότερα φαίνεται οτι θα ενταθούν και γενικευτούν τα φαινόμενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Μεσσαπός είπε:

Παρεμπιπτόντως, μπορεί να μου πει κανείς αύριο για Ψαχνά αν θα βρέχει μετά τις 11 γιατί είναι λίγο οριακό.

Έχει αγώνα ο μικρός...

Φχαριστω!

Γεια σου γείτονα. Ισως σου εχουν ήδη απαντήσει αλλά τωρα το είδα . Λογικά μετά απο ενα πρωινό περασματάκι που θα κάνει νωρίς το πρωι ,δεν θα βρέχει στις 11. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Μεσσήνιος είπε:

Μεσσηνία και γενικότερα δυτική Πελοπόννησο ετοιμαζόμαστε για το πρώτο γερό πέρασμα από απογευματινές - βραδινές ώρες με κορύφωση μεσάνυχτα και λίγο μετά...ύστερα αγαπημένα on-off μέχρι αύριο που απογευματινές - βραδινές ώρες θα κάνει άλλο ένα πολύ γερό πέρασμα. Από εκεί και μετά ο άνεμος γυρίζει ΒΔ, μεσάνυχτα προς Κυριακή ξεκινάει και η πτώση στα 850...ο ισχυρός ΒΔ, μικρά ποσά cape, θερμές θάλασσες, και υψηλά επίπεδα υγρασίας στα 700 hPa είναι σοβαρές ενδείξεις για ενεργοποίηση Ιονίου και μπουκαρίσματα με ΒΔ που λόγω χαμηλής υγρασίας θα δούμε χιονοπτώσεις σε χαμηλά υψόμετρα. Την εξέλιξη όταν γυρίσει ο άνεμος ΒΔ τη βλέπουμε και αύριο. 

Λογικά  μεγαλύτερο καιρικό ενδιαφέρον εθα έχει στην Πελοπόννησο και στον Έβρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Γεια σου γείτονα. Ισως σου εχουν ήδη απαντήσει αλλά τωρα το είδα . Λογικά μετά απο ενα πρωινό περασματάκι που θα κάνει νωρίς το πρωι ,δεν θα βρέχει στις 11. 

Κ;ι έψαχνα το μύνημα για να απαντήσω, ναι δεν θα βρέχει κατά τις 11, θα έχει ήλιο και δυνατό αερα μονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, oldboy332 είπε:

Λογικά  μεγαλύτερο καιρικό ενδιαφέρον εθα έχει στην Πελοπόννησο και στον Έβρο.

Ναι έτσι φαίνεται... τέτοια θέση αυλώνα με κίνηση του Χ βορειοανατολικά μας είναι μια απ' τις περιπτώσεις που ευνοεί δυτική Πελοπόννησο σε χιονιάδες, αναλόγως σε κάθε περίπτωση ειδικότερων ποιοτικών χαρακτηριστικών του Χ και του αυλώνα καθορίζεται αντίστοιχα και η ένταση και διάρκεια των φαινομένων. Τέτοια συστήματα αν δεν κάνω λάθος ευνοούν μαζί με Πελοπόννησο και Β-ΒΑ χώρα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Ήμουν χαμένος και έβαλα gps για να δω που ήμουν. Ίσως να λέει κάτι για τον χειμώνα που έρχεται το όνομα του δρόμου. Χαχαχα

Screenshot_2023-11-24-14-44-31-707_com.google.android.apps.maps.png

Ηταν και το κερασακι στην τουρτα τοτε μετα τα καλα χιονια της Σοφιας που ειχαμε στα Γιαννενα και στα κεντροβορεια.

Υπατια με θερμο ΝΔ ρευμα στον εγκλωβισμο ψυχους το 2019 στα Γιαννενα. Στα γρεβενα θυμαμαι ηταν ιστορικος χιονιας.

580439589_.jpg.4fd22d57783bae7d917d5d661100df1e.jpg

 

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Προκαλεί έκπληξη διαβάζω ότι δόθηκε όνομα στην αυριανή κακοκαιρία.

Κάποιοι προφανώς έχουν ξεχάσει ότι βρισκόμαστε ακόμα στο Νοέμβριο.

Θα μου πείτε, εδώ έχουν ήδη ξεγράψει τον Δεκέμβριο, ο οποίος ξεκινά σε μια εβδομάδα, από χθες και πάνε και για Ιανουάριο........

Θα συμφωνησω.Σχεδον ιεροσυλια να μην ασχολειται κανεις απο τα βορεια με την αυριανη εντυπωσιακη κακοκαιρια,τελη νοεμβρη.Μονο μετεωρολογικα να το δει κανεις αποτελει μεγαλη προκληση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...