Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Και όμως. Αυτό στην Τουρκία το θέλουν στα κεντροβόρεια ώστε ο αυλώνας να κρατηθεί Ιόνιο. Με λίγη τύχη αυτό το ραν θα έβγαζε μεγάλο κεντροβόρειο χιονιά. 

Ναι σ αυτή την περίπτωση επειδή δεν προκειτε για Αυλώνα αλλά για αποκομενες λίμνες θα θέλαμε το αρχικό χαμηλό πιο ανατολικά το κέντρο του οπότε οι λίμνες θα εσκαγαν πιο ν.ανστολικα χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος να μας φύγει το χαμηλό,αντίθετα με βεβαιότητα θα δημιουργούσε νέο κέντρο στα δυτικά και επιδερμίδα με χιόνια στα βόρεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα μακρινά αφήνουν ελπίδες για την βόρεια Ελλάδα. Σε εμάς εδώ στα νότια η σύντομη τζούρα χειμώνα θα πληρωθεί με (τι άλλο;) κοντομάνικα και 23αρια στις αρχές του μήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, INUIT είπε:

αυτο εχει μπει στο στοχαστρο....για να δουμε στο 12αρι τι θα υπαρχει....

gfs-0-306.png?6

gfs-1-306.png?6

Γενικά τα τελευταία τρεξιμα του τζίφου σε αυτές τις ώρες στοχεύουν την κεντρική μεσογειο

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Τα μακρινά αφήνουν ελπίδες για την βόρεια Ελλάδα. Σε εμάς εδώ στα νότια η σύντομη τζούρα χειμώνα θα πληρωθεί με (τι άλλο;) κοντομάνικα και 23αρια στις αρχές του μήνα.

Προσωρινή θα είναι η άνοδος της θερμοκρασίας, μερικές μέρες.

Μετά τις 04/12 φαίνεται να ξαναπέφτει σε φυσιολογικά επίπεδα για την εποχή.

Και δεν δείχνει να φτάνει σε 23αρια, τουλάχιστον στην Αθήνα. Ίσως στην Κρήτη αυτά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δηλώνω κι εγώ την υποψηφιότητα να ανόιξω το Δεκέμβρη, μετά τον @DIMITRIS, παρ' ότι μεγάλο το ρίσκο χαχαχα

Είμαι ή του ύψους ή του βάθους, οπότε θα είχε ενδιαφέρον να ανοίξω για πρώτη φορά χειμερινό μήνα.... το προαίσθημα πάντως είναι καλό.... τι λέτε ;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Προσωρινή θα είναι η άνοδος της θερμοκρασίας, μερικές μέρες.

Μετά τις 04/12 φαίνεται να ξαναπέφτει σε φυσιολογικά επίπεδα για την εποχή.

Και δεν δείχνει να φτάνει σε 23αρια, τουλάχιστον στην Αθήνα. Ίσως στην Κρήτη αυτά.

Σε ευπαθείς περιοχές του Κέντρου θα κάνει πάνω από 20 σίγουρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα δείξει, η πρόγνωση αυτή είναι για το επόμενο σ/κ, πολύ μακριά για να κλειδώσει κάτι τέτοιο, όπου φαίνεται και στα ενσάμπλς άνοδος η οποία βέβαια ακολουθείται από πτώση στις 05/12.

Προφανώς και η άνοδος αυτή δεν έχει καμία σχέση με την ψυχρή εισβολή σήμερα και αύριο. Απλά συνεχίζεται το μοτίβο της ζωνικής κυκλοφορίας με νοτιάδες και κατά διαστήματα πτώσεις θερμοκρασίας και ψυχρές εισβολές εξπρές όπως η τωρινή και του περασμένου σ/κ.

Και οι ζωνική, απ' ότι φαίνεται, οδηγείται σε αξιόλογη κάμψη μετά τις 05-06/12.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα έβαζα κι εγώ υποψηφιότητα για να ανοίξω του Δεκεμβρίου,  όμως βλέποντας την θέληση του @DIMITRIS την παραχωρώ με όλη μου την καρδιά. Φυσικά οποίος και να ανοίξει θα φέρει τουλάχιστον 2 ΚΒ ιστορικούς μέσα στο μήνα ... 😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, INUIT είπε:

καλησπερα φιλε...με συγχωρεις για τις ελπιδες που σου δημιουργησα, (πιστευα οτι 1..2 βαθμους θα τους εβρισκε ο τοπος σου απ το βιαιο μπουκαρισμα του καιρου ) , αλλη μια φορα αποδειχτηκε δυσκολη η γουμενισσα για μενα  ..... στεναχωρηθηκα ισως παρισσοτερο κι απο σενα ....

οπως και να χει ηταν απολασυστικα και σιγουρα χειμωνιασαμε....ελπιζω  σε καλυτερη συνεχεια !!!

Μη ζητάς συγνώμη Χρήστο δεν φταις εσύ. Απλά ήταν η μοίρα μου τέτοια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, Snowparty είπε:

Ετσι ακριβως μπιλ.....και να μην ξαναχιονισει ποτε δεν εγινε κατι..εχουμε συνηθησει πλεον....

Συνηθιζεται και αυτο. Ο αχιονος την αχιονια δεν την φοβαται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα περιμενω να περασει η πρωτη βδομαδα του Δεκεμβρη και μετα φορτσαρουμε να φερουμε αρχικα τον πεδινο κεντροβορειο χιονια....Θα μου επιτρεψετε να φοραω την κελεμπια για 6-7 μερουλες ακομα....

Ο Αλ Καυσωνι σας χαιρετα...

IMG-4b49b153918a8d487e49b1213fb201f3-V.jpg

Μετα τις 8 του μηνα...Κατι παιζει...Καλοι και οι νοτιαδες και οι βροχες αλλα φετος θελω να το δαγκωσουμε πανελλαδικα...Φοραω τα καλα μου στην Αννουλα του Χιονια και περιμενω.. Βγαζω τη κελεμπια και αναμενω..

Ηθελα δεν ηθελα παλι ριμα σας εκανα..🤣

Καλα 12αρια!!

20230211_130622.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, Gary είπε:

Μη ζητάς συγνώμη Χρήστο δεν φταις εσύ. Απλά ήταν η μοίρα μου τέτοια 

Στα έλεγα Γκάρυ, τέλος πάντων, τώρα θα δούμε στο επόμενο να το ξανά κυνηγήσουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, molaki1986 είπε:

από αύριο θα γίνει χαμός.. 

Το καλυτερο ποστ που διαβασα μετα απο πολλους μηνες στην αναλυση χαρτων. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Στα έλεγα Γκάρυ, τέλος πάντων, τώρα θα δούμε στο επόμενο να το ξανά κυνηγήσουμε.

Κογιότ και μπιπ-μπιπ: Ζουν ανάμεσά μας! - Aspa Online

Στην αναλυση για να μην βγαινουμε και off τουλαχιστον θα ξανακρυφτει ο ηλιος σε αρκετες περιοχες.

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Gary είπε:

Μη ζητάς συγνώμη Χρήστο δεν φταις εσύ. Απλά ήταν η μοίρα μου τέτοια 

Καλησπερα. Να πω και εγω κατι πανω σε αυτο εαν μου επιτρεπεται. Σαφως και δε φταιει ο Χρηστακος, ουτε εσυ που ηλπιζες ουτε εγω που σου πα εισαι στο οριο αλλα πιστευα οτι θα δεις τις λιγες εστω νιφαδες σου. Να εξηγησουμε ομως τι εγινε.

Διπλα σου στα 7χλμ χιονιζοταν η Αξιουπολη την ωρα που σε εσενα εβρεχε. Η Αξιουπολη ειχε περιπου τους ιδιους βαθμους με εσενα αλλα ηταν στο οριο του Βαρδαρη που ειχε ριξει το d.p σε αρνητικη τιμη εκεινη την ωρα. Λιγη ωρα αργοτερα βρηκες και εσυ αρνητικο σημειο δροσου αλλα λιγο πριν σε ειχε χαιρετισει ο υετος.

Αυτα τα 7χλμ αποσταση μεταξυ χιονιου και βροχης, και αυτο το χρονικο οριο στο μισαωρο-μια ωρα βαρια διαφορα που επαιξε με τον υετο και το d.p δε μπορει να στο βρει κανενα μοντελο,και να στο πει με ακριβεια κανενας μετεωρολογος. Και στο λεω αυτο γιατι ακομα και τα μοντελα σου εδιναν μηδενικο η και αρνητικο d.p στις 19.00 και μετα. Και ομως εβρεχε γιατι εχεις 2.5c περιπου και 1c d.p και περιμενες (δικαιως) να στο γυρισει σε χιονονερο ανα πασα στιγμη.

Χθες χιονιστηκαν απο λιγο εως αρκετα,διαφορες περιοχες με υψομετρα 250μ στη κεντρικη Μακεδονια. Εισουν απ τους ατυχους στις λεπτομερειες αλλα εχεις ολο τον χειμωνα μπροστα σου για να το δεις.

Εδω στην Αττικη εμεις εχουμε ερθει παμπολλες φορες στη θεση σου ακομα και στα 3χλμ. Σε καταλαβαινουμε ολοι οποτε,πως ενοιωσες οταν εβλεπες τη πηγη διπλα σου αλλα δε μπορουσες να πιεις νερο.

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν παιδιά υπάρχει αλλος που να θέλει να ανοίξει το θέμα του σχολιασμού χαρτών Δεκεμβρίου?...πάνω από ένας κάνουμε κλήρωση (ο Τεό δηλαδή😋) εφ όσον κανένας από τους υποψηφίους δεν έχει ξανανοίξει θέμα σε χειμερινό μήνα η αν έχουν ανοίξει ξανά ο αριθμός αυτών καθως και το πότε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Λοιπόν παιδιά υπάρχει αλλος που να θέλει να ανοίξει το θέμα του σχολιασμού χαρτών Δεκεμβρίου?...πάνω από ένας κάνουμε κλήρωση (ο Τεό δηλαδή😋) εφ όσον κανένας από τους υποψηφίους δεν έχει ξανανοίξει θέμα σε χειμερινό μήνα η αν έχουν ανοίξει ξανά ο αριθμός αυτών καθως και το πότε...

και γιατί δεν γίνεται ένα poll 24ωρου να ψηφίζουμε αυτούς που θέλουν να ανοίξουν θέμα;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Kilkis1989 είπε:

και γιατί δεν γίνεται ένα poll 24ωρου να ψηφίζουμε αυτούς που θέλουν να ανοίξουν θέμα;;

Καλή πρόταση θα το δούμε...απλά σε οποιαδήποτε μορφή κλήρωσης θα μπούμε σαν διαδικασία εφ όσον οδηγηθούμε προς τα κει...πχ κάποιος που έχει ανοίξει τον Γενάρη του 22 και ένας άλλος τον Μάιο του 21 θα προτιμηθεί ο δεύτερος...άλλο παράδεγμα όταν  υπάρχουν δύο που έχουν ανοίξει και οι δύο κάποιο χειμερινό μήνα αλλά ο ένας ήταν το 20 και ο άλλος πχ το 22 θα προτιμηθεί ο πρώτος ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Παρακαλειτε ο Αι Νικολας να κανει το θαυμα του και να επιβεβαιωσει τον εν λογω υετο σε καμια 10αρια μερουλες.

Modele GFS - Carte prévisions

Ξεκιναω να σταυροκοπιεμαι απο τωρα Θοδωρακο...

q-d_wj.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Καλή πρόταση θα το δούμε...απλά σε οποιαδήποτε μορφή κλήρωσης θα μπούμε σαν διαδικασία εφ όσον οδηγηθούμε προς τα κει...πχ κάποιος που έχει ανοίξει τον Γενάρη του 22 και ένας άλλος τον Μάιο του 21 θα προτιμηθεί ο δεύτερος...άλλο παράδεγμα όταν  υπάρχουν δύο που έχουν ανοίξει και οι δύο κάποιο χειμερινό μήνα αλλά ο ένας ήταν το 20 και ο άλλος πχ το 22 θα προτιμηθεί ο πρώτος ...

Εγώ δεν πιστεύω σε κληρώσεις..μπορεί αυτός που θα κάνει την κλήρωση να είναι νότιος και να "κληρώσει" κάποιον νότιο...ενώ με ψηφοφορία είναι πιο δίκαιο...(οι admins να μην ψηφίζουν αλλά να επιβλέπουν την ψηφοφορία,να βλέπουν πχ αν ψηφίζουν ανενεργοί λογαριασμοί υπερ κάποιων)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...