Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τίποτα όλο και πιο πίσω από τους χάρτες.ολο στο τέλος  του διαγράμματος πέφτει η θερμοκρασία και κάθε μέρα πάει πιο πίσω η αηδία.μια φορά να αλλάξει κάτι θετικά δεν μπορεί.μετα της 10 Νοεμβρίου με τα τωρινά δεδομένα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 25/10/2023 at 7:05 ΜΜ, Χιών είπε:

Καλησπέρα, είπα να ανοίξω τους χάρτες του μήνα Νοεμβρίου μιας και είναι ο μήνας των γενεθλίων και της γιορτής μου.

Μακάρι να έχουμε πολλές και ισχυρές κακοκαιρίες σε όλη τη χώρα, και το τελευταίο πενθήμερο του μήνα να δούμε χιονόπτωση ακόμη και μέσα στο Λεκανοπέδιο. ✌️✌️

Kαλό μήνα να έχουμε κι ας μη ξεκίνησε ακόμη!

Κάνε τα μαγικά σου φίλε μου διότι βλέπω και η δική μου η υπομονή να εξαντλείται, άμα συνεχίσουμε για πολύ ακόμη έτσι και μέσα στο Νοέμβρη...... παρά τον Ντάνιελ και παρά τον Ηλία..

Σε καλύτερη μοίρα βάση των χαρτών φαίνεται να είναι τα δυτικά κι άλλες περιοχές, αλλά σε εμάς εδώ η καιρική αδιαφοριά συνεχίζεται, με κάποιες συννεφιές ανα διαστήματα.

Πότε θα πιω τη κρυα σοκολατίτσα μου φέτος, με βροχερό, κρύο και χουχουλιάρικο καιρό;;;;;; Για να μη πω και για μερικά κουνουπια που γυροφέρνουν σπίτι τη τελευταία βδομαδα και με κλειστές τις σίτες ΟΛΗ μέρα παρακαλώ! Γίνεται της τρελής έξω προφανως !!!

Σεπτέμβρη έχουμε ακόμα;; Θέλω progress αλλά δε βλέπω ουσιαστικό καιρικό progress ένα μήνα πλέον τώρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 διαταραχές βγάλανε τα μοντέλα για την άλλη εβδομάδα... Τι γκρινιάζετε? Μάλιστα οι 2 από αυτές θα είναι πανελλαδικές,και με πτώση της Τ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 ...χιονακια στα 1800 απο τζιφο εστω και προσκαιρα...........εχουμε δρομο και ζηταμε/ω  απλα να εναρμονιστει ο καιρος με την εποχη !!!.  ...,....επιτελους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είμαστε αρκετά καλά, οι βροχές μεταφέρθηκαν τουλάχιστον στην πρώτη καρτέλα! 

186-779GR.gif.1bb98b691e9cd960796549d26888504f.gif150-779GR.gif.97eaf0cd0e3ee6f6a30ed42028c1a7da.gif

Καιρός τύπου πι μην πω και όμικρον... Μην ξεχάσεις και την Αττική βρε γερό τζιφε ... Σαν μούρη μοιάζει άμα το προσέξετε....

240-777GR.gif.4af1d17a52ac659b7848dcc8f7f9572c.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κόντρα σε κάθε λογική τα τρεξίματα αλλά καιρός είναι ότι θέλει κάνει . Ποιος περίμενε ότι μετά το άθλιο καλοκαίρι του 2021-22 θα ερχόταν αυτό του 2023 , ποιος περίμενε ότι μετά τον εκτρωματικό χειμώνα του 2020-21 θα ερχόταν ο ακόμη χειρότερος του 2022-23, ποιος περίμενε ότι ολόκληρη η Θεσσαλία θα στείλει την Νορβηγία για τσάι όσο αφορά τον μηνιαίο υετό και μάλιστα σε 48 ώρες; 

Δεν είναι καλή η προοπτική . Θα βγάλει καμιά διαταραχή τo πρώτο 10ημερο αλλά δεν φαίνεται κάτι σοβαρό. Με νοτιά θα είναι οπότε μπορεί δούμε καμιά καταιγίδα, θα πέσει λίγο και η Θ και βλέπουμε. Προφανώς εδώ που φτάσαμε κάποιοι από εμάς ελπίζουμε σε βαρύ χειμώνα για την συνέχεια αλλά τα παραδείγματα παραπάνω νομίζω είναι ενδεικτικά για το ότι όλα είναι πιθανά. 

Με την ευκαιρία , δεν ξέρω αν έχει δει κάποιος τρεξίματα CFS το τελευταίο χρονικό διάστημα . Μιλάμε σταθερά για το απόλυτο κάψιμο του μήνα . Απορώ πως βγάζει τέτοια σενάρια και δεν εξισορροπεί λίγο την κατάσταση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Κόντρα σε κάθε λογική τα τρεξίματα αλλά καιρός είναι ότι θέλει κάνει . Ποιος περίμενε ότι μετά το άθλιο καλοκαίρι του 2021-22 θα ερχόταν αυτό του 2023 , ποιος περίμενε ότι μετά τον εκτρωματικό χειμώνα του 2020-21 θα ερχόταν ο ακόμη χειρότερος του 2022-23, ποιος περίμενε ότι ολόκληρη η Θεσσαλία θα στείλει την Νορβηγία για τσάι όσο αφορά τον μηνιαίο υετό και μάλιστα σε 48 ώρες; 

Δεν είναι καλή η προοπτική . Θα βγάλει καμιά διαταραχή τo πρώτο 10ημερο αλλά δεν φαίνεται κάτι σοβαρό. Με νοτιά θα είναι οπότε μπορεί δούμε καμιά καταιγίδα, θα πέσει λίγο και η Θ και βλέπουμε. Προφανώς εδώ που φτάσαμε κάποιοι από εμάς ελπίζουμε σε βαρύ χειμώνα για την συνέχεια αλλά τα παραδείγματα παραπάνω νομίζω είναι ενδεικτικά για το ότι όλα είναι πιθανά. 

Με την ευκαιρία , δεν ξέρω αν έχει δει κάποιος τρεξίματα CFS το τελευταίο χρονικό διάστημα . Μιλάμε σταθερά για το απόλυτο κάψιμο του μήνα . Απορώ πως βγάζει τέτοια σενάρια και δεν εξισορροπεί λίγο την κατάσταση.

Καλοκαίρι 21-22 δεν υπάρχει εκτός αν είσαι στο νότιο ημισφαίριο χαχαχα.

Πάντως για εδώ από την τελευταία 4ετια χειμώνων που πέρασε ο μόνος που ήταν χειμώνας ήταν ο 20-21, οι υπόλοιποι ήταν ανύπαρκτοι, με αποκορύφωμα ανυπαρξίας τον 19-20 στα ηπειρωτικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλοκαίρι 21-22 δεν υπάρχει εκτός αν είσαι στο νότιο ημισφαίριο χαχαχα.

Πάντως για εδώ από την τελευταία 4ετια χειμώνων που πέρασε ο μόνος που ήταν χειμώνας ήταν ο 20-21, οι υπόλοιποι ήταν ανύπαρκτοι, με αποκορύφωμα ανυπαρξίας τον 19-20 στα ηπειρωτικά.

Χαχχαχα οντως . Μάλλον μου φανηκε οτι κρατησε πολύ αυτο το καλοκαίρι. 

Ο 21-22 ηταν ανύπαρκτος;  Για την πόρτα σου προφανώς σου . Εγω αναφέρομαι στην χώρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και έχει τόσο ησυχία στο φόρουμ....

1ον: Ο Οκτώβρης κάηκε ολοκληρωτικά άρα φυσικό είναι να συμβεί και το ίδιο στον επόμενο μήνα

2ον: Η ώρα μιας και αλλάζει αυτή την Κυριακή μας φέρνει πιο κοντά στον χειμώνα, άρα πιο κοντά στην άνοιξη και συνεπώς στο καλοκαίρι...

3ον: Οι καυσωνακιδες σταδιακά παίρνουν τον έλεγχο. Θα πρέπει να μετονομαστούμε σε Summer Camp..

4ον: Όλα τα συστήματα θα περνάνε ξωφαλτσα από την Ελλάδα και θα ρίχνουν περισσότερο νερό στα υπόλοιπα Βαλκάνια. Άρα εκεί το έδαφος θα είναι πιο υγρό, θα υπάρχει μεγαλύτερη εξάτμιση και δημιουργία καταιγιδοφόρων νεφών που θα επηρεάζουν αυτές τις περιοχές. Απλή λογική.

5ον: Στον παγκόσμιο μετεωρολογικό οργανισμό αποφασίστηκε την βροχή να τη μετράνε σε νανόμετρα. Τα χιλιοστά πλέον δεν συμφέρουν αφού πρόκειται για μεγάλη μονάδα μέτρησης.

6ον: Ο τζίφος άλλαξε στρατόπεδο και έχει ταχθεί ανοιχτά με το ουκμο και το αϊκον. Οι καύσωνες θα είναι από εδώ και πέρα αντικείμενο ρουτίνας.

7ον: Η κλιματική αλλαγή άρχισε και επισήμως, έχοντας ως κέντρο την χώρα μας. Σε συνέντευξη που είχαμε μαζί της είπε πως λατρεύει τα ελληνικά νησιά και την ελληνική κουλτούρα.Για αυτό σκοπεύει να μείνει λίγο παραπάνω.

8ον: Τα βουνά θα είναι ανίκανα να συγκρατήσουν χιόνι... Γιατί δεν θα υπάρξει. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Χαχχαχα οντως . Μάλλον μου φανηκε οτι κρατησε πολύ αυτο το καλοκαίρι. 

Ο 21-22 ηταν ανύπαρκτος;  Για την πόρτα σου προφανώς σου . Εγω αναφέρομαι στην χώρα. 

Και στις 2 μου πόρτες, την γιαννιωτικη και την Λαρισαική. Μόνο ξηροκρύο θυμάμαι και 2-3 περάσματα χαμηλών με λίγα χιλιοστά..

Ανύπαρκτος δεν ήταν, αλλά ήταν μάπα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω. Έχω δει να ξεσκίζεται ο 20-21 στο βρίσιμο, όταν ήταν ο μόνος χειμώνας με έντονες εναλλαγές καιρού, δείγμα ενός πιο ενδιαφέροντος χειμώνα. Από πολλές βροχές, σε 2 χιονιαδες και παρολίγο τρεις, σε θερμή εισβολή που ακολουθειται απο καταιγίδες και χαλαζια μέσα στον Γενάρη. Ενώ ο 19-20 στα ηπειρωτικά είχε μόνο ηλιοφάνεια μετά τις 21 Δεκεμβρίου.. ενώ ο περασμένος χειμώνας κοντά σε αυτόν, με το χειρότερο Φεβρουάριο εβερ. Τον έσωσε λίγο απ' χειρότερο χειμώνα εβερ ο Γενάρης του 23. Για ηπειρωτικά πάντα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ Λακωνία που βρίσκομαι φέτος, δεν ξέρω και εγώ από πότε έχει να βρέξει. Είμαι από τέλη Αυγούστου και ζήτημα να έχει βρέξει μία ημέρα. Μιλάμε για τραγική προοπτική. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Και στις 2 μου πόρτες, την γιαννιωτικη και την Λαρισαική. Μόνο ξηροκρύο θυμάμαι και 2-3 περάσματα χαμηλών με λίγα χιλιοστά..

Ανύπαρκτος δεν ήταν, αλλά ήταν μάπα.

Αμα κρίνουμε τον χειμώνα απο τι καιρό κάνει στο σπίτι μας παμε χαμένοι . Ηταν ο καλύτερος χειμώνας που έχει ζήσει η χωρα εδω και πολλά χρόνια.Ενδεικτικά ,εννέα χιονοδρομικά της βόρειας Ελλαδας ανοιξάν στις 15/12 , αρχές Ιανουαρίου η Σπηλιά Κισάβου ειχε 1+ μετρο χιόνι , τον Φεβρουάριο το Σέλι ηταν θαμμένο και γενικά θαμμένα ολα τα ορεινά. Προσωπικά εύχομαι να είναι κάθε χρόνο έτσι "μάπα".

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία προοπτική από τα 12αρια....δυτικοχαμηλα....νοτιαδες...πτωση Τ στα κανονικα... Ούτε χιόνια... Ούτε βοριάδες από τώρα.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω. Έχω δει να ξεσκίζεται ο 20-21 στο βρίσιμο, όταν ήταν ο μόνος χειμώνας με έντονες εναλλαγές καιρού, δείγμα ενός πιο ενδιαφέροντος χειμώνα. Από πολλές βροχές, σε 2 χιονιαδες και παρολίγο τρεις, σε θερμή εισβολή που ακολουθειται απο καταιγίδες και χαλαζια μέσα στον Γενάρη. Ενώ ο 19-20 στα ηπειρωτικά είχε μόνο ηλιοφάνεια μετά τις 21 Δεκεμβρίου.. ενώ ο περασμένος χειμώνας κοντά σε αυτόν, με το χειρότερο Φεβρουάριο εβερ. Τον έσωσε λίγο απ' χειρότερο χειμώνα εβερ ο Γενάρης του 23. Για ηπειρωτικά πάντα.

05/02/2021 ο Παρνασσός ειχε εικόνα Απριλίου και ρωτάς γιατί εχει φαει βρίσιμο αυτός ο χειμώνας ; Ολα τα βουνά ηταν άχιονα.Anyway, επιστροφή στο θέμα. 

SmartSelect_20231027_200442_Photos.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, oldboy332 είπε:

05/02/2021 ο Παρνασσός ειχε εικόνα Απριλίου και ρωτάς γιατί εχει φαει βρίσιμο αυτός ο χειμώνας ; Ολα τα βουνά ηταν άχιονα.Anyway, επιστροφή στο θέμα. 

SmartSelect_20231027_200442_Photos.jpg

Θαμμένος στο χιόνι σε σχέση με τα βουνά της Ηπείρου τον χειμώνα 19-20 με 2 εκατοστά μετρημένα στα 2200... Ι καθηγητής μου είχε πάει τέλη Γενάρη και με το ανέφερε απογοητευμένος στο μεταπτυχιακό.

Τα οποία ήταν επίσης θαμμένα τον χειμώνα 20-21. Δεν έχω εικόνες τώρα, αλλά είχε μια χαρά χιόνι τότε η Πίνδος. Περισσότερο βέβαια είχε το καταπληκτικό 17-18 για εκεί .

Θα γυρίσω στον υπολογιστή και θα ψάξω και θα βάλω στο ανάλογο θέμα.

 

Στην Αμερική για αυτό έχει ενδιαφέρον ο καιρός τον χειμώνα. Ούτε κρύο όλη την ώρα ούτε χιόνια όλα την ώρα, αλλά εναλλαγές εντυπωσιακές, που φέρνουν όλα τα είδη καιρού. Εγώ με την σειρά θα ήλπιζα οι μάπα χειμώνες και καλά να ήταν σαν του 20-21. Βέβαια η πραγματικότητα για εμας εδώ είναι ότι αυτό είναι πλέον ότι καλύτερο έχουνε τα τελευταία 4 χρόνια στα κεντροβορεια ηπειρωτικά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι έκανα τα 12αρια, ωραίος ο τζιφος. Προσωπικά ελπίζω να έχουμε καλά 500αρια το μεσημέρι της Πέμπτης, μπας και δούμε καμία καταιγίδα, με τέτοιο εκτρωματικο καλοκαίρι που περάσαμε. Είναι οι 2 πιο βαρετές χρονιές (ολόκληρες) που θυμάμαι η μία πάνω στην άλλη με εξαίρεση τον Ιούνιο του 22. Καιρική όαση μπροστά στην καιρική ανυπαρξία... Βέβαια ήρθαν Ντανιέλ και Ηλίας, αλλά εδώ δεν ήταν εντός εποχής.

Τα δυτικα καλά πάνε και με Ευρωπαίο, για εδω σκουρα τα πραγματα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα δυτικά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα δουν καλές βροχές. Το ίδιο και η Θράκη, ίσως και ανατολική Μακεδονία. Αυτό είναι αρκετά καλό εάν αναλογιστεί κανένας ότι:

- Άμα δουν βροχές αυτές οι περιοχές, η υπόλοιπη χώρα θα καλυφθεί στην χειρότερη με συννεφιά. Φαινόμενα θα υπάρξουν φυσικά και αλλού... Θα κρυφτεί επισης ο ήλιος και επιτέλους θα ανασάνουμε...

- Θα έχουμε σταθερή πτώση της θερμοκρασίας, ειδικά από τις 190+ ώρες..

 

Υ.γ. Ποτέ δεν ξέρεις... Έχει ο καιρός γυρίσματα... Είτε προς τα χειρότερα σενάρια είτε προς τα καλύτερα. Ο Νοέμβρης θα είναι διαφορετικός, το μόνο σίγουρο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Τα δυτικά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα δουν καλές βροχές. Το ίδιο και η Θράκη, ίσως και ανατολική Μακεδονία. Αυτό είναι αρκετά καλό εάν αναλογιστεί κανένας ότι:

- Άμα δουν βροχές αυτές οι περιοχές, η υπόλοιπη χώρα θα καλυφθεί στην χειρότερη με συννεφιά. Φαινόμενα θα υπάρξουν φυσικά και αλλού... Θα κρυφτεί επισης ο ήλιος και επιτέλους θα ανασάνουμε...

- Θα έχουμε σταθερή πτώση της θερμοκρασίας, ειδικά από τις 190+ ώρες..

 

Υ.γ. Ποτέ δεν ξέρεις... Έχει ο καιρός γυρίσματα... Είτε προς τα χειρότερα σενάρια είτε προς τα καλύτερα. Ο Νοέμβρης θα είναι διαφορετικός, το μόνο σίγουρο...

Δεν υπαρχει ουτε συννεφια ουτε βροχες...μονο ηλιος και ζεστη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Δεν υπαρχει ουτε συννεφια ουτε βροχες...μονο ηλιος και ζεστη....

Εσένα τα μοντέλα έτσι κι αλλιώς σε έχουν σε τρύπα... Υετική και νεφικη ...

Μίλησα με τα κεντρικά του τζιφου αλλά με διαβεβαίωσαν πως δεν κάνουν κάποιο λάθος... 

Έξω από εδώ προδότη!😡

Φιλικά πάντα! Χεχεχε

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Εσένα τα μοντέλα έτσι κι αλλιώς σε έχουν σε τρύπα... Υετική και νεφικη ...

Μίλησα με τα κεντρικά του τζιφου αλλά με διαβεβαίωσαν πως δεν κάνουν κάποιο λάθος... 

Έξω από εδώ προδότη!😡

Φιλικά πάντα! Χεχεχε

 

 

Εμενα εδω που ειμαι λιγο πολυ απ οπου και να ρθει θα με παρει🤣🤣....

Μην ακους το σακη 13....δεν υπαρχει φινοπωρο 😅😅😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Delsnow είπε:

Εμενα εδω που ειμαι λιγο πολυ απ οπου και να ρθει θα με παρει🤣🤣....

Μην ακους το σακη 13....δεν υπαρχει φινοπωρο 😅😅😅

Κακές παρέες το ξέρω.. Καύσωνα και ξέρω ψωμί γατάκια😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...