Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απογοητευτικα τα ραν για τις κοντινες ωρες με την θερμη εισβολη να πιανει στην πελοποννησο 15αρια στα 850 και μαλιστα το τραβαει 2-3 μερες. Στην συνεχεια ελπιζουμε για το διαστημα 17+/12, αλλα ποσες φορες το χουμε πει αυτο το τελευταιο διαστημα και δεν εγινε τιποτα. Το πρωτο μισο του μηνα δεδομενα κλεινει  θερμο πλεον τουλαχιστον στα νοτια. 

Παρολα τα καιρικα δρωμενα δεν πτοηθηκα και τελειωσα την ερευνα χιονιαδων θεσσαλονικης 2010-23 και οριστε για οποιον ενδιαφερει τα σχετικα αποτελεσματα σε τελικα 51 μερες χιονοπτωσης (αν εχω χασει κανα 3-4 μερες με αερομεταφερομενες δεν το γνωριζω γιατι δεν βρισκομαι στην περιοχη αλλα εκανα οσο καλυτερη συλλογη μπορουσα). Ιδου  λοιπον 

image.png.4fda35ab5fc4008ad23e91028504bf64.png

image.png.49787e9e80a049cefa840210c358074a.png

image.png.dbb028bf8b5f7b7ca73963e429c30d68.png

Χαμηλο απο ΒΔ Ελλαδα (Κερκυρα) κατευθυνομενο ΝΑ προς κεντρικο Αιγαιο, -6,5 στα 850, -28 στα 500, ΒΒΔ επιφανειας και ΝΝΔ στα 700hpa, κορεσμενη ατμοσφαιρα σε υδρατμους απο τα χαμηλα στρωματα ως και λιγο πανω απο τα 700hpa, παχος στρωματος 1000-850hpa 1284gpm και παχος 1000-500hpa 5284gpm

Και εδω η εικονα για Αθηνα σε συγκριση με θεσσαλονικη

image.png.576100b36a5a6b1878a86e667f50d8e0.png

Θα τα ανεβασω και αργοτερα στα στατιστικα!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είχα κανά 2 μέρες να δω μοντέλα. Όσο αφορά τα χιόνια εγώ βλέπω ότι θα είναι τυπικότατα στο ραντεβού τους . Να δούμε αν μπορεί να βγει κανένα χαμηλό να δώσει υετό στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας.  Πιστεύω ότι θα βγει στο Ιόνιο και θα πάμε σε Grande κακοκαιρία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Έτσι ακριβώς ...εστιάζουμε σε μια υποτιθέμενη ημερομηνία για πιθανή κακοκαιρία η οποία τελικά τις περισσότερες φορές δεν έρχεται ή έρχεται πολύ λάιτ με ελάχιστα φαινόμενα..... και χάνουμε πριν και μετά άπειρες μέρες με πάνω από τα κανονικά και χωρίς φαινόμενα.....μέχρι τις 15-16 του μήνα τελικά τα πράγματα θα κιλήσουν αρκετά χάλια για την εποχή.....το μετά άγνωστο ....

Από τις 17 Νοεμβρίου και μετά εδώ Θεσσαλονίκη είμαστε σε βαθύ φθινόπωρο με πινελιές έντονες χειμώνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η γκρίνια τουλάχιστον η δική μου και τουλάχιστον για την περιοχή μου είναι το χιόνι και η χιονόστρωση...είχαμε έναν πολύ νορμάλ Σεπτεμβρίου έναν κακό Οκτώβριο και έναν μέτριο προς νορμάλ Νοέμβριο...μέχρι στιγμής ναι έχουμε έναν παλιακο Δεκεμβρίο άσχετα με τα θέλω μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Η γκρίνια τουλάχιστον η δική μου και τουλάχιστον για την περιοχή μου είναι το χιόνι και η χιονόστρωση...είχαμε έναν πολύ νορμάλ Σεπτεμβρίου έναν κακό Οκτώβριο και έναν μέτριο προς νορμάλ Νοέμβριο...μέχρι στιγμής ναι έχουμε έναν παλιακο Δεκεμβρίο άσχετα με τα θέλω μου...

Βαγγέλη είναι ιεροσυλία να μιλάμε για παλιακό Δεκέμβρη....θα σηκωθεί το 2001 και θα μας τιμωρήσει..........χαχαχα.....

για 4 μέρες έως και 10 βαθμούς πάνω από τα κλιματικά και χωρίς υετό για άλλες 6 μέρες τουλάχιστον.......

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=12&date=2023-12-08&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Απογοητευτικα τα ραν για τις κοντινες ωρες με την θερμη εισβολη να πιανει στην πελοποννησο 15αρια στα 850 και μαλιστα το τραβαει 2-3 μερες. Στην συνεχεια ελπιζουμε για το διαστημα 17+/12, αλλα ποσες φορες το χουμε πει αυτο το τελευταιο διαστημα και δεν εγινε τιποτα. Το πρωτο μισο του μηνα δεδομενα κλεινει  θερμο πλεον τουλαχιστον στα νοτια. 

Παρολα τα καιρικα δρωμενα δεν πτοηθηκα και τελειωσα την ερευνα χιονιαδων θεσσαλονικης 2010-23 και οριστε για οποιον ενδιαφερει τα σχετικα αποτελεσματα σε τελικα 51 μερες χιονοπτωσης (αν εχω χασει κανα 3-4 μερες με αερομεταφερομενες δεν το γνωριζω γιατι δεν βρισκομαι στην περιοχη αλλα εκανα οσο καλυτερη συλλογη μπορουσα). Ιδου  λοιπον 

image.png.4fda35ab5fc4008ad23e91028504bf64.png

image.png.49787e9e80a049cefa840210c358074a.png

image.png.dbb028bf8b5f7b7ca73963e429c30d68.png

Χαμηλο απο ΒΔ Ελλαδα (Κερκυρα) κατευθυνομενο ΝΑ προς κεντρικο Αιγαιο, -6,5 στα 850, -28 στα 500, ΒΒΔ επιφανειας και ΝΝΔ στα 700hpa, κορεσμενη ατμοσφαιρα σε υδρατμους απο τα χαμηλα στρωματα ως και λιγο πανω απο τα 700hpa, παχος στρωματος 1000-850hpa 1284gpm και παχος 1000-500hpa 5284gpm

Και εδω η εικονα για Αθηνα σε συγκριση με θεσσαλονικη

image.png.576100b36a5a6b1878a86e667f50d8e0.png

Θα τα ανεβασω και αργοτερα στα στατιστικα!

Είσαι θηρίο! Μπράβο! Οταν βρω περισσοτερο χρονο θα τα μελετησω εκτενεστερα με την ησυχια μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα μετά τις απανωτές φάπες των τελευταίων ετών μου φαίνεται άπιαστο όνειρο να κάνει παλιακό Χειμώνα και είναι η πρώτη φορά φέτος που είναι σαν να έχω πάθει αναισθησία στην επαναλαμβανόμενη καιρική αδιαφορία που βιώνουμε, λες και αρχίζει να παγιώνεται υποσυνείδητα η καινούργια καιρική πραγματικότητα, την οποία εννοείται συχένομαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτάξτε το 2005 ποσό θεωρητικά θα έμοιαζαν οι χάρτες με το επομενο σουκου αν εβγαινε 

 

archives-2005-12-11-0-0.png

archives-2005-12-11-0-1.png

archives-2005-12-11-0-7.png

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακούω για παλιακο χειμώνα και ότι παλιά 9 Δεκεμβρίου είχαμε μισό μέτρο χιόνι. Είμαι 42 χρονών και δε θυμάμαι προσωπικά τέτοια εποχή ν είχαμε παρέλαση χαμηλών και χιόνια στα πεδινά. 

Δε λέω ότι δεν έχει αλλάξει το κλίμα και ότι η πορεία των χαμηλών έχει αλλάξει. Αλλά όχι ότι αρχές Δεκεμβρίου είχε παγώσει η Ελλάδα.

Πάντως σήμερα εδώ Λάρισα έχει ψοφοκρυο και μια χαρά αίσθηση χειμώνα έχουμε. Και μην αναφερόμαστε στο 2001 , διότι αυτά  γίνονται μια στα τριάντα ή σαράντα χρόνια. 

Ο χειμώνας παραδοσιακά ξεκινά μετά τις 20 Δεκεμβρίου και περιμένουμε να δούμε πως θα πάμε φέτος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν επειδή βαρέθηκα να ακούω του ποτε ερχόταν ο χειμώνας παλια πριν τις 20 η γενικα το Δεκέμβρη στο σχολιασμό παλιών χαρτών ανέβασα απο το 1990 και μετα τους χειμωνας που ξεκινησαν πριν τις 20 δεκεμβρη μεχρι το 2006 ...Εκτός από τον 99 04 και 06 όλοι οι άλλοι χειμωνας ηρθαν πριν τις 18 του μηνα ...σε 11 από τους 16 χειμωνας εχω χιονιστει στα γρεβενα πριν τις  18 του μηνα και τα τελευταία 17 χρόνια εχω χιονιστει μονο σε 1 χειμωνα πριν τις 18 ...οπότε όσοι λετε για χειμωνας παλια που δε χιονιζει το Δεκέμβρη η δεν έκανε κρυο απλα έχετε κοντή μνήμη η προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τα χαλια μας 

Δε βάζω καν δεκαετία 70 και 80 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Βαγγέλη είναι ιεροσυλία να μιλάμε για παλιακό Δεκέμβρη....θα σηκωθεί το 2001 και θα μας τιμωρήσει..........χαχαχα.....

για 4 μέρες έως και 10 βαθμούς πάνω από τα κλιματικά και χωρίς υετό για άλλες 6 μέρες τουλάχιστον.......

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=12&date=2023-12-08&model=ecm&member=ENS&bw=1

Μα βρε σωτο μου το 2001 δεν ήταν παλιακος Δεκέμβριος...λογικά θα έπρεπε να γυρίσουμε πίσω στο 40-41 να βρούμε κάτι ανάλογο...και γενικά ο Δεκέμβριος δύσκολα έβγαζε χιόνι πριν τις 20 Θεσσαλονίκη απλά όταν βγάλει είναι τεράστιο.Παλιακος είναι ο Δεκέμβριος που χιονίζει στα γύρω ορεινά πάνω από μια φορά που έχει κρύο και βρέχει συχνά...Ε αυτά τουλάχιστον εδώ τα έχουμε από 17 Νοεμβρίου και μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ τα χω πει άπειρες φορές δεν μπορώ άλλο να γράφω .. οποίοι νομίζουν ότι είναι φυσιολογικό Δεκέμβρη μήνα να έχει κάθε τρεις και λίγο 5 και 10+ πάνω από την εποχή και κακοκαιρίες του 3-6ωρου αυτοί θα γνωρίζουν καλύτερα …. Για το ποτέ μπαίνει ο χειμώνας επισης την απάντηση την έχει δώσει ο ίδιος ο λαός με τις λαικες  ρησεις και η φύση εδώ και δεκαετίες … ενώ γι αυτό υπάρχουν φυσικά και οι μέσοι όροι … ο μέσος όρος  για αυτό το διάστημα που μιλάμε για παράδειγμα στα 850 είναι 0-1 βαθμοί στη κεντρική Μακεδονία που μάλιστα αφορά την 30ετια 1990-2020 που εσωκλείει την πολύ θερμη τελευταία 15ετια …δεν είναι +5 και βάλε στα 850 ώστε να πέσει στο μηδέν τις  τελευταίες μέρες κτλ και το κλείνω εδώ από μεριάς μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Εγώ τα χω πει άπειρες φορές δεν μπορώ άλλο να γράφω .. οποίοι νομίζουν ότι είναι φυσιολογικό Δεκέμβρη μήνα να έχει κάθε τρεις και λίγο 5 και 10+ πάνω από την εποχή και κακοκαιρίες του 3-6ωρου αυτοί θα γνωρίζουν καλύτερα …. Για το ποτέ μπαίνει ο χειμώνας επισης την απάντηση την έχει δώσει ο ίδιος ο λαός με τις λαικες  ρησεις και η φύση εδώ και δεκαετίες … ενώ γι αυτό υπάρχουν φυσικά και οι μέσοι όροι … ο μέσος όρος  για αυτό το διάστημα που μιλάμε για παράδειγμα στα 850 είναι 0-1 βαθμοί που μάλιστα αφορά την 30ετια 1990-2020 που εσωκλείει την πολύ θερμη τελευταία 15ετια …δεν είναι +5 και βάλε στα 850 ώστε να πέσει στο μηδέν τις  τελευταίες μέρες κτλ και το κλείνω εδώ από μεριάς μου 

 Σωτο μπες και δες χαρτες που ανέβασα απο δεκεμβρη τα προηγούμενα χρόνια ,,,θα σε πιάσει απελπισία κόντεψα να βάλω τα κλάματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μα βρε σωτο μου το 2001 δεν ήταν παλιακος Δεκέμβριος...λογικά θα έπρεπε να γυρίσουμε πίσω στο 40-41 να βρούμε κάτι ανάλογο...και γενικά ο Δεκέμβριος δύσκολα έβγαζε χιόνι πριν τις 20 Θεσσαλονίκη απλά όταν βγάλει είναι τεράστιο.Παλιακος είναι ο Δεκέμβριος που χιονίζει στα γύρω ορεινά πάνω από μια φορά που έχει κρύο και βρέχει συχνά...Ε αυτά τουλάχιστον εδώ τα έχουμε από 17 Νοεμβρίου και μετά.

Βαγγέλη δυστυχώς η αχιονια και η μη ύπαρξη φυσιολογικών Δεκεμβριδων μας κάνει να μεγαλοποιούμε και να ενθουσιαζόμαστε από τα πολύ μέτρια έως ελάχιστα που έκανε φέτος . Μιλάμε για κακοκαιρίες  του 3-6ωρου μόλις και τις δυο φορές και ενώ και στις δυο έχει προηγηθεί και έχει επέλθει πολύ θερμό διάστημα ανομβρο …. Απλά μπροστά στην ανυπαρξία έστω αυτών των ελαχίστων τα τελευταία χρόνια πιστεύουμε ότι επανήλθαμε στα φυσιολογικά ενώ είμαστε ακόμα πολύ μακριά από αυτά …. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

 Σωτο μπες και δες χαρτες που ανέβασα απο δεκεμβρη τα προηγούμενα χρόνια ,,,θα σε πιάσει απελπισία κόντεψα να βάλω τα κλάματα 

Δεν θέλω να μπω γιατί θα νευριάσω …. Χαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χεχεχε εγώ κάθομαι με τζάκι, βλέποντας ταινία και περιμένοντας τον τζίφο... Μόνο τότε θα πω καληνύχτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Λοιπόν επειδή βαρέθηκα να ακούω του ποτε ερχόταν ο χειμώνας παλια πριν τις 20 η γενικα το Δεκέμβρη στο σχολιασμό παλιών χαρτών ανέβασα απο το 1990 και μετα τους χειμωνας που ξεκινησαν πριν τις 20 δεκεμβρη μεχρι το 2006 ...Εκτός από τον 99 04 και 06 όλοι οι άλλοι χειμωνας ηρθαν πριν τις 18 του μηνα ...σε 11 από τους 16 χειμωνας εχω χιονιστει στα γρεβενα πριν τις  18 του μηνα και τα τελευταία 17 χρόνια εχω χιονιστει μονο σε 1 χειμωνα πριν τις 18 ...οπότε όσοι λετε για χειμωνας παλια που δε χιονιζει το Δεκέμβρη η δεν έκανε κρυο απλα έχετε κοντή μνήμη η προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τα χαλια μας 

Δε βάζω καν δεκαετία 70 και 80 

Αντωνη κανεις ενα λαθος το ειπες και μονο σου τα τελευταια 17 χρονια τι εχει συμβει αρα ζεις σε νεα πραγματικοτητα οσο δεν καταλαβαινουμε οτι τα τελευταια 17 χρονια ειναι η νεα κανονικοτητα τοσο ια ψαχνετε  στο βαθος ετων κατι απο τα παλια..αλλες συνθηκες πλεον με αλλα μετρα και σταθμα συνεχιζουμε τι γινοταν το 90 και το 80 ειναι πλεον αλλο εργο παλιο.επισης οσο αφορα τα απολυτα πεδινα να κανουμε σημαια δυο διαταξεις 88 01 που ειναι εκτος του μο παλι ειναι εκτος λογικης 

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Δύσκολα θα βγει το χαμηλό του παιου αλλά θα το πάμε όσο πάει...

Ερε ειναι εκτος το κυριο του παιου

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι από πολύ δυτικά θα την αρχίσει την αναδίπλωση ο τζιφος με την διαφορά όμως ότι σ' αυτό το ραν ο αζορ δίνει ρέστα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπω...τρομερά γεωδυναμικα πάνω τρομερά και κάτω...ίσως με αυτό το πράγμα που μπορεί να κατέβει ως φαίνεται ομαζορ θα έπρεπε να σηκωθεί από τόσο δυτικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...