Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Αν παμε σε πλακωμα στο πρωτο κομματι που αναφερεις

Αυτο θα μας το δειξουν οι μεσοι οροι για τοσο μακρια και οχι τα κυρια  η τα κοντρολς του καθε μοντελου

Καλα γενικα νωρις ειναι χαρμανοκουβεντα να γινετε🤣🤣🤣. Θα δουμε σε 2 -3 μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Και 19/12/21 χιόνισε ως πολύ χαμηλά, στον Γέρακα έριξε το πρωί 7-8 χιονόπτωση κανονική!

Ευχαριστώ για την διόρθωση, δεν το θυμάμαι καθόλου. Το 2017, πάντως, είχε στρώσει και σε σχεδόν πεδινά της Βοιωτίας. Την ίδια μέρα έπαιζε ο Παναθηναϊκός στην Λαμία υπό σφοδρή χιονόπτωση και χιονόστρωση, όσο εγώ είχα αποκλειστεί στην Αθηνών - Λαμίας λόγω διπλωμένης νταλίκας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ευχαριστώ για την διόρθωση, δεν το θυμάμαι καθόλου. Το 2017, πάντως, είχε στρώσει και σε σχεδόν πεδινά της Βοιωτίας. Την ίδια μέρα έπαιζε ο Παναθηναϊκός στην Λαμία υπό σφοδρή χιονόπτωση και χιονόστρωση, όσο εγώ είχα αποκλειστεί στην Αθηνών - Λαμίας λόγω διπλωμένης νταλίκας.

Το 17 ειχε στρωσει και λαρισα παιζαμε και εμεις κυπελλο με ξανθη τοτε 21/12 πρεπει να ηταν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Το 17 ειχε στρωσει και λαρισα παιζαμε και εμεις κυπελλο με ξανθη τοτε 21/12 πρεπει να ηταν

Το ξέρω, στην γειτονιά μου είχε πιάσει μόνο στις εύκολες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, vorios_polos είπε:

Εσύ πας να με παραπλανήσεις...σ έβαλε ο Σαλιγκαρος?η ο ταιναρος?🤣🤣🤣

Αφου ξέρεις πως εξαρχής για εσας δουλεύουμε φέτος. Ήταν η πρώτη μας προτεραιότητα μέχρι που κάηκε το φαγητό. Τώρα λοιπόν είπαμε να προσπαθήσουμε πάλι αλλά φαίνεται πως δεν είμαστε και οι πιο έμπειροι σεφ. Σκέψου θετικά όμως.. το καλό το φαγητό ξέρεις τι λένε....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα! καταστροφικο 00 απο τζιφο σκετη αηδια! ωραια αναδιπλωση βγαζει ο καναδος στις 200+ μπα τελικα μαπα και το ουκμο!

Επεξεργάστηκε από theodors3
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα.Σε κάθε τρέξιμο, διαφορετική θέση ο αντικυκλώνας.Δεν βγάζεις ακόμη άκρη.. υπομονή μέχρι Κυριακή, Δευτέρα για το άλλο ΣΚ και μετά...

Επεξεργάστηκε από Χειμωνας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρισάθλια τα πρωινά... Όλα Ιβηρική δείχνουν και εμάς μας καταπίνει ο υποτροπικος... Πως τα καταφερνουν και ξεκινούν παντα με το καλό σενάριο και όσο περνούν οι μέρες χαλάνε!? Απορία το εχω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, θετική νότα από τα πρωινά σήμερα. Πρέπει να έρθει το κύμα ζέστης για να έρθει το χιόνι όπως φαίνεται. Χεχεχε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, τελικά ούτε σταγόνα δεν έπεσε εδώ (για ακόμη μία φορά τις τελευταίες μέρες) ενώ όλα τα προγνωστικά εχθές το πρωί έδιναν βροχή και αρκετά σενάρια πολύ βροχή μάλιστα!

Έξω έχουμε σπαστή συννεφία, ούτε υποψία για βροχή και ο τζίφος ακόμη και στο πρωινό του τρέξιμο δίνει βροχές...

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=0&date=2023-12-08&model=gfs&member=ENS&bw=1

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Τόσο τραγικά στην προγνωσιμότητα δεν τα θυμάμαι ποτέ άλλοτε τα μοντέλα...

Δεν έχω πλέον καμία διάθεση να ασχολήθώ με τον καιρό, μόνο για την παρέα θα μπαίνω εδώ και αυτή θα είναι η ενασχόλησή μου με τον καιρό μέχρι να πειστώ (κάποια στιγμή) ότι κάτι άλλαξε σε καιρό και μοντέλα πρόγνωσης. Απλά συμβουλή μου μην πιστεύετε τίποτα από ότι δείχνουν τα μοντέλα (ανεξάρτητα πόσο απέχει χρονικά) γιατί θα απογοητευτείτε...

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρισάθλια τα πρωινά... Όλα Ιβηρική δείχνουν και εμάς μας καταπίνει ο υποτροπικος... Πως τα καταφερνουν και ξεκινούν παντα με το καλό σενάριο και όσο περνούν οι μέρες χαλάνε!? Απορία το εχω

 

Καλημέρα, θετική νότα από τα πρωινά σήμερα. Πρέπει να έρθει το κύμα ζέστης για να έρθει το χιόνι όπως φαίνεται. Χεχεχε.

Και κάπως έτσι αρχίζω τα ψυχοφαρμακα  πρωί πρωί 😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλημέρα, θετική νότα από τα πρωινά σήμερα. Πρέπει να έρθει το κύμα ζέστης για να έρθει το χιόνι όπως φαίνεται. Χεχεχε.

Μάλλον κι εγώ έτσι το κόβω...επίσης πρέπει μια φορά επιτέλους να μας κάτσει σωστά η διαφαινόμενη αναδίπλωση του αζορικου.Ολα τα μοντέλα το δείχνουν αυτό το μάζεμα προς τα δυτικά και την μετέπειτα αναδίπλωση αλλά σ αυτό το σημείο ο αζορ θα πρέπει να είναι σφρυγιλος έτσι ώστε να αποκλείσουμε αρχικά διασπάσεις σφήνες και όλα αυτά και να αποκλειστεί σε πρώτη φάση η δυτική Ευρώπη γιατί αν έχουμε να κάνουμε με χλιαρό αζορικο εύκολα μετατρέπεται σε ουρά του γροιλανδικου η διασοατε κατά την κάθοδο Αυλώνα κτλ....μετά έχουμε καιρό για να δούμε πού και πώς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν εχει αλλαξει κατι προς το αρνητικο απο εχθες σύμφωνα με τα πρωινα ens,σταθερα καλούτσικα …πρεπει να γινει το step up ομως απο αυριο μεθαυριο.Καλημερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, south coast είπε:

Δεν εχει αλλαξει κατι προς το αρνητικο απο εχθες σύμφωνα με τα πρωινα ens,σταθερα καλούτσικα …πρεπει να γινει το step up ομως απο αυριο μεθαυριο.Καλημερες

Είναι αρκετά μακριά ακόμα για να γίνει το στεπ απ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, snow_evia said:

Είναι αρκετά μακριά ακόμα για να γίνει το στεπ απ

Μεθαυριο θα ειναι 7-8 μερες πριν …οποτε θα θελουμε σιγα Σιγα ενα κλικ καλυτερα σεναρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ μεγάλο ραν ο ευρωπαίος για προσηνεμοτουρκιές , η εισβολη μας ειναι στις 300-320 ωρες ακομα, οποτε θελουμε μεσους ορους -1 -2 για κατι μεγαλο. Οταν πεσουμε στις 240 πρεπει να αρχισουμε να βλεπουμε -4 και κατω.

ECM1-240.GIF?08-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως ο φετινός χειμώνας πρέπει  θεωρείται πλέον πιο πετυχημένος από τον περσυνό. Τα ορεινά της θεσσαλονικης πριν της 10 δεκ  έχει χιόνισει δύο φορές και έπεται σίγουρη συνέχεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seventower είπε:

Πάντως ο φετινός χειμώνας πρέπει  θεωρείται πλέον πιο πετυχημένος από τον περσυνό. Στα ορεινά της θεσσαλονικης πριν της 10 δεκ  έχει χιόνισει δύο φορές και έπεται σίγουρη συνέχεια 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, south coast είπε:

Μεθαυριο θα ειναι 7-8 μερες πριν …οποτε θα θελουμε σιγα Σιγα ενα κλικ καλυτερα σεναρια.

Πριν τις 21 δεν υπάρχει κάτι για τα πεδινά με τα σημερινά στοιχεία. Κυριακή όντως πρέπει να αρχισουν να πεφτουν οι ΜΟ στα 12Ζ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Filippos said:

Πριν τις 21 δεν υπάρχει κάτι για τα πεδινά με τα σημερινά στοιχεία. Κυριακή όντως πρέπει να αρχισουν να πεφτουν οι ΜΟ στα 12Ζ.

17-18 και μετα κοιταμε την ολη φαση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

γεια σουφίλε μου, να ξέρεις, παίζει να είναι το πιο σχετικό πόστ από όλα το δικό σου... χεχεχε.

Θα σου στείλω το λινκ από ένα μήνυμα που έγραωα πριν κάποιες μέρες για τις μετωπικές επιφάνειες

Κατά τα άλλα είναι χρήσμα και τα 2.. Και να προσθέσω πάνω σε αυτά ότι κάποιες φορές έχουμε μέτωπα μόνο στα 500αρια, κάποιες φορές μόνο στα 850, όπως πριν λίγες μέρες, και τις περισσότερες φορές και στα 2, απλά με λίγο διαφορετική θέση, δηλαδή υπαρχει μια κλίση καθ΄ύψος του μετώπου.

 

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...