Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, INUIT είπε:

χοντρικα απο ξημερωματα τριτης μεχρι τεταρτη απογευμα , κατα διαστηματα ,,,.....βασικα ας παραμεινει η ταση και μεχρι το ναου καστ θα ψαχνουμε  το τελευταιο συννεφακι !!!!

Μακάρι INUIT....εντωμεταξύ τώρα ακούω στην τηλόραση ..ότι "εμεις προειδοποιήσαμε για τράι ισχυρά κύματα τον χειμώνα" και βλέπω λέγαν για τον κωρονοιό.....ασταδιάλα...πρωί πρωί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

6 μέρες ο μέσος όρος κάτω από τα κλιματικά. Να μια εικόνα που δεν έχουμε ξαναδεί φέτος

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

Πολύ δυνατό διαγραμμα πανω απο τα 300 μακαρι να χα τετοιο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα!Με αυτούς τους χάρτες πως να μην σου ανοιγει η όρεξη;Αυτό αξίζει να πούμε "πάμε να το φέρουμε". Απο την αλλή βέβαια...λίμνες, λιμνούλες, αποκοπές,πρασινάδες,Γροιλανδίες,Σκανδιναβίες

VOJcFU.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καλημέρα!Με αυτούς τους χάρτες πως να μην σου ανοιγει η όρεξη;Αυτό αξίζει να πούμε "πάμε να το φέρουμε". Απο την αλλή βέβαια...λίμνες, λιμνούλες, αποκοπές,πρασινάδες,Γροιλανδίες,Σκανδιναβίες

VOJcFU.gif

στη νοτιοανατολικη γωνια της ευρωπης.......πολυ αγχος το σπορ !!!! και συνηθως μενουμε μ αυτο 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απ' τη μία θέλω να πέσει 1-2 βαθμούς μπας και κάνει κάτι και στο Βόλο, από την άλλη όμως φοβάμαι μη μειώσει υετό αν πέσει η Τ. Ενώ όπως το δείχνει τώρα στο Βόλο έχει χιονόνερο στην καλύτερη αλλά στο Πήλιο ακόμη και κάτω των 500μ έχει χιονοπάρτυ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

καλημερα icon κ τζεμ βαζουν κ την πεμπτη στο παιχνιδι! 

πεμπτη πρωι και ο τζιφος εχει καλα φαινομενα δυτικη μακεδονια θεσσαλια .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα και σήμερα!

Θα μου πεις ακόμα δεν είδαμε τι θα γίνει τελικά στο διάστημα 8-11 ΙΑΝ ,,, έλα, όμως, που μπαίνουν ψύλλοι στα αυτιά μας, και κυρίως των προσήνεμων αυτή τη φορά, για τις 13-14 ΙΑΝ για κάτι αξιοπρεπές ακόμα και σε ημιορεινές περιοχές ,,,

Λίγο να κρατήσει ο αντικυκλώνας μεταξύ Βρετανίας και Σκανδιναβίας και λίγο να προλάβει να μπει σφήνα ο υποτροπικός στην Ιβηρική (και ιδανικά προς Κυανή Ακτή Γαλλίας), μεταξύ του πεδίου εναπομείναντων χαμηλών πιέσεων της προηγούμενης διαταραχής και κυρίως του όχι ιδιαίτερα ισχυρού χαμηλού του Ατλαντικού που φαίνεται να αποκόπτεπται στις 10 ΙΑΝ απο το εκτεταμένο χαμηλό νότια της Γροιλανδίας και μπορεί να δούμε όμορφες χειμερινές καταστάσεις 

Σχετικά δύσκολη υπόθεση, αλλά εφικτή ,,, θα είμαστε σοφότεροι ως προς αυτό την Κυριακή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να βλεπεις τετοιο χαρτη....και να μη σου κανει το χατηρι!!!!!!   αν μπορουσε να "αδειασει" λιγο  ο ατλαντικος..........ή και να στγνωσει τωρα που το σκεφτομαι .........😂😂😂

gfsnh-1-198.png?0

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Απ' τη μία θέλω να πέσει 1-2 βαθμούς μπας και κάνει κάτι και στο Βόλο, από την άλλη όμως φοβάμαι μη μειώσει υετό αν πέσει η Τ. Ενώ όπως το δείχνει τώρα στο Βόλο έχει χιονόνερο στην καλύτερη αλλά στο Πήλιο ακόμη και κάτω των 500μ έχει χιονοπάρτυ.

Με μια σύγκλιση τα λύνεις και τα δυο πρόβλημα. Δεν φαίνεται βέβαια ακόμη να βγαίνει.  Έχουμε χρόνο ομως. Διαφορετικά εγω θα προτιμούσα το χιονοπάρτυ στα 500μ αλλα γούστα ειναι αυτά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Με μια σύγκλιση τα λύνεις και τα δυο πρόβλημα. Δεν φαίνεται βέβαια ακόμη να βγαίνει.  Έχουμε χρόνο ομως. Διαφορετικά εγω θα προτιμούσα το χιονοπάρτυ στα 500μ αλλα γούστα ειναι αυτά. 

Ναι μεταξύ ψευτοχιονιού χωρίς χιονόστρωση στο Βόλο (γιατί στην καλύτερη αυτό μπορεί να γίνει) με 10εκ στην Πορταριά, προτιμώ βροχή εδώ με 4-5 βαθμούς και 30εκ στην Πορταριά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έχει ακόμη δρόμο για μετά την 9/1...το 13-15 το φωνάζω από εχθές ότι μου έχει κάτσει ότι μπορεί να βγει καλό χιόνι ημιορεινών για την περιοχή εδώ, υπο παρακολούθηση...

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Σαφώς και έχουν βελτιωθεί κάπως τα πράγματα σήμερα. Οι χάρτες είναι τεράστια ευκαιρία για ιστορικό προσήνεμο χιόνι, παλαιάς εποχής αλλά δε λέει να μας το κάνει. Θα είναι τεράστια νίκη για εμάς άμα καταφέρουμε να κρατήσουμε μακριά μας τα σενάρια του Γροιλανδικού. Εδώ δε μπορούμε να χιονιστούμε τώρα που θα μπορούσαμε, δεδομένων και των ωρών, για τέλη μήνα θα ελπίζουμε σε τι;; Ξημερώσαμε...

Όσο για τα μοντελάκια, και το ανατολικό μοντελικό μπλοκ άστο.. ιάπωνα, κινέζο και τον νεοεμφανισθέντα κορεάτη, τους κοιτάμε από την απελπισία μας και μόνο και για οφθαλμολουτρο, μπας και πάμε με ησυχία για ύπνο. Και τον καναδό δεν είναι να τον κοιτάς. Παραμένουμε στα άλλα, με τον αμερικάνο να βρίσκεται σε πολύ καλά φεγγάρια πράγματι τελευταία.

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατ αρχήν για να παρηγορηθείτε...δείτε συνολικά χάρτες Βόρειου ημισφαιρίου...η κλιματική αλλαγή πήγε περίπατο...ένας τεράστιος Αυλώνας καθετε ΒΑ μας και στροβιλίζεται....από την άλλη όλα αυτά συμβαίνουν...χωρίς κάν να υπάρχει μεσηβρινή κυκλοφορία.. η ΑΣΘ.απλά ο πολικός στρόβιλος....εχει κατεβεί πολύ νότια.

-Φαβορί με Ευρωπαίο....ΒΔ Αιγαίο και Ευβοια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημερα!!!Ερχονται ομορφες μερες που θα θυμισουν χειμωνα...Αλλα πεδινο χιονι θα μου επιτρεψετε.. Δεν υφισταται....Μετα απο τετοια βαρετοκαιρια και παντελης ελλειψη χιονιου,αντικειμενικα θα θελαμε κατι καλυτερο...Μπορουν να υπαρξουν βελτιωσεις με αρκετα χιονια αλλα στην καλυτερη θα αφορουν ημιορεινα τμηματα της χωρας...

Για μενα τουλαχιστον οταν χαρακτηριζω μια διαταραχη ως"χιονιας"εννοω πεδινα αυστηρα..Και ξαναγραφω..Πεδινο χιονι και με τα σημερινα στοιχεια δεν υφισταται..Ευχομαι εστω αυτες οι διαταραχες που ερχονται να ειναι τα προεορτια για την συνεχεια....Αλλα δεν γινεται να χαιρομαι επειδη θα χιονισει στα 500 μετρα οταν φετος δεν εχει κανει χειμωνα πουθενα..Εχουμε φτασει Γεναρη και ακομα πχ στην Αθηνα δεν εχουμε σημειωσει θερμοκρασια μεγιστη μονοψηφια..Και να ταν μονο η Αθηνα.. Καλα θα ταν...Μιλαμε για τραγικα δρωμενα...Τελος παντων..Απλα καλο θα ηταν στους χαρτες να βλεπουμε αυτο που δειχνουν και αποτυπωνουν και οχι οτι θα θελαμε εμεις να δουμε...

Παντα φιλικα..Καλη συνεχεια...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Κατ αρχήν για να παρηγορηθείτε...δείτε συνολικά χάρτες Βόρειου ημισφαιρίου...η κλιματική αλλαγή πήγε περίπατο...ένας τεράστιος Αυλώνας καθετε ΒΑ μας και στροβιλίζεται....από την άλλη όλα αυτά συμβαίνουν...χωρίς κάν να υπάρχει μεσηβρινή κυκλοφορία.. η ΑΣΘ.απλά ο πολικός στρόβιλος....εχει κατεβεί πολύ νότια.

-Φαβορί με Ευρωπαίο....ΒΔ Αιγαίο και Ευβοια....

Ευτυχως ειναι η μονη μας παρηγορια...εχω κατι συγγενεις στην γερμανια και μου ειπαν θα μου στειλουν λιγο χιονι να δω πως ειναι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρώτη φορά στη ζωή μου βλέπω τέτοιο γροιλανδικο σε χάρτες. Δεν ήξερα ότι μπορεί να υπάρξει τέτοια κυκλοφορία. Είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε τι θα συμβει. 

Ο πολικός λοβος δε λέει να σπάσει με τίποτα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Κατ αρχήν για να παρηγορηθείτε...δείτε συνολικά χάρτες Βόρειου ημισφαιρίου...η κλιματική αλλαγή πήγε περίπατο...ένας τεράστιος Αυλώνας καθετε ΒΑ μας και στροβιλίζεται....από την άλλη όλα αυτά συμβαίνουν...χωρίς κάν να υπάρχει μεσηβρινή κυκλοφορία.. η ΑΣΘ.απλά ο πολικός στρόβιλος....εχει κατεβεί πολύ νότια.

-Φαβορί με Ευρωπαίο....ΒΔ Αιγαίο και Ευβοια....

ανανεωσε η Σουηδια 

Σουηδία: Αρνητικό ρεκόρ ψύχους με -46 βαθμούς Κελσίου

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...