Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ανεβαστε τις τεντες σε Αττικη 10 του μηνα πολυ δυνατο αερα δινει το 6αρι gfs..

51-289GR.gif

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στα πρωινα μεχρι στιγμης υπαρχει σαν ταση εναν φρεναρισμα στον ατλαντικο που χτες τον φουντωσαν αλλα ακομη δεν υπαρχει η υποψια για αρχη τασης για ψυχρη εισβολη απλα βλεπουμε τα μοντελα να διαπραγματευοντε δειχνωντας διαφορα σεναρια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

στα πρωινα μεχρι στιγμης υπαρχει σαν ταση εναν φρεναρισμα στον ατλαντικο που χτες τον φουντωσαν αλλα ακομη δεν υπαρχει η υποψια για αρχη τασης για ψυχρη εισβολη απλα βλεπουμε τα μοντελα να διαπραγματευοντε δειχνωντας διαφορα σεναρια...

Αν δεις την Αμερική θα πάθεις σοκ. Εγώ έπαθα. Εϊναι πολλά πράγματα που παίζουν ρόλο, αλλά είναι και ένα χαμηλό το οποίο εισέρχεται από τον Ειρηνικό

 

στο αικον περνάει μέσα στην Αμερική και ρουφάει τον πολικό στρόβιλο νοτιότερα. Στον τζίφο μπαίνει στον πολικό στρόβιλο, αλλά απορροφάται από αυτόν, Στον ευρωπαίο απλά κάνει ένα ταξίδι όλων των ΗΠΑ και φτάνει... στην Γαλλία. ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ!! δηλαδή τόσο μα ΤΟΣΟ διαφορετικά σενάρια που πραγματικά δεν έχει νόημα να κοιτάμε, ούτε πρόκειται να κάνω ανάλυση μεταβλητών όταν ξέρω ότι αυτό το χαμηλό μπορεί να στο στείλουν στα 12αρια σε άλλον πλανήτη 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν δεις την Αμερική θα πάθεις σοκ. Εγώ έπαθα. Εϊναι πολλά πράγματα που παίζουν ρόλο, αλλά είναι και ένα χαμηλό το οποίο εισέρχεται από τον Ειρηνικό

 

στο αικον περνάει μέσα στην Αμερική και ρουφάει τον πολικό στρόβιλο νοτιότερα. Στον τζίφο μπαίνει στον πολικό στρόβιλο, αλλά απορροφάται από αυτόν, Στον ευρωπαίο απλά κάνει ένα ταξίδι όλων των ΗΠΑ και φτάνει... στην Γαλλία. ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ!! δηλαδή τόσο μα ΤΟΣΟ διαφορετικά σενάρια που πραγματικά δεν έχει νόημα να κοιτάμε, ούτε πρόκειται να κάνω ανάλυση μεταβλητών όταν ξέρω ότι αυτό το χαμηλό μπορεί να στο στείλουν στα 12αρια σε άλλον πλανήτη 

ε ναι αφου αλλαζουν τραγικα ραν με ραν.ειπαμε τωρα ειμαστε σε φαση διαπραγματευσης οποτε δεν υπαρχει σεναριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και εκει που λεμε παμε για κατι καλο το τριτο δεκαημερο το 6αρι δινει ζεστη ελεος... το παραλληλο gfs πολυ καλυτερο..

gfs-0-360.png

 

gfs-1-366.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα σκάσει η κακοκαιρια σύμφωνα με το χειμερινό καιρικό συνήθειο του τρίτου δεκαημέρου.

Απλά θα μας κλείσει μέσα στις γιορτινές μέρες..... 🤫

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ώρες ώρες αναπολώ τις στιγμές εκείνες που απλά κοιτούσαμε τον ουρανό, τα σύννεφα, την λάμπα το βράδυ, το δελτίο για τους αγρότες,  με Μελανίτη, Ξηράκη, Λαζάνη, Καντερέ,  Καραμανή, Ζιακόπουλο κλπ , την γλυκιά αυτή προσμονή για την πρώτη νιφάδα......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Ώρες ώρες αναπολώ τις στιγμές εκείνες που απλά κοιτούσαμε τον ουρανό, τα σύννεφα, την λάμπα το βράδυ, το δελτίο για τους αγρότες,  με Μελανίτη, Ξηράκη, Λαζάνη, Καντερέ,  Καραμανή, Ζιακόπουλο κλπ , την γλυκιά αυτή προσμονή για την πρώτη νιφάδα......

Έχεις δίκαιο... Τώρα κοιτάμε τα μοντέλα χαιρόμαστε ή αγχωνόμαστε ( και πολλές φορές χωρίς λόγο ) και έτσι χάνουμε αυτή την ομορφιά που έχει η πραγματική προσμονή του χιονιού..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

γενικα δεν ειχα ποτε ιδιαιτερο θεμα με το να χιονισει αποκλειστικα στην πορτα μου αφου εχοντας μεινει βολο και γιαννενα, το να βρω χιονι παντα ηταν το πολυ ενα 20λεπτο υποθεση.... (ειναι αυτο που λεμε αν δεν παει ο μωαμεθ στο βουνο, παει το βουνο στο μωαμεθ)....το θεμα με φετος ειναι τιποτα απο τα 2 δεν βλεπω να γινεται......και σε καραντινα και γενικα οι χαρτες και τα διαγραμματα ειναι μια θλιψη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

γενικα δεν ειχα ποτε ιδιαιτερο θεμα με το να χιονισει αποκλειστικα στην πορτα μου αφου εχοντας μεινει βολο και γιαννενα, το να βρω χιονι παντα ηταν το πολυ ενα 20λεπτο υποθεση.... (ειναι αυτο που λεμε αν δεν παει ο μωαμεθ στο βουνο, παει το βουνο στο μωαμεθ)....το θεμα με φετος ειναι τιποτα απο τα 2 δεν βλεπω να γινεται......και σε καραντινα και γενικα οι χαρτες και τα διαγραμματα ειναι μια θλιψη

Συμφωνώ απολύτως Γιάννη, αλλά πίστεψε με, υπάρχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα εκεί έξω,  οπότε ας έχουμε την υγεία μας πάνω απο όλα και ας μην χαλιόμαστε με χάρτες κλπ.. Οτι είναι να γίνει, θα γίνει....Το χόμπι που διαλέξαμε έχει καταντήσει ούτως ή άλλως πολύ ψυχοφθόρο τα τελευταία χρόνια...Μεγάλη κουβέντα βέβαια, που δεν γίνεται απο εδώ μέσα...Καλό απόγευμα σε όλους!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χειμωνας στα μακρινα το σεναριο 18 gfs..σεναρια για πολυ ψυχος στην μοσχα στο διαγραμμα θετικο και για την χωρα μας..anim_sno6.gif

 

screencapture-www-wetterzentrale-de-en-show_diagrams-php-1607431393832.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Athinaios said:

ανεβαστε τις τεντες σε Αττικη 10 του μηνα πολυ δυνατο αερα δινει το 6αρι gfs..

51-289GR.gif

Οι νοτιοι. Οι βόρειοι είμαστε χαλαρά με το Νότια δεν φτάνει καν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, [weathermaniac] said:

Αν δεις την Αμερική θα πάθεις σοκ. Εγώ έπαθα. Εϊναι πολλά πράγματα που παίζουν ρόλο, αλλά είναι και ένα χαμηλό το οποίο εισέρχεται από τον Ειρηνικό

 

στο αικον περνάει μέσα στην Αμερική και ρουφάει τον πολικό στρόβιλο νοτιότερα. Στον τζίφο μπαίνει στον πολικό στρόβιλο, αλλά απορροφάται από αυτόν, Στον ευρωπαίο απλά κάνει ένα ταξίδι όλων των ΗΠΑ και φτάνει... στην Γαλλία. ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ!! δηλαδή τόσο μα ΤΟΣΟ διαφορετικά σενάρια που πραγματικά δεν έχει νόημα να κοιτάμε, ούτε πρόκειται να κάνω ανάλυση μεταβλητών όταν ξέρω ότι αυτό το χαμηλό μπορεί να στο στείλουν στα 12αρια σε άλλον πλανήτη 

Μιχάλη αποκλείεις το ενδεχόμενο να κοιτάς λάθος χάρτες φιλε? Γιατί όλα ξεκινάνε δλδ στο US και όχι εδώ στα παράλια της Σμύρνης ακριβώς μετά από μας? Και μετά με δυτική κυκλοφορία μας ξανάρχονται μέσω Ασίας, Αμερικής κλπ? 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Μιχάλη αποκλείεις το ενδεχόμενο να κοιτάς λάθος χάρτες φιλε? Γιατί όλα ξεκινάνε δλδ στο US και όχι εδώ στα παράλια της Σμύρνης ακριβώς μετά από μας? Και μετά με δυτική κυκλοφορία μας ξανάρχονται μέσω Ασίας, Αμερικής κλπ? 

 

Γιατί αν κοιτούσα τα παράλια Σμύρνης για να καταλάβω τον καιρό της Ελλάδος, η διαφορά φάσης θα έπαιρνε 15-20 μέρες+ [και άρα το πλήθος των σεναρίων είναι πρακτικά άπειρο] όταν η διαφορά φάσης της Αμερικής είναι το πολύ μια εβδομάδα, οπότε βρίσκομαι σε πολύ πιο λογικές προγνωστικές ώρες. Και προφανώς όταν κάτι τέτοιο δεν είναι τόσο μακριά, μπορώ και εγώ να καταλάβω με βάση τις αλλαγές εκεί, και την σύγκριση των μοντέλων το τι θα κάνει στον καιρό της Ευρώπης, με αρκετά καλή λεπτομέρεια.

Αν μου έλεγες τώρα που θα κινηθεί το χαμηλό της Κύπρου ανατολικότερα από αυτό που αναμενόταν πχ σε σύγκριση με πριν 30 ώρες, και με ρωτήσεις τι αλλαγές αναμένεται να προξενήσει στον καιρό, θα σου έλεγα πως απλά δεν έχω ιδέα.

Αυτός είναι ο κύριος λόγος. Την Αμερική την μελέτησα για πρώτη φορά στην Σοφία, και από τότε μου αποδεικνύει κάθε φορά το πόσο χρήσιμη είναι στην προγνωσιμότητα της γενικής κυκλοφορίας των συστημάτων της Ευρώπης, μια εβδομάδα αργότερα.

 

Επίσης, λόγω γεωγραφίας, ένα χαμηλό παρόμοιου μεγέθους στις ΗΠΑ μπορεί να προκαλέσει, πολύ μεγαλύτερη αλλαγή στην κυκλοφορία, από ότι ένα παρόμοιο χαμηλό στην Μεσόγειο πχ.

Σε ευχαριστώ για την ερώτηση!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, [weathermaniac] said:

Γιατί αν κοιτούσα τα παράλια Σμύρνης για να καταλάβω τον καιρό της Ελλάδος, η διαφορά φάσης θα έπαιρνε 15-20 μέρες+ [και άρα το πλήθος των σεναρίων είναι πρακτικά άπειρο] όταν η διαφορά φάσης της Αμερικής είναι το πολύ μια εβδομάδα, οπότε βρίσκομαι σε πολύ πιο λογικές προγνωστικές ώρες. Και προφανώς όταν κάτι τέτοιο δεν είναι τόσο μακριά, μπορώ και εγώ να καταλάβω με βάση τις αλλαγές εκεί, και την σύγκριση των μοντέλων το τι θα κάνει στον καιρό της Ευρώπης, με αρκετά καλή λεπτομέρεια.

Αν μου έλεγες τώρα που θα κινηθεί το χαμηλό της Κύπρου ανατολικότερα από αυτό που αναμενόταν πχ σε σύγκριση με πριν 30 ώρες, και με ρωτήσεις τι αλλαγές αναμένεται να προξενήσει στον καιρό, θα σου έλεγα πως απλά δεν έχω ιδέα.

Αυτός είναι ο κύριος λόγος. Την Αμερική την μελέτησα για πρώτη φορά στην Σοφία, και από τότε μου αποδεικνύει κάθε φορά το πόσο χρήσιμη είναι στην προγνωσιμότητα της γενικής κυκλοφορίας των συστημάτων της Ευρώπης, μια εβδομάδα αργότερα.

 

Επίσης, λόγω γεωγραφίας, ένα χαμηλό παρόμοιου μεγέθους στις ΗΠΑ μπορεί να προκαλέσει, πολύ μεγαλύτερη αλλαγή στην κυκλοφορία, από ότι ένα παρόμοιο χαμηλό στην Μεσόγειο πχ.

Σε ευχαριστώ για την ερώτηση!

Κι εγώ για την απάντηση Μιχάλη. Που σημαίνει ότι με τόσες πολλές παραμέτρους στο καιρικό χάος, τζάμπα κοιτάς και την Αμερικη. Φιλικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

Κι εγώ για την απάντηση Μιχάλη. Που σημαίνει ότι με τόσες πολλές παραμέτρους στο καιρικό χάος, τζάμπα κοιτάς και την Αμερικη. Φιλικά 

Για αυτό κοιτάω τις παραμέτρους με τάξεις μεγέθους μεγαλύτερης σημασίας, τεχνική που εφαρμοζεται σε όλους τους κλάδους της φυσικής, και της μετεωρολογιας😉

Και ως φυσικός είμαι εξασκημενος στο να τις βρισκω, που είναι και το δυσκολο κομμάτι, αλλά εφικτό 😀

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Χιόνια λέει η ΕΜΥ αύριο στα ημιορεινα Ηπειρου-Δυτικής Μακεδονίας, χλωμό το κόβω! 🤔🤔

Με 5 στα 850. Αυστηρά πανω από τα 2000μ τα χιόνια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για μετά τις 15/12 δεν έχει κανένα νόημα να απογοητευόμαστε σε κάθε run των μοντέλων . Μπορούμε να απογοητευτούμε μία και καλή με την εκτίμηση των μοντέλων για τον φετινό χειμώνα όσο αφορά την θερμοκρασία 😁.

Πάμε για αλλαγή της κυκλοφορίας στο τελευταίο δεκαήμερο και προφανώς όλοι θα θέλαμε να χειμωνιάσει επιτέλους αλλά άκρη από τώρα δεν βγαίνει. Αυτή την στιγμή πάντως δεν φαίνεται κάποια θετική τάση για να είμαστε ρεαλιστές αλλά μόνο ότι θα υπάρξει αλλαγή. Με το ζόρι θα χαιρόμουν ακόμη και αν κατοικούσα στην Μόσχα ή μάλλον για να το πω διαφορετικά, δεν υπάρχει μέρος στην Ευρώπη που θα ήθελα να περάσω το τελευταίο 10ήμερο βάσει χαρτών αυτή την στιγμή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Με 5 στα 850. Αυστηρά πανω από τα 2000μ τα χιόνια. 

Νομίζω θα έχει 2-3 βαθμούς στα 850 αύριο  οπότε ας πούμε ότι θα κατέβουν λίγο πιο κάτω τα χιόνια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...