Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μιχαηλ να σε ρωτήσω...υπαρχει περίπτωση να δουμε και κεραυνους αυριο στην ενταση το μεσημέρι γιατι βλεπω θα ανέβει και η θερμοκρασια στα 850..Η μπα;;..απλά θα βρέχει δυνατα;;

Ψυχρό μέτωπο είναι Αντώνη, καταιγίδες είναι δεδομένο ότι θα δημιουργηθούν από την γραμμή λαίλαπας, και λογικά θα περάσουν και σε εσάς κάποιες, απλά όχι με την τόσο μεγάλη ένταση που θα έχει στην Ήπειρο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ψυχρό μέτωπο είναι Αντώνη, καταιγίδες είναι δεδομένο ότι θα δημιουργηθούν από την γραμμή λαίλαπας, και λογικά θα περάσουν και σε εσάς κάποιες, απλά όχι με την τόσο μεγάλη ένταση που θα έχει στην Ήπειρο

Μονο στην αρχη θα χει η και πιο μετα;; ...Γιατί εχει συνεχομενη βροχη ενα 12ωρο και βαλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο οι ζωνικοι ανεμοι στα 10 hPa είναι ισχυροί τόσο θα βλέπουμε να "καίγονται" μέρες από τον χειμώνα. Άλλωστε προσωπικά πίστευα και πιστεύω ότι το διάστημα μέχρι τις 20 είναι καμένο (σε θέμα πιο κρυων συνθηκών)... 

Ευελπιστώ όμως ότι όλο αυτό θα λάβει τέλος κάποια στιγμή, μιας και τα μεσομακροπροθεσμα διαγράμματα αυτών των ανέμων μας δείχνουν ότι παίρνουν την κατιούσα προς τα τέλη του μήνα... 

Αν λοιπόν αυτή η τάση γίνει πιο έντονη, πιθανολογώ ότι σε καμία δεκαριά μέρες από τώρα οι χάρτες στα μεσοπροθεσμα θα παίρνουν την επιθυμητή για εμάς μορφή... 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μονο στην αρχη θα χει η και πιο μετα;; ...Γιατί εχει συνεχομενη βροχη ενα 12ωρο και βαλε

το μέτωπο όπως είπα θα είναι σχεδόν κάθετο στην Πίνδο, και η κίνηση του θα είναι πολύ αργή. Δεν θα είναι ένα πέρασμα δηλαδή. Θα είναι ένα ψυχρό μέτωπο το οποίο θα κινείται πολύ αργά νοτιοανατολικά, με πορεία νεφώσεων από τα νοτιοδυτικά προς τα βορειοανατολικά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Όσο οι ζωνικοι ανεμοι στα 10 hPa είναι ισχυροί τόσο θα βλέπουμε να "καίγονται" μέρες από τον χειμώνα. Άλλωστε προσωπικά πίστευα και πιστεύω ότι το διάστημα μέχρι τις 20 είναι καμένο (σε θέμα πιο κρυων συνθηκών)... 

Ευελπιστώ όμως ότι όλο αυτό θα λάβει τέλος κάποια στιγμή, μιας και τα μεσομακροπροθεσμα διαγράμματα αυτών των ανέμων μας δείχνουν ότι παίρνουν την κατιούσα προς τα τέλη του μήνα... 

Αν λοιπόν αυτή η τάση γίνει πιο έντονη, πιθανολογώ ότι σε καμία δεκαριά μέρες από τώρα οι χάρτες στα μεσοπροθεσμα θα παίρνουν την επιθυμητή για εμάς μορφή... 😉

Επιτελους μια λογικη σκεψη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Όσο οι ζωνικοι ανεμοι στα 10 hPa είναι ισχυροί τόσο θα βλέπουμε να "καίγονται" μέρες από τον χειμώνα. Άλλωστε προσωπικά πίστευα και πιστεύω ότι το διάστημα μέχρι τις 20 είναι καμένο (σε θέμα πιο κρυων συνθηκών)... 

Ευελπιστώ όμως ότι όλο αυτό θα λάβει τέλος κάποια στιγμή, μιας και τα μεσομακροπροθεσμα διαγράμματα αυτών των ανέμων μας δείχνουν ότι παίρνουν την κατιούσα προς τα τέλη του μήνα... 

Αν λοιπόν αυτή η τάση γίνει πιο έντονη, πιθανολογώ ότι σε καμία δεκαριά μέρες από τώρα οι χάρτες στα μεσοπροθεσμα θα παίρνουν την επιθυμητή για εμάς μορφή... 😉

Εχω ξαναμιλησει για τους ανεμους εκει πανω αλλα μάταια.Σε εναν χειμωνα με χαμηλη ζωνικοτητα αν θες,μπορει ανετα να κανει συνεχεις καταβασεις στη δυτικη ευρωπη κι εσυ να βραζεις οντας στον θερμο τομεα.Περυσι με τη ζωνικοτητα ρεκορ,ειχαμε εδω 4 διαφορετικα επεισοδια χιονιου και ρεκορ δεκαετιων χιονοκαλυψης στα πιο ψηλα,πανω απο τα 800 περιπου.Δεν υπαρχει καμια λογικη να ασχολουμαστε συνεχεια με το ποσο φυσαει στο...διαστημα..

Αυτα εντελως φιλικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να διορθωσω οχι δεν εχει λογικη,απλα πρεπει να τους κοιταμε ως ενα συμπληρωματικο στοιχειο στα πολλα αλλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωωω τι φuckατη προοπτικη για την επομενη εβδομαδα παει να παγιωθει!

Μονο παρηγορο τα ωραια χιονακια που θα πεσουν και θα μεινουν κυριως στην ΒΔ Χώρα!

Σαν ενας παλιος καλος Νοεμβρης! Αλλά δεν ειναι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιωργο η λογικη αφορουσε τα μεχρι τωρα σχολια αλλων κυριων εδω μεσα. Οσο για την ζωνικοτητα των ανεμων,ματαιο να προσπαθουμε να εξηγησουμε κατι εδω μεσα..εξαλλου υπαρχουν πολλα βιβλια επι τουτου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εχω ξαναμιλησει για τους ανεμους εκει πανω αλλα μάταια.Σε εναν χειμωνα με χαμηλη ζωνικοτητα αν θες,μπορει ανετα να κανει συνεχεις καταβασεις στη δυτικη ευρωπη κι εσυ να βραζεις οντας στον θερμο τομεα.Περυσι με τη ζωνικοτητα ρεκορ,ειχαμε εδω 4 διαφορετικα επεισοδια χιονιου και ρεκορ δεκαετιων χιονοκαλυψης στα πιο ψηλα,πανω απο τα 800 περιπου.Δεν υπαρχει καμια λογικη να ασχολουμαστε συνεχεια με το ποσο φυσαει στο...διαστημα..

Αυτα εντελως φιλικά.

Τα περσινά χιονογεγονότα ήταν εντελώς συγκυριακά και αφορούσαν περιοχές με σχετικά περιορισμένη έκταση ανά τη χώρα... Το γενικό παττερν ήταν κόλαφος και όλοι μας το θυμόμαστε ενώ εκεινοι οι συγκυριακοι χιονιαδες δεν αρκούσαν για να αλλάξει η μαύρη εικόνα του περσινού χειμωνα... 

Η αναφορά μου λοιπόν έχει να κανει με το ενδεχόμενο να αλλάξει αυτή η εμμονικη κυκλοφορία με τους νοτιάδες, η οποία επικρατεί από τα τέλη Νοέμβρη και θα επικρατεί για κάνα δεκαήμερο ακόμα... Και αυτή η εμμονικη κυκλοφορία συμπίπτει (όλως τυχαίως;) με την μεταβλητή που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου... 

Έτσι λοιπόν αποδίδω το ενδεχόμενο μιας ίσως ριζικής αλλαγής στην κυκλοφορία προς τις γιορτές, συν το ότι έχει πέσει και μια κατάθλιψη τις τελευταίες μέρες με το συγκεκριμένο παττερν, γι αυτό και αναλαμβάνω να το αναφέρω μήπως και αντιστραφεί το κλιμα... 

Επεξεργάστηκε από giannis.mar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πάντως εγώ θεωρώ ότι ο Δεκέμβριος είναι μια χαρά...είχαμε τη προοπτική να χιονιστουμε μια χαρά με τη λίμνη πριν 10 μέρες απλά δε μας έκατσε τη τράβηξε ο Αυλώνας ..Και με την επόμενη μετά από 2 μέρες που πήγε πολύ δυτικά...Κατά τύχη δε Χιονιστηκαν τα ημιορεινά...Όπως είχαν ευκαιρία και τα δυτικά ημιορεινά δεν έκατσε για λίγο...θα κάτσει πιστεύω πιο μετά φετος

Θα συμφωνήσω μαζί σου και για την ευκαιρία που είχαμε αλλά κυρίως με την λογική ότι εδώ και 17-18 χρόνια το πρώτο 20ημερο του Δεκέμβρη χάνεται .π.χ πέρσι η Πίνδος τέτοια μέρα δεν είχε ίχνος χιονιού , είδε 20 πόντους στις 10/12( και δεν ξαναείδε τίποτα...) το 2018 τελευταία στιγμή ήρθε το ΒΑ ρεύμα , το 2017 στις 10/12 μιλούσαμε για Πασχούγεννα  ( μετά βέβαια πάλι χιόνισε )  κτλ . Άπειρες φορές έχουμε κάνει γιορτές με κλειστά χιονοδρομικά , ειδικά τα Χριστούγεννα . Δεν βλέπω τίποτα το παράξενο στην χώρα μας .

Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι ΒΑ μας  η θερμοκρασιακή απόκλιση παίζει από +4 έως +12 εδώ και 2 μήνες ! Το χειρότερο είναι ότι δεν φαίνεται αυτό να αλλάζει ( στα έως τώρα τρεξίματα ). Η Ευρώπη είναι σε τραγική κατάσταση και παλεύει με το -5 στα 850.

Η λογική του ότι η εκτεταμένη χιονοκάλυψη  στην Σιβηρία ( σε επίπεδα ρεκόρ τον Νοέμβρη )  ,θα προκαλούσε την ανάπτυξη υψηλών πιέσεων , που με την σειρά τους θα διατάραζαν την ροή του Polar Vortex  και θα "φρέναρε" την κυκλοφορία  το τελευταίο δεκαήμερο του Δεκέμβρη ,προς το παρόν παραμένει ιδέα επιστημονικής φαντασίας.Υποτίθεται ότι υπάρχει ένα παράθυρο μέχρι τις 18/12 να δούμε κάποια θετική αλλαγή .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, antinod είπε:

Γιωργο η λογικη αφορουσε τα μεχρι τωρα σχολια αλλων κυριων εδω μεσα. Οσο για την ζωνικοτητα των ανεμων,ματαιο να προσπαθουμε να εξηγησουμε κατι εδω μεσα..εξαλλου υπαρχουν πολλα βιβλια επι τουτου.

Έτσι ακριβώς. Και δεν είναι μόνο οι ζωνικοι ανεμοι αλλά είναι και δείκτες όπως ο ΑΟ ο ΝΑΟ ο MJO ο ενσο κλπ. 

Όλοι αυτοί οι ''κυριοι'' κινούν τα νήματα ανάλογα και με την δυναμική τους και την επιρροή τους... 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, antinod είπε:

Γιωργο η λογικη αφορουσε τα μεχρι τωρα σχολια αλλων κυριων εδω μεσα. Οσο για την ζωνικοτητα των ανεμων,ματαιο να προσπαθουμε να εξηγησουμε κατι εδω μεσα..εξαλλου υπαρχουν πολλα βιβλια επι τουτου.

Γιατι ειναι ματαιο ρε Μακη;;Οποιος μπορει κι εχει ορεξη και γνωση μπορει να παραθετει και να επεξηγει.Δε βλεπω καμια ματαιοτητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν δεν γινει καποια εντυπωσιακη αλλαγη το επομενο 2ημερο μεχρι τις 20 δεν φαινεται να κανει κατι καθαρα χειμωνιατικο βεβαια ας περιμενουμε λιγο γιατι ακομη η κατατσταση  ειναι φλου στον ατλαντικο και στην αγαπημενη ηπειρο του μιχαηλ την αμερικα .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 με 18 δίνει και θέρμη ράχη το (βρωμο)ευρωπαικο; Θα πάρουμε τα βουνά? 

Προτείνω  να προτείνουμε στον ΟΠΑΠ νέο παιγνίδι, το ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΚΑΙΡΙΚΟ, με δυνατότητα live bet ένα 2ωρο πριν κάθε ραν. Τέτοια τζανκια που είμαστε θα χ@@@ει στο ταληρο

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν είχαμε οριακά  αρνητικές Τ στα 850 -28 στα 500 με δυτικό ρεύμα θα έπεφταν στα 600 μέτρα τα υψόμετρα χιονόπτωσης οπότε εκεί μιλάμε για χιόνια δυτικών, η σαν να χιονίζει στην Λάρισα κατά αντιστοιχία. Δεν ξέρω αν είμαι αρκετά σαφής κάνω ότι μπορώ 

Ε το θέμα είναι τι έχουμε στην πραγματικότητα. Με θετικές παντού δεν ξέρω πως θα χιονίσει στην Πίνδο στα 1300 πάντως..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Τα περσινά χιονογεγονότα ήταν εντελώς συγκυριακά και αφορούσαν περιοχές με σχετικά περιορισμένη έκταση ανά τη χώρα... Το γενικό παττερν ήταν κόλαφος και όλοι μας το θυμόμαστε ενώ εκεινοι οι συγκυριακοι χιονιαδες δεν αρκούσαν για να αλλάξει η μαύρη εικόνα του περσινού χειμωνα... 

Η αναφορά μου λοιπόν έχει να κανει με το ενδεχόμενο να αλλάξει αυτή η εμμονικη κυκλοφορία με τους νοτιάδες, η οποία επικρατεί από τα τέλη Νοέμβρη και θα επικρατεί για κάνα δεκαήμερο ακόμα... Και αυτή η εμμονικη κυκλοφορία συμπίπτει (όλως τυχαίως;) με την μεταβλητή που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου... 

Έτσι λοιπόν αποδίδω το ενδεχόμενο μιας ίσως ριζικής αλλαγής στην κυκλοφορία προς τις γιορτές, συν το ότι έχει πέσει και μια κατάθλιψη τις τελευταίες μέρες με το συγκεκριμένο παττερν, γι αυτό και αναλαμβάνω να το αναφέρω μήπως και αντιστραφεί το κλιμα... 

Για να κλεισουμε Γιαννη.Οταν παρουσιαζουμε την ισχυ των ανεμων στη στρατοσφαιρα ως πανακεια,ειναι λαθος.Εξηγησα γιατι.Για μενα προηγουνται πολλοι αλλοι παραγοντες μεσα στην τροποσφαιρα.Ισως η απαντηση μου να φαινεται απολυτη και αποτομη και καλα κανεις και αναφερεις οτι "ενθαρρυντικο" βρισκεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν πιστεύω κανένα βρωμομοντελο, δεν απογοητεύομαι, ο Γεναρς θα δείξει τα δόντια του που θα πάει. Αρκεί πάντα να μη μας δαγκώσει εννοείται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και αναφέρθηκαν οι δείκτες ΑΟ και ΝΑΟ σε προηγούμενο ποστ μου..

ao.sprd2.gif

nao.sprd2.gif

Η έντονη αρνητικοτητα αυτών των δεικτών και ειδικά του ΑΟ δικαιολογεί ίσως και το παττερν που επικρατεί το τελευταίο διάστημα, δηλαδή με τα ατλαντοχαμηλά που καταλήγουν στη Μεσόγειο συν τον ρωσικό αντικυκλωνα... 

@notios_polos  μήπως για να ζωηρεψει το δικό μας  χιονοενδιαφέρον θέλουμε λιγότερο αρνητικούς δείκτες ή έστω να παλαντζαρουν μεταξύ θετικοτητας και αρνητικοτητας, και όχι να ναι τόσο φλατ στα αρνητικα; Εσύ που είσαι φουλ γνώστης κιόλας μπορείς να διαφωτίσεις... 

Επεξεργάστηκε από giannis.mar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ελάττωση της ζωνικότητας των ανέμων, το μόνο που μπορεί να βοηθήσει, είναι η κατάβαση πραγματικών, σωστών ψυχρών εισβολών. Από εκεί και πέρα, δεν δείχνουν τίποτε άλλο. Μάλιστα ακριβώς επειδή διάσπαση πολικού στροβίλου συνήθως σημαίνει αντικυκλώνες σε μεγάλα γεωγραφικά πλάτη, είναι πιο πιθανό να ευνοηθούν οι περιοχές της δυτικής Ευρώπης, χωρίς να αποκλείει την δικιά  μας εννοείται. Βέβαια κάτι τέτοιο ακόμα και έτσι, μπορεί να βοηθήσει σε δεύτερη φάση, με την διάλυση της ψυχρής εισβολής της Ευρώπης, και της ανασύνταξης του Αζορικού ανατολικότερα. Αυτά τα ολίγα.

 

Υ.Γ. Μάλλον πρέπει να βάλω την ακριβή περιγραφή των δεικτών στο μετεωρολογικό γλωσσάρι, πχ μηδέν τιμές ΝΑΟ και ΑΟ, δεν δείχνουν τίποτε συγκεκριμένο διαταξιακά, στα μακροπρόθεσμα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Σε γενικες γραμμες ετσι ειναι,αλλα η μια ανωμαλια δεν μπορει να διορθωνεται απο αλλη μια και εμεις να χαιρομαστε.

Επικρατουντες ανεμοι τον Δεκεμβρη στην Αττικη ειναι οι βορειοανατολικοι και οχι οι νοτιαδες.Το οτι θα κανει ή μαλλον έκανε 2-3 κακοκαιριες με νοτιαδες δε σημαινει οτι επικρατουν αυτοι στο συνολο του μηνα,αφου παντα γυρναγε εδω σε βορειοανατοκικο μετα.Τωρα υπαρχει ενα μονιμο δυτικο-νοτιοδυτικο ρευμα.

Επισης ποιος μιλησε για χιονια στα πεδινα?Χιονια γενικευμενα πανω απο τα 1000μ. και βροχες στα πεδινα είχαμε "τα παλια τα χρόνια" και φυσικα χιονια πολλα οσο περναγε ο μηνας στα ημιορεινα του ηπειρωτικου κορμου και κυριως της κεντροβορειας χωρας.

Ολα αυτα επειδη μιλας για στατιστικες Σακουλινο.Οι στατιστικες δε λενε οτι τον Δεκεμβρη επικρατει καιρος αντιστοιχουντας στα τελη Οκτωβρη.Ξαναλεω,συμφωνω οτι ο Νοεμβρης ηταν ανωμαλος,αλλα αυτο δε πρεπει να διορθωνεται με ακομα μια ανωμαλια.

Δεκτο απλα και παλι Γιωργο εχω διαφορετικη γνωμη..Δεν ειναι ανωμαλια να βρεχει τον δεκεμβρη..Ανωμαλια ειναι να ζητανε ολοι οι χιονοφιλοι πεδινο χιονι τον δεκεμβρη..Τα στατιστικα ειναι ξεκαθαρα...Ο δεκεμβρης ειναι ο πιο υετοφορος μηνας του ετους γιατι κυριαρχουν οι νοτιαδες...Πεδινο χιονι τον δεκεμβρη κατα μεσο ορο κανει μια φορα τα 12 χρονια..Αυτα ειναι στατιστικα και οχι δικα μου νουμερα..Ο βακος που λες δεν ισχυει για την αθηνα...Αλλιως δεν θα ειχαμε εδω κατω 70mm μηνιαιο υετο κατα μεσο ορο..Τα βορεια του νομου βγαζουν τον δεκεμβρη καιρο βορειου ρευματος με υετο..Αλλα εδω κατω ολος ο υετος ειναι απο νοτια και μονο..

Ο δεκεμβρης εχει απομυθοποιηθει αδερφε..Λευκα Χριστουγεννα και σαχλαμαρες...Οπως ο σεπτεμβρης ειναι καλοκαιρινος μηνας ετσι και ο δεκεμβρης ειναι φθινοπωρινος..Παντα ηταν..Αποδειξη...Τα ελαχιστα πεδινα χιονια που εχει κανει γενικευμενα τα τελευταια 50 χρονια..

Απλα καταλαβαινω..Λιγο οι γιορτες,λιγο τα παραμυθακια,λιγο ο ρομαντισμος των εορτων,φουσκωσε τα μυαλα πολλων και τις προσδοκιες..

Μακαρι να ριξει..Το καλυτερο χιονι ειναι του δεκεμβρη για μενα αλλα δεν ειναι συνηθες..Δυστυχως η ευτυχως αυτη ειναι η αληθεια..Ξερω οτι καποιους στεναχωρω επειδη πολλοι ειστε πρωτιστως χιονοφιλοι αλλα φιλαρακι οι πιο πολλοι εδω μεσα δεν εχουν καν ζησει χιονια δεκεμβριου και εκφερουν και αποψη..Αρκετοι ηταν αγεννητοι οταν εκανε τον τελευταιο καλο χιονια αθηνα,δεκεμβρη μηνα..

Υπαρχει μια εντονη παραπληροφορηση γι αυτο τον μηνα και απορω γιατι κανεις δεν παρακολουθει στατιστικα..

Μακαρι να δουν ολοι χιονι στην πορτα τους..Αλλα απο δω και περα θα απαντω αναλογα σε οποιον μου την λεει για τις βροχες..και για τους νοτιαδες..Εγω αντιπαραθετω νουμερα και οχι ευχολογια και ασυναρτησιες.. Και προφανως δεν αναφερομαι σε σενα αλλα μου εδωσες το πατημα για να εκφερω την αποψη μου ελευθερα..

Καποιοι εδω μεσα μου την ελεγαν γιατι γκρινιαζα τον νοεμβρη επειδη δεν εβρεχε..Τωρα αυτοι το πληρωνουν και γω γλενταω..Ετσι ειναι ο καιρος..Σαν τη π...να τη ζωη..Καλο βραδυ φιλαρακια..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

περσι και αλλες χρονιες εχω φαει πολλες πικρες περιμενοντας χιονοπτωσεις που ποτε δεν καταβηκαν εως τα 230 μετρα που ειναι το Π. Ηρακλειο που μενω.....και δεν το λες και τελιως πεδιαδα.....βροχη και παλι βροχη απο εδω και περα ωστε να μην με τρωει το αγχος και η στενοχωρια......το χιονι αν ειναι να ερθει καλως να ερθει.....αλλιως ας προσπερασει......!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ματαιο, ειναι γιατι, οταν για να βγει μια προβλεψη χρειαζεται πχ μια ωρα,ποση ωρα χρειαζεται να τη γραψεις και να την εξηγησεις σ'ενα φορουμ?! Φαντασου τις μακροπροβλεψεις που μπαινουν κι αλλοι συντελεστες μεσα. Μιχαλη,θα συμφωνησω και θα προσθεσω οτι πολυ σημαντικο ρολο παιζΕΙ και ο συγχρονισμος ''θετικων'' παραμετρων! Γιαννη απο Αλμυρο,οι δεικτες ειναι λιγο μπερδεμα οταν τους κοιτας μονους τους. Αν θες οπωσδηποτε μια απαντηση, για τα ανατολικα θα ανεβαζα λιγο τον ΑΟ και θα κατεβαζα το ΝΑΟ!!

 

Επεξεργάστηκε από antinod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Μιας και αναφέρθηκαν οι δείκτες ΑΟ και ΝΑΟ σε προηγούμενο ποστ μου..

ao.sprd2.gif

nao.sprd2.gif

Η έντονη αρνητικοτητα αυτών των δεικτών και ειδικά του ΑΟ δικαιολογεί και το παττερν που επικρατεί το τελευταίο διάστημα... 

@notios_polos  μήπως για να ζωηρεψει το ενδιαφέρον θέλουμε λιγότερο αρνητικούς δείκτες; Εσύ που είσαι φουλ γνώστης κιόλας... 

γιαννη ουτε οι δεικτες ειναι πανακεια φαινομενικα ετσι οπως ειναι τωρα και ειδικα ο ΝΑΟ θα επρεπε να ειμαστε σε φουλ ενδιαφερον το οποιο δεν υπαρχει οποτε ετσι οπως ειναι τωρα η κατασταση θα ελεγα οτι ο ΝΑΟ θα επρεπε να παει ακομη πιο αρνητικος ,σε αυτη την περιπτωση ομως με αυτους τους χαρτες ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@sakis13 βρε γλέντα οποιον θες αν τη βρισκεις,απλα οι βορειονατολικοι ειναι οι επικρατεστεροι ανεμοι στην Αττικη τον Δεκεμβριο,δεν το λεω εγω,η εμυ το λεει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...