Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Νομίζω θα έχει 2-3 βαθμούς στα 850 αύριο  οπότε ας πούμε ότι θα κατέβουν λίγο πιο κάτω τα χιόνια. 

Έως 5 στα 850 για άυριο ο τζίφος 😢

graphe_ens3_hpw5.gif

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τον καιρο της Ευρωπης ειναι πολυ σημαντικο να βλεπουμε χαρτες Β.Αμερικης και την συμπεριφορα της Καναδικης δινης. Φετος κατα κυματα οι καταβασεις ειναι ΒΑ με σοβαρα storms σε New Brunswick και τριγυρω μεχρι Labrador. Εκει μετα παιζεται το παιχνιδι Ατλαντικης αφυπνισης. Φετος εχει και κατι τρελα storms απο Ειρηνικο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προσοχή πρέπει να δείξουμε αύριο στα δυτικά.. Η ισχυρότερη κακοκαιρία του φετινού έτους κατά την άποψή μου, αν εξαιρέσουμε τον Ιανό.

Το μέτωπο θα έχει την τέλεια καθετότητα με την Πίνδο, δίνοντας συνεχείς ισχυρές βροχές και καταιγίδες από τα βόρεια, σταδιακά προς τα νότια. Περιμένω πολλές  περιοχές να φτάσουν ή να ξεπεράσουν τα 100 mm αύριο. Καλά για τα ημιορεινά της Ηπείρου από ΕΜΥ, απλά ουδέν σχόλιο. Αν ηταν έτσι θα θαβόντουσαν και τα Γιάννενα μαζί🤣

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν δεις την Αμερική θα πάθεις σοκ. Εγώ έπαθα. Εϊναι πολλά πράγματα που παίζουν ρόλο, αλλά είναι και ένα χαμηλό το οποίο εισέρχεται από τον Ειρηνικό

 

στο αικον περνάει μέσα στην Αμερική και ρουφάει τον πολικό στρόβιλο νοτιότερα. Στον τζίφο μπαίνει στον πολικό στρόβιλο, αλλά απορροφάται από αυτόν, Στον ευρωπαίο απλά κάνει ένα ταξίδι όλων των ΗΠΑ και φτάνει... στην Γαλλία. ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ!! δηλαδή τόσο μα ΤΟΣΟ διαφορετικά σενάρια που πραγματικά δεν έχει νόημα να κοιτάμε, ούτε πρόκειται να κάνω ανάλυση μεταβλητών όταν ξέρω ότι αυτό το χαμηλό μπορεί να στο στείλουν στα 12αρια σε άλλον πλανήτη 

και για του λόγου του αληθές, ορίστε πως μοιάζει η Αμερικανική Ήπειρος στις 168 [πλέον  156 ώρες] λόγω της τελείως διαφορετικής πορείς ενός χαμηλού. Και πως αλλάζει η καναδική δίνη σε σχήμα κτλ

ECN1-168.GIF?08-12gfsna-0-162.png?6iconna-0-156.png?08-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

προσοχή πρέπει να δείξουμε αύριο στα δυτικά.. Η ισχυρότερη κακοκαιρία του φετινού έτους κατά την άποψή μου, αν εξαιρέσουμε τον Ιανό.

Το μέτωπο θα έχει την τέλεια καθετότητα με την Πίνδο, δίνοντας συνεχείς ισχυρές βροχές και καταιγίδες από τα βόρεια, σταδιακά προς τα νότια. Περιμένω πολλές  περιοχές να φτάσουν ή να ξεπεράσουν τα 100 mm αύριο. Καλά για τα ημιορεινά της Ηπείρου από ΕΜΥ, απλά ουδέν σχόλιο. Αν ηταν έτσι θα θαβόντουσαν και τα Γιάννενα μαζί🤣

Μιχαηλ ανεβασε εδω στα δυτικα ηπειρωτικα πολυ ο τζιφος τον υετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μιχαηλ ανεβασε εδω στα δυτικα ηπειρωτικα πολυ ο τζιφος τον υετο

το είδα φίλε, πήγε λίγο βορεοδυτικότερα τα καλά 500αρα με αποτέλεσμα να είναι στο επίκεντρο. Εντωμεταξύ και θα χάσω κακοκαιρία, αλλά και θα είμαι σε κάποια φάση [μάλλον των μέγιστων φαινομένων] στον γιατρό. Και αυτός κάνει πολύ ώρα. Ούτε κάμερες δεν θα μπορώ να δω🤣

 

δυνατό το ούκμο για το ΣΚ, μια βελτίωση την κάνει ο τζίφος

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, billipiros12 είπε:

Έως 5 στα 850 για άυριο ο τζίφος 😢

graphe_ens3_hpw5.gif

Ισως κατέβει λίγο κρύο παραπάνω στην ραχοκοκαλιά αλλά δεν βαριέσαι...

SmartSelect_20201208-181529_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οι αλλαγες  στον ατλαντικο ειναι κατα ριπας απο ραν σε ραν σε καθε μοντελο ,μεχρι στιγμης το καλυτερο σεναριο στα 12αρια το εβγαλε το γιουκμο και μου θυμισε πολυ το προχτεσινο 18αρι του τζιφου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τζεμ και ουκμο βόμβα για κεντροβορεια για σκ

το γιουκμο θεωρω οτι θα ειχε και καλη εξελιξη.τι λες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

το γιουκμο θεωρω οτι θα ειχε και καλη εξελιξη.τι λες?

Δυστυχώς μόλις έφυγα από τον υπολογιστή , είναι κατειλημμένος μέχρι τις 9 . Λίγο δύσκολη η σύγκριση. Σίγουρα θα βλέπαμε αντικυκλωνας και σε μεγάλα γεωγραφικά πλάτη σε αντίθεση με τον τζιφο. . Ωστόσο πριν από οποιαδήποτε ψυχρή εισβολή , μάλλον θα έδινε ισχυρή θερμή εισβολη δυστυχώς είμαστε τόσο μακριά από κάποιο ψυχρό επεισόδιο , που δεν σημαίνει ότι το ουκμο θα ήταν απαραίτητα καλό σενάριο.

Μέχρι τις 20 Του μήνα δεν βλέπω κάποια ψυχρή εισβολή πάντως, χοντρικά.

 

Αν και έχει ξεκάθαρες διαφόρες, κοίτα το Τζεμ, πιστεύω είναι αρκετά πιο κοντά στο ουκμο σε σύγκριση με τζιφο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θαψιμο της Πινδου στα ψηλα..Και τι δεν θα εδινα να ημουνα εκει...Καφεδακι στους Μελισσουργους και γυρω χιονοκουρτινες να θαβουν τα ανατολικα και δυτικα Τζουμερκα..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

384 ωρες τρέξιμο,όλες στα κόκκινα στην αποκλιση στα 850 στην Ελλαδίτσα.. 

Εμ δε μας άρεσε που το Νοέμβρη στα τρεξίματα στις 384 ώρες ήταν όλα στα μπλε..θέλαμε βροχούλες..περί ορέξεως..όπως τη βρίσκει βέβαια ο καθένας:)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Εμ δε μας άρεσε που το Νοέμβρη στα τρεξίματα στις 384 ώρες ήταν όλα στα μπλε..θέλαμε βροχούλες..περί ορέξεως..όπως τη βρίσκει βέβαια ο καθένας:)

Εαν φιλε ειχαν ερθει στην ωρα τους οι βροχουλες και δεν ειχαμε τα ξηροκρυα του νοεμβρη...τωρα θα απολαμβανες κανονικο δεκεμβρη..Τα τζαμπα ξηροκρυα του νοεμβρη τα βρισκουμε τωρα μπροστα μας..Καποια στιγμη θα σκαγανε οι νοτιαδες..50 μερες ξηροβορι ειχαμε..Ο δεκεμβρης αδερφε ειναι ο πιο ο υετοφορος μηνας...Και αυτο διοτι επικρατουν νοτιαδες..4 χιονιαδες εχει κανει σε 45 χρονια καλους σε πεδινα διαφορων περιοχων της ελλαδας..Οι πιο γνωστοι 1988,1991,2001..Και γω θα θελα να χιονισει δεκεμβρη μηνα..Αλλα οταν σκανε καιρικες ανωμαλιες αλα νοεμβρη θα συνεχιστουν τον δεκεμβρη απο την αναποδη..Δεν γινεται με 40mm ολο το φθινοπωρο,να εβγαινε ανομβρος και ο δεκεμβρης...Απλα πραγματα..

Εγω πες ειμαι καταιγιδακιας..Εσεις που ειστε χιονοφιλοι,θα πρεπε να παρακαλατε να βρεχει το φθινοπωρο..Αλλιως παντα ο δεκεμβρης θα βγαινει φθινοπωρινος..Νομος απαραβατος με ελαχιστες εξαιρεσεις...Τα αποτελεσματα τα βλεπεις..

Περα απο τα θελω του καθενα..Υπαρχουν και οι στατιστικες..Πρεπει που και που να ριχνουμε καμια ματια..

Φιλικα...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Εμ δε μας άρεσε που το Νοέμβρη στα τρεξίματα στις 384 ώρες ήταν όλα στα μπλε..θέλαμε βροχούλες..περί ορέξεως..όπως τη βρίσκει βέβαια ο καθένας:)

Ρε εμένα μου αρέσει πολύ η εικόνα πάντως ως υετολαγνος 😊 ξέρω ότι για χιόνια δύσκολα τα πράγματα, αλλά χαιρομουν όταν έβλεπα χαμηλές θερμοκρασίες στα δυτικά της Ευρώπης και υψηλότερες εδώ, γιατί τουλάχιστον ξέρω ότι θα οδηγήσει σε βροχη😁 υετός  ασχέτως θερμοκρασιας και εγώ απολαμβάνω τον καιρό. Χαχσχα .

 

Καλύτερα μη δείτε μ.ο. τζίφου, κιτρινοπορτοκαλι γεωδυναμικά στα μακρινα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Athinaios είπε:

καλο το gem μπολικο ψυχος βορειοανατολικα...

gem-1-240.png

Δυτική Ευρώπη θα το έστελνε όμως και εμείς θα είχαμε πάλι ζεστη τουλάχιστον στην αρχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

384 ωρες τρέξιμο,όλες στα κόκκινα στην αποκλιση στα 850 στην Ελλαδίτσα.. 

Στράβωσε η δίνη στον Καναδά, ξαναπεταξε ζωνικουρα μέχρι να δύσει ο ήλιος το 12αρι του πρώην μοντέλου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Athinaios said:

το gem βλεπει αρκετο ψυχος βορειοανατολικα...

gem-1-240.png

Και μπόλικη ζέστη στα ΝΑ όμως.....Διάταξη καμηλιερη?

ΥΓ Πάμεγερά για 18αρι ονείρωξη του τζίφου για να κοιμηθούμε ήρεμοι πριν πετάξουμε κανένα σκρινιο απ τη βεραντα

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...