Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους! Σε γενικές γραμμές ίδια τα μοντέλα . Το Icon Είναι το μόνο που πήγε βορειότερα σε σχέση με χθες βράδυ . Τζιφος, Παράλληλο, Gem δίνουν το επίκεντρο των φαινομένων  λίγο πιο νότια και οι Θ είναι λίγο καλύτερες  για την Αν. Στερεά . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προτεινω υπομονή για τον υετο στην Αττική. Για τώρα πχ θα έπρεπε να είχαμε έναν καθαρό ουρανό και εδώ τώρα βρέχει, κάτι σαν χιονόνερο.

Επεξεργάστηκε από Panagiotis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Panagiotis είπε:

Προτεινω υπομονή για τον υετο στην Αττική. Για τώρα πχ θα έπρεπε να είχαμε έναν καθαρό ουρανό και εδώ τώρα βρέχει!

Εδειχναν φαινομενα για σημερα φιλε...Μετα θα καθαρισει ο καιρος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φυσικά ο τζιφος το έκανε χειρότερο για Αττική, ανέβασε κι άλλο τις Τ για Αττική την Κυριακή και τις κατεβάζει την Δευτέρα με υετο 0 φυσικά, αλιμονο.

Αχ ποσο θέλω ο καιρός να κάνει τα δικα του και να τα ξεφτιλίσει όλα τα γρουσούζικα,  σε αυτό ελπίζω 

Καλημέρα σε όλους 

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!

Μου αρεσει που βλεπω "τουμπανο, σοκ και δεος, σουπερ....." και εκτος της κεντρικης Ελλαδας που θα βαλουν 10 ποντους χιονι, οπουδηποτε αλλου μιλαμε για πετσες στην καλυτερη η χιονοπτωσεις της πλακας με τα μεχρι τωρα δεδομενα....😂. Φτασαμε απο την αχιονια μας να εχουμε γινει τοσο ολιγαρκεις που στο τελος θα ενθουσιαζομαστε με 5 νιφαδες η απλα βλεποντας τις χιονοκουρτινες στα γυρω ορεινα. Αφου ενας αυλωνας με ψυχος απο το βορειο Πολο δεν μπορει να μας χαρισει εστω καποιες αξιοπρεπεις χιονοπτωσεις στα ημιορεινα μας, δεν ξερω τι αλλο θα πρεπει να κατεβει στα μερη μας ωστε να το δουμε το ρημαδι να πεφτει περηφανο. Ελπιζω (ακομα) σε αλλαγες της τελευταιας στιγμης απο τα 12αρια αποψε εστω να το δουμε να πεφτει για καποιες ωρες αναθεμα, οσο περισοτεροι γινεται!.....μα εχουν γινει τα απιθανα μεχρι τωρα για να παρουμε τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ!....δυστυχως.

*Κατι ψελλιζει ο τζιφος για "lake effect" μεθαυριο το οποιο οριακα πιανει τη ζωνη της Χαλκιδας. Η κεντρικη (κατα μηκος) και η ανατολικη Ευβοια σε πολυ καλυτερη μοιρα με τα παροντα τρεξιματα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, sakis13 said:

Δε κοιταζω τζιφο εγω φιλε..Γι αλλα μοντελα κανω λογο..

Ναι ούτε εγώ, αλλά ούτε ο παιος έδινε κάτι τώρα, αλλά το icon έδινε! Vamos icon!!!😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα icon gfs στο windy δίνουν χιόνι μόνο το ευρωπαϊκό μένει με βροχή 2 βαθμών καλά φαινόμενα σε όλους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω, στην παρουσα διαταξη, τι θα μπορουσε να δώσει περισσοτερο υετο. Το μόνο που σκέφτομαι είναι η μεγάλη εμβάθυνση του χαμηλου!! Βέβαια, με τους ισχυρούς ψηλά ανέμους και την ταχυτητα στροβιλισμου δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό. Μην μου πειτε για τις υφεσεις που θα δημιουργούνται κατά τόπους, γιατί αυτό μόνο παροδικες-τοπικες μπόρες μπορεί να δώσει. Μιλώ για γενικευμένα φαινόμενα!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διάγραμμα Χαλκίδας, προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα πέσει ούτε νιφαδα...

Κουράστηκα, δεν ασχολούμε ξανά με χάρτες  γι αυτή την κακοκαιρία, ας κάνει ότι θέλει.

Καλά χιόνια σε όσους χιονιστούν θα τα πούμε στις αναφόρες.

Diagramme GEFS

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ότι διαβάσαμε διαβάσαμε....τώρα τα μάτια στον ουρανό και την φύση..... περίμενε κανείς σήμερα το πασπαλισμα στην Πάρνηθα;    Τις καλημέρες μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, antinod said:

Δεν ξέρω, στην παρουσα διαταξη, τι θα μπορουσε να δώσει περισσοτερο υετο. Το μόνο που σκέφτομαι είναι η μεγάλη εμβάθυνση του χαμηλου!! Βέβαια, με τους ισχυρούς ψηλά ανέμους και την ταχυτητα στροβιλισμου δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό. Μην μου πειτε για τις υφεσεις που θα δημιουργούνται κατά τόπους, γιατί αυτό μόνο παροδικες-τοπικες μπόρες μπορεί να δώσει. Μιλώ για γενικευμένα φαινόμενα!! 

Νομίζω τίποτα Μάκη. Πάμε γι αλλά. Τις καλημέρες μου 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Διάγραμμα Χαλκίδας, προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα πέσει ούτε νιφαδα...

Κουράστηκα, δεν ασχολούμε ξανά με χάρτες  γι αυτή την κακοκαιρία, ας κάνει ότι θέλει.

Καλά χιόνια σε όσους χιονιστούν θα τα πούμε στις αναφόρες.

Diagramme GEFS

Diagramme GEFS

Μωρε ας ηταν τουμπανο οι χαρτες και θα διαβαζαμε τα στοιχεια με τις ωρες....😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από σήμερα ψάχνουμε την πορεία κ θέση χαμηλού.. Η συνήθεια που έγινε λατρεια... Μέχρι το nowcast θα υπάρχουν αλλαγές πιστεύω.. Επίσης νομίζω ο άυλων θα ξεφουσκώσει λίγο ακόμα.. Η Μακεδονία νομίζω 10-15 εκ θα έχει σίγουρα.. Τοπικά κ περισσότερα... Καλα χιόνια λοιπόν.. Λίγοοο πιο β η πορεία του χαμηλού κ πάμε σε άλλες καταστάσεις.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύξησε φαινόμενα ο ευρωπαιος για σήμερα....όλα θα κριθούν το βραδυ οτι και να λέμε τώρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...