Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι ψιθυρίζει ο τζίρος και το τζεμ εκεί στις 10 του Μάρτη... Μιλάμε κυρίως για ηπειρωτικά όμως πλέον νομίζω λόγω κ ημερομηνίας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε τι μου θυμιζει....🤔..Το θυμηθηκα..🙊..Σαν να ηρθε κατουρημα βιαστικο στη Ρωσια και τα ριχνει στη Μεσογειο...

gfs-0-354.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, menidi είπε:

Η.... Ημαθίας πάντως έχει ελπίδες.....

Και το ξέρεις κι εσύ. Το ξέρουμε οτι κάνεις χαβαλέ φιλή (ή φίλε) μου

Η Ημαθία και η κάθε Ημαθία θεωρητικά πάντα θα έχουν ελπίδες, διότι ως γνωστόν η ελπίδα πεθαίνει τελευταια. Από εκεί και μετά ας είμεθα και λίγο προσγειωμένοι διότι ένας "χιονιάς" που θα έρχονταν στις 3 Μαρτίου , πήγε για 5, μετά για 7, τώρα για 10 και πάει λέγοντας. Και ουσιαστικά δεν υπάρχει και ένδειξη ότι κάτι έρχεται πέραν των ασκήσεων επί χάρτου κάποιων παιδιών, που βλέπουν ότι αν δεν γίνει αυτό θα γίνει το άλλο και λίγο πιο εκεί ο αυλώνας και λίγο πιο πάνω ο αζορικος και λίγο πιο κάτω το χαμηλό κλπ. Δηλαδή προσδοκίες διαβάζουμε παρά ρεαλιστική αποτύπωση χαρτών.

Μακάρι να χιονίσει στα πεδινά (διότι για αυτά μιλάω) και να είσαι σίγουρος πως πρώτη εγώ θα χαρώ. Όμως όταν με τις φτωχές μου γνώσεις δεν φαίνεται κάτι τέτοιο ή φαίνεται μακριά και όχι σταθερά, τι θες να πω;

Και βεβαίως έναν χαβαλέ (όπως λες) θα τον κάνουμε, εξ ου και η αναφορά στον Καβάφη, αλλά η ουσία, μέχρι τώρα τουλάχιστον, δεν αλλάζει. Τα υπόλοιπα περί φίλης, φίλου δεν τα σχολιάζω καν και ούτε με ενδιαφέρει τι πιστεύεις 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μαρτης εξτρα μπονους ειναι και θελει υπομονη προγνωστικα...η ανοιξη σιγα σιγα παιρνει στην ατμοσφαιρα οριστικα κεφαλι..να πουμε οτι χθες ειχαμε χαλαζι και καταιγιδα στην περιοχη αγιας λαρισας...με δεδομενο της θερμοτητας των μηνων παντως φετος οι πεδινοι δεν πρεπει να χουν παραπονο ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Χάος στους χάρτες για το διάστημα 10-11 Μαρτίου. Δεν ξέρω αλλά βλέπω χαμηλό από τα Νότια να χιονίζει περιοχές Θεσσαλίας Μακεδονία Ήπειρο ηπειρωτικά τμήματα .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Κατερίνα είπε:

Η Ημαθία και η κάθε Ημαθία θεωρητικά πάντα θα έχουν ελπίδες, διότι ως γνωστόν η ελπίδα πεθαίνει τελευταια. Από εκεί και μετά ας είμεθα και λίγο προσγειωμένοι διότι ένας "χιονιάς" που θα έρχονταν στις 3 Μαρτίου , πήγε για 5, μετά για 7, τώρα για 10 και πάει λέγοντας. Και ουσιαστικά δεν υπάρχει και ένδειξη ότι κάτι έρχεται πέραν των ασκήσεων επί χάρτου κάποιων παιδιών, που βλέπουν ότι αν δεν γίνει αυτό θα γίνει το άλλο και λίγο πιο εκεί ο αυλώνας και λίγο πιο πάνω ο αζορικος και λίγο πιο κάτω το χαμηλό κλπ. Δηλαδή προσδοκίες διαβάζουμε παρά ρεαλιστική αποτύπωση χαρτών.

Μακάρι να χιονίσει στα πεδινά (διότι για αυτά μιλάω) και να είσαι σίγουρος πως πρώτη εγώ θα χαρώ. Όμως όταν με τις φτωχές μου γνώσεις δεν φαίνεται κάτι τέτοιο ή φαίνεται μακριά και όχι σταθερά, τι θες να πω;

Και βεβαίως έναν χαβαλέ (όπως λες) θα τον κάνουμε, εξ ου και η αναφορά στον Καβάφη, αλλά η ουσία, μέχρι τώρα τουλάχιστον, δεν αλλάζει. Τα υπόλοιπα περί φίλης, φίλου δεν τα σχολιάζω καν και ούτε με ενδιαφέρει τι πιστεύεις 

 

Ε τότε να μην τον κλαίμε τον μακαρίτη πριν την ώρα του. Ας περιμένουμε και να μην κάνουμε το αντίθετο του hopecasting. 

Γνώμη λέω. Δεν κάνω υποδείξεις φυσικά. Ο καθένας εκφράζεται όπως επιθυμεί.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ζητημα ειναι να βγουν διαταραχες και νομιζω οτι τα μοντελα αφηνουν περιθωρια...Ζησαμε εναν τραγικο χειμωνα καθ ολη την διαρκεια του.. Αφου ειδαμε και ιστορικο χιονι,παλι καλα να λεμε...

Ο Μαρτης εχει μπει με ανοιξιατικες διαθεσεις αλλα δεν μου λεει κατι..Ειναι ο μονος μηνας του ετους που μεσα στις 31 μερες του μπορεις ανετα να ζησεις και τις 4 εποχες...

Να εξαφανιστει ο ηλιος ειναι για μενα το ζητουμενο..Αρνητικο ρεκορ ημερων βροχοπτωσης εχουμε φετος..Καλα τα χιονια δε λεω αλλα πρεπει και να βρεξει...Για τα ανατολικα ηπειρωτικα ειναι τραγικη χρονια...Απο 1η Σεπτεμβρη μεχρι και τωρα δεν εχει βρεξει ουτε 30 μερες...Και συνυπολογιζω και τις μερες που καταγραφηκε υετος απο χιονι η υγρασια...Και φυσικα ρεκορ ημερων ηλιοφανειας...Να τελειωσει αυτη η σκατοχρονια και θα ανεβασω ολα τα στοιχεια για το κεντρο της αθηνας...Μια Μηδεια δεν ειναι ικανη να αλλαξει τα φετινα δραματα...Απλα χρυσωσε το χαπι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το ζητημα ειναι να βγουν διαταραχες και νομιζω οτι τα μοντελα αφηνουν περιθωρια...Ζησαμε εναν τραγικο χειμωνα καθ ολη την διαρκεια του.. Αφου ειδαμε και ιστορικο χιονι,παλι καλα να λεμε...

Ο Μαρτης εχει μπει με ανοιξιατικες διαθεσεις αλλα δεν μου λεει κατι..Ειναι ο μονος μηνας του ετους που μεσα στις 31 μερες του μπορεις ανετα να ζησεις και τις 4 εποχες...

Να εξαφανιστει ο ηλιος ειναι για μενα το ζητουμενο..Αρνητικο ρεκορ ημερων βροχοπτωσης εχουμε φετος..Καλα τα χιονια δε λεω αλλα πρεπει και να βρεξει...Για τα ανατολικα ηπειρωτικα ειναι τραγικη χρονια...Απο 1η Σεπτεμβρη μεχρι και τωρα δεν εχει βρεξει ουτε 30 μερες...Και συνυπολογιζω και τις μερες που καταγραφηκε υετος απο χιονι η υγρασια...Και φυσικα ρεκορ ημερων ηλιοφανειας...Να τελειωσει αυτη η σκατοχρονια και θα ανεβασω ολα τα στοιχεια για το κεντρο της αθηνας...Μια Μηδεια δεν ειναι ικανη να αλλαξει τα φετινα δραματα...Απλα χρυσωσε το χαπι...

Έχουμε πει το νερό νεράκι Σάκη αυτό το διάστημα και δε φαίνεται κάτι πριν τις 10 του μήνα... Αυτή η Μηδειακαλή χρυσή αλλά είδες τι ακολουθησε🤔

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγγνώμη....η δυτική Ελλάδα δεν είδε πολύ νερό; Όσον αφορά τα ανατολικα ηπειρωτικά, χωρίς να έχω δει στατιστικά, είμαι σίγουρος ότι το τρέχον υδρολογικό έτος κινείται τουλαχιστον στα φυσιολογικά επίπεδα. Αυτό που έχει μειωθεί είναι η ημέρες βροχόπτωσης και έχουν αυξηθεί οι ραγδαιοτητες.

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΚΑ είναι χάλια ο χειμώνας. Υετικά νομίζω ότι πάμε καλά στη χώρα. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Έχουμε πει το νερό νεράκι Σάκη αυτό το διάστημα και δε φαίνεται κάτι πριν τις 10 του μήνα... Αυτή η Αριάδνη καλή χρυσή αλλά είδες τι ακολουθησε🤔

Μηδεια θες να πεις..😋Μα και πριν την Μηδεια χαλια ηταν τα πραγματα..Η βαρετοκαιρια ηταν δεδομενη και πριν την ελευση της...Απλα ειναι στατιστικα σχεδον βεβαιο οτι οταν κανει χιονια δυνατο στα προσηνεμα μετα καλοκαιριαζει...Απλα φετος δε χειμωνιασε ποτε...Τρεις μερες με χιονια και 1 μετρο να εκανε στην Καλλιθεα δεν θα αλλαζα αποψη..Συγκαταλεγεται στους χειροτερους χειμωνες ολων των εποχων...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κεντρο θαναση δεν παει καλα υετικα..Για τα βορεια του νομου δεν εχω ασχοληθει αλλα το κεντρο και τα νοτια ειναι 40% κατω απο 1η Σεπτεμβρη..46mm ολο το φθινοπωρο με 2 μερες καταιγιδας...Τι να λεμε ρε φιλε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Το κεντρο θαναση δεν παει καλα υετικα..Για τα βορεια του νομου δεν εχω ασχοληθει αλλα το κεντρο και τα νοτια ειναι 40% κατω απο 1η Σεπτεμβρη..46mm ολο το φθινοπωρο με 2 μερες καταιγιδας...Τι να λεμε ρε φιλε..

Δλδ το διάστημα Μάρτης 2020 με Μάρτης 21? Πώς είναι το κέντρο; Ρωτάω. Δεν ξέρω. Αλλά υποψιάζομαι ότι μπορεί να ήμαστε και πιο πάνω.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Δλδ το διάστημα Μάρτης 2020 με Μάρτης 21? Πώς είναι το κέντρο; Ρωτάω. Δεν ξέρω. Αλλά υποψιάζομαι ότι μπορεί να ήμαστε και πιο πάνω.

270mm φιλε μου εδω κατω...Αντι για 430..Οποτε καταλαβαινεις...Φετος υστερουμε και σε ραγδαιοτητες..Ηταν η χρονια με τις λιγοτερες καταιγιδες...Και το φθινοπωρο ηταν το πιο ανομβρο των τελευαιων 60 ετων..Παντα για κεντρο Αθηνας...Εννοειται οτι στην Ηπειρο εκανε πολυ νερο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

270mm φιλε μου εδω κατω...Αντι για 430..Οποτε καταλαβαινεις...Φετος υστερουμε και σε ραγδαιοτητες..Ηταν η χρονια με τις λιγοτερες καταιγιδες...Και το φθινοπωρο ηταν το πιο ανομβρο των τελευαιων 60 ετων..Παντα για κεντρο Αθηνας...Εννοειται οτι στην Ηπειρο εκανε πολυ νερο!!

270 τους τελευταίους 12 μήνες εννοείς; 350-370 έχει το κέντρο αν θυμάμαι καλά. Κλιματολογικά δλδ

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, menidi είπε:

270 τους τελευταίους 12 μήνες εννοείς; 350 έχει το κέντρο αν θυμάμαι καλά. Κλιματολογικά δλδ

Ναι απο μαρτη σε μαρτη.

Στο χαροκοπειο ο ετησιος απο γεναρη σε δεκεμβρη το ημερολογιακο ετος εχει μεσο ορο 474mm..Και το ευρυτερο κεντρο 420mm.. Το γκαζι εμεινε πολυ χαμηλα το 2020 αλλα δεν λειτουργει σωστα..Εχασε πολλα mm..Γενικως ισχυει οτι ειμαστε κατω κοντα στο 40% και εννοω για κεντρονοτια αδερφε...Βασικα το 40% ειναι το ταβανι..Υπαρχουν και σταθμοι που ειναι κατω 20-25%..Αλλα κανεις με βεβαιοτητα στο γραφω δεν ειναι πανω απο τα κλιματικα...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ναι απο μαρτη σε μαρτη.

Στο χαροκοπειο ο ετησιος απο γεναρη σε δεκεμβρη το ημερολογιακο ετος εχει μεσο ορο 474mm..Και το ευρυτερο κεντρο 420mm.. Το γκαζι εμεινε πολυ χαμηλα το 2020 αλλα δεν λειτουργει σωστα..Εχασε πολλα mm..Γενικως ισχυει οτι ειμαστε κατω κοντα στο 40% και εννοω για κεντρονοτια αδερφε...Βασικα το 40% ειναι το ταβανι..Υπαρχουν και σταθμοι που ειναι κατω 20-25%..

Καλά....Σάκη....το έτος στην Αθήνα δεν έχει κοντά στα 500χιλιοστα. Από ΕΜΥ εννοώ. Έχει κάπου στα 370

Αλλά το κλείνω έδω γιατί θα μας κράξουν οι υπόλοιποι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Καλά....Σάκη....το έτος στην Αθήνα δεν έχει κοντά στα 500χιλιοστα. Από ΕΜΥ εννοώ. Έχει κάπου στα 370

Αλλά το κλείνω έδω γιατί θα μας κράξουν οι υπόλοιποι. 

Συμφωνω αλλα οι σταθμοι  της εμυ ειναι τραγικοι αφενος και αφετερου δεν υπολογιζουν ουτε τα απωλεσθεντα...Ο μεσος ορος στο κεντρο βασει Εμυ ειναι 410.8mm και περιπου 390 στο ελληνικο...380mm σκεψου ηταν στο θησειο προ 70 ετων..Εχω ολα τα υετικα αρχεια του κεντρου..Εαν θες οτιδηποτε στειλε πριβε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγώ που φανταζόμουν το ντέρμπι στην Θεσσαλονίκη την Κυριακή με τον σκηνοθέτη να δείχνει συνέχεια πλάνο τους προβολείς ... ήθελα και στα καπάκια δεύτερη ψυχρή εισβολή πιο δυνατή 😄. Τέλοσπαντων,  συνεχίζουμε χωρίς άγχος και ας φέρει ότι θέλει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Ρε μιχαηλ τι θα γίνει?κάνω αποχή δεν γράφω...μήπως να σηκώσω και γιαννιωτικη σημαία?🤣

Βαγγέλη σε πλήρη κατάρρευση ο Μιχαήλ....του κοπηκαν τα ποδια!!

Αυτο στις 300 φευγα ωρες πως το κοβεις?? εγω αυτο παντως το ηθελα γεναρη..χαχααααχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, North _ Walker είπε:

Βαγγέλη σε πλήρη κατάρρευση ο Μιχαήλ....του κοπηκαν τα ποδια!!

Αυτο στις 300 φευγα ωρες πως το κοβεις?? εγω αυτο παντως το ηθελα γεναρη..χαχααααχαχαχαχα

Εσύ έγινες...Αλεξάνδρεια.του χρόνου πάλι...χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...