Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύσκολο να βγει θεωρώ το σενάριο του Τζεμ διαταξιακα, είναι σαν να βρίσκω καρφίτσα στα άχυρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζεμ, παιος και τζιφος αντιστοιχα στις 120 ωρες... Δυσκολο το τζεμ αλλα θα φανει και αυριο

gem_0_120wlj7.png

ECM1_120lod4.GIF

gfs_0_120zen2.png

Επεξεργάστηκε από baristrs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φρανκφούρτη

Diagramme GEFS

 

και Θεσσαλονίκη

Diagramme GEFS

 

 

Για εδώ κάτι αρχίζει να αχνοφαίνεται αρχές δεκέμβρη. Κρύο δηλαδή και περιμένουμε να δούμε μήπως  προκύψει και τίποτα σε υετό. Θεσσαλονίκη θα πέσει σίγουρα η θερμοκρασία σε νορμάλ για την εποχή επίπεδα, θέλει κάτι καλύτερο γι αυτό που ψάχνουμε. Υπάρχει καιρός ακόμα, άμα μπορεί να το καθυστερήσει και μέχρι τις γιορτές για να το προλάβω δεν θα με χάλαγε κιόλας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ περισσότερο σαν λογικη μου αρέσει ο ευρωπαιος σε σχέση με το πρωινό του για την συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, PAGETONAS είπε:

Ελάχιστες φορές με μόνο μια αποσο ξέρω με χιονόστρωση πριν κάποιες πολλές δεκαετιες

Βράδυ 29-30/11/2016 στο κέντρο δε μπόρεσε, αλλά στο πεδινό Επταπύργιο των 200μ. μπόρεσε να κάνει αυτό.

IMG_20161130_100117.jpg

archives-2016-11-29-12-0.png

archives-2016-11-29-12-1.png

archives-2016-11-29-12-7.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geopithis είπε:

Βράδυ 29-30/11/2016 στο κέντρο δε μπόρεσε, αλλά στο πεδινό Επταπύργιο των 200μ. μπόρεσε να κάνει αυτό.

IMG_20161130_100117.jpg

archives-2016-11-29-12-0.png

archives-2016-11-29-12-1.png

archives-2016-11-29-12-7.png

Χιόνισε πρόσκαιρα Γιάννενα, ενω Τρίκαλα Καλαμπάκα είχε κάνει μια Πασπαλά τοτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Χιόνισε πρόσκαιρα Γιάννενα, ενω Τρίκαλα Καλαμπάκα είχε κάνει μια Πασπαλά τοτε

Εδώ είχαμε χάσει ιστορική στούπα για 2 βαθμούς. Φοβερή βροχή με +2 είχε ρίξει τότε..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Πάλι στην κουλούρα;;;

Δημιουργεί το δεύτερο μέτωπο, όπως και το τζεμ πιο ανατολικά με αποτέλεσμα να υπάρχει αυτό το Ο υετού.. Μάλλον το νάουκαστ θα δείξει εν τέλη τι θα γίνει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά η παρακάτω εικόνα από το μ.ο. του ερωπαϊκού είναι σαν να μου λέει ότι το ξεκίνημα του χειμώνα στην χώρα μας θα συμπίπτει με την ημερολογιακή του έναρξη.

EDE1-240.GIF?21-0

EDE0-240.GIF?21-0

 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εδώ είχαμε χάσει ιστορική στούπα για 2 βαθμούς. Φοβερή βροχή με +2 είχε ρίξει τότε..

Στον περιφερειακό χιόνιζε και το είχε στρώσει τότε θυμάμαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ δε ξέρω αν το είδατε αλλα στα διαγράμματα στο μετεοσιιελ αλλαξαν τα υψόμετρα και πλέον και εδω τα 850 είναι σε 15 σεναρια κατω απο 0 και έχει 3% Για χιονι γιατι το υψόμετρο το βγαζει 140μ στα γρεβενα χαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MeteoTirnavos είπε:

Στον περιφερειακό χιόνιζε και το είχε στρώσει τότε θυμάμαι

Ναι μακριά απ' τη θάλασα έπιασε. Εγώ που μένω δυτικά είχα χιονόνερο άπειρο. 5 λεπτά με το αυτοκίνητο απ' το σπίτι μου είχε στρωμένο. Αλλά μιλάμε απίστευτη ευκαιρία για Νοεμρβιάτικο χιόνι για το κέντρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εδώ Λάρισα βρόχα έκανε μόνο δυστυχώς τότε, και είχα καθίσει τότε στα γενέθλια μου για δω χιόνι στην Λάρισα και να μην χάσω την φάση επειδή θα ήμουν στα Γιάννενα.. Και τελικά έγινε το αντίθετο🤬🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εδώ είχαμε χάσει ιστορική στούπα για 2 βαθμούς. Φοβερή βροχή με +2 είχε ρίξει τότε..

ειχε κανονικη χιονοπτωση και κεντρο τοτε για καποια ωρα !!  ειχε πιασει και γλιτσα στα αυτοκινητα (τουλαχιστον πευκακια). Και οι δυο σταθμοι ειχαν θερμοκρασια 0,9 τα ξημερωματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα και παλι..Νεα διαταραχη προ των πυλων...Τα δυτικα,οι Κυκλαδες και το Ανατολικο Αιγαιο θα εχουν την τιμητικη τους..Και αυτη η κακοκαιρια ομως αφηνει στο οριο την Ανατολικη χωρα,συμπεριλαμβανομενης Ευβοιας και Αττικης..Συμφωνα με το αμερικανικο θα πεσει καλο νερο αλλα ευρωπαιος και τζεμ βαζουν μαλλον ταφοπλακα..

Ουσιαστικα το μετωπο απο τα δυτικα εξασθενει μολις φτασει Αττικη και ανατροφοδοτειται εκ νεου οταν μπει Αιγαιο...Τι να πω;;Και μονο οτι Νοεμβρη μηνα παρακαλαμε για ενα περασμα,αυτο τα λεει ολα..

Οπως σωστα εγραψε και ο Μιχαηλ εν τελει στο nowcast θα δουμε τι θα γινει..Παντως εαν και εφοσον επικρατησει το αρνητικο σεναριο,το απολυτο αφεντικο θα ειναι το τζεμ καθως μονο αυτο εξ αρχης δεν εδινε νερο στα ανατολικα και εσπαγε το μετωπο..Κατοπιν τον ακολουθησε και ο παιος..

Ας γινει ετσι...Αρκει το τζεμ να κερδισει και την αλλη μαχη που πνιγει Ευβοια και προσηνεμα κυριως απο Κυριακη και μετα...Δειτε ανσαμπλ καναδου για καδρο...Καλο βραδυ!!

ens_image.png

Ο τζιφος στο μεσο ορο του στο 12αρι,ξεκαθαρα πηγε προς τζεμ...Αυτο ακομα δε λεει κατι αλλα το αναφερω.. Για την χαμηλαρα στις 27....

ens_image (1).png

Και ο παιος,εξαιρετικος!!

ens_image (2).png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 14/11/2022 at 2:46 ΜΜ, sotos*snow είπε:

Ούτε εγώ βλέπω χειμώνα να έρχεται ...ούτως ή άλλως νωρίς είναι ακόμα....το θέμα είναι ότι οι διατάξεις προσωπικά όπως τις βλέπω αφήνουν πολλά περιθώρια για το μετέπειτα είτε αυτό αρχίσει τέλη Νοέμβρη(τελευταίο 5ήμερο) είτε αρχές Δεκέμβρη.... θέλω να ελπίζω το αργότερο....

Όπως τα είχαμε πει εδώ μέσα πρώτοι... χαχα..... πριν σχεδόν 7-10 μέρες όταν όλα φαίνονταν απαισιόδοξα με τα ατλαντικά χαμηλά και την προοπτική από τα μοντέλα....  ήμουν συγκρατημένα αισιόδοξος και να που όλα δείχνουν ότι πάμε για αλλαγή κυκλοφορίας τις τελευταίες μέρες του μήνα αφού υπήρχαν περιθώρια αλλαγών στις διατάξεις και όντως επιβεβαιώθηκαν.... βήμα βήμα πάμε λοιπόν όλα δείχνουν  ότι υπάρχουν οι προϋποθέσεις επιτέλους για μια πιο κοντά στην εποχή κυκλοφορία μια πιο χειμωνιάτικη κυκλοφορία επιτέλους για Δεκέμβρη...🙂

λίγο τυχεροί να σταθούμε και θα δούμε πολύ όμορφα επιτέλους Χριστουγεννιάτικα πράγματα σε όλη τη χώρα😉.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

ειχε κανονικη χιονοπτωση και κεντρο τοτε για καποια ωρα !!  ειχε πιασει και γλιτσα στα αυτοκινητα (τουλαχιστον πευκακια). Και οι δυο σταθμοι ειχαν θερμοκρασια 0,9 τα ξημερωματα 

Μεταμόρφωση που έμενα εγώ μόνο βροχή άντε χιονόνερο αλλά γύρω γύρω από την πόλη περίπου από τα 100μ χιόνιζε και το είχε πιάσει, έβλεπα αμάξια με 10 πόντους που λογικά κατέβαιναν από τα χωριά του Πηλίου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MeteoTirnavos είπε:

Μεταμόρφωση που έμενα εγώ μόνο βροχή άντε χιονόνερο αλλά γύρω γύρω από την πόλη περίπου από τα 100μ χιόνιζε και το είχε πιάσει, έβλεπα αμάξια με 10 πόντους που λογικά κατέβαιναν από τα χωριά του Πηλίου

χμμ παραξενο, παντως πευκακια, νεαπολη , και νεα δημητριαδα σιγουρα το γυρισε σε χιονοπτωση για καποια ωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχεδόν ένα 24ωρο πριν την κακοκαιρία κ δεν ξέρουμε ακόμα αν θα βρέξει στις περιοχές μας…!

Τι να πω αυτό το πράγμα φέτος…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να δούμε αύριο σοβαρεύουν πολύ τα πράγματα με την επερχόμενη διαταραχή καθώς για δυτική Πελοπόννησο θα έχουμε μπασίματα από Ιόνιο από μεσημεριανές- απογευματινές ώρες πριν τη διέλευση του μετώπου, θα κορυφωθούν κατά τη διέλευση γύρω στα μεσάνυχτα (όλοι οι δείκτες υγρασίας στο προφίλ της ατμόσφαιρας, αστάθειας κλπ αγγίζουν το τέλειο) και θα συνεχιστούν και την Τετάρτη που θα μας σαρώσει η τραφ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...