Jump to content
sakis13

Αναφορές Ιουλίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαμία αποδοχή δεν υπάρχει σε σταθμούς της "πλάκας" σαν τους Ντειβις από το Παγκόσμιο Μετεωρολογικό Οργανισμό και πως θα ήταν φυσικό να υπάρχει αποδοχή σε τόσο φτηνιάρικους σταθμούς, με πολλά θέματα και προοβλήματα....Αυτά κι αλλα πολλά μου είπε πριν κάμποσο καιρό πανεπιστημιακός του Γεωπονικού (λέκτορας καθηγητής με ειδικότητα πάνω σε όλα αυτα που συζητάμε και με υδάτινους πορους), συμπληρώνοντας μου ότι αν δεν ειναι της τάξης των 10000 ευρω και πάνω  ένας μετεωρολογικός σταθμός, (με όλα τα κονφόρ του δλδ), δεν είναι αξιόπιστος και δεν έχουν καμία αποδοχή τα σοιχεία τους.....Τωρα όσοι θέλουν να βολεύονται με ημίμετρα ας το κάνουν....Περί ορέξεως που ελεγε και ο θυμόσοφος λαός μας.....Βεβαια δεν θα μπω στη διαδικασία και σε αντιδικία εδώ, αλλά υπάρχουν πάρα πολλά περίεργα πράγματα που έχω μάθει πέριξ των σταθμών, των θερμοκρασιών και άλλων ακόμη μετεωρολογικών στοιχείων, αλλά δεν ειναι χώρος που μπορούμε να κάνουμε αυτή την συζήτηση.....34,4οC στα καθ ημάς σήμερα....15οC ελάχιστη στη Χόχλια και ξύλιασε τη νύχτα μου είπε ο αδελφός μου!!!

Τα σέβη μου, καλό και δροσερό ΣΚ σε όλους κι όλα μια χαρά θα πάνε!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να τελειωνει η κουβεντα εδω καθως δεν ειναι και ο χωρος καταλληλος,παραθετω λινκ απο ενα αρθρο του Βασιλη απο τη Λαρισα ο οποιος εχει βαλει πολυ μερακι,και εχει σπαταλησει πολυ χρονο, ωστε να παρουσιασει σε κατηγοριες αξιοπιστιας τους διαφορους τυπους σταθμων που εχουμε. 

Ακομα και το ιδανικοτερο  να ειχαμε που θα ηταν κλασικοι κλωβοι Stevenson με ηλεκτρονικους αισθητηρες και μηχανικο αερισμο στα 2μ απο το χωμα, θα βλεπαμε αποκλιση μολις λιγων δεκατων και οχι 1.5-2+c  απο τη 1η ομαδα στη κατηγοριοποιηση.  

Σαν φορουμ αποδεχομαστε τους σταθμους του ΕΑΑ.

1 φωτο και τα υπολοιπα στο λινκ.  http://e-meteolarissa.blogspot.com/2012/05/blog-post.htmlimage.png.61f34c74552ba2fb7ceeb4406b2cc0ad.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Beach-snow NG είπε:

Kαμία αποδοχή δεν υπάρχει σε σταθμούς της "πλάκας" σαν τους Ντειβις από το Παγκόσμιο Μετεωρολογικό Οργανισμό και πως θα ήταν φυσικό να υπάρχει αποδοχή σε τόσο φτηνιάρικους σταθμούς, με πολλά θέματα και προοβλήματα....Αυτά κι αλλα πολλά μου είπε πριν κάμποσο καιρό πανεπιστημιακός του Γεωπονικού (λέκτορας καθηγητής με ειδικότητα πάνω σε όλα αυτα που συζητάμε και με υδάτινους πορους), συμπληρώνοντας μου ότι αν δεν ειναι της τάξης των 10000 ευρω και πάνω  ένας μετεωρολογικός σταθμός, (με όλα τα κονφόρ του δλδ), δεν είναι αξιόπιστος και δεν έχουν καμία αποδοχή τα σοιχεία τους.....Τωρα όσοι θέλουν να βολεύονται με ημίμετρα ας το κάνουν....Περί ορέξεως που ελεγε και ο θυμόσοφος λαός μας.....Βεβαια δεν θα μπω στη διαδικασία και σε αντιδικία εδώ, αλλά υπάρχουν πάρα πολλά περίεργα πράγματα που έχω μάθει πέριξ των σταθμών, των θερμοκρασιών και άλλων ακόμη μετεωρολογικών στοιχείων, αλλά δεν ειναι χώρος που μπορούμε να κάνουμε αυτή την συζήτηση.....34,4οC στα καθ ημάς σήμερα....15οC ελάχιστη στη Χόχλια και ξύλιασε τη νύχτα μου είπε ο αδελφός μου!!!

Τα σέβη μου, καλό και δροσερό ΣΚ σε όλους κι όλα μια χαρά θα πάνε!!

Κωστα δεν υπαρχει χειμωνας και λευκα χριστουγεννα μονο καλοκαιρι.....μετανοεισε προλαβαινεις....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειμωνας βροντες βροχαρα και 16β στο πανουργια..ποπο..εκλεισα και ενα παραθυρακι που χα ανοιχτο..τι απροσμενο κ αυτο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια απίστευτη φωτογραφία που δείχνει και πόσο ανεύθυνοι είμαστε την αλίευσα από το τσιλι καφενείο από ότι καταλαβαίνω είναι στην φωτιά στην Εύβοια 

received_803055804800458.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27.1 - 35.6°C σήμερα στη Χρυσούπολη Περιστερίου.. φυσικά αναμένουμε τα "καλύτερα*" μετά το σύντομο διαφημ//--- not so hot θερμοκρασιακό διάλειμμα τις επόμενες ημέρες....

Υ.Γ. ... *δυστυχώς τα χειρότερα....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, Beach-snow NG said:

Kαμία αποδοχή δεν υπάρχει σε σταθμούς της "πλάκας" σαν τους Ντειβις από το Παγκόσμιο Μετεωρολογικό Οργανισμό και πως θα ήταν φυσικό να υπάρχει αποδοχή σε τόσο φτηνιάρικους σταθμούς, με πολλά θέματα και προοβλήματα....Αυτά κι αλλα πολλά μου είπε πριν κάμποσο καιρό πανεπιστημιακός του Γεωπονικού (λέκτορας καθηγητής με ειδικότητα πάνω σε όλα αυτα που συζητάμε και με υδάτινους πορους), συμπληρώνοντας μου ότι αν δεν ειναι της τάξης των 10000 ευρω και πάνω  ένας μετεωρολογικός σταθμός, (με όλα τα κονφόρ του δλδ), δεν είναι αξιόπιστος και δεν έχουν καμία αποδοχή τα σοιχεία τους.....Τωρα όσοι θέλουν να βολεύονται με ημίμετρα ας το κάνουν....Περί ορέξεως που ελεγε και ο θυμόσοφος λαός μας.....Βεβαια δεν θα μπω στη διαδικασία και σε αντιδικία εδώ, αλλά υπάρχουν πάρα πολλά περίεργα πράγματα που έχω μάθει πέριξ των σταθμών, των θερμοκρασιών και άλλων ακόμη μετεωρολογικών στοιχείων, αλλά δεν ειναι χώρος που μπορούμε να κάνουμε αυτή την συζήτηση.....34,4οC στα καθ ημάς σήμερα....15οC ελάχιστη στη Χόχλια και ξύλιασε τη νύχτα μου είπε ο αδελφός μου!!!

Τα σέβη μου, καλό και δροσερό ΣΚ σε όλους κι όλα μια χαρά θα πάνε!!

Δεν ισχυει σε καμια των περιπτωσεων.
Εχει εκδοθει και paper για το δικτυο και την αξιοπιστια του.
https://meteosearch.meteo.gr/Raw Materials/2017-Geoscience_Data_Journal-stations.pdf

Επισης, στα κλιματικα ετησια γεγονοτα (τα δελτια της ΕΜΥ) εχουν προσθεσει και Davis αξιοπιστους σταθμους (ειτε ειναι στο δικτυο του ΕΑΑ ειτε οχι), ενω εντος του WMO μπορει κανεις να βρει το δικτυο με κωδικο και να αντλησει δεδομενα.
Επισης η ακριβεια των Davis ειναι τετοια και τα σφαλματα που ειναι αποδεκτα δηλαδη αμελητεα ωστε να μπορει μεσω ενος davis σταθμου να βγει μετα απο 30 ετη και κλιματολογια μιας περιοχης.
Τα χρηματα δεν εχουν καμια σχεση με αυτο. Απλα οσα περισσοτερα χρηματα τοσο μεγαλυτερη ακριβεια και μειωση σφαλματος κατι που ετσι κι αλλιως δεν εχει διαφορα με μια χρονοσειρα ενος ντειβις σταθμου.
Τωρα το τι ειπε ενας καθηγητης χωρις επιστημονικα δεδομενα, χωρις τεκμηριωση των λεγομενων του με στοιχεια και φυσικα ουτε καν απο το αρμοδιο τμημα (πανω σε σταθμους εχουν αποψη και θα πρεπει να εχουν ΜΟΝΟ κλιματολογοι και μετεωρολογοι) αφηνει τους παντες παγερα αδιαφορους.
Ειναι σαν το 1% της επιστημονικης κοινοτητας που δεν αποδεχεται την κλιματικη αλλαγη απο το 99% της επιστημονικης κοινοτητας. Τοση βαρυτητα εχει η αποψη αυτη. Η σαν του τσελεντη για την κλιματικη αλλαγη.

ΥΓ. Πολλα papers για ακραια γεγονοτα εχουν εκδοθει με βαση το δικτυο του ΕΑΑ παρα με το δικτυο της ΕΜΥ.
Οι Davis ειναι ημιεπαγγελματικοι σταθμοι.
Ο πιο φθηνος επαγγελματικος σταθμος ξεκιναει στα 2 χιλιαρικα περιπου. Οποτε καμια σχεση με τις 10.000 ευρω. Οπου οι επαγγελματικοι ειναι με κλειστα ματια αξιοπιστοι.

Επεξεργάστηκε από ChristosPapasoulis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απτις αθλιοτερες βραδιες...μεχρι την επομενη...

29.0 ακριβως μεσανυχτα το Γκαζι δειχνει τη ΦΡΙΚΗ που ζουμε κ μας κανει να φανταζομαστε τι ερχεται....

27.2 εχω στο μπαλκονι με.66% υγρασια κ ενα απαλο Νοτιο.ρευμα που σε πνιγει κυριολεκτικα....

Απορω τι το ομορφο βρισκει καποιος σε αυτες τις συνθηκες....αγκαλια το αιρκο ολα κλειστα κ 21 βαθμοι εσωτερικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισης οσον αφορα το σχολιο του Ζιακοπουλου για το Κρανιδι να πουμε το εξης. 

Γενικα βασει ξηρης αδιαβατικης εχουμε 1 βαθμο για καθε 100 μετρα. Αρα με ενα +19.8 στα 850 (τα οποια βρισκονται πχ στα 1540 μετρα) θα ειχαμε 40.2. Στην προκειμενη ειχαμε 40.5 στο Κρανιδι. Και βασει ανεμολογικου η Τ συμβαδιζει αψογα. Αρα μιλαμε για μολις +0.3 βαθμους διαφορα σε σχεση με την ξηρη αδιαβατικη. Οποτε η υπερ-ξηροαδιαβατική θερμοβαθμίδα δεν υφισταται σε καμια περιπτωση στην περιπτωση του Κρανιδιου. Θα δουμε ομως επειδη οντως ειναι δυσκολο κατι να γινεται τοσες συνεχομενες μερες αν ειναι θεμα βλαβης. Παντως απο μετεωρολογικης αποψης ΔΕΝ ειναι κατι ασυνηθιστο ουτε σαφως συνηθισμενο. Η υπερξηροαδιαβατικη θερμοβαθμιδα ειναι οντως κατι σπανιο κατι που ΔΕΝ υφισταται εδω.



xx_model-en-318-0-zz_moddeuhd_2023070706_4_5017_308.png.e7eb80c215f4fe2e4a7013527e8d4fe2.pngxx_model-en-318-0-zz_modusa_2023070706_4_5017_450.png.d1e34946674bd03e2a9a4e81ad9e3265.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισης θα πρεπει να γνωριζουμε πριν κανουμε συγκρισεις πως το εδαφος ειναι ΠΙΟ ΘΕΡΜΟ απο τις ταρατσες.
Ενδεικτικο παραδειγμα αυτο που συμβαινει με το ΑΠΘ. Με 2 ιδιους αξιοπιστους σταθμους εννοειται και σωστα τοποθετημενους:
https://meteo3.geo.auth.gr/stations/202306.htm

https://meteo3.geo.auth.gr/stations/orofi_Data.HTML?fbclid=IwAR3_4nw4Qlw_hggJ2dr7XdBkc15dRLziesiJP7IMzk9CX81SPaQlRu6XP7A

Η μεση μεγιστη για τον Ιουνιο πχ του 2023 ηταν κατα 1.4 βαθμους υψηλοτερη υπερ του εδαφους. Το οποιο ειναι λιγο μεγαλο.
Για τον Ιουλιο προς το παρον ειναι 1.0 βαθμος διαφορα υπερ του εδαφους.
Εννοειται πως οι ελαχιστες Τ ειναι υπερ του εδαφους λογω θερμοχωρητικοτητας της ταρατσας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Επισης οσον αφορα το σχολιο του Ζιακοπουλου για το Κρανιδι να πουμε το εξης. 

Γενικα βασει ξηρης αδιαβατικης εχουμε 1 βαθμο για καθε 100 μετρα. Αρα με ενα +19.8 στα 850 (τα οποια βρισκονται πχ στα 1540 μετρα) θα ειχαμε 40.2. Στην προκειμενη ειχαμε 40.5 στο Κρανιδι. Και βασει ανεμολογικου η Τ συμβαδιζει αψογα. Αρα μιλαμε για μολις +0.3 βαθμους διαφορα σε σχεση με την ξηρη αδιαβατικη. Οποτε η υπερ-ξηροαδιαβατική θερμοβαθμίδα δεν υφισταται σε καμια περιπτωση στην περιπτωση του Κρανιδιου. Θα δουμε ομως επειδη οντως ειναι δυσκολο κατι να γινεται τοσες συνεχομενες μερες αν ειναι θεμα βλαβης. Παντως απο μετεωρολογικης αποψης ΔΕΝ ειναι κατι ασυνηθιστο ουτε σαφως συνηθισμενο. Η υπερξηροαδιαβατικη θερμοβαθμιδα ειναι οντως κατι σπανιο κατι που ΔΕΝ υφισταται εδω.



xx_model-en-318-0-zz_moddeuhd_2023070706_4_5017_308.png.e7eb80c215f4fe2e4a7013527e8d4fe2.pngxx_model-en-318-0-zz_modusa_2023070706_4_5017_450.png.d1e34946674bd03e2a9a4e81ad9e3265.png

Φίλε Χρήστο καλησπέρα, νομίζω έχεις κάνει λάθος υπολογισμό...αν πάρουμε τον αυστηρό ορισμό της ξηρής αδιαβατικης 9.8/1000 μέτρα και ότι η Τ850 ήταν 20 στα 1540gpm, τότε το Κρανίδι με υψόμετρο σταθμού τα 110 μέτρα θα έπρεπε να έχει 20+(1.540-0.110)*9.8=34 βαθμοί κελσίου ενώ μέγιστη στα 0 μέτρα 20+1.54*9.8=35.1. Προφανώς όμως δεν είχε ξηρή αδιαβατική αλλά υπερξηρη η οποία φτάνει ως περίπου 12 βαθμούς /1000 μέτρα και σε εξαιρετικές περιπτώσεις 12.5...αν υποθεσουμε ότι έχουμε θέρμανση 12 βαθμών ανά 1000 μέτρα τότε πάμε στο 20+(1.54-0.11)*12=37.2 μέγιστη στο Κρανίδι και μέγιστη δυνατή στην περιοχή 20+1.54*12=38.5 στα 0 μέτρα υψόμετρο (2 βαθμούς κάτω απ' την μέγιστη που έπιασε το Κρανίδι το οποίο απαιτεί για τέτοια Τ αδιαβατική θερμομαθμιδα της τάξης του 13.3 αν μιλούσαμε για μηδενικό υψόμετρο ενώ για το Κρανίδι στα 110 μετρα 14.3, πράγμα αδύνατο!)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, KapelosG said:

Φίλε Χρήστο καλησπέρα, νομίζω έχεις κάνει λάθος υπολογισμό...αν πάρουμε τον αυστηρό ορισμό της ξηρής αδιαβατικης 9.8/1000 μέτρα και ότι η Τ850 ήταν 20 στα 1540gpm, τότε το Κρανίδι με υψόμετρο σταθμού τα 110 μέτρα θα έπρεπε να έχει 20+(1.540-0.110)*9.8=34 βαθμοί κελσίου ενώ μέγιστη στα 0 μέτρα 20+1.54*9.8=35.1. Προφανώς όμως δεν είχε ξηρή αδιαβατική αλλά υπερξηρη η οποία φτάνει ως περίπου 12 βαθμούς /1000 μέτρα και σε εξαιρετικές περιπτώσεις 12.5...αν υποθεσουμε ότι έχουμε θέρμανση 12 βαθμών ανά 1000 μέτρα τότε πάμε στο 20+(1.54-0.11)*12=37.2 μέγιστη στο Κρανίδι και μέγιστη δυνατή στην περιοχή 20+1.54*12=38.5 στα 0 μέτρα υψόμετρο (2 βαθμούς κάτω απ' την μέγιστη που έπιασε το Κρανίδι το οποίο απαιτεί για τέτοια Τ αδιαβατική θερμομαθμιδα της τάξης του 13.3 αν μιλούσαμε για μηδενικό υψόμετρο ενώ για το Κρανίδι στα 110 μετρα 14.3, πράγμα αδύνατο!)

Έχεις δίκιο 1 βαθμό ανά 100 μέτρα το ήξερα. Εδώ βλέπω είναι 0.98 που όντως το αλλάζει. Όπως και ότι είναι 110 μέτρα. Εκ παραδρομής είδα 10 μέτρα. Οπότε ναι βγαίνει υπερξηρη αδιαβατική και κάτι παραπάνω που όντως δεν υφίσταται. Ευχαριστώ για την διόρθωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτρέψτε μου να έχω υπό αμφισβήτηση τους περισσότερους σταθμούς του ΕΑΑ, αλλά και όσους σταθμούς της ΕΜΥ δεν συντηρούνται σωστά, όπως έχει πει παλιότερα και ο Ζιακό, επειδή και γνωρίζω και έχω δει καταστάσεις εξωπραγματικές και προπάντων χωροταξικές....Απλά ως ένδειξη και μέχρι εκεί....Επαναλαμβάνω την δική μου προσωπική άποψη, που συνάδει και με την πανεπιστημιακή που ανέφερα πιο πάνω....Δεν θαθελα να σχολιάσω ότι του εδάφους οι σταθμοί είναι θερμότεροι από τις ταράτσες, γιατι υποτιμάμε τη νοημοσύνη μας θαρρώ, όπως κι ότι βγαίνει άσχετος ένας καθηγητής στο αντικείμενό του, με τον οποίο όταν κάθισα επί 3ωρο και διαλέχτηκα σε πανεπιστημιακό επίπεδο, έμεινα με το στόμα ανοιχτό επιστημονικά κι όχι κομπογιαννίτικα, οπότε δεν χρειάζεται να επεκταθώ για τις απαξιωτικές κουβέντες από τον φίλο παραπάνω....Κι επαναλαμβάνω ότι οι μετεοσταθμοί της χώρας μας απλά εξετάζονται ενδεικτικά και δεν μπαίνουν σε διαδικασία κλιματικών συγκρίσεων....Οι μοναδικές συγκρίσεις γίνονται στη βάση πως οι ίδιοι σταθμοί, σε ίδιες περιοχές για 10-15 χρόνια δίνουν κάποιες τιμές, που έχουν διαφορές χρονικά, εκεί ναι, ώστε να βλέπουμε τις αποκλίσεις....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Beach-snow NG said:

Επιτρέψτε μου να έχω υπό αμφισβήτηση όλους σχεδόν τους σταθμούς του ΕΑΑ, αλλά και όσους σταθμούς της ΕΜΥ δεν διαχειρίζονται και συντηρούνται σωστά, όπως έχει πει παλιότερα και ο Ζιακό, επειδή και γνωρίζω και έχω δει καταστάσεις εξωπραγματικές....Απλά ως ένδειξη και μέχρι εκεί....Επαναλαμβάνω την δική μου προσωπική άποψη, που συνάδει και με την πανεπιστημιακή που ανέφερα πιο πάνω....Δεν θαθελα να σχολιάσω ότι του εδάφους οι σταθμοί είναι θερμότεροι από τις ταράτσες, γιατι υποτιμάμε τη νοημοσύνη μας θαρρώ, όπως κι ότι βγαίνει άσχετος ένας καθηγητής στο αντικείμενό του, με τον οποίο όταν κάθισα επί 3ωρο και διαλέχτηκα σε πανεπιστημιακό επίπεδο, έμεινα με το στόμα ανοιχτό επιστημονικά κι όχι κομπογιαννίτικα, οπότε δεν χρειάζεται να επεκταθώ για τις απαξιωτικές κουβέντες από τον φίλο παραπάνω....Κι επαναλαμβάνω ότι οι μετεοσταθμοί της χώρας μας απλά εξετάζονται ενδεικτικά και δεν μπαίνουν σε διαδικασία κλιματικών συγκρίσεων....Οι μοναδικές συγκρίσεις γίνονται στη βάση πως οι ίδιοι σταθμοί, σε ίδιες περιοχές για 10-15 χρόνια δίνουν κάποιες τιμές, που έχουν διαφορές χρονικά, εκεί ναι, ώστε να βλέπουμε τις αποκλίσεις....

Τα δεδομένα τα παρέθεσα. Διαθέσιμα από το ΑΠΘ για 2 τουλάχιστον μήνες. Με διαφορά θερμοκρασίας 1-1.4 βαθμούς υπέρ του εδάφους. 100% αξιόπιστοι σταθμοί και σωστά τοποθετημένοι εννοείται. Δεν είναι κάτι με την νοημοσύνη μας είναι απλώς η πραγματικότητα. 

 

https://meteo3.geo.auth.gr/stations/202306.htm

 

https://meteo3.geo.auth.gr/stations/orofi_Data.HTML?fbclid=IwAR3_4nw4Qlw_hggJ2dr7XdBkc15dRLziesiJP7IMzk9CX81SPaQlRu6XP7A

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Τα δεδομένα τα παρέθεσα. Διαθέσιμα από το ΑΠΘ για 2 τουλάχιστον μήνες. Με διαφορά θερμοκρασίας 1-1.4 βαθμούς υπέρ του εδάφους. 100% αξιόπιστοι σταθμοί και σωστά τοποθετημένοι εννοείται. Δεν είναι κάτι με την νοημοσύνη μας είναι απλώς η πραγματικότητα. 

 

https://meteo3.geo.auth.gr/stations/202306.htm

 

https://meteo3.geo.auth.gr/stations/orofi_Data.HTML?fbclid=IwAR3_4nw4Qlw_hggJ2dr7XdBkc15dRLziesiJP7IMzk9CX81SPaQlRu6XP7A

Αν θέσουμε ερώτηση στον WMO για τοποθετημένους σταθμούς σε ταράτσες και κτίρια και κατά πόσο είναι αξιόπιστοι θα γελάσουν!! Αυτά και μέχρι εδώ, επεκταθήκαμε πολύ και συγγνώμη από μέρους μου!!

ΥΓ Και το έδαφος αν δεν είναι καθαρισμένο σωστά πέριξ του μετεοσταθμού (ξερόχορτα, στάχυα κα) φυσικά δεν θαχει αξιόπιστες θερμοκρασίες και πιθανόν εκεί ναι μεγαλύτερες!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα πολυ ενδιαφερον θεμα μελετης, ακομα και επιστημονικης ισως, μετεωρολογικης φυσεως....

"Μικροκλιμα και αστικη θερμονησιδα Αττικης" η πως αλλιως ο ανθρωπινος παραγοντας ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ενα απο τα καλυτερα μερη για να ζει κανεις (απο αρχαιοτατων χρονων)

Με μεγιστη 36,2 λοιπον, και 36-37αρια η ευρυτερη γειτονια, ΟΚ, τυπικη κλασικη Ιουλιατικη πολλη ζεστη, καλοκαιρι ειναι ομως, και τα 36-37αρια τα τρωμε με το κουταλι....

Αυτο το πραγμα της τελευταιας 10ετιας, 5ετιας πιο εντονα ισως, με τετοιες μεγιστες να εχει τετοια ωρα 27,5 ολοκληρους βαθμους μες στο αγριο ξημερωμα, και πολλα πολλα προαστεια 28 και 29 βαθμους, ειναι το αντικειμενο μελετης...

Δεν θα πω για τα πολυ μικρατα μου παιδικα χρονια στο Χαλανδρι, τοτε που υπηρχαν ελαχιστες πολυκατοικιες, που η Ρεματια ηταν ΖΟΥΓΚΛΑ και η Πεντελη απο πισω .... Κιλιμαντζαρο απο τη βλαστηση....τοτε, με πολλα 36-37αρια αντιστοιχα, θυμαμαι τα βραδια παντα να βαζουμε παραθυρα ανακλιση στα 200 μετρα, για κλιματιστικο ουτε λογος, μονο στον υπερκαυσωνα του 1987 ειχαν ζοριστει, οπως ολη η Ελλαδα...

Θα πω οτι μεχρι και τη χρονια - οροσημο 2007, με τους απανωτους καυσωνες, που για μενα σημανε το καμπανακι της υπερθερμανσης, και μεχρι σημερα (5 πυρκαγιες μετα, απειρο δασος μειον, πολυ πολυ τσιμεντο και ρυποι συν), τετοιες υψηλες ελαχιστες ειναι ολο και συχνοτερες....

Δηλαδη στα επερχομενα 42-45αρια ποσο θα εχουμε τετοια ωρα ??? 35-36 και θα μας φαινεται "δροσουλα".....και ελαχιστες 32αρια....

Συγγνωμη για το μακροσκελες, αλλα ειναι απτους ελαχιστους χωρους που βρισκω συμπαρασταση....ολοι ειναι χαρουμενοι, τραλαλα, καλοκαιρακι βραδινο μπανακι, αφου βρε ανθρωπε απο αιρκο σε αιρκο περιφερεσαι, τι σου αρεσει σε αυτη την αηδια, εκτος απο τις στιγμες (ελαχιστες, για το μεσο εργαζομενο σκληρα οικογενειαρχη) που εισαι ΜΕΣΑ στο θαλασσινο νερο ??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Ενα πολυ ενδιαφερον θεμα μελετης, ακομα και επιστημονικης ισως, μετεωρολογικης φυσεως....

"Μικροκλιμα και αστικη θερμονησιδα Αττικης" η πως αλλιως ο ανθρωπινος παραγοντας ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ενα απο τα καλυτερα μερη για να ζει κανεις (απο αρχαιοτατων χρονων)

Με μεγιστη 36,2 λοιπον, και 36-37αρια η ευρυτερη γειτονια, ΟΚ, τυπικη κλασικη Ιουλιατικη πολλη ζεστη, καλοκαιρι ειναι ομως, και τα 36-37αρια τα τρωμε με το κουταλι....

Αυτο το πραγμα της τελευταιας 10ετιας, 5ετιας πιο εντονα ισως, με τετοιες μεγιστες να εχει τετοια ωρα 27,5 ολοκληρους βαθμους μες στο αγριο ξημερωμα, και πολλα πολλα προαστεια 28 και 29 βαθμους, ειναι το αντικειμενο μελετης...

Δεν θα πω για τα πολυ μικρατα μου παιδικα χρονια στο Χαλανδρι, τοτε που υπηρχαν ελαχιστες πολυκατοικιες, που η Ρεματια ηταν ΖΟΥΓΚΛΑ και η Πεντελη απο πισω .... Κιλιμαντζαρο απο τη βλαστηση....τοτε, με πολλα 36-37αρια αντιστοιχα, θυμαμαι τα βραδια παντα να βαζουμε παραθυρα ανακλιση στα 200 μετρα, για κλιματιστικο ουτε λογος, μονο στον υπερκαυσωνα του 1987 ειχαν ζοριστει, οπως ολη η Ελλαδα...

Θα πω οτι μεχρι και τη χρονια - οροσημο 2007, με τους απανωτους καυσωνες, που για μενα σημανε το καμπανακι της υπερθερμανσης, και μεχρι σημερα (5 πυρκαγιες μετα, απειρο δασος μειον, πολυ πολυ τσιμεντο και ρυποι συν), τετοιες υψηλες ελαχιστες ειναι ολο και συχνοτερες....

Δηλαδη στα επερχομενα 42-45αρια ποσο θα εχουμε τετοια ωρα ??? 35-36 και θα μας φαινεται "δροσουλα".....και ελαχιστες 32αρια....

Συγγνωμη για το μακροσκελες, αλλα ειναι απτους ελαχιστους χωρους που βρισκω συμπαρασταση....ολοι ειναι χαρουμενοι, τραλαλα, καλοκαιρακι βραδινο μπανακι, αφου βρε ανθρωπε απο αιρκο σε αιρκο περιφερεσαι, τι σου αρεσει σε αυτη την αηδια, εκτος απο τις στιγμες (ελαχιστες, για το μεσο εργαζομενο σκληρα οικογενειαρχη) που εισαι ΜΕΣΑ στο θαλασσινο νερο ??

Μεγαλωμένος σε γειτονιά Λάρισας 20 λεπτά με τα πόδια από το κέντρο της πόλης...δεν έχω κλείσει ούτε τα 30, αλλά πρόλαβα μέχρι και...σεντόνι Ιούλιο μήνα! Χαχα. Πατήσια 29 βαθμοί 2.30 το πρωί. Υπομονή, ανάσες και συχνές εξορμήσεις στην μπανιέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι το θεμα πως να τα εξηγησεις στη νεα γενια....κι αν η Παρνηθα ειναι νωπη και μας ποναει πολυ, η Πεντελη εμενα προσωπικα ειναι το βουνο των παιδικων μου χρονων...αντε να εξηγησεις τι πευκοδασος απιθανο ειχε πριν τις πρωτες πυρκαγιες του 1995....γυρνουσαμε απο μπανιο θαλασσινο Νεα Μακρη - Χαλανδρι και σταματουσαμε στις πηγες Καρδιας για ξεκουραση....μπουφανακι Αυγουστιατικα ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΣΟΥΝ μιλαμε.....η Λεωφορος Μαραθωνος, η παλια, 1 + 1 λωριδα, ενα ατελειωτο μποτιλιαρισμα καθε Κυριακη απογευμα που το μισο λεκανοπεδιο γυρνουσε απο παραλια, να ΜΟΣΧΟΒΟΛΑΕΙ ο τοπος δασος και πευκο....

Σας αφηνω με 27,8 εξω σε ανοδο, δεν παμε καθολου μα καθολου καλα, και τα χειροτερα ερχονται, δυστυχως....

Υπομονη, μερα που περναει δεν ξαναπερναει και ερχεται ολο και πιο κοντα η Αγαπημενη μας Εποχη !!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Ειναι το θεμα πως να τα εξηγησεις στη νεα γενια....κι αν η Παρνηθα ειναι νωπη και μας ποναει πολυ, η Πεντελη εμενα προσωπικα ειναι το βουνο των παιδικων μου χρονων...αντε να εξηγησεις τι πευκοδασος απιθανο ειχε πριν τις πρωτες πυρκαγιες του 1995....γυρνουσαμε απο μπανιο θαλασσινο Νεα Μακρη - Χαλανδρι και σταματουσαμε στις πηγες Καρδιας για ξεκουραση....μπουφανακι Αυγουστιατικα ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΣΟΥΝ μιλαμε.....η Λεωφορος Μαραθωνος, η παλια, 1 + 1 λωριδα, ενα ατελειωτο μποτιλιαρισμα καθε Κυριακη απογευμα που το μισο λεκανοπεδιο γυρνουσε απο παραλια, να ΜΟΣΧΟΒΟΛΑΕΙ ο τοπος δασος και πευκο....

Σας αφηνω με 27,8 εξω σε ανοδο, δεν παμε καθολου μα καθολου καλα, και τα χειροτερα ερχονται, δυστυχως....

Υπομονη, μερα που περναει δεν ξαναπερναει και ερχεται ολο και πιο κοντα η Αγαπημενη μας Εποχη !!!!!!!!!!

Άσ'τα να πάνε, φίλε. Με τέτοιο περιβάλλον προφανώς και έγραφε για πλάκα 19αρια ελάχιστες μέχρι και το καράκεντρο παλαιότερα, μέσα στον Ιούλιο. Δεν αρνούμαι την κλιματική αλλαγή φυσικά, αλλά μερικά πράγματα κάνουν μπαμ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 βαθμοί, 60% υγρασία και συννεφιά στο Κέντρο... Περπάτησα περίπου ένα χιλιόμετρο στου Ψυρρή με κόσμο στα μαγαζιά και η αίσθηση δυσφορίας πήγε να με στείλει από κει που ήρθα. Και ακόμα δεν έχουμε δει τίποτε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστη Ελλάδας χθες τελικά 39.7 Λαμία επίσημα από την ΕΜΥ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

27.3 βαθμοι ελαχιστη στην Καλλιθεα...Τραγικες καταστασεις και τα δυσκολα ειναι μπροστα μας...Ηδη ξεπερασαμε και τους 28 και οδευουμε για το 30αρι πριν καν φτασει 10:00 το πρωι...

Συμφωνα με αποκλειστικες πηγες του weather club συγκαλειται εκτακτως το υπουργικο συμβουλιο στο Μαξιμου για να παρθουν μετρα σχετικα με τον επικειμενο καυσωνα..Οι πρωτες εικονες. 

Cabinet.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...