Jump to content
sakis13

Αναφορές Ιουλίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρα πολύ ζέστη και υγρασία απόψε στο Παράλιο Άστρος.....πραγματικά αφόρητο....θυμίζει πολύ πεδινή δυτική Ελλάδα  ....29 βαθμοί και αίσθηση 32 αυτήν την ώρα ...φρίκη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αααμααααν από το 40 στο 60 η υγρασια μεσα σε μια ανανέωση. Αλλαξε κατευθειαν η αίσθηση σε σαπια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τα πρώτα φώτα ν' ανάβουν, πριν λίγο στην Χόχλια Ευρυτανίας και την θερμοκρασία στους19οC!!!

IMG_20230706_215221.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στην παρέα! Στους 34,3 ανέβηκε η μέγιστη σήμερα εδώ στο Μακροχώρι με την αίσθηση(heat index) λόγο υγρασίας στους 38,6 ... και όλα αυτά με ούτε 18 στα 850..... φανταστείτε τι θα γίνει από βδομάδα με 25+ .....

στους 20,2 η ελάχιστη σε μια τυπική σχετικά συνηθισμένη και κοντά στα φυσιολογικά διακύμανση θερμοκρασίας για Ιούλη....  τώρα προσπαθεί να δροσίσει αλλά ακόμα είμαστε σχετικά ζεστά στους 28 βαθμούς....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Άγγελος είπε:

29.1c στις 23:00 την νύχτα… χάρη σε ένα ασθενές ξηρό βοριαδάκι! 

Εδώ έχω 26β και πέφτει γρήγορα,επικρατεί άπνοια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

Ο δροσερός Ιούνης είναι παρελθόν και τώρα ξεκινάνε πραγματικά τα δύσκολα....

Πάντα Ιούλιο κι Αύγουστο ήταν οι μεγάλες ζέστες. Παραδοσιακά θυμάμαι από 25/6 μέχρι και 25/8 ήταν το πιο καυτό δίμηνο για την Ελλάδα και το δίμηνο στο οποίο βγαίνουν άνετα και 45αρια+. Βέβαια τα τελευταία χρόνια από 10/5 έως και 10/10 είναι ένα ολόκληρο 5μηνο που είναι καυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλη φωτιά κοντα στο αλιβερι.Μπορουν να πανε εκει οι καυσωνολαγνοι και να ψησουν αρνια,να γιορτασουν την αφιξη της αγαπημενης τους εποχης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μεγάλη φωτιά κοντα στο αλιβερι.Μπορουν να πανε εκει οι καυσωνολαγνοι και να ψησουν αρνια,να γιορτασουν την αφιξη της αγαπημενης τους εποχης.

Πάντως αρνούμαι να πιστέψω ότι κάποιος (έστω και ο ποιο καυσωνολάγνος εδώ μέσα και εκτός) δεν θα στεναχωρηθεί ούτε στο ελάχιστο στην είδηση μιας πυρκαγιάς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάπνιζε μελίσσια ο άλλος στο Αλιβέρι με την επικυνδινοτητα για φωτια στα πορτοκαλοκοκκινα...

Και έχεις και τον κάθε τυχάρπαστο ειδικό πανεπιστήμονα των social media που τα ξέρει όλα, και για όλα έχει τη σωστή γνωμη...να έχει αποφανθεί από τη πρώτη στιγμή ότι η περιοχή καίγεται σκόπιμα για να μπουν ανεμογεννήτριες...

Καμία σωτηρία όσο σκληρό και να ακούγεται αυτό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλέον δεν την παλεύω με τίποτα... Τι ζέστη είναι αυτή ρε γ###το ; ! Πρέπει να έχω μπει στην κλιμακτήριο. Με αρκετό αέρα πρέπει να είμαστε περίπου στους 28 βαθμούς τώρα στο Κρυονέρι αλλά με την εμμονή του ΒΔ δεν δροσίζει ούτε το απόγευμα. Σαν να είμαι σε άλλο μέρος μου έχει φανεί αυτή η εβδομάδα. 

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποσο ομορφες αναμνησεις απτο 4μηνο δροσιας και βροχων που προηγηθηκε...τελη Ιουνη σηκωναμε ψηλα τη σημαια της καιρο-τρελας με καταιγιδα και 20 βαθμους μεσημεριατικα μες στα καρα μπετα του καρα κεντρου....

Τωρα ομως μας κυκλωσε το Σιχαμα, μπηκε φορτσατη η ζεστη και καθε ημερα και ολο και πιο αθλια, ολο και πιο σαπια απτην προηγουμενη....το μονο καλο, οτι ΔΕΝ ξαναπερναει, προχωραει προς το τελος και ερχεται ολο και πιο κοντα η αγαπημενη μας εποχη !!!!
 

Ελαχιστη 24,3 παρακαλω, ζεστη και παλι ζεστη, ισως η τελευταια βραδια χωρις αιρκο, κλπ, ακομα και με ανεμιστηρα, με 27αρι εσωτερικη την ακουσα κανονικα.....τελειωσαμε χρυση θα την κανουμε τη ΔΕΗ με αυτα που φαινονται !!!!!!!

31,5 ηδη πριν τις 11.00 και ξεκιναει το "χαλαρο" 3ημερο ζεστης.....ευτυχως εχει 2-3 ημερες με πτωσουλα απο Δευτερα πριν μπουμε στο ΨΗΤΟ, στην κυριολεξια, 2ο και 3ο 10ημερο του μηνα....

Καλα μπανια, καλα κουραγια, μερες ειναι, θα περασουν.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33αρι με συνοπτικες διαδιακασιες, ολη η πλαγια εδω στους δυτικους προποδες του Υμηττου απο Αγια ψηλα, Χολαργο, Παπαγου και Ζωγραφου - Βυρωνα...

Παμε δυστυχως για 35-36αρια σημερα και να δουμε ποσο αυριο κ μεθαυριο....απο βδομαδα και το 4αρακι μπροστα...

Καλη συντηρηση στα αιρκο παιδια, δεν παλευεται, εχω τετοια ζαλη και πονοκεφαλο, σαν πυρετο, μετα απο την πολυωρη εκθεση στους 27 βαθμους εσωτερικη......ρε αιρκο στο 18 και τα μυαλα στα μπλεντερ, καψτα ολα σιχαμα, Οκτωβριο θα το σβησω !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο η Ανατολική Ελλάδα έχει ψηλές Τ η δυτική Ελλάδα και τα παράκτια της ειδικά δεν έχει πάρει χαμπάρι...στον σταθμό μου στον Μύτικα δεν έχει καταγραφεί όλο τον Ιούλιο ούτε ένα 30αρι (μέγιστη 29.7)...βέβαια ο σταθμός του ΕΑΑ που είναι χαλασμένος γράφει όλες τις μέρες 30+!!!!

Το Άκτιο ΕΜΥ δε που πάει καλύτερα και πιο κοντά στην πραγματικότητα έχει μέγιστη μήνα χθες 31.1 και κανένα άλλο 30αρι

Τις πρώτες 6 μέρες του Ιουλίου ο σταθμός μου έχει 29 μέση μέγιστη, το Άκτιο 29.5 και του ΕΑΑ 31.6!!!! Τραγικά πράγματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34.3 το Γκάζι από τώρα, να δούμε που θα φτάσει! Βέβαια η υγρασία αρκετά χαμηλή.

Αν βγει ο επερχόμενος καύσωνας με ισχυρό βοριά όπως φαίνεται, το Γκάζι θα γράψει πολύ δυνατά νούμερα και ίσως απειληθεί το ρεκόρ του αν δεν μετριαστεί κάπως η κατάσταση στους χάρτες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χιών είπε:

34.3 το Γκάζι από τώρα, να δούμε που θα φτάσει! Βέβαια η υγρασία αρκετά χαμηλή.

Αν βγει ο επερχόμενος καύσωνας με ισχυρό βοριά όπως φαίνεται, το Γκάζι θα γράψει πολύ δυνατά νούμερα και ίσως απειληθεί το ρεκόρ του αν δεν μετριαστεί κάπως η κατάσταση στους χάρτες

Κατά 99% θα βγει ο μήνας θερμότερος απ' το κανονικό 14ετιας που έχει δεδομένα ο σταθμός, το θέμα είναι αν μπορεί να πιάσει το μέση μέγιστη 35.5 από 2012...πιστεύω ο μήνας θα παίξει πάντως πάνω από 34.5 που είναι ούτως η αλλιώς σπάνιο για τον σταθμό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Κατά 99% θα βγει ο μήνας θερμότερος απ' το κανονικό 14ετιας που έχει δεδομένα ο σταθμός, το θέμα είναι αν μπορεί να πιάσει το μέση μέγιστη 35.5 από 2012...πιστεύω ο μήνας θα παίξει πάντως πάνω από 34.5 που είναι ούτως η αλλιώς σπάνιο για τον σταθμό 

To m.o. 31.0 του 2012 δεν θα το φτάσει πιστεύεις; Εγώ νομίζω ότι απειλείται έστω και οριακά, εάν δεν πέσει κάπως η Τ το τελευταίο δεκαήμερο του μήνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39c ήδη το Κρανίδι..και εχει άλλη μια ωρα περίπου να πιάσει τους 40c πριν γυρίσει πάλι αύρα και εκεί...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...