Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 minutes ago, airfathaaaaa said:

νομιζεις οτι τα εχεις δει ολα?

https://www.nature.com/articles/s41558-022-01568-2

απο οτι λενε το πικ θα ειναι σε 3 χρονια απο τωρα 

Άλλη μια έκρηξη στη Σαντορίνη και πιστεύω το πιάσαμε το μόνιμα τροπικό κλίμα στην Ελλάδα. 

Έλα λίγο ακόμα θέλουμε 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 βαθμοί η πρόβλεψη για την Ελευσίνα σύμφωνα με τον Ευρωπαίο στις 22 Ιουλίου.

Σε λίγο όπως πάνε τα μοντέλα θα αρχίζουν να βγαίνουν στα μακρινά προβλέψεις για 50άρια και θα λέμε οκ νορμάλ πράγματα. Ανοσία έχω πάθει πλέον με τα εικονικά 45+ αυτές τις μέρες. 

721497140_Screenshot2023-07-14at3_29_08AM.png.08871cab6945a895e5ac3e66ffbedff9.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξύπνημα λούτσα στον ιδρώτα, αφού δεν μας παίρνει να μπουμπουνίζουμε όλο το βράδυ τον κλιματισμό. Αν δεν αλλάξει δραματικά κάτι, το διάστημα που έρχεται θυμίζει 2010 - 2012 με παρατεταμένα 40αρια+ επί 15 ημέρες στον ελλαδικό χώρο. Δεν χρειάζεται να έρθει 32 στα 850 για να φάμε τα 40αρια στην μάπα. Ένα ρεαλιστικό 24-25 αρκεί, αφού ο υποτροπικός ανεβαίνει και καταπίνει, υπό μία σπάνια διάταξη, έκταση από την Πορτογαλία ως την Κύπρο. Για ρεκόρ απολύτων μεγίστων πολύ δύσκολο να μιλήσει κανείς από τώρα, αλλά ως προς μέσες μέγιστες δεν αποκλείεται τοπικά να απειληθούν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Tolisk20 είπε:

Για 25αρηδες ναι..γενικοτερα ομως οχι..υπαρχει μεγαλη μεριδα κοσμου που δεν θελει το καλοκαιρι που δεν ειναι ουτε καταιγιδακιδες ουτε χιονακιδες σαν κ μας εδω μεσα..ανθρωποι μεγαλυτερης ηλικιας..ανθρωποι με προβληματα υγειας..οικογενειες με μικρα παιδια..

Εκτός απ αυτούς που το προτιμούν λόγω συνθηκών και ασχολιών σε σχέση με το χειμώνα υπαρχουν και αυτοί που το προτιμούν και για οικονομικούς λόγους 

Δες τα κοινόχρηστα ας πούμε 

Τελος επιχειρηματικά η χώρα μας αν δεν είχε το καλοκαίρι της σε συνδυασμό με τη μορφολογία της θα ήταν επιπέδου των υπολοίπων Βαλκανίων 
Μην την ψάχνετε είναι ευλογία το κλασσικό ελληνικό καλοκαιράκι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Canadathens13 είπε:

Εκτός απ αυτούς που το προτιμούν λόγω συνθηκών και ασχολιών σε σχέση με το χειμώνα υπαρχουν και αυτοί που το προτιμούν και για οικονομικούς λόγους 

Δες τα κοινόχρηστα ας πούμε 

Τελος επιχειρηματικά η χώρα μας αν δεν είχε το καλοκαίρι της σε συνδυασμό με τη μορφολογία της θα ήταν επιπέδου των υπολοίπων Βαλκανίων 
Μην την ψάχνετε είναι ευλογία το κλασσικό ελληνικό καλοκαιράκι!!!

Για οικονομικούς λόγους προτιμάει ο κόσμος το κλασικό ελληνικό καλοκαίρι όπως το ζούσαμε στο παρελθόν. Όταν έχουμε ακραίους σε διάρκεια καύσωνες με συχνότητα  πλέον ανά 2 χρόνια (2021  και 2023) δημιουργείται τεράστιο πρόβλημα στον τουρισμό. Θα σταματήσει να αποτελεί η Ελλάδα τοπ τουριστικός προορισμός τουλάχιστον για τον Ιούλιο προς το παρόν. Επίσης το κόστος για την χρήση κλιματιστικών σχεδόν ολόκληρη την ημέρα είναι αβάσταχτο. Διαπιστώσαμε και το 21 ότι σε συνθήκες ακραίας ξηρασίας μετά από πολυήμερο καύσωνα πυρκαγιές σε πολύ πυκνά δάση όπως στην βόρεια Εύβοια δεν σβήνουν με τίποτα με τα μέσα που διαθέτουμε.

Επεξεργάστηκε από weatherfan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλεπεις τα παρακάτω και το 47αρι του Τζίφου φάινεται ευλογία .

Μας γ####ε και φέτος.Να δούμε βέβαια τις συνέπειες αυτο του κύματος ζέστης αλλα σε καθε περίπτωση θα βιώσουμε τραγικές συνθήκες για μεγάλο χρονικό διάστημα. 

Υ.Γ Προμήνυμα για 2μ χιονι τον χειμωνα ! Κρατάτε γερά !

SmartSelect_20230714_080032_Chrome.jpg

SmartSelect_20230714_080057_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάποτε υπήρξε ο Μάρτιος του 87 ότι πιο ακραίο σε καιρικό γεγονός μπορώ να θυμηθω.Ελπιζω να μην μιλάμε για τον Ιούλιο του 2023...αδιανόητα εφιαλτικά τραγικά τρεξίματα με καύσωνα κατά συρροή και κατά εξακολουθήσει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, weatherfan είπε:

Για οικονομικούς λόγους προτιμάει ο κόσμος το κλασικό ελληνικό καλοκαίρι όπως το ζούσαμε στο παρελθόν. Όταν έχουμε ακραίους σε διάρκεια καύσωνες με συχνότητα  πλέον ανά 2 χρόνια (2021  και 2023) δημιουργείται τεράστιο πρόβλημα στον τουρισμό. Θα σταματήσει να αποτελεί η Ελλάδα τοπ τουριστικός προορισμός τουλάχιστον για τον Ιούλιο προς το παρόν. Επίσης το κόστος για την χρήση κλιματιστικών σχεδόν ολόκληρη την ημέρα είναι αβάσταχτο. Διαπιστώσαμε και το 21 ότι σε συνθήκες ακραίας ξηρασίας μετά από πολυήμερο καύσωνα πυρκαγιές σε πολύ πυκνά δάση όπως στην βόρεια Εύβοια δεν σβήνουν με τίποτα με τα μέσα που διαθέτουμε.

Μα δεν μιλάω για καύσωνες όλους μας δυσκολεύουν μιλάω γενικά για το καλοκαίρι!!!Τα έξοδα δεν συγκρίνονται με του χειμώνα σε ότι έχει να κανει μ ενέργεια!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά εγώ έχω αρχίσει να αγχώνομαι λίγο. Δεν νομιζω οι νεοφυτεμενες μου ελιές να αντέξουν. Εδώ παίζει να στριψουν το φύλλο οι μεγάλες. 

Και δεν έχω και νερό στο χωράφι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω ότι αυτό στις 21-23/7 είναι που θα αφήσει εποχή, μετά από 44αρια πάμε σε εκείνο το τριήμερο για 45+...νομίζω τόσο σύντομα καύσωνα ένα μετά τον άλλο δεν έχουμε ξαναδεί, είναι σαν να έχουμε εισβολες του -12 στα 850 σε μια βδομάδα αντίθετα τον χειμώνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Παιδιά εγώ έχω αρχίσει να αγχώνομαι λίγο. Δεν νομιζω οι νεοφυτεμενες μου ελιές να αντέξουν. Εδώ παίζει να στριψουν το φύλλο οι μεγάλες. 

Και δεν έχω και νερό στο χωράφι 

Εσύ και εγώ να, αγχωνομαστε από την Κυριακή και μετά... Προς το παρον κανένας καύσωνας στην Ήπειρο... Μόλις 34 βαθμοί ή Αρτα χτες!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 minutes ago, KapelosG said:

Νομιζω ότι αυτό στις 21-23/7 είναι που θα αφήσει εποχή, μετά από 44αρια πάμε σε εκείνο το τριήμερο για 45+...νομίζω τόσο σύντομα καύσωνα ένα μετά τον άλλο δεν έχουμε ξαναδεί, είναι σαν να έχουμε εισβολες του -12 στα 850 σε μια βδομάδα αντίθετα τον χειμώνα!

Είναι όμως επισφαλής ακόμα η προγνωσιμότητα. Είμαστε πολλές μέρες μακριά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω να πηγαίνω στο υπόγειο για να κοιμηθώ σαν άνθρωπος. Καλά από καιρικά ενδιαφέρον βραστά.. όνειρα βλέπω με καταιγίδες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βλέπω να πηγαίνω στο υπόγειο για να κοιμηθώ σαν άνθρωπος. Καλά από καιρικά ενδιαφέρον βραστά.. όνειρα βλέπω με καταιγίδες..

Κουράγιο σε λιγους μήνες θα ψάχνουμε τον αυλωνα που θα παει Αδριατική!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σκ@τα...πάμε για μπλογκμπαστερ σε καύσωνα πλέον...μέχρι τέλος του μήνα θα μας πάει...και σιγά μην είναι ο Αύγουστος καλύτερος...γα@@ω την που@@να την εποχή αυτή και γα@@ω το Κω λοκαλοκαιρο μέσα...😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήδη άρχισα να την λέω στον κάθε πα@@αρα και παπ@@ρω που παρακαλούσε για ζεστό καλοκαιράκι και τώρα είναι ουφ και ουφ...τι ουφ μωρη κάτσε και σκάσε...αυτό ήθελες...😡😡😡😡😡😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ήδη άρχισα να την λέω στον κάθε πα@@αρα και παπ@@ρω που παρακαλούσε για ζεστό καλοκαιράκι και τώρα είναι ουφ και ουφ...τι ουφ μωρη κάτσε και σκάσε...αυτό ήθελες...😡😡😡😡😡😡

Ετσι ετσι πεσ τα χρυσοστομε  γ@α@ μ@ ω  το καλοκαιρι σας .......Αει συκτηρ θα περασει που θα παει

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μαύρο ρεκόρ του 1987 έσπασε πανηγυρικά μετά από 34 χρόνια το 2021, και είδαμε και τις συνέπειες που είχε αυτό στη φύση. Τώρα μόλις 2 χρόνια μετά, ο καύσωνας που ήδη βιώνουμε και θα κρατήσει το λιγότερο ως τις 25-26 του μήνα θα συνθλίψει οτιδήποτε άλλο έχουμε δει σε αυτή τη χώρα, και σε διάρκεια και ενδεχομένως σε ένταση με βάση τα τρεξίματα του Ευρωπαίου.

Καλή τύχη σε όλους μας, θα τη χρειαστούμε πολύ και αυτές τις μέρες ειδικότερα αλλά και τα επόμενα χρόνια γενικότερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...