Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, menidi είπε:

Με κάθε φιλική διάθεση και χωρίς να έχω καμία απολύτως σχέση με εθνικισμό (το εντελώς αντίθετο μάλιστα) επίτρεψε μου να σου πω με σχετική λακωνικότατα τη γνώμη μου: Για να ήμαστε πολίτες του κόσμου όπου θα θα μπορούμε ελεύθερα να πηγαίνουμε για δουλειά στο Λονδίνο και για να γράφουμε ελεύθερα σε αυτό εδώ το φόρουμ και γενικότερα να εκφράζουμε τις απόψεις μας, κάποιοι στήθηκαν απέναντι στα τανκς, πολυβόλα και σπαθιά αντίπαλων και έχυσαν το αίμα τους. Ειδάλλως, τώρα θα μιλούσαμε τουρκικά, γερμανικά ή δεν ξέρω εγώ τι. Οταν έρθει η χατζάρα του αντιπάλου, εκεί δεν μπορείς να πεις "αααα εγώ είμαι πολίτης του κόσμου". Η μήπως νομίζεις οτι τώρα αν ήμασταν στην Τουρκία, θα μιλούσαμε έτσι ελέυθερα για όλα αυτά?

Οσον αφορά το "γύφτος" και κάτι άλλα ρατσιστικά, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Στο ακέραιο. Δεν πρεπει να λέγονται τέτοιες εκφράσεις σε φόρουμ. Στην παρέα μας οκ. Αλλα το συγκεκριμένο φόρουμ είναι εκκλησία. Μια χαρά είναι. Σοβαρό και δημοκρατικό

Εντελώς  μα εντελώς φιλικά!
 

   Το ξέρω ότι μιλάς φιλικά κ δεν έχω κανένα πρόβλημα να συνομιλούμε.

   Δεν είναι χώρος για να πω τις απόψεις μου πάνω σε όλα αυτά, είναι κατανοητό αυτό. Παρόλα αυτά δε μπορώ να "αντιληφθώ" τον πόλεμο στις ημέρες μας, αλλά αν έπρεπε να σου απαντήσω σε αυτά που μου λες θα έπρεπε να γράψω πολλά κ πλέον τελείως άσχετα με το φορουμ για να γίνω κατανοητός. Τα σέβομαι παρόλα αυτά.

   

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ποιος είπε γύφτο ποιον?

 Βαγγέλη κάποιος σε ένα ποστ του έγραψε για  "γύφτους που καίνε λάστιχα" τι να πω έχουμε όλες αυτές τις ημέρες την στεναχώρια μας με αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα προσπαθουμε να είμαστε νηφάλιοι στα λεγόμενα μας για να μη δυναμητισουμε το κλιμα και δυστυχώς έχουμε και συμφουριτες που θεωρούν ότι εκφραζομενοι έτσι κάνουν αντισταση.....ο καθένας μας κρίνεται από τα λεγόμενα του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τις τελευταίες μέρες έχουν δει πολλά τα μάτια μας  και έχουν ακούσει πολλά τα αυτια μας. Ακούσαμε για μια ομάδα ανθρώπων ότι θέλει να μας κάψει, είδαμε κάποιοι να φορτώνουν ψυχές μέσα σε κλούβες, άλλοι λένε να πάρουμε τον νόμο στα χέρια μας. Μπορεί κάποιοι όταν βλέπουν τις περιουσίες τους να καίγονται να είναι οργισμένοι. Όμως δεν φταίει καμία φυλή και καμιά εθνότητα για αυτά που ζούμε κάθε καλοκαίρι. Υπάρχουν νόμοι και πρέπει να τηρούνται. Αν κάποια στιγμή στην Ελλάδα μεγαλώσουμε τα παιδιά μας σωστά και τους μάθουμε να σέβονται τους νόμους, τότε ίσως υπάρχει ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο. 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα ήσυχα στο βουνό πλέον. Σαν να μην έχει συμβεί τίποτα σχεδόν. Μου έρχεται να βαρεσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Μια αδράνεια 1-2 ωρών, κόστισε 10 χρόνια αναμονής για το νέο δάσος. Εννοώ για τη διαδρομή προς τα πάνω από την άσφαλτο. Κάηκε ολόκληρη η πλαγιά. Ουφφφφ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 minutes ago, geopithis said:

   Καλησπέρα. Όσο μεγαλώνω αντιλαμβάνομαι όλο κ πιο πολύ το ποσό δύσκολο μου είναι προσωπικά να συμμετέχω σε ένα φόρουμ με "αγνώστους".

   Οποιοδήποτε κ αν είναι το θέμα ενδιαφέροντος αυτού είναι δεδομένο ότι θα υπάρξουν θέματα πολύ πιο σοβαρά από το ίδιο. Αν ήθελα να αποχωρήσω απλά θα το έκανα χωρίς να πω κάτι. Οπότε διαβάζω λιγότερο σε τέτοιες καταστάσεις πλέον κ γράφω την άποψη μου μια στο τόσο κ τέλος. Στα καιρικά μακάρι να υπήρχε γενικότερο ενδιαφέρον κάθε χρόνο που θα με ανάγκαζε να γράφω παραπάνω κ κυρίως σε αναφορές, αλλά δύσκολα..

   Αρχικά εν έτει 2023 δε θεωρώ ότι ο όρος "γύφτος" είναι σωστό να γράφεται σε ένα φόρουμ. Σε μια παρέα μπορεί ο καθένας να τα λέει όπως γουστάρει γενικώς. 

   Ζούμε σε μια χώρα τσίρκο που η λέξη παράνοια είναι λίγη για να περιγράψει την κατασταση κ παρόλα αυτά πρέπει να ψάχνουμε κ να συζητάμε για υβριδικούς πολέμους, πράκτορες, πολιτικούς αντιπάλους κ οτιδήποτε άλλο μπορεί να διαβάσει κανείς εδώ κ οπουδήποτε αλλού εννοείται. Παράλληλα ψάχνουμε αν θα πάμε κ ποιοι σε ενδεχόμενο πόλεμο, ωραία συζήτηση κ αυτή, κ αν υπάρχει λόγος κ γιατί να φύγει κάποιος από τη χώρα. Μη φεύγετε νέοι μας μείνετε να παλέψετε για τη χώρα, σπουδαστε γίνετε επιστήμονες κ μετά μείνετε να δουλέψετε για πενταροδεκαρες σε συνθήκες εργασίας πλησίον τριτοκοσμικής χώρας κ με απλά καταναλωτικά έξοδα πλέον υψηλότερα κ από μητροπόλεις του κόσμου, όπως το Λονδίνο.

   Όπως πολύ σωστά είπε κ ένας φίλος εδώ κάποιοι στον 21ο αιώνα νιώθουμε πολίτες του κόσμου. Πάνω από όλα για μένα είναι ο άνθρωπος κ όχι η πατρίδα. Είμαστε όλοι τόσο δα μικρουληδες, ένα τίποτα πραγματικά απέναντι στο σύμπαν κ την αιωνιότητα. Ένα τίποτα. Κι όμως κ στη χώρα μας δυστυχώς αλλά κ σχεδόν παντού αναλωνομαστε σε δικό μου/δικό σου, σύνορα, θρησκείες, ιδέες και ουσιαστικά δε μπορούμε να αλλάξουμε όσα χρόνια κ αν περάσουν κ όσο κ αν εξελισσομαστε σαν είδος. Ίσα ίσα πάμε από το κακό στο χειρότερο.

   Προφανώς κ δε μπορώ να έχω ίδιες απόψεις με πολλούς ή όλους ειτε εδώ είτε έξω, αλλά έφτασα 40 κ δεν ανέχομαι πολλά πλέον κ κυρίως χωρίς αντίλογο. Κ επίσης προφανώς αντιλαμβάνομαι ότι όλο αυτό θα γίνεται κ χειρότερο κ χειρότερο δυστυχώς. Κ όχι μόνο εδώ εννοείται απλά εδώ είμαστε κ σε όλα τα άλλα @#€$¥£ οπότε βραστα. 

    

   

   

Το θέμα των πυρκαγιών εμπεριέχεται στη γενικότερη θεματολογία του φόρουμ που είναι ο καιρός στην Ελλάδα. Εκτός του ότι οι πυρκαγιές επηρεάζουν τα καιρικά φαινόμενα και τούμπαλιν, θα ήταν παράλογο να μη συζητιέται σε ένα φόρουμ σαν αυτό. Άρα δε θεωρώ ότι το θέμα πυρκαγιές στην Ελλάδα είναι πιο σημαντικό από το ίδιο το φόρουμ - είναι υποσύνολο αυτού και αξίζει να υπάρχει μέσα στο φόρουμ.

Επίσης, με όλο το σεβασμό, εξηγησέ μας τι σημαίνει πάνω από όλα είναι ο άνθρωπος ; Ποιος άνθρωπος ; Πώς θα βοηθήσει στην επίλυση του προβλήματος των δασικών πυρκαγιών ότι για σένα: "Πάνω από όλα είναι ο άνθρωπος και όχι η πατρίδα." ; 

Θα ήταν πιο γόνιμο να εκφράσεις τις απόψεις σου ελεύθερα μέσα στο φόρουμ πάρα να μένεις σε γενικές εκφράσεις που εν τέλει δεν βοηθούν στην επίλυση του προβλήματος έστω και σε θεωρητικό επίπεδο. Τέλος, αναφέρεις ότι δεν ανέχεσαι πολλά και κυρίως χωρίς αντίλογο, αλλά εσύ δεν εξέφρασες αντίλογο στις αντίθετες με τις δικές σου, απόψεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και επίσημη ευρωπαϊκή πρωτια

συμφωνα με την εκτίμηση του Copernicus στην Αλεξανδρουπολη η μεγαλύτερη ένταση που έχει καεί ποτέ στην Ευρώπη από μια φωτια …..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έχει μπουκάρει μια αραιή συννεφία εδώ στη καλλλιθέα σαν καπνός ,βλπέω στη ζουγκλοκάμερα καπνό χαμηλά λογικά στη Φυλή κάποια αναζοπύρωση?

Ζωντανά η κίνηση στο 17ο χιλιόμετρο Αθηνών-Λαμίας - Zougla

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Orinos είπε:

Και επίσημη ευρωπαϊκή πρωτια

συμφωνα με την εκτίμηση του Copernicus στην Αλεξανδρουπολη η μεγαλύτερη ένταση που έχει καεί ποτέ στην Ευρώπη από μια φωτια …..

 

Ε λογικο αυτό αφού την αφήσανε στο έλεος του Θεού 

Και ακόμα καίει παρεπιπτόντως. 

Παρακαλάμε μπας και βρέξει δηλαδή, για για να σταματήσει το μέτωπο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπόρα στον Κίσσαβο τώρα, τίποτα ιδιαίτερο, αν και σπάνια βγαίνει τέτοια ώρα εκεί μπόρα ειδικά με αυτό το στριμ

IMG_20230824_165418.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Το θέμα των πυρκαγιών εμπεριέχεται στη γενικότερη θεματολογία του φόρουμ που είναι ο καιρός στην Ελλάδα. Εκτός του ότι οι πυρκαγιές επηρεάζουν τα καιρικά φαινόμενα και τούμπαλιν, θα ήταν παράλογο να μη συζητιέται σε ένα φόρουμ σαν αυτό. Άρα δε θεωρώ ότι το θέμα πυρκαγιές στην Ελλάδα είναι πιο σημαντικό από το ίδιο το φόρουμ - είναι υποσύνολο αυτού και αξίζει να υπάρχει μέσα στο φόρουμ.

Επίσης, με όλο το σεβασμό, εξηγησέ μας τι σημαίνει πάνω από όλα είναι ο άνθρωπος ; Ποιος άνθρωπος ; Πώς θα βοηθήσει στην επίλυση του προβλήματος των δασικών πυρκαγιών ότι για σένα: "Πάνω από όλα είναι ο άνθρωπος και όχι η πατρίδα." ; 

Θα ήταν πιο γόνιμο να εκφράσεις τις απόψεις σου ελεύθερα μέσα στο φόρουμ πάρα να μένεις σε γενικές εκφράσεις που εν τέλει δεν βοηθούν στην επίλυση του προβλήματος έστω και σε θεωρητικό επίπεδο. Τέλος, αναφέρεις ότι δεν ανέχεσαι πολλά και κυρίως χωρίς αντίλογο, αλλά εσύ δεν εξέφρασες αντίλογο στις αντίθετες με τις δικές σου, απόψεις.

Μου εδωσες μεγάλη πασα για κατι που σκεφτόμουν και ξεφωνιζα χτες μεσα σε πολυ ασχημη διαθεση.

" ποιος οριζει ότι μια ανθρώπινη ζωη ή περιουσια εχει μεγαλύτερη αξια απο χιλιαδες ζωες ( ζωα οπως τα αποκαλούμε) και δαση εκατονταδω χιλιαδων στρεμμάτων; " 

Θα το αφησω απλα εδω και δν θα επεκταθω. Δεν με νοιαζει αν ακουγομαι μισάνθρωπος ή οτιδήποτε. Απλα πλεον τα βλεπω απο τελειως αλλη οπτικη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περνάει ενα ιδιωτικό ελικόπτερο αυτή την ώρα πάνω απο Ελικώνα!  Μήπως έχουμε κανένα τηλέφωνο να του πούμε να ρίξει ενα μπουκαλάκι νερό στα έλατα που καίγονται ; Ποιος να ξαναπεράσει απο εκεί ; Α,ρε καταηκαμένη Ρούμελη. 

SmartSelect_20230824_165431_Chrome.jpg

SmartSelect_20230824_165448_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισχυρό μπουρίνι μα καλό νερό στη βόρεια Γορτυνια 

μακαρι να πιάσει και Μαιναλο

αντε να το γλιτώσουμε και φέτος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχής κεραυνοί δυνατός αέρας και ασθενή βροχή τώρα στο χωριό με συχνές διακοπές ρεύματος.

 

 

IMG_20230824_170000.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

IMG_20230824_170000.jpg.f1087967cdb16975b5cbf99abbe47d6d.jpgΣυνεχής κεραυνοί δυνατός αέρας και ασθενή βροχή τώρα στο χωριό με συχνές διακοπές ρεύματος.

 

Ποτε θα γυρισεις να πιουμε ενα τσιπουρο της παρηγοριας?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ποτε θα γυρισεις να πιουμε ενα τσιπουρο της παρηγοριας?

1 Σεπτεμβρίου ανοίγω Γιώργο,τρελάθηκα αδελφέ με όλα αυτά και από 25 που ήταν να ανοιξω το παρετεινα μεχρι πρώτη του Σεπτέμβρη.

Αναμένω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθε δάσος έχει την αξία του. Και η Πάρνηθα εδώ δίπλα στην Αθήνα. Όμως αντικειμενικά, μπροστά στα 800.000 στρέμματα και ειδικά σε μια περιοχή με φτωχό αγροτικό κόσμο, ακρίτες, ούτε η καημένη η Πάρνηθα δεν μπορεί να σταθεί. Μιλάμε για καταστροφή ασύλληπτη στον Έβρο.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Ζερίκιος είπε:

Αντι να βρέχει αυτες τις μερες πρωτίστως στα καμμένα, βρέχει αποκλειστικά εκεί όπου έχει ξεσκιστεί από τον Μάιο. Ακόμα και ο καιρός δεν μας ευνοεί με τίποτα. Δεν μας πάει τίποτα γενικά.

Πέρα από την Ήπειρο πάντως κανείς άλλος δεν έχει ξεσκιστεί ειδικά αν μιλάμε για μέρες αστάθειας. Εκτός αυτού στα ηπειρωτικά και ειδικά σε Μακεδονία και δυτική Θεσσαλία οι διατάξεις που μπορούν να δώσουν καταιγίδες είναι πολλαπλάσιες από ότι σε νοτιοανατολικά ηπειρωτικά τμήματα. Η λίμνη που μας επηρεάζει είναι τελείως νότια και βρέχονται πάλι οι περιοχές εκεί, αν πήγαινε βόιρεια πάλι θα έκανε καταιγίδες με άλλο στριμ, δυτικό ή νοτιοδυτικό που μα ευνοεί και εδώ στην Λάρισα. Ενώ γενικά έχουμε δει πολλλές φορές σε κυκλωνικούς καύσωνες με Cape να βγαίνουν καταιγίδες σε πεδινά, όπως στις 20 Ιουλίου φέτος.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, geopithis είπε:

   Καλησπέρα. Όσο μεγαλώνω αντιλαμβάνομαι όλο κ πιο πολύ το ποσό δύσκολο μου είναι προσωπικά να συμμετέχω σε ένα φόρουμ με "αγνώστους".

   Οποιοδήποτε κ αν είναι το θέμα ενδιαφέροντος αυτού είναι δεδομένο ότι θα υπάρξουν θέματα πολύ πιο σοβαρά από το ίδιο. Αν ήθελα να αποχωρήσω απλά θα το έκανα χωρίς να πω κάτι. Οπότε διαβάζω λιγότερο σε τέτοιες καταστάσεις πλέον κ γράφω την άποψη μου μια στο τόσο κ τέλος. Στα καιρικά μακάρι να υπήρχε γενικότερο ενδιαφέρον κάθε χρόνο που θα με ανάγκαζε να γράφω παραπάνω κ κυρίως σε αναφορές, αλλά δύσκολα..

   Αρχικά εν έτει 2023 δε θεωρώ ότι ο όρος "γύφτος" είναι σωστό να γράφεται σε ένα φόρουμ. Σε μια παρέα μπορεί ο καθένας να τα λέει όπως γουστάρει γενικώς. 

   Ζούμε σε μια χώρα τσίρκο που η λέξη παράνοια είναι λίγη για να περιγράψει την κατασταση κ παρόλα αυτά πρέπει να ψάχνουμε κ να συζητάμε για υβριδικούς πολέμους, πράκτορες, πολιτικούς αντιπάλους κ οτιδήποτε άλλο μπορεί να διαβάσει κανείς εδώ κ οπουδήποτε αλλού εννοείται. Παράλληλα ψάχνουμε αν θα πάμε κ ποιοι σε ενδεχόμενο πόλεμο, ωραία συζήτηση κ αυτή, κ αν υπάρχει λόγος κ γιατί να φύγει κάποιος από τη χώρα. Μη φεύγετε νέοι μας μείνετε να παλέψετε για τη χώρα, σπουδαστε γίνετε επιστήμονες κ μετά μείνετε να δουλέψετε για πενταροδεκαρες σε συνθήκες εργασίας πλησίον τριτοκοσμικής χώρας κ με απλά καταναλωτικά έξοδα πλέον υψηλότερα κ από μητροπόλεις του κόσμου, όπως το Λονδίνο.

   Όπως πολύ σωστά είπε κ ένας φίλος εδώ κάποιοι στον 21ο αιώνα νιώθουμε πολίτες του κόσμου. Πάνω από όλα για μένα είναι ο άνθρωπος κ όχι η πατρίδα. Είμαστε όλοι τόσο δα μικρουληδες, ένα τίποτα πραγματικά απέναντι στο σύμπαν κ την αιωνιότητα. Ένα τίποτα. Κι όμως κ στη χώρα μας δυστυχώς αλλά κ σχεδόν παντού αναλωνομαστε σε δικό μου/δικό σου, σύνορα, θρησκείες, ιδέες και ουσιαστικά δε μπορούμε να αλλάξουμε όσα χρόνια κ αν περάσουν κ όσο κ αν εξελισσομαστε σαν είδος. Ίσα ίσα πάμε από το κακό στο χειρότερο.

   Προφανώς κ δε μπορώ να έχω ίδιες απόψεις με πολλούς ή όλους ειτε εδώ είτε έξω, αλλά έφτασα 40 κ δεν ανέχομαι πολλά πλέον κ κυρίως χωρίς αντίλογο. Κ επίσης προφανώς αντιλαμβάνομαι ότι όλο αυτό θα γίνεται κ χειρότερο κ χειρότερο δυστυχώς. Κ όχι μόνο εδώ εννοείται απλά εδώ είμαστε κ σε όλα τα άλλα @#€$¥£ οπότε βραστα. 

    

   

   

Φιλε,δεν μπορω να απαντησω δημοσια σε ολα οσα αναφερεις,βασικα σηκωνει τεραστια συζητηση που χρειαζεται ωρες ατελειωτες,αφου αναφερεσαι σε πολλα θεματα,μαλιστα συμφωνω σε αρκετα.Η εκφραση προφανως και μας ξεφυγε εμας τους διαχειριστες αλλα με τοσα που συμβαινουν στο σπιτι μας,εγω προσωπικα δεν ημουν και τοσο προσεκτικος.Τα υπολοιπα θα τα πουμε εν καιρω μεσω π.μ..Ευχαριστουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...