Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Φίλε δυστυχώς είμαι ακόμα μέσα στο νοσοκομείο και δεν έχω την δυνατότητα να κοιτάξω κάθε περιοχή, η και το πώς αλλάζουν τα τρεξίματα δυστυχώς! Ελπίζω να βγω αύριο όπως ξέρω. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, καλά είμαι απλά για παρακολούθηση, καθώς η γαστρεντερίτιδα μου άφησε χούι.

Αύριο που λογικά βγαίνω θα κοιτάξω αναλυτικά στο σπίτι 

Περαστικα και γρηγορα φιλε μου... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περαστικα και δημοσια Μιχαηλ...Εφοσον το θεμα ειναι περαστικο,ολα καλα!!!Υγεια φιλε..Οτι πολυτιμοτερο εχουμε..

Αντε και αυριο που θα βγεις ν απολαυσεις τα καλα που ερχονται...Αλλα να μην περνας .ε κοκκινο...🤣

texas-625x375.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Περαστικα και δημοσια Μιχαηλ...Εφοσον το θεμα ειναι περαστικο,ολα καλα!!!Υγεια φιλε..Οτι πολυτιμοτερο εχουμε..

Αντε και αυριο που θα βγεις ν απολαυσεις τα καλα που ερχονται...Αλλα να μην περνας .ε κοκκινο...🤣

texas-625x375.jpg

Πιστευω οτι υπερεκτημουν τα μοντελα.....γιατι αν βγουν αυτα εγω πρεπει να παρω υποβρυχιο......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θέλει πάντως πολύ προσοχή η κακοκαιρία που έρχεται, να θυμίσω ότι με την παρακάτω διάταξη θρηνήσαμε 8 θύματα τον Αύγουστο 2020 στην ευρύτερη περιοχή της Χαλκίδας (έκαστε η σύγκλιση ακριβώς πάνω μας)

ECM1-24.GIF?00

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο τις ελάχιστες φορές που το φθινόπωρο έρχεται στην ώρα του και μάλιστα και με τεράστιες ..... ορέξεις!! Τις περισσότερες φορές περιμέναμε να φτάσουμε 25+ Σεπτεμβρίου μήπως και μας βρέξει.

Ελάτε νεράκια μου υπέροχα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, DIMITRIS said:

θέλει πάντως πολύ προσοχή η κακοκαιρία που έρχεται, να θυμίσω ότι με την παρακάτω διάταξη θρηνήσαμε 8 θύματα τον Αύγουστο 2020 στην ευρύτερη περιοχή της Χαλκίδας (έκαστε η σύγκλιση ακριβώς πάνω μας)

ECM1-24.GIF?00

 

Και φέτος εάν βγουν αυτά λογικά θα έχουμε θύματα. Από Τρίτη ξημερώματα έως Πέμπτη θα υπάρχουν περιοχές της ανατολικής ηπειρωτικής χώρας που θα δέχονται συνεχόμενα έντονη  βροχή που θα διακόπτεται απλά από καταιγίδες με υψηλές ραγδαιοτητες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Αττικη παλι στο οριο...Θα βρεξει αλλα κρατω μια πισινη για το ποσο...Ελπιζω να μη με πλακωσουν τα γνωστα συννεφα εδω στην Καλλιθεα που συνηθως δινουν π@π@ρια!!🤣

sinefo.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! Πολύ μεγάλη προσοχή σε όλη τη Θεσσαλία την κεντρική και ανατολική Στερεά και την Εύβοια για την κακοκαιρία που έρχεται......μην ξεχνατε ότι οι θάλασσε είναι πολύ ζεστές τέτοια εποχή και θα πυροδοτούν την κακοκαιρία.....

επίσης προσωπικά στη Θεσσαλία πιστεύω ότι τα περισσότερα χιλιοστά θα πέσουν στη δυτική πλευρά της όσον αφορά τον κάμπο και όχι τόσο στο κεντρικό κομάτι της στην καρδιά του κάμπου δηλαδή αφού η ροή στην ατμόσφαιρα-τα βροχοσύννεφα θα έρχονται από τα ανατολικά νοτιοανατολικά.....κι έτσι θα σκαλώνουν-θα βρίσκουν εμπόδιο στην Πίνδο και θα εναποθέτουν τις τεράστιες ποσότητες νερού στους πρόποδες της Πίνδου στην δυτική Θεσσαλία.... στο κεντρικό κομμάτι της στην καρδιά του κάμπου θα πέφτουν λογικά κι εκεί πολλά νερά  πάρα πολλά αλλά τα περισσότερα θα πέσουν στην γραμμή Καλαμπάκας-Τρίκαλα-Καρδίτσας-Δομοκός-Φάρσαλα......εκεί πιστεύω θα γίνει ο χαμός από πολύ νερό ......εννοείται ότι και η Λαμία από Στερεά-Θήβα-Λιβαδιά  κατά δεύτερο λόγο θα δούν επίσης πολύ νερό μαζί με Εύβοια,,,,,,,και φυσικά η ανατολικη Θεσσαλία που βλέπει Αιγαίο Ζαρορές και λοιπές δυνάμεις θα γράψουν τρελά ποσά .....σε όλες τις προαναφερθήσες περιοχές θέλει πάρα πολύ προσοχή από τους κατοίκους κι εννοείται σε περιοχές που έχουν καεί δάση τα τελευταία χρόνια ή και φέτος ακόμα περισσότερη......μην ξεχνάμε και την Αττική που θα είναι και αυτή λογικά σε δύσκολη κατάσταση αν επιβεβαιωθούν τα μοντέλα και με τόσα καμένα δάση στο νομό....πολύ μεγάλη προσοχή σε όλους

να ευχηθούμε να ρίξει καλή βροχή και στον Έβρο μπας και σβήσει οριστικά η φωτιά....

ΥΓ: Μιχαήλ περαστικά...........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες και γρηγορη αναρρωση Μιχαλη.Γερα νευρα να εχουν οι Κουλιώτες,αφου το πιθανοτερο ειναι να βρεθει το μεγαλυτερο μερος του νομου εκτος σημαντικων φαινομενων.Η αληθεια ειναι πως βραζω μεσα μου και θα ηθελα επιτελους τον μαυρο υετο πανω μας αφου τα τελευταια χρονια εχουμε ξεχασει πως ειναι οι μεγαλες βροχοκαιριες.Απο την αλλη η λογικη λεει πως πασει θυσια πρεπει να αποφευχθουν πολυ εντονα φαινομενα αφου οι καταστροφες θα ηταν σιγουρες στις περιοχες που γειτνιαζουν με την νοτια παρνηθα.Εκτος αυτου σε πολλα σημεια του καμμενου δασους θα ειχαμε μεγαλη απώλεια σε χωμα και σπορων των μελλοντικων δεντρων.Να μας παρει και να μας σηκωσει,χασαμε τη φυση μας και φτασαμε στο σημειο να εναντιονομαστε και στις καιρικες μας αδυναμιες. 

Παντως εδω περα η περιοχη πλεον σηκωνει μεγαλες βροχες αφου ειναι καταφυτη απο ψηλα χορτα και θαμνους.Ας ριξει εδω μια 100αρα λοιπον 🙃

Στις υπολοιπες γνωστές περιοχες τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολα.Προκειται για πανισχυρη κακοκαιρια.ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν επρεπε να κανω εκτιμηση υετου για αττικη θα ελεγα αυτη τη στιγμη απο 10 ως 40μμ με τα περισσοτερα να πεφτουν στα βορεια του νομου και ισως στα πολυ νοτια παραθαλασσια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Gary είπε:

Καλημέρα σε όλη την παρέααααα. Οι χάρτες δείχνουν το δρόμο. Πάμε να βγάλουμε τις ομπρέλες 

Θα βρεξει σε εσενα???????.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενδεχομένως αυτη η κακοκαιρία να ειναι η αλλη οψη του νομίσματος στον ακραίο καύσωνα που είχαμε τον Ιούλιο.. ας ελπίσουμε ομως και σε ακραία χιόνια και μην το πληρώσουμε με 5μηνο ηλιο 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.png.66cc136c82539a31cdb80b7929a9c54d.png

Εμένα μου αρέσει και το μετά πάντως με την Τ να μένει επιτέλους στα κλιματικά. Βέβαια υπάρχουν σενάρια και άνω των κλιματικών, οπότε θέλει παρακολούθηση. Πάντως η ψυχολογία είναι στα ύψη, δεν μπορώ να το πιστέψω ότι τελειώσαμε με το καλοκαίρι και περιμένουμε και τόσο δυνατή κακοκαιρία απ' τις 4 Σεπτέμβρη κιόλας!!! Vamos!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλημερα παιδες.Αυριο υπαρχει πιθανοτητα να βρεξει στον Εβρο καθως και σε εμας εδω στα δυτικα και βορεια του νομου. Ολα τα υπολοιπα εχουν αναφερθει προηγουμενος. Ειναι μια κακοκαιρια που θα εχει βιαιες βροχοπτωσεις τοπικα,που θα δημιουργησουν δυστυχως πλημμυρικα επεισοδια.

Προσοχη μεγαλη σε Ιρλανδικες διαβασεις,και οσοι δε το εχετε κανει ακομα,καθαριστε καλα τα λουκια ειδικα σε περιοχες υποπτες για πλημμυρες.

Απο το πρωι και ως τις μεσημβρινες ωρες της Δευτερας αναμενεται βασει προβλεψης,εντονη κεραυνικη δραστηριοτητα σε Ιονιο,και Δωδεκανησα.

image.png.5362dde73a2a03a249fa1eb284d429f9.png

 

Και αργα τη νυχτα και κατα τη διαρκεια αυτης στο Αιγαιο.Μιλαμε για πανω απο 5000 κεραυνους τοπικα στο 6ωρο.Προσοχη μεγαλη. 

image.png.92a63575dd8be1712291babd442999d6.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Θα βρεξει σε εσενα???????.

Α μην το ξεχάσω, περιμένουμε selfie με abs υπο καταρρακτώδη βροχή αυτή τη φορά. Ευκολάκι είναι για εσάς τα δυτικοΦθιωτιδάκια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 minutes ago, Yata said:

Πάμε για δεύτερο 2016 αλλά για τα ανατολικά προσηνεμα

Screenshot_2023-09-03-11-33-11-677_com.android.chrome.jpg.4260435e3ffe2e4eb9afbc66d5bda860.jpgScreenshot_2023-09-03-11-32-29-468_com.android.chrome.jpg.14f04194be8d0f8d057bfaf3b2d8e3d0.jpg

Είχαμε και Ζορμπά και Ιανό! Παραπλήσιες ποσότητες νερού με επίκεντρο βορειοανατολική Εύβοια Πήλιο και φυσικά δυτική Θεσσαλία και παραλία Φθιώτιδας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υετικα αυτη η κακοκαιρια δειχνει πολυ ανωτερη του Ιανού.Δεν θα σταματησω να το γραφω,τεραστια ΠΡΟΣΟΧΗ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Υετικα αυτη η κακοκαιρια δειχνει πολυ ανωτερη του Ιανού.Δεν θα σταματησω να το γραφω,τεραστια ΠΡΟΣΟΧΗ.

Αυτό ακριβώς. Νομίζω οι περισσότεροι δεν έχουν καταλάβει τι μπορεί να συμβεί. Έχω ζήσει και Ιανό και Ζορμπά από κοντά. Ξεφεύγουν κατά πολύ από αυτό που έχουμε γενικά συνηθίσει στην καιρική ζωή μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Α μην το ξεχάσω, περιμένουμε selfie με abs υπο καταρρακτώδη βροχή αυτή τη φορά. Ευκολάκι είναι για εσάς τα δυτικοΦθιωτιδάκια.

Πραγματικα εχω μεινει χαζος να κοιταω τα μοντελα....μπορει και 200-300 μμ τοπικα η ευρυτερη περιοχη Δημου Μακρακωμης απο Δευτερα απογευμα εως Παρασκευη ξημερωματα....μακαρι να μπορεσω να ειμαι εδω να το ζησω, ισως ειναι η πιο πολλη βροχη, η αλλιως, απτα καλυτερα βροχο-καταιγιδο-επεισοδια (μοντελικα παντα)

Εχω βεβαια την υποψια οτι ΥΠΕΡεκτιμουν τον υετο τα μοντελα....μου φαινεται μεγαλο το νουμερο αυτο, ισως ριξει μαι 100-120αρα, μεχρι εκει.....απο εκει μεχρι τα 200-250 ειναι τεραστια διαφορα, και δυστυχως, εαν επαληθευτει, θα μιλαμε για μεγαλες καταστροφες, κατολισθησεις, κλπ, δεν νομιζω οτι ακομα και τα βουνα αντεχουν στο ξαφνικο 200-300 mm αμεσως μετα το κατακαλοκαιρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

θέλει πάντως πολύ προσοχή η κακοκαιρία που έρχεται, να θυμίσω ότι με την παρακάτω διάταξη θρηνήσαμε 8 θύματα τον Αύγουστο 2020 στην ευρύτερη περιοχή της Χαλκίδας (έκαστε η σύγκλιση ακριβώς πάνω μας)

ECM1-24.GIF?00

 

ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ! ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΣΤΕΊΟ!

ΤΑ ΦΑΙΝΌΜΕΝΑ ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΠΡΩΤΌΓΝΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟΥΣ!

Ως παθών πριν 3 χρόνια, ευτυχώς μόνο υλικές ζημιές αν κ δίπλα στο χωριο Πολιτικά  πήρε 3 ανθρώπους, εκ των οποίων ένα βρέφος, σας εφιστώ την προσοχή γιατί ΣΊΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΆΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΈΣ!

Τότε έριξε σε μένα σε 7 ώρες περίπου πάνω από 800χιλ!

Δεν έχω βροχόμετρο, ωστόσο ένας γείτονας μου που είχε κόψει στο πάνω μέρος μια δεξαμενή ενός κυβικού για να πλένει τον εξοπλισμό του, μου είπε ότι από το όμβρια νερά η στεγνή δεξαμενή γέμισε περίπου 80 - 90 πόντους νερό!!! Δηλαδή πάνω από  800χιλ σε λίγες ώρες!!! ΑΔΙΑΝΌΗΤΟ!!!

Χωρίς να είμαι σε ρέμα, κατέβαζε 1 μέτρο χείμαρρο από το πουθενά!!!

 

Το ξαναλέω κ το τονίζω:

ΕΊΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΗ ΚΑΤΆΣΤΑΣΗ ΑΥΤΉ ΣΤΗΝ ΟΠΟΊΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΈΣ!

ΕΙΔΟΠΟΙΉΣΤΕ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΕΊΤΕ!!!

ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΎΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΓΊΝΕΙ ΤΈΤΟΙΟΣ ΧΑΜΟΣ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΠΆΡΟΥΝ ΑΨΗΦΙΣΤΑ Κ ΝΑ ΒΡΕΘΟΎΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΡΌΣΜΕΝΗ ΘΑΝΆΣΙΜΗ ΚΑΤΆΣΤΑΣΗ!

Τότε, 8 Αυγούστου, το meteo έδινε ασθενή βροχή!!!

Κ ευτυχώς έγινε βράδυ, διότι αν ήταν μέρα θα πετύχαινε κόσμο στο δρόμο, στις παραλίες, στις δουλειές κ θα είχαμε αμέτρητα θύματα!

Δεν υπερβάλλω! Δεν έχετε βιώσει τέτοια βροχή!!!

Κ βλέποντας αυτό που ανερτησε ο Δημήτρης, τώρα φαίνεται να είναι πιο δυνατή σε σχέση με τότε!....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο κυριος Ζιακοπουλος ανηρτησε την δικη του εκτιμηση..Μου κανει εντυπωση που τοποθετει την κακοκαιρια σε επιπεδο συναγερμου 2 και πορτοκαλι χρωματος..

Εχουμε δει πολυ κατωτερες διαταραχες χρωματος κοκκινου..Δεν μπορω να καταλαβω γιατι...Και φανταζομαι και η ΕΜΥ κατι αναλογο θα δειξει στο εκτακτο της..Πολυ χαλαρη την βλεπω..Πολυς κοσμος δε γνωριζει τιποτα..Ακομα καποιοι κανουν μπανια και ειναι σε διακοπες...Και ακομα δεν εχει βγει το εκτακτο..Μεγα λαθος..Εκτος εαν θεωρουν οτι τα προγνωστικα μοντελα υπερεκτιμουν την ολη φαση..Η επειδη δεν ειναι στο επικεντρο η Αττικη δεν πολυασχολουνται για τους υπολοιπους νομους...Τα εχουμε δει να συμβαινουν αρκετες φορες στο παρελθον αναλογα σκηνικα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.meteo.gr/sst.cfm

Στους 26-27 βαθμούς η θερμοκρασία των θαλασσών σε όλο το δυτικό Αιγαίο και στις περιοχές που θα έχουν και τα έντονα φαινόμενα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...