Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, theodors3 είπε:

Αδιοφοροι χειμωνες συνεχομενα χρονια! που κεφι να ασχοληθεις, εγω παρακολουθω αλλα σημα ξεκαθαρο δεν υπαρχει!

Εγω με τη  βονταφον μια χαρα ειμαι 🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν βγει ο γροιλανδικος,, έτσι όπως τον δείχνει το σημερινό τρέξιμο τού Αμερικάνου θα,μιλάμε για καταστροφα.

Με λίγα λόγια πάει νά χαθεί και τό πρώτο μισό του Ιανουαρίου

Θά μου πείτε εδώ αρχίζει νά χάνεται ό χειμώνας σιγά σιγά, έτσι όπως τον ξέραμε

Κανονικότητα απ'τις λίγες

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Παιδιά όταν εκφράζουμε δυσαρέσκεια η δεν βλέπουμε κάτι καλό είναι να διευκρινίζουμε ότι ο καθένας μιλάει για την περιοχή του...και το αντίθετο φυσικά.

Σωστός αν και τελευταία η δυσαρέσκεια εκφράζεται για το σύνολο της χώρας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο πικ καλος και εφιαλτικές χειμωνας ταυτοχρονα ηταν ο 21 22 ..Επικό γιατι χιονισε καμια 25 αρια φορες αλλα στο τσακ χάναμε κάθε φορά το θάψιμο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Παιδιά όταν εκφράζουμε δυσαρέσκεια η δεν βλέπουμε κάτι καλό είναι να διευκρινίζουμε ότι ο καθένας μιλάει για την περιοχή του...και το αντίθετο φυσικά.

Επίσης, τι ακριβώς σημαίνει "κάτι καλό". 

Οι περισσότεροι απλά ψάχνουν χιόνια και όλα τα υπόλοιπα τα θεωρούν ασήμαντα, πχ την πτώση θερμοκρασίας ή τη βροχή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, δεν είναι τόσο χάλια τα πρωινά, πισωγυρισματα θα υπάρχουν και πάντα υπήρχαν, πάντως ο μέσος όρος του παιου ειδικά σε αυτήν την φωτό είναι καλός, υπομονή λίγες μέρες να αρχίζει να εμφανίζεται περισσότερο η εξέλιξη του καιρου

gens-51-1-246.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ο πρώτος ο δεύτερος ο τρίτος θα χιονισει για όσο δε χιονισε μεχρι τωρα χαχα

 

gens-26-1-282.png

gens-26-1-318.png

gens-26-1-354.png

Έπος, και δείχνει πως μπορεί άνετα να χιονίζει κβ με την Ισπανία στο -8

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Επίσης, τι ακριβώς σημαίνει "κάτι καλό". 

Οι περισσότεροι απλά ψάχνουν χιόνια και όλα τα υπόλοιπα τα θεωρούν ασήμαντα, πχ την πτώση θερμοκρασίας ή τη βροχή.

Προφανος και μιλάω για χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφου δεν εμεινε τιποτα να ασχοληθω προσωπικα ας τσιτωνω τον Βαγγελη.

Πιθανοτητες χιονοπτωσης..Βορεια αττικη στα μολις 280μ. Vs Δυτ.Μακεδονια στα 880μ.🤣

1018719958_graphe3_10000___23.8679245283_38.3400809717_(3).png.cc3ac00206f6a7814481344b5b044cff.png

graphe3_10000___21.4150943396_39.8785425101_.png.d918894e296b4ec4db82ae6a71e7de8d.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες μια είναι η αλήθεια και δυστυχώς εκεί οδεύουμε, θα υπάρξει κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον ένας χειμώνας χωρίς ψυχρή εισβολή του -6 και κάτω που είναι οριακή συνθήκη για παραθαλάσσιο χιόνι και αυτό φαίνεται από την πορεία των χειμώνων τα τελευταία ετη. Έχουμε ήδη φλερτάρει αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια με αυτό με τα τρανοτερα παραδείγματα 2006-07 (εκεί η πιο δυνατή εισβολή ήταν Νοέμβριο με -8 στα 850), 2008-09, 2013-14 (εκεί ψυχρότερη εισβολή είχαμε αρχές Δεκεμβρίου (10-11) ξυστά που δεν έχει έδωσε τίποτα και μετά όλο τον Γενάρη -φλεβαρη δεν είδαμε κάτω από -2 στα 850, 2017-18 που οριακά κατάφερε σε δύο εισβολές τον Γενάρη -5 με -6 που δεν έδωσαν τίποτα, 2019-20 επίσης παρόμοια κατάσταση με Ζηνοβία Ηφαιστίωνα και μετά τελος. Είναι επόμενο να υπάρξει χειμώνας χωρίς μια μέρα κάτω από 10 μέγιστη στο κέντρο. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε χειμώνας θα ναι έτσι αλλά η συχνότητα τέτοιων φαινομένων θα ναι αντί για 1/10, 1/3 σημαντική διαφοροποίηση με ότι μάθαμε και ξέραμε. Ήδη ο φετινός Δεκέμβριος δεν εχει καμία μέγιστη κάτω από 10 Αθήνα, να δούμε πως θα συνεχίσει. Και αυτά περί δεν έκανε ποτέ κρύο στην Ελλάδα ας τα σταματήσουμε γιατί στο παλιό αγνό κλίμα της εκάστοτε περιοχής πριν τον βιασμό της απ' τον άνθρωπο βλέπαμε χειμερινούς μήνες τέρατα που ούτε στα όνειρα μας δεν βλέπουμε σήμερα

Από τον Ιανουάριο 1858 με 7.2 μέση μέγιστη και 1.4 μέση ελάχιστη και -6.1 απόλυτα ελάχιστη (αναφέρεται ότι είναι απ' τις σπάνιες φορές που υπήρξε βάδιση πάνω στον Κηφισό ποταμό), Φεβρουάριο 1858 με 7.7 μέση μέγιστη και 2.4 μέση ελάχιστη με -4.3 απόλυτα ελάχιστη, Ιανουάριο 1864 με 7.2-2.6 με -4.8 απόλυτα ελάχιστη, Μάρτιο 1874 με 10.9 μέση μέγιστη και 3 μέση ελάχιστη, με απόλυτα ελάχιστη -5.7 και 10 μέρες με αρνητική ελάχιστη !!! και άλλα πολλά παραδείγματα. Μιλάμε για μια απ' τις ήπιες περιοχές της χώρας σε χειμερινές Τ, φανταστείτε απλά τι θα γινόταν τότε σε άλλες περιοχές της χώρας. Και μην μου πείτε φταίει μόνο η θερμονησιδα για τέτοιες θερμοκρασίες, αφού για να κάνει η Αθήνα μέση μέγιστη κάτω από 8 ακόμα και χωρίς δόμηση έπρεπε ο μήνας να έχει τουλάχιστον -4 και κάτω στα 850 μέση τιμή, πλέον βλέπουμε ακόμα και οι πιο ψυχροί μήνες 30ετιας (Ιανουάριος 2012-2017 να μην φτάνουν ούτε το -2 στα 850), ενώ τυπικά πλέον η μέση Τ 850 των χειμώνων να έχει φτάσει 2.7 στην Αθήνα στο διάστημα 2016-23 (Δεκέμβριος, Ιανουάριος , Φεβρουάριος). Τέλος πάντων τι να πω, πραγματική κατάντια που δεν αντιστρέφεται, απλά τα στοιχεία δεν είναι απλά νούμερα αλλά πραγματικότητες που κάποιοι άνθρωποι κάποτε βίωσαν, απλά απέχουν τόσο πλέον που φαίνονται εξωπραγματικά. Ευχή για το καλύτερο δυνατό στις 5+ Γενάρη μια και είναι νωρίς ακόμα 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο περσινός άθλιος χειμώνας είχε τα ίδια κοινά χαρακτηριστικά με το φετινό. Ένα κτήνος Γροιλανδικό που έστελνε τα Ατλαντικά Χαμηλά στον Κεντρο-Νότιο Ατλαντικό και ο αζορικός δε μπορούσε να σηκωθεί.

Πάντως όπως λένε και οι υπόλοιποι, πρέπει να παρατήσουμε το άθλημα. Πλέον τα ημιορεινά χιόνια (300-700μ) έχουν γίνει όσο σπάνια όσο τα πεδινά και τα πεδινά έχουν εξαφανιστεί πλήρως. Τα ορεινά δε (>700μ) έχουν φάει τη μεγαλύτερη ανωμαλία με άχιονη την Πίνδο μέχρι τα 2000μ και πασπάλες από εκεί και πάνω.

Ο κώδων κρούει χρόνια τώρα για την υπερθέρμανση του πλανήτη και δυστυχώς τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω είναι τι βλέπουν οι γνωστοί ημερομηναδες που εδώ και τόσο καιρό προβλέπουν ότι ο Γενάρης θα είναι τουλάχιστον the day after tomorrow...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Michael είπε:

Καλημέρα. Αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω είναι τι βλέπουν οι γνωστοί ημερομηναδες που εδώ και τόσο καιρό προβλέπουν ότι ο Γενάρης θα είναι τουλάχιστον the day after tomorrow...

Ειδαν τις κουρ@δες των αγριοκατσικων τον Αυγουστο.🤣🤣😅😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Χρονια πολλά Στεφαναρα @freeze.Μακαρι να χιονιστεις φετος.

Χρόνια πολλά και από εμένα!

Υ.Γ του χρόνου θα χιονιστεί 😅

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγγνώμη αλλά εγώ τετοια ανσαμπλ εχω να δω απο περσι οποτε δε παρατάω τιποτα 

 

grapheens0_0001_0_0_21.4150943396_39.95951417_.png

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ειδαν τις κουρ@δες των αγριοκατσικων τον Αυγουστο.🤣🤣😅😅

Στο τσακ γλύτωσες το μπαναρισμα   ..Ευτυχώς που εβαλες το παπακι και δεν φαινεται η λέξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η τραγική κατασταση φετος αποτυπώνεται στα χιονοδρομικά. Έχω κλείσει για καλαβρυτα 3-5 του μηνα και αντί να κάνω σκι θα μαζευω λουλουδάκια τι ωραία!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε κάθε ραν κρυώνει κι άλλο η κεντρική ευρώπη στον τζίφο. Κοντεύει -8 ο μέσος όρος στα μακρινά στη φρανκφούρτη. Ο γροιλανδικός δεν είναι το πρόβλημα προφανώς. Με βάση τα 00 τζίφου και σκουπιδαίου, αν έχει ελπίδες κάποια στιγμή να χειμωνιάσει στην ελλάδα είναι με το σενάριο του τζίφου που έχει γροιλανδικό, αλλά μεσημβρινή κυκλοφορία, ενώ στο σενάριο του σκουπιδαίου με τη ζωνική δεν υπάρχει καμία απολύτως ελπίδα

Diagramme GEFS

 

ECM1-240.GIF?27-12

gfs-0-348.png?0

 

Βάζω διαφορετικές ώρες, απλά για να δείξω ότι με το δεύτερο χάρτη (με γροιλανδικό) είναι πιο πιθανό να κατέβει κάτι προς νότια ευρώπη σε σχέση με τον πρώτο (της ζωνικής του σκουπιδαίου)

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Avalanche είπε:

ΑΝ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΣΕΜΠΛΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ...

ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ...

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Το θεμα ειναι οτι κοιτατε του ευρωπαικου που ειναι αναξιοπιστα αυτο το διαστημα,οπως και το ιδιο το μοντελο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...