Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εμείς εδώ έχουμε φουλ, γενικό πρόβλημα της πόλης από πάντα

Άστο μην μου το θυμιζεις. 4 χρόνια που σπούδαζα Λάρισα σηκώνομουν στην κουζίνα να πιω νερό το βράδυ και οι κατσαρίδες έκαναν παρέλαση🤣🤣🤣 Έβγαιναν από τα σιφώνια. Απίστευτο, δεν το έχω ξανά ζήσει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Snowstorm είπε:

Κατσε ρε συ αυτες τον χειμωνα δεν εξαφανιζονται?🤕

Σε εμάς βρίσκω όλο τον χρόνο, και κάποιες από αυτές είναι τρομακτικά μεγάλες >5cm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σε εμάς βρίσκω όλο τον χρόνο, και κάποιες από αυτές είναι τρομακτικά μεγάλες >5cm

5cm?

giphy.gif?cid=ecf05e477sb0cukzyspuqlyp43

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bouasss είπε:

Άστο μην μου το θυμιζεις. 4 χρόνια που σπούδαζα Λάρισα σηκώνομουν στην κουζίνα να πιω νερό το βράδυ και οι κατσαρίδες έκαναν παρέλαση🤣🤣🤣 Έβγαιναν από τα σιφώνια. Απίστευτο, δεν το έχω ξανά ζήσει. 

Ναι σε εμάς βγάινουν από τα σιφωνια του μπάνιου νομίζω.. Και πραγματικά είναι σιχαμερό!! Βρωμάνε! Και τρέχουν και πολύ γρήγορα οι άτιμες!

Υ.Γ Το γεγονός ότι μιλάμε για κατσαρίδες στον σχολιασμό δείχνει και την ποιότητα των τρεξιμάτων. χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Με συνοπτικές διαδικασίες.. Μέσα σε λίγα τρεξίματα. Ο Σιβηρικος έκανε φτερά! 

Νομιζω οτι αυτος εμφανιζεται κυριως απο γεναρη και μετα προς τα κρασπεδα της  ευρωπης

Αν και τα τελευταια χρονια εχει ταση εξασθενησης ο συγκεκριμενος αντικυκλωνας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι αστείο αυτό που συμβαίνει στην Αττική. Ο σοβαρός υετός μας αποφεύγει όπως ο διάολος το λιβάνι. Τα μοντέλα δείχνουν πάλι περασματάκια των 4-5 μμ κατά διαστήματα. Της πλάκας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ναι σε εμάς βγάινουν από τα σιφωνια του μπάνιου νομίζω.. Και πραγματικά είναι σιχαμερό!! Βρωμάνε! Και τρέχουν και πολύ γρήγορα οι άτιμες!

Υ.Γ Το γεγονός ότι μιλάμε για κατσαρίδες στον σχολιασμό δείχνει και την ποιότητα των τρεξιμάτων. χαχαχα

Άπολυμανση δεν εχετε δοκιμασει να κανετε?

Υ.Γ Μονο ετσι θα ερθει ο χιονιας,γραφοντας τα καιρικα μοντελα στα παλια μας τα παππουτσια.🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

5cm?

giphy.gif?cid=ecf05e477sb0cukzyspuqlyp43

 

Ναι μεγαλύτερες από 5 εκατοστά, ή αλλιώς 15 φορές το ύψος της συνολικής χιονόστρωσης που έχω τα τελευταία 2 χρόνια αν σταθούν όρθιες 😝

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Snowstorm είπε:

Άπολυμανση δεν εχετε δοκιμασει να κανετε?

Υ.Γ Μονο ετσι θα ερθει ο χιονιας,γραφοντας τα καιρικα μοντελα στα παλια μας τα παππουτσια.🤣

Ναι έχουμε, αλλά δυστυχώς αν ζεις στην Λάρισα και να κάψεις το σπίτι αυτές θα βρουν τρόπο να ζήσουν.χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Ναι έχουμε, αλλά δυστυχώς αν ζεις στην Λάρισα και να κάψεις το σπίτι αυτές θα βρουν τρόπο να ζήσουν.χαχαχαχα

Αφρός πολυουρεθάνης. Δεν έχω αφήσει χιλιοστό για χιλιοστό ανοίγματος στο σπίτι μου αλλά και στο σπίτι του άντρα μου.  Έχουμε να δούμε κατσαρίδες κάτι χρόνια. Που η Αθήνα επίσης έχει τεράστιο πρόβλημα με τις κατσαρίδες. Μέχρι μέσα Οκτωβρίου τις βλέπεις να παρελαύνουν στα πεζοδρόμια χύμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Η ώρα με τον Αντώνη για 14 με 16 του μηνα ....5 σεναρια με θέρμη εισβολη ρεκόρ...30 σεναρια με θέρμη εισβολη σαν να ναι τελη Οκτώβρη....13 σεναρια με φυσιολογικές τιμές για την εποχη με συν 2 με μειον1 και 2 σεναρξα με ψυχρή εισβολη ....Καλή σας τύχη 😂😂😂😂😂😂

Ένα ακόμα σενάριο στα 5 με θερμή εισβολή ρεκορ προστίθεται και αυτή από το 18άρι του τζίφου μόλις τώρα..........χαχαχα

GFSOPEU18_294_2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Αφρός πολυουρεθάνης. Δεν έχω αφήσει χιλιοστό για χιλιοστό ανοίγματος στο σπίτι μου αλλά και στο σπίτι του άντρα μου.  Έχουμε να δούμε κατσαρίδες κάτι χρόνια. Που η Αθήνα επίσης έχει τεράστιο πρόβλημα με τις κατσαρίδες. Μέχρι μέσα Οκτωβρίου τις βλέπεις να παρελαύνουν στα πεζοδρόμια χύμα

Θα το ψάχουμε και θα το χρησιμοποιήσουμε, ευχαριστώ south!

Σου ετοιμάζει και δωράκι το 18αρι!

gfs-1-294.png?18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν βγει το σενάριο από το 18άρι του τζίφου το σοκ δεν θα το ζήσουμε εμείς που άλλωστε είμαστε συνηθισμένοι σε καλοκαιρινές συνθήκες μέσα στο καταχείμωνο πλέον ....αλλά στην Βαυαρία που σήμερα έχουν μισό μέτρο χιόνι και αύριο μεθαύριο -20 επιφάνειας λόγο αναστροφής.....και στις 14 του μήνα θα έχουν +15 και βάλε στα 850....με καταβάτη από τις Άλπεις χωρίς ομίχλες και χαμηλές νεφώσεις θα πιάσουν 20άρι για πλάκα....χαχαχαχαα.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, INUIT είπε:

σκοτωσε το γρηγορα  βαγγο .........γεννανε αυτες τις μερες !!!!!!!!😂😂

 

1 ώρα πριν, vorios_polos είπε:

ΚΟΥΝΟΥΠΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!...ΘΕΕ ΜΟΥ ΚΟΥΝΟΥΠΙ!!!!!!😲😲😲😲😡😡😡😡😡

Ωραιαα πράγματα... νυχτερινά κυνήγια🤣.. εν τέλει όλοι ίδιοι είμαστε χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πανευρωπαϊκή άνοιξη το 18αρι. Το πλέον πιθανό στατιστικά σενάριο μετά το τρομερό ψύχος που είχανε σε πολλές περιοχές,

Επεξεργάστηκε από Snow sick
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλου τύπου θερμή εισβολή το 18αρι, αυτή στην οποία η Θεσσαλία δεν καταλαβαίνει τίποτα λόγω εξαιρετικά πυκνών ομιχλών. ΕΠίσης σήμερα είχαμε -12 βαθμούς στα 500αρια, η αλλιως σαν να λέμε μια Ιουνιάτικη λίμνη...

17 Ιουνίου 21:

gfs-13-6.png?0

 

Σήμερα, πιο υψηλά 500αρια.:

gfs-13-6.png?0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

Ρε παιδιά ο καθένας κρίνει με το που μένει...έχω κοντά στα 3 χρόνια να δω νιφαδα !!!!οπότε για μένα που μένω Θεσσαλονίκη και όχι στη Μύκονο η στην Ζάκυνθο η στην Ρόδο καίω μέρες από χειμώνα οπότε δεν υπάρχει η λέξη υπομονή ούτε η έκφραση είναι ακόμη η αρχή...κάθε μέρα που περνάει μεγαλώνει το διάστημα που έχω να δω χιόνι.ΤΕΛΟΣ ΟΠΟΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ ΜΕ ΜΠΙΜΠ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΓΚΑΝΤΕΜΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ...

Ακριβως... Απο την Μηδεια εχω να δω και εγω καλο χιονι και πραγματικα με τετοιους χαρτες πολλοι πρεπει να φτασαμε στα ορια μας.

Ακομα και οι βροχες εξαφανιζονται και παμε ολο και πιο πισω... Εχουμε δει καθε δυνατο τροπο να μην δουμε χιονι και συνεχιζουμε να βλεπουμε και αλλους. Ε ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟΠ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά, αυτά τα θερμά σενάρια θα αλλάξουν το πολύ αύριο-μεθαύριο το πολύ.

Χτες έδειχναν τα σενάρια σιβηρικούς χιονιάδες και τώρα θερμές εισβολές πανευρωπαϊκά.

Τρίχες κατσαρές.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν είχε ακόμα 48 ώρες το 18αρι θα τον έβγαζε εν τέλη τον χιονιά του.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Tolisk20 είπε:

Αγαπητε με ολο το σεβασμο τι να πουμε εμεις για γκαντεμια στα δυτικα προαστια της Αθηνας που σε μια μαγικη τριετια της πολης που μπορει να μην ξαναγινει ποτε  στα χρονικα ειδαμε ανατολικα μας δυτικας μας ακομα και νοτιοτερα στα 2-3 χλμ να κανει ιστορικα στρωσιματα και να μενουμε με παρεα με το βαρδαρη😂

Παρ ολα αυτα επειδη εγω προσωπικα κρινω οχι μ αυτα που μενω αλλα με την καιρικη δικαιοσυνη να σου πω οτι ο καιρος που ερχετε προσεχως  αν επιβεβαιωθει ειναι οτι καλυτερο και οτι δικαιοτερο εχει υπαρξει τα τελευταια πολλα χρονια που βλεπαμε να χιονιζει πρωτα στην μυκονο και μετα στην πινδο..με τεραστιο καιρικο ενδιαφερον που μονο το πεδινο χιονι θα λειπει..

...μετα απ αυτο η καιρικη δικαιοσυνη επιτασει εναν ΚΒ χιονια και ας μεινουμε εμεις εδω κατω στα δ.π. αχιονοι!!

Ξέρω το ποσό αδικημενα είναι τα δυτικά προαστεια καθώς έχετε να δείτε σοβαρό χιόνι 16 χρόνια πλέον και σου εύχομαι η γραμμή Πειραιάς Νίκαια Κορυδαλλός Περιστέρι Αιγάλεω να σας δώσει φέτος ότι πήρανε οι υπόλοιποι τα προηγούμενα χρόνια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 21  πάντως Βαγγέλη είχαμε καλή χιονόστρωση και στα δυτικά προάστια . Νομίζω η χιονοκακοκαιρια μηδεια ήταν  τοτες

Οπωτε δεν είναι ακριβώς 16 χρόνια 

Απλά το 2008 είχαμε  30 εκατοστά χιόνι, Για αυτό και ήταν ποιο ιστορικό αυτό το γεγονός 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 2021 μια χαρά χιόνι ήταν για τα δυτικά. Ολικό στρώσιμο τουλάχιστον 10ποντο ως το Μπουρνάζι και τον δυσκοίλιο Κηφισό. Το 30ποντο του 2008 είναι χιόνι 30ετίας για τα δυτικά και δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης. Νομίζω μόνο το 1981 έχουν βάλει αντίστοιχες ποσότητες σε μηδενικό υψόμετρο. Οι Θεσσαλονικείς που έβλεπαν κάθε χρόνο ένα 10ποντο, ως το 2005-06, έχουν χίλια δίκια να βρίζουν. Εκεί ο Δεκέμβριος είναι αμιγώς χειμερινός μήνας ιστορικά, όχι προχωρημένο φθινόπωρο.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...