Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Παρόλο που τα ενσέμπλια είναι στο θεό, το γράφημα των 2m είναι σχετικά χαμηλά ευτυχώς. άντε μηπως τη γλιτώσουμε απλά με μια τυπική άνοδο και μόνο.

ecmwf-volos-gr-392n-228e.png

Όπως έγραψα και πιο πάνω, και η ΕΜΥ αυτό δίνει, μια μικρή άνοδο θερμοκρασίας για 2-3 μέρες και τίποτα το πολύ ακραίο.

Το θέμα είναι μετά τη άνοδο να πέσει η θερμοκρασία και να μπούμε σε καθαρά χειμερινές συνθήκες. Απ' ότι βλέπω υπάρχουν αρκετά πιθανά σενάρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτωντας τα ενς των μοντελων και χωρις να ειμαστε υπερβολικη οπως στο διαδυκτιο που για ενα κλικ γραφουν τιτλους τρομοκρατιας αυτο που θα επρεπε να γραψουμε ως τιτλος για το διαστημα 13-16 ειναι προσκαιρη ανοδος σε υψηλα επιπεδα της θερμοκρασιας και μεχρι εκει..μεχρι το βραδυ θα ανεβασουμε και μια πρωτη αναλυση  βαση ολων των τελευταιων στοιχειων δεικτων της ατμοσφαιρικης κυκλοφοριας για το τι πιθανα θα συμβει απο εδω και περα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Για την περιοχή σου Γιώργο.. εδώ χειμωνιασε..όσο για τους αισιόδοξους υπάρχουν και οι ρεαλιστές αισιόδοξοι,που λένε αυτά που βλέπουν,και δεν αλλάζει η ψυχολογία τους σε κάθε τρέξιμο..

Χειμωνιασε τι ειναι αυτο τρώγεται,,,η βασιλιτσα είναι με χιόνι στα 2000 μέτρα δεν υπάρχει κάτι και έχει πέσει προς το παρών η θερμοκρασία μείον μόνο 2 μέρες...δε χειμωνιασε καθόλου 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Παρόλο που τα ενσέμπλια είναι στο θεό, το γράφημα των 2m είναι σχετικά χαμηλά ευτυχώς. άντε μηπως τη γλιτώσουμε απλά με μια τυπική άνοδο και μόνο.

ecmwf-volos-gr-392n-228e.png

Το συγκεκριμένο γράφημα μου δίνε το Σάββατο 17 βαθμους και είχα 22

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέσα σε ένα τρέξιμο πετσόκομα των φαινομένων για μέχρι το Σάββατο και βέβαια δε θα απομείνει τίποτα ή στην καλύτερη 2-3 χιλιοστά...

image.png.f44cbba2a64b2e155ffad40d13883bd5.png

Τελείωσε για μένα εδώ η όποια ενασχόληση μου με χάρτες και προσπάθεια πρόγνωσης καιρού. Δεν ξέρω πότε θα ασχοληθώ ξανά, αλλά μάλλον θα αργήσω πολύ (αν υπάρξει κάτι δυνατό που θα φτάσει στις 2-3 μέρες χωρίς τα γνωστά πετσοκόμματα τότε θα σχοληθώ). Αναφορές μόνο αν και εφόσον υπάρξει κανένα φαινόμενο από τον ουρανό...

Θα συνεχίζω να μπαίνω στο φόρουμ μόνο για την παρέα, καλή συνέχεια σε όσους έχουν κουράγιο ακόμη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ήθελα το θέμα που άνοιξα να πάει έτσι και ήθελα παρα πολυ να το υποστηρίξω. Δυστυχώς όμως αυτό που συμβαινει, αδυναμία πρόγνωσης ακόμη και για μέρα μπροστά, και καιρικό αίσχος μετά από τόσους μήνες με χάλια κυκλοφορία για τη χώρα μας περίμενα κάτι διαφορετικό και όχι να έχουμε ήδη ξεγραμμένο το μισό Δεκέμβρη (και εδώ στην πόλη μου να μην μπορεί να να βρέξει και να χειμωνιάσει λίγο).

Δεν το αντέχω και ότι με χαλάει πολύ (γενικά στη ζωή μου) το αλλάζω/απομακρύνω.

Εύχομαι να με διαψέυσει ο καιρός και ο Δεκέμβρης να μας αποζημειώσει στο δεύτερο μέρος του και να κάνει και τον πολυπόθητο κβ που θέλω τόσο πολύ!

Μέχρι τότε εγώ δεν θα ασχοληθώ ξανά με χάρτες πρόγνωσης καιρού.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σφοδρός χιονιάς ημιορεινων από 6αρι... Ε  αυτό θέλω απλά με ένα -5 σταα 850....

@DIMITRIS και πολύ καλά κάνεις φίλε μου εφόσον, όντως πάνε τόσο άσχημα τα πράγματα. Ε όχι και να χαλάσει η καθημερινότητα μας για τον @@@@καιρο! 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχως χαρτες δεν βλεπω παρα μονο οταν διαβασω εδω οτι φαινονται χιονια στα πολυ κοντινα οποτε ουτε που ασχολουμε.Συνηθως μονο gfs αν βαλω χαρτη.Δεν χρειαζεται και τιποτα περισσοτερο για εδω.

Τωρα βαζω τον καιρο στο meteo gr και ολα κομπλε 😄

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οκ τα πρωινά...διατηρούν την προοπτική για αναδιπλώσεις του αζορ...κρατάμε αυτό προς το παρών και παρ όλη την ανυπομονησία και την προσμονή και το ξενερωμα που έχουμε φάει το μέλλον δεν προδιαγράφεται και τόσο τραγικό...ίσα ισα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι που παρατήρησα στου πρωινούς Μ.Ο. Τζίφου-Παίου παρόλο που φαίνεται κάποια στιγμή μετά τις 12-14/12 να κάνει εμφάνιση ο αζορικός, ο μπαστακοσιβηρικός δεν λέει να ξεκουμπιστεί… Μάλιστα αρχίζει και συμπεριφέρεται σαν να είναι Ιανουάριος και επεκτείνεται μέχρι και τα βάθη στης Σιβηρίας στην πλευρά του ειρηνικού.

Δεν ξέρω πως μπορεί να επηρεάσει την κυκλοφορία στην συνέχεια. Πάντως μέχρι στιγμής είδαμε ότι δεν μπορεί το παλικάρι και δεν τον «συμπάθησα» ιδιαίτερα, όπως όλοι μας πιστεύω χαχαχα. Μέχρι να δούμε τι θα γίνει, ας απολαύσουμε τις πολλές βροχές (not) και την ζεστούλα που έρχεται από βδομάδα!

IMG_5286.png.478a06b4af4b753ae540ad0cb9f70288.png

IMG_5287.png.44e40a50ec7352fdde45a024270fc8b8.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χειμωνας είπε:

Για την περιοχή σου Γιώργο.. εδώ χειμωνιασε..όσο για τους αισιόδοξους υπάρχουν και οι ρεαλιστές αισιόδοξοι,που λένε αυτά που βλέπουν,και δεν αλλάζει η ψυχολογία τους σε κάθε τρέξιμο..

Αναλογως τι εννοεις "χειμωνιασε" Γιάννη.Εδω με 12 βαθμους ειμαστε μεγιστες και βαρυ καιρο αλλα.χειμωνα δεν το λες.Φυσικα και μιλαω για την περιοχη μου η οποια υετικα διανυει δευτερη σερι πολυ ασχημη χρονια.Πιστευα οτι θα γυρισει,αλλα παλι στο ιδιο εργο θεατες,τα χαμηλα ΑΓΝΟΟΥΝΤΑΙ.

Και για να μιλησουμε και για χαρτες εγω δεν βλεπω τιποτα ελπιδοφορο στα μεσο-μακροπροθεσμα.cfsv2 και ecmw ειναι χαλια στα τελευταια τρεξιματα τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αναλογως τι εννοεις "χειμωνιασε" Γιάννη.Εδω με 12 βαθμους ειμαστε μεγιστες και βαρυ καιρο αλλα.χειμωνα δεν το λες.Φυσικα και μιλαω για την περιοχη μου η οποια υετικα διανυει δευτερη σερι πολυ ασχημη χρονια.Πιστευα οτι θα γυρισει,αλλα παλι στο ιδιο εργο θεατες,τα χαμηλα ΑΓΝΟΟΥΝΤΑΙ.

Και για να μιλησουμε και για χαρτες εγω δεν βλεπω τιποτα ελπιδοφορο στα μεσο-μακροπροθεσμα.cfsv2 και ecmw ειναι χαλια στα τελευταια τρεξιματα τους.

Χειμώνας φωτοβολίδας για κεντροβόρεια ή προσηνεμα. Μυρίζει 2007-2008. Μια ευκαιρία και όποιος την αρπάξει. Βέβαια, άνετα βγαίνει και μια Αριάδνη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διαβάζοντας τι γράφεται εδώ, δεν βγαίνει κανένα απολύτως συμπέρασμα.

Άλλοι βλέπουν θετικά την περίοδο μετά τις 16/12 για πιο χειμερινό σκηνικό και άλλοι λένε πως δεν βλέπουν τίποτα στα μεσοπροθεσμα και μακροπρόθεσμα.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε σχέση με τον μέσο όρο του 00αριού, έχουμε σαφή βελτίωση στο 06αρι. Μέλη δεν κοίταξα ακόμη. Αλλά κοιτάζωντας την γενική κυκλοφορία, θεωρώ και εγώ πως θα έχουμε τις ευκαιρίες μας μετά τις 15 του μήνα. Υπάρχει τάση για δημιουργία απόκοπων που με την οχι και τόσο συμπαγή πολική δίνη, να οδηγήσoυν σε μεσημβρινή κυκλοφορία και σε αναδιπλώσεις του Αζορικού.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Διαβάζοντας τι γράφεται εδώ, δεν βγαίνει κανένα απολύτως συμπέρασμα.

Άλλοι βλέπουν θετικά την περίοδο μετά τις 16/12 για πιο χειμερινό σκηνικό και άλλοι λένε πως δεν βλέπουν τίποτα στα μεσοπροθεσμα και μακροπρόθεσμα.

 

 

Δεν πειραζει φιλε,δεν μπορουμε να γραφουμε ολοι τα ιδια.Εσυ διαλεξε με τον καιρο ποιον θελεις να εμπιστευεσαι περισσοτερο.Εξαλλου οταν μιλαμε για μεσο-μακροπροθεσμα η πιθανοτητα επιτυχιας ειναι πολυ μικρη.Αν θες να σου πω για μια εβδομαδα μπροστα ειναι αρκετα πιο ευκολο και πιο ασφαλες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε για το σημερινό περασματακι και βλέπουμε...  Με 10 - 15mm θα είμαι ευχαριστημένος ☺️

1519808597_ens_image(17).png.dca5516d811d196d6c21e314e767c382.png

24785414_ens_image(16).png.927281aa1897baeaa527711173c51ff3.png

Για τα μακρινά υπάρχει ένα ύποπτο διάστημα για κάθοδο αυλώνα ή γενικότερα πιο ψυχρών μαζών, αλλά αυτό θα εξαρτηθεί κατά το ποσό και εάν θα ριτζάρει επιτυχημένα ο Αζορικός..

 

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Διαβάζοντας τι γράφεται εδώ, δεν βγαίνει κανένα απολύτως συμπέρασμα.

Άλλοι βλέπουν θετικά την περίοδο μετά τις 16/12 για πιο χειμερινό σκηνικό και άλλοι λένε πως δεν βλέπουν τίποτα στα μεσοπροθεσμα και μακροπρόθεσμα.

 

 

Είναι το πιο λογικό πράγμα αυτό που γράφεις... όμως γιατί σου φαίνεται περίεργο...το φόρουμ είναι πανελλήνιο ...εδώ μέσα γράφουνε μέλη από όλη την χώρα και πρώτον όπως είναι λογικό  κάθε περιοχή χιονίζεται με διαφορετικό τύπο καιρού και διαφορετική διάταξη, άλλες περιοχές χρειάζονται πολύ κρύο στα 850 και άλλες λιγότερο..... κάποιοι δεν αρκούνται με τις θερμοκρασίες που φαίνονται από τώρα για εκείνο το διάστημα και από τις πιθανές διατάξεις και άλλοι αρκούνται ή απλά δεν δίνουν σημασία στις συγκεκριμένες διατάξεις αλλά γενικά στο γεγονός ότι η κυκλογφορία μπορεί να αλλάξει και να ευνοηθούμε γενικότερα....και δεύτερον ακόμα και από τις ίδιες περιοχές να είναι κάποια άτομα έχουν διαφορετικό χαρακτήρα διαφορετικά θέλω και προφανώς διαφορετικό τρόπο γραφής...άλλος δηλαδή θα αρκεστεί με το να δει μια νιφάδα να πέφτει άλλος όμως μπορεί να θέλει ένα μέτρο χιόνι και άλλο να μη θέλει χιόνια....ενώ επίσης ο καθένας εκφράζει την αισιοδοξία του ή την απαισιοδοξία του με διαφορετικό τρόπο...άλλος πολύ έντονα άλλος χωρίς να καταλάβει κανείς τίποτα....άρα δεν θα πρεπε να σε προκαλεί απορία ένα τόσο φυσιολογικό πράγμα.....το αντίθετο θα ήταν περίεργο να συμφωνούμε όλοι να έχουμε όλοι τα ίδια θέλω και τον ίδιο τρόπο γραφής...άλλωστε αυτή είναι η ομορφιά και αυτό δίνει ζωή στο φόρουμ και γενικότερα στην κοινωνία μας...........😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας βάλω τα ενς του 6αριου μόνο και μόνο για λόγους αρχείου…

IMG_5293.gif.8f67e973ec3a8a3736c2aa6f05c7ea64.gif

και κάτω του 0αριου 

IMG_5281.gif.40d50043ca58e61ccd8604d5b45133fd.gif
 

Μια μικρή βελτίωση, αλλά τι να την κάνω στις 300+ ώρες από τι στιγμή που στο nowcast δεν επαληθεύονται αυτά που δείχνει; Αν δεν φτάσει το ΣΚ δεν μπορώ να λάβω τίποτα από αυτά που δείχνει στα σοβαρά… 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για κοντα εχουμε πλεον το παραθυρο....για λιγο παρακατω θελω τη "θερμη εισβολη" να μεινει στη θεση της ( φτανει τοσο που υποχωρησε ) ο αζορικος χρειαζεται στηριξη για πολλους λογους και για να μην  τον παρουμε αγκαλιτσα παλι🙂 

...για τερμα μακρια εχουμε την καλυτερη ως τωρα πτωση του μ.ο με "χειμωνιατικα" 500αρια

Diagramme GEFS

αντε παμε να την κανουμε "εντυπωσιακη" στο 12αρι  ( την πτωση ) 👍

 

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Είναι το πιο λογικό πράγμα αυτό που γράφεις... όμως γιατί σου φαίνεται περίεργο...το φόρουμ είναι πανελλήνιο ...εδώ μέσα γράφουνε μέλη από όλη την χώρα και πρώτον όπως είναι λογικό  κάθε περιοχή χιονίζεται με διαφορετικό τύπο καιρού και διαφορετική διάταξη, άλλες περιοχές χρειάζονται πολύ κρύο στα 850 και άλλες λιγότερο..... κάποιοι δεν αρκούνται με τις θερμοκρασίες που φαίνονται από τώρα για εκείνο το διάστημα και από τις πιθανές διατάξεις και άλλοι αρκούνται ή απλά δεν δίνουν σημασία στις συγκεκριμένες διατάξεις αλλά γενικά στο γεγονός ότι η κυκλογφορία μπορεί να αλλάξει και να ευνοηθούμε γενικότερα....και δεύτερον ακόμα και από τις ίδιες περιοχές να είναι κάποια άτομα έχουν διαφορετικό χαρακτήρα διαφορετικά θέλω και προφανώς διαφορετικό τρόπο γραφής...άλλος δηλαδή θα αρκεστεί με το να δει μια νιφάδα να πέφτει άλλος όμως μπορεί να θέλει ένα μέτρο χιόνι και άλλο να μη θέλει χιόνια....ενώ επίσης ο καθένας εκφράζει την αισιοδοξία του ή την απαισιοδοξία του με διαφορετικό τρόπο...άλλος πολύ έντονα άλλος χωρίς να καταλάβει κανείς τίποτα....άρα δεν θα πρεπε να σε προκαλεί απορία ένα τόσο φυσιολογικό πράγμα.....το αντίθετο θα ήταν περίεργο να συμφωνούμε όλοι να έχουμε όλοι τα ίδια θέλω και τον ίδιο τρόπο γραφής...άλλωστε αυτή είναι η ομορφιά και αυτό δίνει ζωή στο φόρουμ και γενικότερα στην κοινωνία μας...........😉

Ωραια τα ειπες ρε μπαγασα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα φιλαρακια...Λοιπον...Αρχικα να τονισω οτι παραμενω καθαρος πλεον 30 ωρες..Δεν εχω πεσει στην παγιδα ουτε των υποκαταστατων(ανσαμπλ)..🤣

Τωρα τι σχολιασμο να κανω εφοσον δεν παρακαλουθω..Διαβαζω μονο εσας....Το μονο που θα γραψω και κρατηστε το...

Πασχουγεννα ε??Νααααα.....

Πασχουγεννα ε??Ναααα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

Μέσα σε ένα τρέξιμο πετσόκομα των φαινομένων για μέχρι το Σάββατο και βέβαια δε θα απομείνει τίποτα ή στην καλύτερη 2-3 χιλιοστά...

image.png.f44cbba2a64b2e155ffad40d13883bd5.png

Τελείωσε για μένα εδώ η όποια ενασχόληση μου με χάρτες και προσπάθεια πρόγνωσης καιρού. Δεν ξέρω πότε θα ασχοληθώ ξανά, αλλά μάλλον θα αργήσω πολύ (αν υπάρξει κάτι δυνατό που θα φτάσει στις 2-3 μέρες χωρίς τα γνωστά πετσοκόμματα τότε θα σχοληθώ). Αναφορές μόνο αν και εφόσον υπάρξει κανένα φαινόμενο από τον ουρανό...

Θα συνεχίζω να μπαίνω στο φόρουμ μόνο για την παρέα, καλή συνέχεια σε όσους έχουν κουράγιο ακόμη!

Καλά να περνάς φολε μου! Αλλά πράγματα έχουν σημασία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...