Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν με αυτούς τους χάρτες μέχρι το σ/κ δε ρίξει τουλάχιστον 10+ χιλιοστά στη Χαλκίδα και να δω τη Δίρφυ πασπαλισμένη εγώ θα σταματήσω να ασχολούμαι με οτιδήποτε καιρικό μέχρι να βγει σοβαρή κακοκαιρία, όσο χρόνο και να πάρει!

gens-51-1-78.png

gens-51-0-84.png

gens-51-2-84.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τα παραγματα ειναι απολυτα ξεκαθρα τι ςιεμενουμε μεχρι τις 15,,,τωρα μετα αποψη μου με βαση το πολικο στροβιλο που κομματι φευγει δυτικα το ψυχος ανατολικα μας εγκαταλείπει πιστευω οτι γυρω στις 17 με 19 θα πάμε σε ψυχρή εισβολη του 0 έως το πολυ μειον 2 και μετα ως το τέλος του μηνα συνεχώς από 0 έως συν στα 850 με εναλλαγές...χιονι ουτε καν σαν υποψία δεν υπάρχει 

Αντώνη θεωρείς ότι πάμε σε δυτική κυκλοφορία γενικά στην Ευρώπη και το ψυχος ανατολικα γειά σας?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ασε τους χαρτες Μητσο μου ποτε δεν οφελει,ο τζιφος σε τρολαρει και συ τσιμπας πολυ...

Να μη μασας αγορι μου και παμε παρακατω κατεβασε δυο τσιπουρακια εβιβα κι ασπρο πατο...

Εγω πριν λιγο εκλεισα νηφαλιος μια μερα δεν ξαναβλεπω χαρτες μου προκαλουν ξενερα..

Θελω μοναχος να ξυπνω χωρις το 00αρι και μεσημεριανο να τρωω μακρυα απ το 06αρι..

Πολλες φορες στ αμαξι μου εβλεπα 12αρι και περναγα για πρασινο το κοκκινο φαναρι..

Μια φυσιολογικη ζωη και γω θελω να ζησω γιατι με τα μοντελα ξεχναγα να γ......σω...

Συνηθισα για μια ζωη να βλεπω μονο χαρτες μα ο σκα...καιρος συχνα μου γυρναγε τις πλατες...

Σιχαθηκα λοιπον και γω και κανω μονο πλακα σκουπιδι εισαι παιο μου και συ τζιφο μ.....κα...

Θα προσπαθησω συντομα να μην ξανακυλησω κι οτι κι αν φερει ο καιρος να μην το σιχτιρισω...

Κανε λοιπον υπομονη Μητσακο φιλαρακι,ο παιος εκαταντησε του ηλιου το τσιρακι...

Θα κανονισουμε συναντηση να παμε χερι χερι και να φωναξουμε μαζι γ...ω το καλοκαιρι!!!😜

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Αντώνη θεωρείς ότι πάμε σε δυτική κυκλοφορία γενικά στην Ευρώπη και το ψυχος ανατολικα γειά σας?

Θες την αλήθεια; ;; χαχαχα έτσι το γράφω...Η πραγματική μου άποψη είναι ότι τιοοτα δε χάθηκε μετα τις 15 ..πιστεύω ότι ο αζορ θα προσπαθήσει να κάνει τουλαχιστον αλλες 3 προσπάθειεςμεχρει τελη του έτους,, απλα πιστευω οτι τα προσηνεμα λογω του ότι τον βλεπω να μπαίνει ευρωαπη δυνατα εχουν το πρώτο λόγο , και να σου πω την αλήθεια το προτιμώ να μαλώνω με τα ανατολικα τουλαχιστον ετσι δεν υπάρχει περίπτωση για υποτροπικο κάψιμο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ανσαμπλ του ευρωαπιου για τα μακρινα συνεχισουν να ναι πολυ πιο καλα απο του τζιφου ,,,μπορει να τα κατηγορειτε αλλα επιτρεψτε μου επειδη τα χω φαει στη μαπα, οταν προκειται για αζορ και ατλαντικα χαμηλα ειναο πολυ πιο εκυρα απο του τζιφου που δε ξερει τι να κανει τον ατλαντικο καθε φορα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιοχή Χαλκίδας.

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Αν με αυτά τα ασνάμπλ δεν καταφέρει μέχρι τη Δευτέρα να βρέξει αξιοπρεπώς και να κάνει χειμωνίατικο καιρό, έστω για 2-3 μέρες, εμένα θα με ¨ξεφορτωθείτε" για πολύ καιρο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρασκευή πρωί θα είναι καθαρά χειμωνίατικη μέρα στη Θεσσαλονίκη αλλά δε βλέπω καθόλου σχόλια σχετικά, τη σνομπάρετε λίγο τη συγκεκριμένη μέρα...(ξέρω ότι θέλετε χιόνια και εγώ μαζί σας αλλά τέτοιες μέρες είναι ευπρόσδεκτες, αντί για λιακάδες και 20αρια).

ens_image.php?geoid=52806&var=201&run=12&date=2023-12-04&model=gfs&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Στο meteociel μου βγαίνουν μέχρι 240ωρες. Που τα βρίσκεις αυτα?

Μπες στο ευρωπαϊκό εκει που λέει 0.4 μοίρες εισαι στο 0,5 γι αυτο πάνω δεξια

https://www.meteociel.fr/modeles/ecmwfens_cartes.php

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καποτε κοροϊδεύετε τα μοντελα απο τη Μποτσουάνα και τη Νιγηρία; ;;...να το κύριοι ο Κορεάτης θα το φέρει χαχααχ

 

kma-0-288.png

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Παρασκευή πρωί θα είναι καθαρά χειμωνίατικη μέρα στη Θεσσαλονίκη αλλά δε βλέπω καθόλου σχόλια σχετικά, τη σνομπάρετε λίγο τη συγκεκριμένη μέρα...(ξέρω ότι θέλετε χιόνια και εγώ μαζί σας αλλά τέτοιες μέρες είναι ευπρόσδεκτες, αντί για λιακάδες και 20αρια).

ens_image.php?geoid=52806&var=201&run=12&date=2023-12-04&model=gfs&member=ENS&bw=1

Φυσικά και είναι ευπρόσδεκτη η ημέρα και ούτε πιστεύω κάποιος να σνομπαρει η να είναι τόσο υπεράνω ... Απλά βλέπεις λίγα χλμ βορειοτερα να βγαίνουν επιφάνειας -1 έως -8 και εσύ να παλεύεις στις εξάρσεις να με +4 +5 και μετά μπάι μπάι και λες ας καταναλωσω σε άλλη ημέρα την ενέργεια ... Δεν ξέρω αν έχουμε και πολλούς εκπροσώπους από ορεινά που εκεί είναι στο όριο  (ξέρω είναι κάποιος από Φίλυρο, από Χορτιάτη δεν έχω δει κάποιον ) τέλος πάντων είναι λίγοι ... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καποτε κοροϊδεύετε τα μοντελα απο τη Μποτσουάνα και τη Νιγηρία; ;;...να το κύριοι ο Κορεάτης θα το φέρει χαχααχ

 

kma-0-288.png

Ο Κορεάτης έφερε το Fujiyama της Ιαπωνίας στον Ατλαντικό .... Το θετικό είναι πως υπάρχει μια συμφωνία για συνεχείς αναδιπλώσεις την περίοδο που έχουμε αναφέρει 16-20 για κυνήγι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Παρασκευή πρωί θα είναι καθαρά χειμωνίατικη μέρα στη Θεσσαλονίκη αλλά δε βλέπω καθόλου σχόλια σχετικά, τη σνομπάρετε λίγο τη συγκεκριμένη μέρα...(ξέρω ότι θέλετε χιόνια και εγώ μαζί σας αλλά τέτοιες μέρες είναι ευπρόσδεκτες, αντί για λιακάδες και 20αρια).

ens_image.php?geoid=52806&var=201&run=12&date=2023-12-04&model=gfs&member=ENS&bw=1

απλά όταν πέφτει κάτω από 0 στα 850 εξαφανίζεται ο υετός κλασσικά. Θα ήταν ευκαιρία να χιόνιζε και λίγο χαμηλότερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα πω ακόμη μιά φορά οτι έγραψα πριν μέρες..Ο χειμώνας που μόλις ξεκίνησε δεν έχει καμία σχέση ,με τους προηγούμενους..

Οι θερμοκρασίες στην περιοχή μου κυμαίνονται από 8εως 12,13 βαθμούς,και το δεύτερο δεκαήμερο με αρχές του τρίτου έχουμε τις πρώτες μεγάλες πιθανότητες για κάτι καλό!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενδιαφέρον παρουσιάζει από σήμερα ο καιρός. Με αρκετές βροχές και χιόνια αρχικά στο ύψος των χιονοδρομικό και από Πέμπτη χαμηλότερα. Επίσης το χαμηλό που δημιουργείτε σε αυτό το τρέξιμο είναι πιο βόρεια και δίνει κάποια φαινόμενα τη Κυριακή κυρίως.. Ίσως με λίγη βορειότερη κίνηση βγάλει αξιόλογη κακοκαιρία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το οτι πανε υπεροχα τα πραγματα φαινεται απο το γεγονος οτι τρεχει το 6αρι Δεκεμβρη μηνα και δεν υπαρχει ουτε ενα σχολιο.Οι απαισιοδοξοι εχουν σιχαθει τα παντα και οι αισιοδοξοι θα σχολιασουν σε κανα 20λεπτο αν και εφοσον φανει κατι στις 300ωρες με αξιοπιστια 1‰.

 

Στα κοντινα,ο τζιφος πετσοκοβει υετο για εδω οπως κλασικα κανει εδω και 2 χρονια.Σιχαμα.Περιμενετε εσεις να κοκκινισει η Λοντρα,ενω ο σβερκος ειναι αυτος που εχει κατακοκκινισει.Over and out.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χειμωνας είπε:

Σε κάθε τρέξιμο, απομακρύνεται η θερμή εισβολή...

Σε γράφημα της ΕΜΥ απλά δείχνει πως γύρω στις 13-14/12 η θερμοκρασία θα ανέβει από του 14-16 βαθμούς στους 18.

Ούτε καν θερμή εισβολή, απλά μια μικρή άνοδος της θερμοκρασίας για 2-3 μέρες θα είναι.

Μετά τις 15/12 φαίνεται αλλαγή προς χειμερινό σκηνικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το οτι πανε υπεροχα τα πραγματα φαινεται απο το γεγονος οτι τρεχει το 6αρι Δεκεμβρη μηνα και δεν υπαρχει ουτε ενα σχολιο.Οι απαισιοδοξοι εχουν σιχαθει τα παντα και οι αισιοδοξοι θα σχολιασουν σε κανα 20λεπτο αν και εφοσον φανει κατι στις 300ωρες με αξιοπιστια 1‰.

 

Στα κοντινα,ο τζιφος πετσοκοβει υετο για εδω οπως κλασικα κανει εδω και 2 χρονια.Σιχαμα.Περιμενετε εσεις να κοκκινισει η Λοντρα,ενω ο σβερκος ειναι αυτος που εχει κατακοκκινισει.Over and out.

Για την περιοχή σου Γιώργο.. εδώ χειμωνιασε..όσο για τους αισιόδοξους υπάρχουν και οι ρεαλιστές αισιόδοξοι,που λένε αυτά που βλέπουν,και δεν αλλάζει η ψυχολογία τους σε κάθε τρέξιμο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλεπω χαρτες και χαζευω,βλεπω Μαλμε και ζηλευω,μιση ευρωπη ντυμενη στα λευκαααα.

Βλεπω τον Κλεαρχο να μου χαμογελαει και το μεσαιο δαχτυλο να μου κουναει....

Πασχουγεννα Πασχουγεννα ευτυχισμενα βαρεθηκα βερεθηκα τα σιχαμενα...

Ευχαριστω τη Δεσποινα Βανδη που μου εδωσε τα δικαιωματα..Αμεσα θα το τελειοποιησω.Και με βιντεο κλιπ...Τον Θανο απο την Μακρακωμη να κανει σερφ...

surfing-santa.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Βλεπω χαρτες και χαζευω,βλεπω Μαλμε και ζηλευω,μιση ευρωπη ντυμενη στα λευκαααα.

Βλεπω τον Κλεαρχο να μου χαμογελαει και το μεσαιο δαχτυλο να μου κουναει....

Πασχουγεννα Πασχουγεννα ευτυχισμενα βαρεθηκα βερεθηκα τα σιχαμενα...

 

Και ο Κλέαρχος σε νέα ανάρτηση το ψιλογυρισε χθες.

"Θα μοιάζουν με Πάσχα, βροχές και συννεφιά και δεν θα έχει χιόνι".

Μάλλον δεν θα έχουμε πασχουγεννα φέτος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρόλο που τα ενσέμπλια είναι στο θεό, το γράφημα των 2m είναι σχετικά χαμηλά ευτυχώς. άντε μηπως τη γλιτώσουμε απλά με μια τυπική άνοδο και μόνο.

ecmwf-volos-gr-392n-228e.png

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...